Ana Sayfa / PMYO / PMYO YGS’nin Hangi Puan Türünden Alım Yapıyor?
pmyo-ygsnin-hangi-puan-turunden-alim-yapiyor

PMYO YGS’nin Hangi Puan Türünden Alım Yapıyor?

Lise mezunu polis olmak isteyen adaylarımız için olan polis meslek yüksek okullarına giriş için bazı şartlar gerekmekte bunların başında ise yüksek öğretime geçiş sınavı ilk aşamayı oluşturmaktadır. Genellikle mart ayında yapılan yüksek öğretime geçiş (YGS) sınavına giren lise son ve lise mezunu adaylardan polis olmak isteyenler bu sınava girmeden polis meslek yüksek okulu sınavlarına giremezler.

PMYO YGS’nin Hangi Puan Türünden Alım Yapıyor?
Mart ayında yüksek öğretime geçiş sınavına giren adayların sınavları genel olarak nisan ayında açıklanmaktadır. Nisan ayında sınavların açıklanmasının ardından polis akademisi tarafında polis meslek yüksek okullarına giriş için baraj puanı açıklanır. Bu baraj puanı herhangi bir puan türünden hangisi olduğunun bir önemi yok yani YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 en az olarak belirlenir. 2014 yılında bu taban puan 250.00, 2015 yılında 270.00 ve 2016 yılında ise gene herhangi bir ygs puan türünden 270.00 olarak belirlenmişti. 2017 yılı için şuanda polis meslek yüksek okulu baraj puanı belli değil ancak bizim kendi tahminimize http://polisnoktasi.com/2017-pmyo-baraj-puani-kac-olur-baraj-puani-duser-mi/ bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PMYO İçin YGS Ne Kadar Önemli?
Polis meslek yüksek okulunu kazanmak isteyen adayların başarı puanını etkileyen unsurlar bilindiği gibi 3 tane. Bunlar ygs puanı, fiziki yeterlilik ve mülakattır. Bunlardan ygs puanının %30, fiziki yeterlilik puanının %30 u ve mülakatın da %40 ı alınarak hesaplanmakta. Burada ygs puanı ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar iyi olacaktır. Yani 270 alanla 350 alan aynı olmayacaktır.

Bu makalede tam 263 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

263 Soru Var

 1. ygs yerine gelecek sınav ile büyük ihtmal yine aynı şekilde olacak sadece isim değişecek peki biz polis adayları neye göre girecek lys kapsamındaki sınava girme zorunluluğumuz yok değilmi sonucta polis adaylarını ygs gibi bir sınav ile alım yapıyorlardı bu konu hakkında bilginiz var mı?

 2. merhaba ben 18.11.2000 doğumluyum lise 4 son senem polis olmak istiyorum 270 puan alırsam mülakatlara girebiliyormuyum giremezsem 2 yıl üniversite okusam okuduktan sonra geçiş yapabiliyormuyum.

 3. Hüseyın DOĞRU

  Geçen sene ygs den aldımız puan bu senede geçerli olurmu pmyo için

 4. Önlisans mezunuyum ama PMYO başvuru yapabilirmiyim birde tesettürlü olmak engel oluyor mu ?

 5. ygs ile almama durumu var mı?

 6. sistem değişti malum bi Günde sınav olunacak 2 oturum da. Peki bişey sorucam ilk sınav 2 yıllık bölümler için yeterli oluyormuş bu pmyo içinde geçerli mi yani 270 puan alma zorunluluğu kalktı mı

 7. 09.09.2000 doğumluyum 17 doldurdum yani seneye 18 ile üniversiteye başlayacağım özel yetenek sınavında yaş sınırı var mı girebiliyor muyum ?

 8. Yeni sisteme gore nasil olcak alimlar

 9. Yeni sınav sisteminde 2 oturum var ygsde olduğu gibi ilk oturum mu geçerli olacak yoksa 2 oturumada girmek zorunda mıyız

 10. Merhaba ben sivil polis olmak istiyorum kuçukken araba çarptı bacağım kırıldı 16 cm lik dikiş izi var sıkıntı olurmu yada iç çamaşırım kapatıyor izi bakarlarmı ?

 11. Benim boy 176 kilo 78 artı elektronik beyin ustasıyım sürekli düzenli bir şekilde spor a gidiyorum polislik çocukluk hayalim ama ygs geçen sene 210 idi bu sene 250 olsa girebilir miyim ygs puanı düşük olsa başvuru yapılıyo mu sizce pmyo de mudahele var mı

  • admin

   TYT den iyi bir puan almalısın.

   • Mesela en az ne kadar benim tahminimce benim gibi sevenleri almalılar benim isimde var mesleğimde artı iş yerimde var ama polislik hayalim benim gerisini istemiyorm illa polislik inşallah tüm arkadaşlar a allah nasip eder ıyi akşamlar cumleten

  • Tabi herkese e meraba tyt ne kadar önemli benim ablam savcı referans olarak yazsam olur mu amca oğlu ise emniyet müdürü yada sicil kaydını

 12. 21.03.2000 dogumluyum POLIS OZEL HAREKAT OLMAK ISTIYORUM onun icin ygs sinavina ihtiyac var mi yoksa neye ihtiyac var

 13. Ben 10. Sınıftayım polis olmak istiyorum bölüm seçimi yapıcam ve ben sayısal mı sözel mi eşit ağırlığı mı seçmeliyim daha bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

 14. Kolum da omuz kismida kas yırtılması var polis olmamı engel mi acaba

 15. Merhaba. Tyt den barajı geçmiş olsak hadi diyelim tyt den 200 aldık ama ikinci oturumda yani yeterlilik sınavında ( bunun eşit ağırlık, sözel, sayısal dan herhangi biri olması barajı geçtiğimiz sürece bir sorun olmuyor ?) 300 gibi bir puan aldık PMYO barajı geçildiği için diğer sistemde ki gibi bu sınavdan yüksek puan alındı diye kabul olunur mu?

 16. Doğum tarihim 05.10.2000 diye kayıtlı nüfusta bu ay içinde düzelttirsem 28.08.2000 olucak yaşım tutuyor mu

 17. acaba belli oldummu tyt mi yoksa yks mı yoksa ikisinnin ortallaması bide kayıt tarihleri ne zaman

 18. Abi ben lise 2 yim
  Bölüm seçicem hangi bolum sectigim fark edermi ne yapmaliyim boyum 1.80 e yakin

 19. Suan lise 3 deyim 2001 aralık doğumluyum seneye girebilirmiyim bazı yerlerde ekim ayı sonrası giremiyor diyor da

 20. gözlük kullanıyorum ve derecem çok yüksek değil gözlük hala sorun mu

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir