PMYO Okulları Hakkında Merak Edilenler

06.08.2017
A+
A-
PMYO Okulları Hakkında Merak Edilenler

PolisNoktası, polis olmak isteyen adaylar kadar polislik öğrencileri ve mesleğine devam eden polislerin de ziyaret ettiği bir sitedir. Kastamonu PMYO’da okumakta olan bir polis adayının, soru cevap bölümümüzde, PMYO hakkında merak edilenlere yönelik yaptığı paylaşımları bu yazımıda okuyabilirsiniz. Bu ve benzeri detaylı konuları soru-cevap bölümümüzde bulabilirsiniz.

PMYO okurken Telefon kullanabilir miyiz?

Telefon yasak, üstelik Kastamonu PMYO bu konuda çok hassas. Üst devreysen sorun yok çünkü sadece amirler telefon koğuş araması yapabilir ama alt devreysen ve telefon getirdiysen çok tehlikedesin demektir.  Özellikle biz üst devreniz koğuş baskını yaparız ve yakalanırsanız hem telefondan olursunuz. Hem de ceza raporu yersiniz.

İntibaktan sonra nasıl bir durumda PMYO’da elenme olur?

İntibaktan geçtikten sonra elenme olasılığın azalıyor, yüz kızartıcı bir iş yapmadıysan ve ceza puanın sınırı geçmediyse elenmezsin. Yüz kızartıcı olayların ne olduğunu intibakta pmyo okulun maddelerini okuyacaksınız her gün öğrenirsiniz zaten. Kısaca özet geçiyim, içki içmek, kumar oynamak, ceza puanı sınırını geçmek, bir örgüte ya da gruba üye olmak vs… vs… Zaten intibak boyunca bunları okurken bırak öğrenmeyi bıkacaksınız.

İntibak eğitimi başladıktan kaç gün sonra ön sağlık işlemlerine gidiyoruz?

Biz intibak eğitiminin 2. gününde hastaneye sağlık kontrolü için gitmiştik. İntibak boyunca her gün fazlasıyla eğitim yapacağınız için ilk günlerde bitiriyorlar sağlık kontrolünü.

Kiloda 1~2 kilo eksik olursa sorun oluyor mu?

Kiloda sorun çıktığında  (1-2 kilo için geçerli) tedavisi olduğu ve kısa sürede düzeltebileceğin için okul intibak boyunca sana süre tanıyor, eğer kilonu düzeltemezsen intibak bitip okul başladığında tekrar kilo indeksi için hastaneye çağırıyorlar. Bu sefer de düzelmezsen zaten çok sorun olan birşey değil hızlı bir şekilde tedavisi olabilir, bu yüzden tekrar süre veriyorlar sana. 1-2 kilo canını sıkmasın intibak boyunca yemeğine dikkat et düzelirsin.

İntibaktaki sağlık taramasında ne denli kontroller yapılıyor ve izlere detaylıca bakılıyor mu?

Vücuttaki izlere cildiye ve genel cerrah bakar, cildiye üzerindeki pantalonu dizlerine kadar katlamanı söylüyor ve tişörtünü de çıkartıyorsun 1 metre uzaktan vücuduna bakıyor. Her şey doktorun dikkatine bağlı, bize oturduğu yerden 1 saniye sürmeden baktı ve gönderdi ve çoğu doktor da kolaylık sağlıyor zaten. Vücudunda göze çarpan iz varsa pmyo mülakatlarinda  elenirdin. Genel cerrah ise anadan doğma ne varsa üstündekileri çıkarmanı istiyor bu konuda daha dikkatli oluyorlar ama dediğim gibi çoğu doktor kolaylık sağlar.

İntibak egitiminden sonra göz çizdirmeye izin veriyorlar mı yoksa sağlıkta eliyorlar mı?

Eğer gözlerini çizdirme imkanın varsa bunu hiç kafana takma. İntibak eğitiminde bir arkadaş İstanbul’a gözlerini çizdirmeye gitti ve ameliyattan sonra intibak eğitimine gelip okulda istirahat etti. Bir sorun çıkmadı intibak boyunca okulda kaldı ama eğitim yapmadı. Okul süresince  tedavisi olan hastalıklara karışmıyorlar ameliyat olmaya şehir dışına gidebiliyorsun.

El titremesine ne derece bakıyorlar? Herkesin elinde hafif titreme oluyor çoğu kişi el titremesinden elenmiş diye duydum.

Çoğu kişi şu olaydan elenmiş diye birşey yok. Böyle bir genelleme yapılamaz. Bizim ön sağlık mülakatında iki görevli polis memuru ve bir doktor vardı ve evet elinin titremesinden renk körlüğüne kadar herşeyi dikkatlice inceliyorlar ama ufak birseyden dolayı elemezler. Benim kolumda yanık izi var bu dikkatlerini çekti yakın zamanda mı oldu diye sordular ben de küçükken trafik kazasında oldu dedim zaten cevabim doğruydu, baktılar yara izim gerçekten eski bir iz sorun etmediler.  El titremeden yazı yazarken sorun olacak şekildeyse ya da birşey tutamayacak şekildeyse elenirsin bunun dışında eğer el titremeden az olduğu halde doktor sorun çıkarırsa doktora anlatırsın birebir konuşursun doktorla.

Peki PMYO’da genel olarak bir gününüz nasıl geçiyor?

Bir yıl boyunca kapalı bir okuldasın bu yüzden her gün bir diğer günün kopyası oluyor. Her gün aynı şeyleri aynı saatlerde yapıyorsun sabah 6.00 uyan 6.45 kahvaltı içtiması, 8.00 sabah etüdü ve akşam 16.00a kadar dersler var. Akşam 18.00 akşam etüdü ve 18.45 akşam yemeği akşam 22.00 yatakhane girişi ve 22.30 tüm ışıkların kapanma saati. Tabi bunların çoğu alt devre için geçerli, biz üst devrelere amirler çok karışmadıkları için sürekli kaçamaklar yapıyoruz 🙂 Boş vakitlerinde ise bol bol tv izleyip bilardo futbol oynayıp bilişim sınıfında counter oynayıp akşamları sinemaya ya da spor salonuna gidip vakit gecirebilirsin ve bir öğrenci hata yaparsa cezasını tüm okul çeker. Böyle durumlarda acımasızca ceza eğitimi yaparlar, okul süresince çok boş vakit olacak çok sıkılacaksın ve şükretmeyi öğreneceksin, sabretmeyi iyi bileceksin ve bazı durumlarda sınırlarını aşmak zorunda kalacaksın.

Biliyorsunuzdur 8 inde ünv tercih sonuçları açıklanacak sizce intibak ne zaman olur ?

Geçen sene intibak eğitimi 21 ağustosta başlamıştı bu sene akademi takvimi açıklanmadan intibak tarihini bilemezsin. İntibakta eğer hepatit ve benzeri gibi bulaşıcı hastalık yoksa hemen elemezler, tedavisi olursa zaten elenmezsin. Tedavisi yoksa da bulaşıcı olmadığı sürece göndermezler. İntibak üniversite kayıtlarından sonra başlar.

Sağlık kontrolu ne kadar detaylı oluyor? Benim sırtımda çok düşük derecede skolyoz yani omurgada hafif yamukluk var.

Sağlık kontrolünde röntgen çekiliyor ve omurga yamuklugu elenme sebebi. Canını sıkmak istemem kardeşim inşallah sorun olmaz dışarıdan bakıldığında sorun yok diyorsun. Böyle durumlarda sağlık için Ankara’ya çağırıyorlar. Eğer omurgadaki yamuklukta ilerleme oluyorsa elenirsin. Sağlıktan elemeleri zaten Ankara yapıyor yani orası ne derse o olur. Omurga yamukluğunun kısa süreli tedavisi varsa sorun yok.

Tedavisi olabilen durumlarda eleme olmuyor süre veriliyor vs dediğinizi gördüm. Bunu biraz acabilir misiniz acaba ?

Tedavisi olan rahatsızlıklar kist, fıtık, diş hastalığı kilo indeksi, göz rahatsızlığı vb. gibi. Yani kısa sürede ameliyat ile tedavisi olabilen hastalıklar. Kist fıtık göz gibi hastalıkları okul başlamadan ameliyat olman gerekir eğitimi kısıtlar çünkü. Bunları yaşamış arkadaşlarım var ve iyileştiler sorun yok okullarına devam ediyorlar. Arkadaşlar bunlar basit olaylar yani her sene olan şeyler ve akademi zaten çözümünü biliyor sorun yok yani. Okula girince anlayacaksınız gidişat belli tedavi süresi veriliyor ve iyileşince okula devam ediliyor kafanıza takmayın böyle şeyleri. Elinde küçük dövmesi olan arkadaşımı bile elemediler sildirdi okuluna devam etti.

Derslerin zorluğu nasıl beden eğitiminde hangi haraketler yapılıyor?

Silah Atışı dersi, pst (polis savunma taktikleri) dersi ve beden eğitimi dersi uygulamalı dersler. Beden eğitiminde ısınma hareketleri yapılır ardından şınav mekik sonrasında ise futbol basketbol voleybol herkes istediğini oynar. Pst dersi beden eğitimi dersinden daha ağır geçer, müdahale hareketleri öğrenirsin bu derste, çevik kuvvet eğitimi alırsın biber gazı jop kalkan eğitimi alırsın, karşındakini etkisiz hale getirmeyi öğretirler ve pst dersinin de sınav mekik ısınma hareketleri var. Diğer dersler de edebiyat psikoloji ingilizce hukuk polisliğin temelleri vs… gidiyor.

Kaçar mekik kaçar şınav çekiliyor ? Barfiks var mı sınavları nasıl?

Amire göre değişir istediği kadar çektirir şınav mekik barfiks, isterse 200 kere bile çektirebilir. Genelde sınavlarda 50 şınav  mekik, 10 nizamî barfiks ve koşu parkuru oluyor sınavlar. İstedikleri spor hareketini yaptırabilirler bize iki ders boyunca çök kalk yaptırdıkları bile oldu.

5. sınıftayken ameliyat oldum karın bölgemde göbek deliğimin altında 6 cm kadar iz var bu polis olmamı engeller mi? Aynı zamanda kollarımın üst bölümlerinde sivilce gibi iltihaplı şeyler çıkıyor keratosis pilaris hastalığımın adı ömür boyu sürüyormuş , bu yüzden çok umutsuzum elenirim diye düşünüyorum sizcede öyle olur mu ?

Ameliyat izin kadar ameliyat da önemli. Herhangi bir organında sorun yoksa sıkıntı yok ve ameliyat izi gözle görülür bir yerde değil ve 3 Metre uzaktan belli olmuyorsa sıkıntı yok, kollarındaki sivilce gibi iltihaplı şeyler bulaşıcı değilse ve seni herhangi birseyden engellemiyorsa bunda da sıkıntı olacağını sanmıyorum ama sivilceler büyük, çok belirgin ve sivilceden çok bir hastalığa benziyorsa sıkıntı olur.

Peki intibakta spor olarak neler var?

Okulun en zor iki dönemi var. Birincisi okulun başında yapılan intibak ikincisi de okulun sonunda yapılan meskun mahal eğitimi. İntibakta güneşin altında akşama kadar yürütürler, yapamayanlara ceza egitimi verirler artı olarak. Bir de kep selami vermeyi üstlerine nasıl hitap edeceğini öğretirler koştururlar bunları öğretirken. Sabah koşusu yaparsınız her sabah okul arazisi boyunca. Bol bol gün boyunca şınav mekik ve ısınma hareketleri yapacaksınız, 2 hafta boyunca hiç boş bırakmazlar sürekli eğitim yaparlar.

Şınav çekemiyorum ben fazla bu yüzden eleme olur mu?

Böyle basit şeylerden eleme olmaz. Okul içerisinde elenmek öyle kolay bisey değil. Yüz kızartıcı bir suç işlerseniz ve ceza puanınız sınırı geçerse elenirsiniz.


ETİKETLER: ,
blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 195 YORUM
 1. blank Kadın polis adayı dedi ki:

  Şimdi ben 11.sınıfım ve polis olmak istiyorum bunun için küçüklüğümden beri araştırma yapıyorum ve bir şey takıldı aklıma tyt den geçip başvuru yaptıktan sonra aynı zamanda üniversite tercihi de yapsam sorun olur mu yani Kendimi garantiye almak istiyorum?şimdiden tesekkurler😊

 2. blank Deniz dedi ki:

  Lisans son sınıf öğrencisiyim 2016/2017 KPSS puanım 62 mezun olmadan başvuru yapabilir miyim?

 3. blank murat dedi ki:

  Admun Ben Kucukken Sol koluma bir Bıcak Yarası Aldım Ve Gidip Sikayteci Oldum Karkolda bu Guvenlik Arastırmasında bana sorun yaratırmı Not : kolumda hic iz kalmadı

 4. blank Aylin dedi ki:

  Benim kolumda jilet izi var 2 tane bütün sınavları gecsemde o sadece 2 iz sıkıntı cikartirmi acaba

  1. blank Admin dedi ki:

   İzin durumuna bağlı.

  2. blank Seyfi dedi ki:

   Merhaba benim kaburganın sol tarafı hafif şekilde çıkıntılı hafif belli oluyor nefes alma vermede sorun olmuyor elenme sebebi olur mu?

   1. blank Admin dedi ki:

    doktor takdirinde…

  3. blank Murat dedi ki:

   Admin benim yüzümde 20 tane dikiş izi var sizce Bi sorun olur mu

   1. blank Admin dedi ki:

    evet…

 5. blank Burak coşkun dedi ki:

  Merhaba benim bir kaç sorum var. Öncelikle önlisans bitirip pomeme başvurmayı düşünüyorum daha 1 senem var ama bi yandan da TYT girip pmyo mu okusam diye düşünüyorum sizce nasıl yapmayalım. ve diyelim ki mülakatlara çağrıldım gözüm de miyop vae derecesi 2 sanırım çizdirmwmw izin veriliyor mu yoksa direk elerler mi? ön köpek dişleri önde bunlar için diş teli taktırmak istiyorum ön sağlıktn geçince taksam sıkıntı olue mu. birde küçük derece sklyolz var acaba sorun teşkil eder mi. iyi günler

  1. blank Admin dedi ki:

   Şansını dilediğin gibi dene.

  2. blank derya dedi ki:

   Apandist ameliyati oldum,2 cm kadar iz var cokta belli deil sorun olurmu

   1. blank Admin dedi ki:

    evet…

   2. blank bebii dedi ki:

    benim kuzenim de apandist ameliyatı oldu, elemelerde soruldu ona ;nihayetinde şu an kendisi polis .

    1. blank Admin dedi ki:

     doktor takdirinde…

 6. blank Ebru dedi ki:

  Vucudum her yerinde cocukluktan kalma kucuk alerji izleri var numuneden raporum var bir sorun cikar mi ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

  2. blank Asker sevdalısı dedi ki:

   Bayanlarda iki tane okul var neye göre alıyorlar

 7. blank Zuhal dedi ki:

  Bacagimda BEN var koyu kahve renginde 1 cm boyutunda bu sorun olur mu abiminde kolundaki kas yerinde vardi sorun olmadi onda bende olur mu acaba

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 8. blank Zuhal dedi ki:

  Goz sıkıntısında sag goz 2 sol goz 2 derece olabilirmis bunlardan yukarisinda eleniliyomus bu dogru mu yani 1.5 derece olsa sıkıntı cikar mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 9. blank Mehmet baki şeker dedi ki:

  Benim ayağımda amaliyat izi var ayağım kırılmıştı 6 7 ay önce o sorun olurmu?

 10. blank Mehmet baki dedi ki:

  Benim 6 7 ay önce ayağım kırıldı ve amaliyat ayagimdaki amaliyat izi sorun olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 11. blank Can dedi ki:

  Admin bey ben spor yapıyorum 2019 gibi de pmyo başvurucam acaba steroid vursam sağlık da sorun olur mu ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 12. blank NAİM dedi ki:

  Admin Bey belimde duzlesme var sorun olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Derecesine bağlı.

 13. blank Muhammet emre tekin dedi ki:

  Mezun oldukdan sonra düz polis memuru oluyorsunuz rütbe falan komiser falan yok mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Yok. PAEM okumalısın

 14. blank songül dedi ki:

  diplomanın kopyasını pmyo ya götürsek geçici kayıt yaptırabilir miyiz

  1. blank Admin dedi ki:

   e-devletten alacaksın

 15. blank Ahmet dedi ki:

  Pmyo mezun olduktan sonra sivil polis olunabilirmi

  1. blank Admin dedi ki:

   evet

 16. blank Hasan dedi ki:

  tırnak yemesi sorun olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   Aşırısı evet

 17. blank Ali dedi ki:

  Hiç barfiks çekemiyorum sorun olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   evet

 18. blank Burcu dedi ki:

  Bu yıl fiziki yeterlilik sınavında barfix mekik vb. yok mu

  1. blank Admin dedi ki:

   yok

 19. blank İsmail TB dedi ki:

  Öncelikle iyi akşamlar admin bey ,
  PMYO sizce ne zaman başlar?
  Pmyo’da Dövme yaptırmak yasak mı?
  Saç boyatmak yasak mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet, ekim.

 20. blank edanur dedi ki:

  meniscüs zedelenmesi sorun olur mu ?

 21. blank edanur dedi ki:

  sağ dizimde meniscüs zedelenmesi var sadece sorun olur mu ?

  1. blank Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 22. blank Eray dedi ki:

  Doğuştan göbek ve bacaklarımin yanında doğum lekeleri var yazlık üniforma giyersem belli olmuyor sıkıntı çıkarır mı

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 23. blank İrem dedi ki:

  7-8 sene önce bir yumurtalığım kist yüzünden alındı bu yüzden 6-7 cm uzunluğunda dikiş izi var.Şimdi sol yumurtalığımın hemen yanında dermoid kist var ve tek yumurtalık kaldığı için evlenip çocuk doğurmadan dokunup hasar vermek istemiyorlar fakat günlük hayatımı etkilemiyor.Bu benim yine de elenmeme sebep olur mu? Yaşım 23

 24. blank özlem dedi ki:

  merhaba sivasta yaşıyorum pmyo istiyorum…
  kendi memleketimdemi okuyacağım yoksa başka biryeremi gönderecekler okulu kendi memleketimde okuyabilirmiyim yani?

 25. blank Buket dedi ki:

  Ben barfix çekemiyorum sıkıntı olur mu ?
  Bayanlarda ne kadar barfix çektiriyolar ?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

   1. blank mustafa dedi ki:

    meraba ben 2011 yılında sol el dirsek altı sol kolumdan platin takılararak ameliyat oldum ( elim kırıldiği icin) iki kemiğim kırıldığı için alt ve üstten açmışlardı elimi 3 yıl sonra platini elimden cikardılar ama elimde ameliyat izleri kaidı elimde herhangi bir sıkıntı yok yalnız ameliyat izleri var (belirgin)
    tahmininizce sorun olacak ?

    1. blank mustafa dedi ki:

     mı ?

 26. blank Okan dedi ki:

  Mesela universitede herhangi bir bölüm seçer ve okuruz, öğrenci evi tutarız vs. pmyo okuyunca bu düzen nasıl oluyor ayrı eve gerek var mı yoksa hep oradaki okulda asker gibi mi yetiştiriliyoruz? ve kaç sene sürüyor?
  Şimdiden teşekür ederim.

  1. blank Admin dedi ki:

   okul içerisinde kalıyorsunuz…

 27. blank hcrr dedi ki:

  benim saçlarım kızıl renk bu problem teşkil eder mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   eşkal belirleyici olmaması gerekiyor..

 28. blank ebru dedi ki:

  merhabalar yatılı okumaya hafta sonları da dahil mi ? izin falan verilmiyor bir kaç gün eve gitmek için ?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 29. blank Mehmet dedi ki:

  Merhabalr ben lise son öğrencisiyim ve yks girdim ve istenilen puanı aldım ama aralıkta 18 yaşıma gireceğim ben pmyo yada pomem olabilirmiyim

 30. blank Can dedi ki:

  Ben gaziantepte oturuyorum pmyo okulunu istediğim şehirde okuyabilir miyim

  1. blank Admin dedi ki:

   otomatik atama yapılıyor…

 31. blank Mehmet dedi ki:

  Geçen sene sınav heyecanı için ,psikiyatriden ilaç kullanmıştım,kullanmadan önce doktora sordum elenme sebebi olur mu diye olmaz demişti,sizce elenme sebebi mi?

 32. blank benen dedi ki:

  faça izleri sorun teşkil eder mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   eşkal belirleyici düzeyde ise evet…

 33. blank benen dedi ki:

  kadın adayların parkuru ne kadar sürede bitirmesi gerekir?

  1. blank Ela Davutoğlu dedi ki:

   meraba ben 8.sınıfa gidiyorum Polis olmak için ortaokulda sonra hangi okulu okumam gerek 😞😞

   1. blank Admin dedi ki:

    lise den mezun olup tyt sınavına girmeniz gerekiyor…