Ana Sayfa / PMYO / PMYO Öğrenci İzinleri

PMYO Öğrenci İzinleri

Polis Meslek Yüksekokulu(PMYO) okuyacak olan öğrenci adaylarının, merak ettikleri konuların başında okul süresince kullanacakları izinler gelmektedir.  PMYO’da eğitim gören öğrenciler, eğitim-öğretim süresi boyunca, bazı haller ve durumlarda izin alabilir ve yönetmeliğin kendilerine sunduğu izin haklarını kullanabilirler. Öğrencilerin yüksekokula yatılı olarak devam etmeleri zorunludur.

Öğrenci izinleri, Polis Akademisi Mevzuatı içerisinde yer alan Polis Meslek Yüksekokulları eğitim öğretim yönetmeliğinde madde 11’de açıklanmıştır.

PMYO öğrencilerine;

 • resmi tatil,
 • yarıyıl,
 • PMYO evci,
 • günübirlik,
 • hafta sonu,
 • mazeret ve hastalık izni olmak üzere yedi türlü izin verilir.

1)Resmi tatil izni: Cumartesi, Pazar ve diğer resmi tatillerde gündüz verilen izindir. Görevli ve hafta sonu cezası almış olanlar hariç bütün öğrenciler izinli sayılır. Evci izni almamış olan öğrenciler akşam emredilen saatte yüksekokula dönerler.

2)Yarıyıl izni: İki dönem arasında verilen iki haftalık izindir. Öğrenciler, bu izinlerini belirtmiş oldukları adreslerinde geçirebilirler.

3) PMYO Evci izni: Eşi, ana-baba, kardeşlerden, eşinin ana-babasından veya ikinci dereceden kan hısımlarından herhangi birisinin, yüksekokulun bulunduğu İl/İlçeler ile sınırı olan diğer İl/İlçelerde ikamet ettiği yüksekokul müdürlüğü tarafından araştırılıp tespit edilen öğrenciye eğitim öğretim yılı boyunca Cuma akşamı ders bitiminden, Pazar günü akşam yoklamasına kadar, diğer tatil günlerinde tatil günü başlayıp tatilin son günü akşam yoklamasına kadar gece yatısına kalmak üzere verilen izindir. Bu izin, yüksekokulun bulunduğu İl/İlçeler ile sınırı olan diğer İl/İlçelerin ulaşım durumu ve yol güvenliği göz önüne alınarak yüksekokul müdürlüğü tarafından değerlendirilerek verilir.

Özetle: PMYO öğrencileri, okullarının bulunduğu il ile bu ile komşu illerin sınırları içerisinde yaşayan birinci ve ikinci derece akrabalarında evci iznini geçirebilirler.

4)Günübirlik izni: Öğrencilere herhangi bir mazeretinden dolayı yüksekokul müdürlüğünce bütün veya yarım gün olarak verilen izindir.

5) Hafta sonu izni: Öğrencilere, mazeretlerinden dolayı yüksekokul müdürlüğü tarafından uygun görülen hallerde, hafta sonunda gece dışarıda yatması için verilen izindir. Öğrenciler, bu izni kullanabilmesi için evci izninde belirtilen yakınlarından herhangi birinin ya da birilerinin yanında kalacağını ispatlamak zorundadırlar.

6)Mazeret izni: Öğrencilerin mazeretlerinden dolayı, geçerli belgeye veya inandırıcı bilgiye dayanarak yüksekokul müdürlüğü tarafından bir eğitim-öğretim yılında en fazla on güne kadar verilen izindir.

7) Hastalık izni: Öğrencilerin hastalıklarından dolayı doktor raporuna istinaden yüksekokul müdürlüğünce uygun görülmesi halinde rapor süresi kadar verilen izindir.

8) Gece Yatısı İzni: Evci olmayan öğrencilere, mazeretlerinden dolayı Yüksekokul Müdürlüğü tarafından uygun görülen hallerde, hafta içi veya sonunda gece dışarıda yatması için ders bitiminden sabah yoklamasına kadar verilen izindir. Öğrencilerin bu izni kullanabilmesi için evci izninde belirtilen yakınlarından birinin yanında kalacağını ispatlaması zorunludur.

PMYO  öğrencileri, eğitim-öğretim dönemi süresince izinlerinde üniformasız dolaşmazlar. Ancak yüksekokul müdürlüğünce lüzum veya uygun görülen durumlarda öğrenci sivil elbise giyebilir.

İzinli çıkacak öğrencilerin kılık ve kıyafetleri, Öğrenci İşleri Şube Müdürlüğünce, tatil günlerinde ise nöbetçi heyetinden görevlendirilecek personel tarafından kontrol edilir. Kılık ve kıyafetinde kusur görülenlere, kusuru giderildikten sonra izin verilebilir.

Yarıyıl ve resmi tatil izinleri hariç, izin isteyen öğrenciler en yakın amirinden başlayarak müracaat ederler. Uygun bulunanların dilekçeleri üst makama arz edilir. Uygun bulunanlar izine gönderilir. Uygun bulunmayanların istekleri gerekçeleri belirtilerek reddedilir.

İzinli çıkan öğrencilere iznin türü ve süresini gösteren bir izin belgesi verilir.

Bu makalede tam 41 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

41 Soru Var

 1. Sizce buhafta sonuc gelirmi eğer sozlu yuz olursa 143 puan ediyor yedk gelirmi en kotu…

 2. Açık öğretimden mezun olanla lise mezunu olan arasında fark olur mu ?

 3. PMYO nezaman açıklanır bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Her sene ortalama kaç bayan polis alımı oluyo ve genel olarak kaç kişi müracaat ediyo

 5. Yüzümde benler var okadar dikkat çekmiyo sıkıntı olurmu

 6. Ben asıl olarak kazandım ama puanımi hala göremedim

 7. göz derecem devlet hastanesinde 2 gözdede 0,75 çıktı bide özelde ölçtürdüm 0,50 çıktı 2 gözde şimdi lazre gerek yok diyorlar orda ya fazla çıkarsa belgeleri saklamam gerekirmi bi sıkıntı çıkarsa izleyeceğim yol ne ola bilir teşekkürler şimdiden diğer sorumdada 4 yıllık üniversiteden öğrenci belgesi ve aslı gibidir alsam diplomaya gerek olurmu diye sormuştum ama tam cvp alamadım 4 yıllık üniversitelere kayıt yaptıran adayların üniversiteden onaylı lise diploma suretleri ile birlikte kayıt yaptırdıkları üniversiteden öğrenci belgesi getirmeleri gerektiği, üniversiteden öğrenci belgesi getirmeleri durumunda kesin kayıtta diplomanın aslı istenmeyecektir. diyor doğrumudur 83, yedek adayım sanırsam ilk yedekte gelir değilmi teşekkürler şimdiden.

  • admin

   Gözden sorun yaşamazsın. Duyuruda dediği doğru, o şekilde belge götürün. Sıra size kesin gelir, hazırlığınızı yapın.

 8. Hocam triglobulin değerim yüksek olmasından dolayı elenirmiyim ? Elenme ihtimalim var mı sizce?

 9. Üniformasız dolaşamaz diyorlar. Ama şuanda terör olayları fazla acaba değilmiş olabilir mi? Biliyorsunuz ilk hedefleri polis veya asker

 10. PMYO öğrencileri okulda yatılı mı kalıyor yoksa istedikleri yerde ev tutup veya yurtta kalıp sabah okula gelme gibi bı durumları olur mu ?

 11. Merhabalar,bu yıl liseden mezun oldum 03.2000 doğumluyum pmyo başvurusu ne zaman yapabilirim?

 12. Pomemde haftasonu çarsi izinleri hangi saatler arasinda olur ..bi arkadsimin sabah 8 aksam 8 arasiymis

 13. Peki yaz tatili varmı varsa kaç ay

 14. Can Muhammed Koca

  Yaş sıkıntım yok boyum 1.74 kilom 64 sizce yeterli olur mu
  Bide kesin olması için tyt den en az kaç almalıyım ?
  Ve şehir yazarken birden çok yazabiliyomuyum ?
  Hangi şehirde olduğu neye göre belirleniyo cevaplarsanız memmun olurum
  Teşekkür ederim

 15. mavimsii_papatya

  Online bir kitap yazıyorum ve kitap karakterlerim polis okulu öğrencileri. Çoğu konuyu araştırdım ve yazdım ama yurtta kalmanın mecburi olduğunu bilmiyordum. Evlerinde kalsalar olmuyor mu?

 16. benim yüzümde bir tane ben var. bazı yerlerde okumuştum sorun olmaz yazıyordu. sizce sorun olur mu? lazer ameliyatı olsam ne olur? yardım edebilir misiniz

 17. Sol kolumda facalar var ben polis olabilir miyim ?

 18. Tyt den yeterli puani aldiktan sonra nereye basvuru yapiliyor ? Kaşimin kenarında küçük cizik var sorun olurmu ?

 19. Ya bu pöh olabilmek için tyt sınavınamı girmek lazım ondan sonra tercih mi verecez ? yardımcı olursanız teşekkür ederim.

 20. Muhammed Sinan Aydın

  11. sınıf öğrencisiyim pmyo okumak istiyorum mülakatlara şuandan itibaren itibaren hazırlanıyorum sınavda yeterli puanı yaparsam okul seçimini yapmamızın bir yolu var mı yoksa puanımıza göre mi yerleştirileceğiz.

 21. Bayanım ve Lise son sınıf öğrencisiyim 0707.2000 doğumluyum istanbulda ikamet ettim 18 senedir. 4 sene lisanslı dövüş sporları yaptım. Yaşım sorun olur mu ve hangi şehir çıkar çelişkide kaldım. Teşekkürler

 22. Gözümün bozukluk derecesi verilen sınırı geçiyor. İlk mülakatta sadece renk körlüğü var mı ona bakılıyormuş ondan sıkıntım yok fakat geçtikten sonra bi sonraki taramada daha detaylı yapılıyormuş. Bana lazer ameliyatı yaptırmam için süre verilir mi ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir