Ana Sayfa / PAEM / PMYO, POMEM ve PAEM Okurken Maaş Alınıyor mu?
pmyo,pomem ve paem okurken maaş alınıyor mu

PMYO, POMEM ve PAEM Okurken Maaş Alınıyor mu?

Bilindiği üzere polis meslek yüksek okulu,polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezi gibi kurumlar öğrencilere parasız yatılı eğitim veren kurumlardır. Bu kurumlarda öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları devletçe karşılanır. Bu kurumlardaki eğitim süreleri ise birbirlerinden farklıdır. Polis meslek yüksek okulları 2 yıllık bir eğitim verirken polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezleri ise en az 6 ay eğitim vermektedirler bu eğitimler polis amirleri eğitim merkezinden genel olarak 11 aydır. Polis meslek yüksek okulu ve polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan öğrenciler polis memuru olarak göreve başlamaktadırlar. Polis amirleri eğitim merkezinden mezun olan öğrenciler ise komiser yardımcısı olarak göreve başlamaktadırlar.

PMYO, POMEM ve PAEM Okurken Maaş Alınıyor mu?
Polis meslek yüksek okulu, polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilerin parasız eğitim almasının yanında maaş alıp almadıkları da merak edilen hususlar arasında. Eskilerde yani bundan belkide 20 25 yıl öncesinde polis okulları varken polis okulunda okuyan polis adaylarına aynı meslekteki gibi maaş verildiği sürekli söylenmekteydi. Günümüzde ise bu okullarda okuyan öğrenciler normal polis maaşı almamaktadırlar. Polis adayları harçlık adı altında belli bir miktar harçlık almaktadırlar. Bu harçlık 2-3 yıl öncesine kadar 50 tl civarı iken günümüzde bu miktar artırılmıştır. Aşağıdan polis meslek yüksek okulu,polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezinde okuyan öğrencilerin almış oldukları harçlıklara ulaşabilirsiniz.

Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri: 1. Sınıf ve 2. Sınıf öğrencileri ortalama aylık 275 tl.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrencileri: Ortalama olarak aylık 275 tl.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi Öğrencileri: Ortalama olarak 275 tl.

yukarıdaki rakamları ortalama olarak verdik arkadaşlar yani kuruş kuruş hesaplı değildir.

Bu öğrencilerin dışında bir de polis memurları içerisinde yapılan sınavla polis amirleri eğitim merkezini kazanan adaylar bulunmakta burada okuyan öğrenciler normalde zaten kadroda polis memurlarıdır bu öğrenciler normal polis maaşlarını almaktadırlar. Polis memuru iken kazandıkları polis amirleri eğitim merkezini bitiren öğrencilerde polis memuru olarak tekrar mesleğe dönmektedirler.

Kafanıza takılan sorularınızı SORU-CEVAP alanımızdan sorabilirsiniz.

Bu makalede tam 341 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

341 Soru Var

 1. Mrb ben 11.sınıfım burun estetiği olcam polis olmamda sıkıntı olurmu, ve 2017 de boy sınırı kaltı diye söylentiler var doğrumu?

 2. MUHAMMED BİRGÜL

  Öncelikle soruları yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Benim sormak istediğim ben 2014 te mezun oldum şuan üniversite 1.sınıf okuyorum pmyo başvurabilir miyim bide pmyo okulu yatılıymıs sanırım kaç gün ailemizi görebiliyoruz bu konu hakkındada bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 3. Eğer pmyo kazanırsak başvurdumuz okulda mı okuruz

 4. PAEM İÇİN ARŞİV ARAŞTIRMASI VE GÜVENLİK SORUŞTURMASINDA İDDİA SİTELERİNE ÜYELİK SORUN OLUR MU?

 5. PAEM GİRİŞİ İÇİN ARŞİV ARAŞTIRMASI VE GÜVENLİK SORUŞTURMASINDA BAHİS SİTESİ ÜYELİĞİ SORUN OLUR MU?

 6. Iyi gunler paeme basvurmak istiyorum 2019 yilinda resmi olarak 2018 kpssde 4.sinif birinci donemde olacagim..en son 2020 yilinda alim var mi bide kontenjanlar ne kadar olur son iki yilinda (2019 2020) paem icin

 7. merhabalar. sorum şöyle . ygs ye girip yeterli puanı aldığımda. başvuru yapıp mülakatı kazanırsam direk polis olarak eğitime tabi tutulduktan sonra göreve atanacağım yerden başlayacak mıyım yoksa bi kaç yıl okulunu mu okuyacam

 8. Pomem’den girip meslekte ne kadar yükselebiliyoruz ? Paem ‘in Pomem’den ne gibi farkları vardır ? KPSS 67 ile ne kadar şansımız olur ? Göreve yeni başlayan bir polis memuru ve komiser yardımcısı yaklaşık olarak ne kadar maaş alır ?

 9. Pomem’den girip meslekte ne kadar yükselebiliyoruz ? Paem ‘in Pomem’den ne gibi farkları vardır ? KPSS 67 ile ne kadar şansımız olur ? Göreve yeni başlayan bir polis memuru ve komiser yardımcısı yaklaşık olarak ne kadar maaş alır ?

 10. Pomem’den girip meslekte ne kadar yükselebiliyoruz ? Paem ‘in Pomem’den ne gibi farkları vardır ? KPSS 67 ile ne kadar şansımız olur ? Göreve yeni başlayan bir polis memuru ve komiser yardımcısı yaklaşık olarak ne kadar maaş alır ?

 11. Göreve yeni başlayan bir polis memurunun yaklaşık olarak maaşı ne kadardır ?

 12. Kaç şark görevi vardır ? Ve kaç yıldır şark görevi ?

 13. Merhaba ben pomem e başvurmak istiyorum 8 aylık bebeğim var şayet kazanırsam eğitimlere yatılı olarak mı katilmam gerekiyor bebeği olanlara yardımcı oluyorlar mı acaba

 14. Merhaba. Hocam 2017 lisans mezunlarına yönelik komser yardımcılığı sınavı tekrar açılırmı bu konu hakkında bilginiz varmı.

 15. YGSden 200 puan aldı babam polis başvurabilir miyim yinede

 16. Merhaba. Pomem alımlarında puan besaplama sisteminde kpssp3 puanin nasıl etkisi oluyor. Mesela benim puanim 67. Daha yüksek alanlar daha öncelikli mi sayılıyor?

 17. ben 10. sınıftayım 01.06.2001 doğumluyum 12. sınıfta ygs ye gireceğim pmyo yaşım yetiyormu acaba

 18. Pomeme kayit icin gidildiginde hemn aliyolarmi yoksa suremi veroyolar

 19. Pöh ü kazanmış ve evli olanlar acaba aylık ücret alacaklar mı ?

 20. polis meslek yüksek okulu mülakatları hangi ay yapılcak lys ile çakışma ihtimali varmı

 21. Lise mezun uyum yaşım 21 kpssden 65 puan alsam ygsden 260 polis olabirmiyim ayrıca bu sınavlardan sonra polis olarak ne bölümde oluyorum eğitim kaç ay milli sporcuyum yardımı olurum (yakım dövüşte)

 22. Meraba ben liseyi bitirdikten sonra 18 yasimda oluyorum 19a 1 eylulde giriyorum pmyoya basvurmak icin bi sıkıntı olur mu?

 23. Merhaba PAEM eğitiminde yüzme dersi var diyorlar ve ben bir türlü yüzmeyi beceremiyorum eğitimde öğrenemezsem sonuç ne olur

 24. Merbal kolay gelsin Bi sitede on dislerim ayrik oldugu icin elendim yaziyo benim on disimde dogustan A harfi bu eleme sebebi olur mu acaba

 25. Merhaba kolay gelsin. Lisans mezunuyum 2017 kpss p3 ten 84 aldım. paem e başvuracagım komiser yardımcılığı için. 2017-2018 YILINDA PAEM BURSU NE KADAR OLUR ? ve paem mezunlarının kaç yıl zorunlu doğu görevi var ? kaç yıl sonra emekli olunabiliyor ?

 26. Iyi gunler. Ayak tirnaklarimda batma var. Ameliyat ile müdahale edilmwsi gerekiyor. Herhangi bir iz kaldiginda sorun olur mu pomem icin.

 27. Merhaba ben lise son sınıfa geçtim polis olmak istiyorum sınavı kazanır üniversiteye geçersem benim yıllık masrafım ortalama be olur

 28. tsk dan sehit çocuğuyum bana bi kolaylık sağlanacak mi aceba ?

 29. meraba rüştü ünsal pmyo 527 asil olarak kazandım intibak 6 eylülde acaba intibakta çok elenme oluyormu ben askeri okullarda genel sağlığı geçtim ama polislikte elenirim diye korkuyorum senede ortalam kaç eleme oluyıor intibakta

 30. Pmyo da mezun olmaya bikaç hafta kala özel harekat polisleri ziyarete gelip pöh olmak isteyen adayların isimlerini alıyolarmış. Bu doğru mu? Yani pmyo dan mezun olup pöh olabiliyor muyuz?
  Bir de 2 senelik veya 4 senelik üniversite mezunu olmamız pöh olma yolunda herhangi bi ayrıcalık getirir mi?

 31. Bn liseden mezun oldum bu sene polis olmak istiyorum fakat bu mekiktir sinavdir testlerine tabi olacagim bunları çalıştıran biryer varmi polislk adi altinda yoksa nasil yapmaliyim yardımcı olursaniz sevinirim

  • admin

   Evde yavaş yavaş kendiniz düzenli çalışın. Giriş sınavları fiziki yeterlilik parkurudur. Orada bu hareketler yok, öncelikle parkura hazırlan.

 32. Admin, polislil akademisi nde tarafımızca harcanan masraflar geri mi alınıyor? Alınıyorsa nasıl?

  • admin

   Okulu kazanım, eğitim sırasında ya da zorunlu görevdeyken meslekten ayrılırsanız, size yapılan masraflar hesaplanıp geri alınır. 55 bin tl den hesap yapılıp tutara göre tazminat istenir.

 33. Mrb Pomem egitimine başlandığinda kpss hazirlanip paem denesek geçiş yapabiliyomuyuz.

  • admin

   Böyle o olursa şu gelirse bu zıplarsa… bunun sonu yok. Böyle bir hedefte olmaz. Siz önce POMEM kazanıp eğitime başlayın, sonra diğer aşamayı hedeflersiniz.

 34. Merhaba iyi günler polis özel harekat için lise son sınıf öğrencisiyim mezun olduktan sonra nasıl bi yol izlemeliyim pmyo okumak zorunlumu lise mezunu olmak yeterlimi

 35. 2017.19 .dönem pöh egitim süresi ne kadar olacak ögrenebilirmiyim.

 36. Harp okulundan karacigerde yapısal büyüklükten elendim pmyo dada sıkıntı olur mu bu durum

 37. admin

  KPSS girmelisiniz. Polis okulları yatılı okunur.

 38. Benim üç sorum olucaktı
  1- düz tabanım ama bana herhangi bir sorun oluşturmuyor paem e girerken kontrolde sıkıntı olurmu?
  2-ben lise son sınıfım kpss ye girip yeterli puan alınca paeme girebilirmiyim?
  3- paem i birincilikle bitirene ne gibi haklar verliyor?

 39. Mrb bi konuda soru sormak istiyorum eşim pomem başvurusunda bulundu önlisans mezunu önlisans kpss in den 78 aldı bu haziran ayında lisansını tamamladı alttan dersi de yok geçici mezuniyet belgesini de aldı fakat önlisans başvurusunda bulundu formda doldurdu bi sorun olur mu

 40. Pmyo da harcliklar yaz zamani yani okullar tatil iken de veriliyor mu

 41. Merhabalar benim birkaç sorun olacaktı 2 yıllık Ünv.bilgisayar Programcılığı bölümü bitirdim .2016-2017 kpss 61 aldım açıktan iktisat okumaya devam ediyorum 26 yaşındayim.1.67 boy ve silahlı güvenlik kartım var falan polis veya herhangi bir bölümunden mezun olmak istiyorum polis olmak istiyorum daha doğrusu ama 10 aylik bebeğim var eğitim süresi ne kadar neler yapmam lazım bebegim için lojman falan tutmam izin verirler mi neler yapmam lazım çok uzun oldu teşekkürler şimdiden iyi günler. ?

 42. 98 dogumluyum 180 boy 60 kiloyum lise sondayim poh olmak icin ne yapmam gerekiyor

 43. Merhaba. Mulakat aşamasında diploma istiyorlar.diploma yerine e devletten mezuniyet belgesi alsak gecerli olur mu.

 44. sımdı ben onlısans mexununuyum .1 65 boy 65 kılo .ıhtımal yüksekmı kazanmam.ayrıca sozlu mülakatlar zorm

 45. MErhaba polis memuru olduktan sonra komiserlik sinavini kazabirsak Eğitim suresi ne kadar?

 46. Vatan sevdalısı

  Selamun aleykum. PÖHde şark görevi bittikden sonra tayinini istiyebilirmisin diye duydum, yani 3 tane şehir yaziyormussun o 3ünden biri çıkıyormuş garanti. Bunum bir doğruluğu varmı?

 47. Merhaba ben ikinci öğretim de okuyorum aynı anda PMYO okuluna girip ikisini bir arada okuma şansım var mı

 48. merhaba ben pmyo ya gireceğim fakat evliyim yurtta kalmak zorunda mıyım?

 49. 2018 polislik başvuruları ne zaman

 50. Merhaba,

  Dün itibariye iş yerinden çalıştığım birimin kapatılacağını öğrendim aynı zamanda polisliğe de başvurdum mülakat sürecini bekliyorum Allah nasip ederde kazanırsak polis okulunda eğitimdeyken işsizlik maaşı alınabiliyor mu ? bu konuyu internetten arattım ancak kayda değer net bir bilgi yok yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler,

 51. merhabala pmyo öğrenciliği için TYT den mi yoksa YKS den mi gerekli puanı almamız gerekiyor

 52. Merhaba vitiligo hastalığım var direk elenmeme sebep olur mu?

 53. Merhaba benim taekwando 2 erzurum üçüncülüğü 1 de erzurum 2 ciligim var bunlar pymo girmemde avantajı varmı ?

 54. 91 şubat doğumluyum muhendisim komiser yardimciligi sinavina 2018 yilinda girebiliyormuyum.

 55. 91 yili yaş icin uygun mu paem icin. 2018 alimlari 2016 2017 kpss puanina gore mi olacak. Yoksa 2018 kpss beklenecek mi

 56. 91 şubat Yaş olarak uygun mudur? Birde 2018 kpss puani gecerli olacakmi 2018 alimlarinda kpss sonucu beklenecek mi yani. Yoksa 2016 2017 mi gecerli olacak

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir