PMYO, POMEM ve PAEM Okurken Maaş Alınıyor mu?

PMYO, POMEM ve PAEM Okurken Maaş Alınıyor mu?

Bilindiği üzere polis meslek yüksek okulu,polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezi gibi kurumlar öğrencilere parasız yatılı eğitim veren kurumlardır. Bu kurumlarda öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları devletçe karşılanır. Bu kurumlardaki eğitim süreleri ise birbirlerinden farklıdır. Polis meslek yüksek okulları 2 yıllık bir eğitim verirken polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezleri ise en az 6 ay eğitim vermektedirler bu eğitimler polis amirleri eğitim merkezinden genel olarak 11 aydır. Polis meslek yüksek okulu ve polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan öğrenciler polis memuru olarak göreve başlamaktadırlar. Polis amirleri eğitim merkezinden mezun olan öğrenciler ise komiser yardımcısı olarak göreve başlamaktadırlar.

PMYO, POMEM ve PAEM Okurken Maaş Alınıyor mu?
Polis meslek yüksek okulu, polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezlerinde okuyan öğrencilerin parasız eğitim almasının yanında maaş alıp almadıkları da merak edilen hususlar arasında. Eskilerde yani bundan belkide 20 25 yıl öncesinde polis okulları varken polis okulunda okuyan polis adaylarına aynı meslekteki gibi maaş verildiği sürekli söylenmekteydi. Günümüzde ise bu okullarda okuyan öğrenciler normal polis maaşı almamaktadırlar. Polis adayları harçlık adı altında belli bir miktar harçlık almaktadırlar. Bu harçlık 2-3 yıl öncesine kadar 50 tl civarı iken günümüzde bu miktar artırılmıştır. Aşağıdan polis meslek yüksek okulu,polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezinde okuyan öğrencilerin almış oldukları harçlıklara ulaşabilirsiniz.

Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri: 1. Sınıf ve 2. Sınıf öğrencileri ortalama aylık 275 tl.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrencileri: Ortalama olarak aylık 275 tl.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi Öğrencileri: Ortalama olarak 275 tl.

yukarıdaki rakamları ortalama olarak verdik arkadaşlar yani kuruş kuruş hesaplı değildir.

 PMYO ve POMEM’de  üst ve alt devre olarak değişebilmektedir. Polis Meslek Eğitim Merkezleri ve POMEM’lerde eğitimlerini gören adayların intibak yasası sonrası 22. dönemde verilmesi öngörülen ücret aylık 430 TL olarak tahmin edilmektedir.

Bu öğrencilerin dışında bir de polis memurları içerisinde yapılan sınavla polis amirleri eğitim merkezini kazanan adaylar bulunmakta burada okuyan öğrenciler normalde zaten kadroda polis memurlarıdır bu öğrenciler normal polis maaşlarını almaktadırlar. Polis memuru iken kazandıkları polis amirleri eğitim merkezini bitiren öğrencilerde polis memuru olarak tekrar mesleğe dönmektedirler.

Kafanıza takılan sorularınızı SORU-CEVAP alanımızdan sorabilirsiniz.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 394 YORUM
 1. Avatar Gizem_ dedi ki:

  Önlisans mezunuyum, kpss’den 69 puan aldım. Pomem’e başvuru yapmak istiyorum puanda esneklik sağlanıyormu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   HAYIR…

 2. Avatar Mehmet dedi ki:

  iyi gunler ben pomem de iken saglik sartlarim dan dolayi elendim sonra itiraz ettim ve geri dondum sonra okul bitti ve ben meslege baslamadim davamin sonuclanmasini bekliyorum bana izinli olarak gorunuyorsun dediler SIMDI BEN AYLIK ALABILIRMIYIM

 3. Avatar Ömer dedi ki:

  Ben pmyo başvuracağım ama gözlük kullanıyorum sağlık kontrolünde sıkıntı çıkarmı

  1. Admin Admin dedi ki:

   derecesine bağlı…

 4. Avatar Özlem dedi ki:

  Yüzümde 5 ten fazla ben var, bu durum engel midir?

  1. Admin Admin dedi ki:

   eşkal belirleyici olmaması gerekiyor…

 5. Avatar Emre dedi ki:

  Merhaba benim sağ gözüm 0.50 solgözüm 0.75 sıkıntı yararatır mı?