PMYO ve POMEM Arasındaki Farklar

PMYO ve POMEM Arasındaki Farklar

Polis olmak isteyen adaylarımız lise mezunu veya lisans mezunu olsun sürekli olarak hangi sınavlara girmem gerek diye sormaktalar daha önceki yazılarımızda polis yetiştiren kurumları yazmıştık sizlere bu yazımızda da polis meslek yüksek okulu ile polis meslek eğitim merkezi arasındaki farkları ve benzerlikleri sizlerle paylaşacağız. Öncelikle arkadaşlar bu iki kurum polis meslek yüksek okulu ve polis meslek eğitim merkez okuyan ve mezun olan adaylar mesleğe polis memuru olarak başlamaktadırlar.

PMYO ve POMEM Arasındaki Farklar

Polis olmak isteyen arkadaşlar öncelikle ne mezunu olduğunuz önemli. Aradaki farkları aşağıda sizlere madde madde açıklıyoruz.
Lise mezunu ve önlisans mezunu adaylar polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilirler. Lise mezunu adaylar polis meslek eğitim merkezi (POMEM) sınavlarına giremezler. Polis meslek eğitim merkezine ise lisans mezunu yani 4 yıllık mezun olan adaylar girebilirler.

Yeni düzenleme(25 Ağustos 2017) : Önlisans mezunları POMEM alımlarına %20 oranında kadro ile girebileceklerdir. OKUYUNUZ.

– Polis meslek yüksek okulu ile polis meslek eğitim merkezine katılacak adaylarda yaş şartı ile ilgili farklı şartlar aranır. Polis meslek yüksek okulundan 26 yaşından gün almamış olmak, polis meslek eğitim merkezinde ise 30 yaşından gün almamış olmak gerekir.

Eğitim sürelerine bakacak olursak arkadaşlar polis meslek yüksek okulları 2 yıl eğitim verir, polis meslek eğitim merkezleri ise 6 ay eğitim vermektedir.

– Polis meslek yüksek okulları ygs ile alım yaparken polis meslek eğitim merkezleri lisans kamu personeli seçme sınavına göre alım yapmaktadır.

– Polis meslek yüksek okullarından mezun olan polisler ile polis meslek eğitim merkezinden mezun olan polislerin arasında derece kademe olarak başlayınca fark vardır.

Şimdilik aklımıza gelen belli başlı farklar bunlardır arkadaşlar ilerleyen süreçlerde eklemeler yapılabilir.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 541 YORUM
 1. Avatar Taha dedi ki:

  Ben şuanda lise3ü okuyorum. Sizce liseden sonra direk pmyoya mı girmeliyim yoksa 4 yıllık herhangi bir üniversite okuyup sonrasında pomem e mi girmeliyim? Çok kararsızım. Ve derece kademe olarak nasıl bir fark oluyor?

  1. Admin Admin dedi ki:

   pmyo ya başvuru yapabilirsiniz..

   1. Avatar Taha dedi ki:

    Rütbe atlama bakımından sizce hangisine girmek daha uygun olur

    1. Avatar burak alkan dedi ki:

     rütbe olarak düşünüyorsan pomem veya paem ben üniversite falan uğraşmayıp direkt pmyo düşünüyorum

    2. Avatar Metehan dedi ki:

     Merhaba ben lise son sınıfta okuyorum lise bitince ne yapmalıyım komiser olmak için şimdiden teşekkürler

    3. Admin Admin dedi ki:

     komiser olmak paem okumanız gerek…Bunun için lisans mezunu olmanız gerekiyor…

 2. Avatar Şamil dedi ki:

  pomem mi pymo mu daha avantajlı?

  1. Admin Admin dedi ki:

   pomem..

 3. Avatar Doğukan dedi ki:

  Öncelikle lise 3.sınıfım meslek okulunda okuyorum.Tytden yüksek puan alıcağımı düşünüyorum çalıştığım için fakat tyt puanım yettiği halde ben hangisinin mülakatlarina girebiliyorum. Lise mezunu olduğum için paem yani komiser yardımcılığına giremiyorum ama pmyo ile pomem arasındaki fark ne hangisine girmeliyim yardım eder misiniz?

 4. Avatar Nur dedi ki:

  PMYO mezunu olunca niçin rütbe atlayamiyoruz
  POMEM olursa rütbe alabilir mıydık?
  PMYO de rütbe icin sınava falan giremiyor muyuz
  Bu bize pomemin daha avantajlı olduğunu mu gösterir

 5. Avatar Nyr dedi ki:

  PMYO okurken Baska bölümde okuyabilir miyiz

 6. Avatar Abdurrahman dedi ki:

  Ben bu haziranda lisans mezunu oluyorum aynı yıl içerisinde hem pmyo hemde pomem mülakatına girebilir miyim sans başarısını artırmak için tsk ederim simdiden✋

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 7. Avatar Ayşenur dedi ki:

  YGS den geçerli puan alamayan başvuru yapabiliyomu

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

1 3 4 5