PMYO TYT Baraj Puanı geçemeyenler Nasıl PMYO Başvurabilir?

25.07.2019
1.067
A+
A-
PMYO TYT Baraj Puanı geçemeyenler Nasıl PMYO Başvurabilir?

PMYO TYT baraj puanı geçemeyenler nasıl PMYO başvurabilir sorusu TYT sonuçları açıklanması ile beraber adayların kafasında yer edinmeye başladı. Bildiğiniz üzere PMYO girişler için TYT’den belirli bir baraj puanını geçmeniz gerekmektedir. Bu baraj puanı her yıl TYT sonuçlarına göre belirlenir. Daha önceden paylaştığımız yazıda 2019 TYT 260 puanı geçen kişi sayısının 377.840 olduğunu belirtmiştik. Geçtiğimiz yıl da TYT sınavından 260 puanı geçen kişi sayısı yaklaşık olarak aynıydı.

PMYO Baraj Puanı Kaç Olacak?

260 puanı örnek göstermemizin sebebi 2018 yılında başvuru yapılırken istenilen taban puanın 260 olmasıdır. Geçtiğimiz yılı örnek alarak bu verileri sizlerle paylaştık. Bu yıl PMYO baraj puanı henüz belirlenmedi. Polis Akademisi tarafından yapılacak resmî açıklamayı tüm polis adayları beklemektedir. Başvuru yapmak için en az 250 puan da gerekebilir 270 puan da. Henüz bu konuda net bir şey söylemek mümkün değildir. İlerleyen günlerde polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden PMYO baraj puanları açıklandı başlığı ile detayları öğrenebileceksiniz.

Baraj Geçemeyenler İçin PMYO Tavsiyeleri

PMYO TYT baraj puanı geçemeyenler nasıl PMYO başvuru yapabilir sorusuna verilebilecek iki alternatifli cevap bulunmaktadır. Öncelikle eğer PMYO için belirlenecek baraj puanı karşılayamıyorsanız başvurma şansınız olmayacaktır. Ama vereceğimiz tavsiye sayesinde zaman kaybetmeden polis adayı olabilirsiniz.

Öncelikle TYT’den 180 puan barajını geçtiyseniz yapmanız gereken şey 2 yıllık bir ön lisans programına başvurmak olsun. Bunun amacı ise ön lisans programını bitirdikten sonra POMEM’e başvurabilmektir. POMEM bildiğiniz üzere ön lisans mezunlarını da alan bir öğretim programıdır. Şansınızı buradan deneyebilirsiniz. Ön lisans programlarının hangisinden veya açıktan, örgünden mezun olmanız fark etmeyecektir. 180 barajını geçenler istediği ön lisans programına başvuru yapabilirler.

İki yıllık ön lisans programını yazdıktan sonra hem okuyup hem de bir sonraki senenin TYT sınavına çalışabilirsiniz. Bu sayede hiçbir kaybınız olmaz. Eğer diğer sene TYT’den yüksek puan yapıp PMYO’ya başvuru yapabilirseniz ön lisans programını bitirip PMYO’dan devam edebilirsiniz. Dileyen adaylar POMEM için de ön lisans mezunu olduktan sonra polis adayı olabilirler. Buradaki amaç 2. sene de TYT PMYO puan barajını geçemezseniz polis olmak için kendinizi garantiye almaktır.

PMYO Alımları Bitiyor Mu?
Polis Meslek Yüksek Okulunda (PMYO) Bir Gün Nasıl Geçer?
Polislik Beden Kitle (Boy-Kilo) İndeksi Hesaplama
Türkiye’ de Polis Yetiştiren Okullar

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Naime dedi ki:

  Yaş sıkıntısı var olmasa okul bitiririz sorun degil ama yaş 25 oldu ben iki yıl okusam yaşım kurtarmıyor lütfen artık bir çözüm bulunsun o kadar istekliyim ki bu mesleğe Allahım bana o duyguyu yaşatsın insallh ? Süleyman Soylu duy sesimizi artık yazıktır bize günahtır o kadar çok istiyorum ama lise mezunuyum ve yasım 25 ben iki yıllık okusam yas 27 oluyo simdi ben polis olamadıktan sonra boşuna niye okucam buna bir çözüm istiyoruz yaş esnetilsin lütfen yada lize mezunları direk polislik okuluna alınsın sınavdan mülakatlardan sonra iki yıl polis okulunu okuyalım.SAYGILARIMLA

 2. Sıla arun dedi ki:

  puan alamayanlar ünüversite sınavına puan alamayanlar baş vuru yapa bilirmiyiz

 3. Elif serbest dedi ki:

  Liseden sonra polislik için lütfen puanı biraz esnetin. Kendimden örnek vereyim. Ben bu sene lise son sınıfı bitiricem meslek lisesi okuyorum bu sene hem okul hem staj hem de üniversite sınavım var hemde okulun kendi sınavları var. Şimdi ben hangi birine çalışayım.
  Ben sınavsız geçiş olsun demiyorum ama PMYO için bu puan biraz esnetin rica ediyorum. SESİMI UMARİM BİRİ DUYAR. SENEYE PMYO BAŞVURU YAPICAM BENİM GİBİ BİR GENCİN POLİS OLMASI LAZIM . YOKSA HARCANICAM GERÇEKTEN . Fiziğim bünyem aklım tam bu mesleğe göre.