PMYOPOMEM

PMYO ve POMEM Sınav Sonuçları

Öğrencilerin dört gözle beklediği sınav sonuçları nihayet açıklandı. 19.12.2018 tarihinde yapılan PMYO ve POMEM eğitim sonu sınav sonuçları açıklanmış olup öğrencilerin erişimine açılmıştır. Böylece PMYO ve POMEM Eğitim Sonu Sınav Sonuçları 19 Aralık 2018 başlığı altında sınav sonuçlarınızı kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yazımızın en alt kısmında sonuçlara ilişkin açıklamayı ve sonuçlarınızı öğrenebileceğiniz linki vereceğiz. Öncelikle PMYO ve POMEM kavramlarından bahsedelim.

PMYO Polis Meslek Yüksek Okulu Nedir?

PMYO nedir sorusuna  cevap vermeden önce açılımının Polis Meslek Yüksekokulu olduğunu bilmeliyiz. Bu okullar öğrencilere 2 yıl süre ile eğitim vermektedir. Bu eğitime ise sadece T.C vatandaşları dahil olabilmektedir. Polis memuru olarak yetişeceğiniz bu kurumdan mezun olduğunuz zaman ise ön lisans ile eşdeğer diplomaya sahip olacaksınız. Yüksekokul kapsamında olduğundan dolayı ön lisans mezunu statüsüne kavuşuyorsunuz aynı zamanda da polis olmak için sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. Bu eğitim sonrasında girdiğiniz sınavda ise başarılı olduğunuz takdirde rütbeli olarak polislik mesleğine başlayabiliyorsunuz. Okul içerisindeyken disiplini elden bırakmamanız gerekiyor. Diğer üniversiteler gibi güz ve bahar dönemleri oluyor. Fark olarak ise yatılı  okuyorsunuz. Burada her zaman kalktığınızda erkek öğrenciler için tıraş olma zorunluluğu, tüm öğrenciler için erken kalkıp spor ve kahvaltı yapma zorunluluğu bulunuyor. Bu nedenlerden dolayı sıkı disiplin uygulanmaktadır. Uymayanlara ise ceza verilmektedir.

POMEM Nedir?

POMEM kelimesinde açılım olarak karşımıza Polis Meslek Eğitim Merkezi çıkmaktadır. Bu okullara ise 4 yıllık lisans bölümünden mezunlar, 2 yıllık ön lisans mezunlarından ve KPSS sınavından giren adaylar başvurabilmektedir. Eğitim süresi ise seçeceğiniz alana göre 4 ay veya daha üzeri olabilmektedir. Bu eğitim süresi boyunca sizlere hukuk ve silah dersleri sıkı bir şekilde verilir. Aldığınız eğitimin özelliğine göre de çeşitli rütbelere atanırsınız. Bu da sınavdan alacağınız puanlara göre belirlenmektedir.

PMYO ve POMEM Sınav Sonuç Ekranı

Sınav sonuçlarını merak eden adaylar e-devlet üzerinden gerekli bilgilerini girerek sonucunu kontrol edebilirler. Polis Akademisi tarafından yapılan resmi duyuru aşağıdaki gibidir.
“PMYO ve POMEM Eğitim Sonu Sınav Sonuçları (19 Aralık 2018 Tarihli)
19 Aralık 2018 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı Kampüsünde yapılan PMYO ve POMEM Eğitim Sonu Sınav sonuçları açıklanmıştır. “

SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

PMYO Mezunlarının Ataması Nasıl Olur ?
PMYO Kontenjanı Düşer mi ?
Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?
POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Kardeşim alakasız olacak ama bekçilik eğitimi olan pomem merkezlerinde sözlü mülakat yapılırmı ?

  2. Bacağımda yanık izi var kücükken çaydanlık döküldü
    Bacağımdaki izi polis olmama engel olurmu

  3. Ortaokul 7.sınıf ógrencisiyim polis olmak istiyorum. Hangi yollardan gideceğim bilgi verebilir misiniz çok istiyorum yardımcı olun?

  4. 23 Eylül 2019 tarihinde POMY Mülakat, sözlü,fiziki yeterlilik ve Spor sınavı yapıldı. Sonuç iki hafta içinde açıklanacağı söylendi nerdeyse bir ay geçti ama hala bir açıklama yok ne zaman açıklanacak veya sonucu nereden öğrenebilirim. Saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu