Ana Sayfa / PMYO / PMYO Ne Zaman Kapanacak

PMYO Ne Zaman Kapanacak

Polis olmak isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı okullar bulunmaktadır. Söz konusu okullardan bazıları ön lisans düzeyinde eğitim verirken bazıları ise lisans düzeyinde eğitim vermektedir. Polis Meslek Yüksek Okulları adından da anlaşılacağı gibi ön lisans eğitimi vermekte ve adaylar buradan mezun olduktan sonra polis olarak göreve başlamaktadır. PMYO olarak bilinen bu yüksekokullar yılın bazı dönemlerinde polis adayı almaktadır.

Bundan dolayı da polis olmak isteyen kişilerin mutlaka PMYO başvurusu yaparak buraya girmesi gerekmektedir. Fakat son dönemlerde bu okullar ile ilgili ortaya bir takım iddialar atılmaya başlandı. PMYO ne zaman kapanacak? PMYO bu sene öğrenci alacak mı? Tarzındaki sorular polis adaylarını hem üzmekte hem de söz konusu soruların cevabı merak edilmektedir. Yazımızda bu soruların cevaplarıyla ilgili genel değerlendirmeleri bulabilirsiniz.

PMYO Ne Zaman Kapanacak ve Resmi Açıklamalar

PMYO ne zaman kapanacak sorusunun cevabını vermeden önce bilinmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Ülkemizdeki polis ihtiyacı farklı şekillerde karşılanmakta olup bunlar arasında PMYO önemli bir yer tutmaktadır. Buraya girmek için farklı şartların sağlanması gerekmekte olup bunların sağlanmaması durumunda başvurular reddedilmektedir. Bir süredir dillendirilen konuya gelecek olursak farklı yerler bu okulların 2020 yılına kadar kapatılacağını belirtmektedir.

Fakat bu haberi öne sürenler ciddi bir kaynak belirtmekten ısrarla kaçınmaktadır. Dolayısıyla söz konusu iddia ile ilgili şuana kadar resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Bundan dolayı da adayların bu iddiayı dikkate almadan çalışmalarını sürdürmeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi söz konusu iddia geçmiş yıllarda da dile getiriliyordu ve PMYO’nun artık öğrenci almayacağı belirtiliyordu. Fakat yapılan açıklamalara bakılacak olursa bu sene de alım yapılacak gibi duruyor.

PMYO ne zaman kapanacak sorusunun cevabı ise bundan dolayı net değildir. Kapanıp kapanmayacağı konusundaki karar yetkili merciler tarafından verilecektir. Fakat yakın zamanda yapılan çalışmalar ile bu okulların sayısı azaltılmış ve 5’e kadar düşürülmüştür. Söz konusu durum bu okulların tamamen kapanacağı algısını güçlendirmiş ise de şuana kadar bu yönde herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Fakat özellikle polis adaylar bu durumdan son derece rahatsız bir şekilde beklemektedir. Yapılan açıklamalarda bu senede alım olacağı yönündedir fakat ilerleyen yıllar için nasıl adımlar atılacağı tam olarak bilinmediğinden bu durum adaylarda strese neden olmaktadır.

PMYO Ne Zaman Kapanacak ve Adayların Yapması Gerekenler

PMYO ne zaman kapanacak konusunda insanların dikkat etmesi gereken farklı bir husus daha bulunmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde kararlar bazen çok hızlı bir şekilde alınmakta ve uygulanmaktadır. PMYO sayısının 5’e düşürülmesi de bu şekilde olmuştur. İlerleyen yıllarda bu sayı artabileceği gibi 0’a da düşebilir. Dolayısıyla adayların zaman geçirmeden önlerindeki fırsatları değerlendirmeleri gerekmektedir.

Yani adayların başvuru imkanı var ise mutlaka bunu değerlendirmesi gerekmektedir. Bazen askerlik adayların başvuru yapmasına engel olabilmekte ve bundan dolayı da başvuru yapamamaktadır. Fakat adaylar askerliklerini farklı şekillerde tecil ettirebilmekte ve bu şekilde başvuru yapabilmektedir. Dolayısıyla tecil imkanları değerlendirilerek başvuruların yapılması son derece önemlidir.

PMYO ne zaman kapanacak konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Kısaca özetlemek gerekirse kapanma yönünde kesin bir açıklama olmamasına rağmen 2020 yılı farklı yerlerde zikredilmektedir. Fakat bu durum kesin olmayıp bununla ilgili resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Dolayısıyla da adayların bundan etkilenmeden çalışmalarına devam etmesi ve ilk fırsatta şartlarını zorlayarak başvurularını yapması gerekmektedir. Böylece ileride okulların kapanma ihtimaline karşın bu şekilde önlem alınmış olmaktadır. Askerlik gibi bir durumun olması halinde ise mutlaka tecil seçeneği değerlendirilmelidir.

Ameliyat Olan Polis Olabilir mi ?

Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Bu makalede tam 32 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

32 Soru Var

 1. Peki diyelim ki tyt den 270’nin altında bir puan aldık hiçbir şekilde başvuru yapamıyor muyuz

 2. Lise sondayım şuan ve ben polis olmak istiyorum. Ancak üniversitede hangi bölüme gidicem yada napıcam hakkında bir bilgüm yok araştırıyorum ancak belirli sonuç alamıyorum dışardan olsun yada ailemden hangi derslere yoğun olarak çalışmalıyım

 3. Tam beklediğim bir yazıydı, 2019 adayları olarak stres üzerine stresli bir şekilde bekliyoruz. Umarım bu sefer nasipse kapanma durumu olmadan okula girme şansımız olur.

 4. Ben 2019 da tyt gircemde bu haberleri duyunca hevesim gidiyor inşallah 2019da kapanmaz tyt çalışıyorum

 5. Merhabalar Pmyo TYT VEYA YKS İLEMİ HANGİSİYLE ALICAK KAÇ PUANLA ALACAK BU ACIKLANDIMI AÇIKLAMADIYSA NE ZAMAN ACIKLANIR ? TEŞEKÜRLER

 6. Peki diyelim ki tyt’den 270’in altında bir puan aldık hiçbir şekilde başvuru yapamıyor muyuz

 7. ben şimdi seneye 2019 tyt gircem ama pmyo ların 2020 kapancak gibi söylentiler canımı sıkıyor napcaz şimdi 2019 da kapanmaz inşallah katılırım

 8. Pmyo 2020 gibi kapanacak gibi söylentiler canımı sıkıyor inşallah 2019 da kapanmaz çünkü tyt çalışıyorum seneye gircem adayım ama korkuyorum kapanır diye fikir verimsiniz

 9. Admin benim parmağım küçükken kapıya sıkışması sonucu ucu biraz koptu ve tırnağımda da biraz deforme var 5 metreden belli olmuyor ve fonksiyon olarak bir sıkıntı olmuyor çoğu arkadaşım söylemeyince fark etmiyor bile sıkıntı olur mu acaba aydınlatırsan sevinirim teşekkürler

 10. çiğdem çiçek

  mrba ben imam hatip lisesi mezunuyum. bu gireceğim tyt sınavından 270 ve üzeri alirsam direk polis yüksek meslek okulunu tercih verebiliyormuyum .

 11. Admin önemli bir sorum var..
  Ben Ağustosta askere gidicem tecilimi bozdurdum.
  Tyt sınavına giricem.
  Pmyo kayıtları ne zaman sınav var mı başka bilmiyorum ama eğer agustostan önce mulakatlar falan yetişmezse ben askere gidersem benim durumum ne olacak.
  Askerlikle ilişiği bulunmama şartı varya nasıl yapıcam durumum nedir bilgilendirirmisiniz beni şimdiden teşekkür ederim.

  • O durumda başvuramazsın

   • Peki sayın admin teşekkür ederim.
    Bir sorum daha var cevaplamanızı istediğim.
    Eğer mulakatlar yetişirse örneğin askere 26 agustosta teslim olucam diyelim.
    Mulajatkar 10 agustosta kayıtlar falan 26 sından önce bitti askerliğim durdurulup pmyoyamı yönlendiriliyorum.

 12. Admin bey
  Ben tecilimi bozdurup agustosta askerliğimi kesinleştirirsem ve pmyonu kazanırsam tecili bozdurdugum için (31 mayıs son gün tecil bozdurnak ve yoklana için cel dönemi agustos)
  Kayıt olamazmıyım askerlikle ilişiğe mi girer.
  Ne yapmalıyım?

 13. Sayın admin çok önemli bir sorum var cevaplarsanız seviniriim net cevabı bulamadım hala..
  Ben 17 yaşında kendimi korumak amaçlı aptallık edip yaralama suçu işledim ama kasten olarak geçti..
  Ceza aldım 3,5 yıl itiraz ettim temyiz ettim yani ama hiç hapis yatmadım, 1 gün bile yatmadım. Şuan 22 yaşındayım ve hiç suç işlemedim.
  Ve dava zaman aşımından düştü.
  Polis ya da asker olabilirmiyim?
  Bir diğer sorum da bende skolyoz baslangıcı varmış hafif ciddi deği,l bu engelmidir?
  Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

 14. 2018 PMYO alımı TYT puanı gerekmeyip fiziki parkur ve sözlü mülakat şeklinde alım olacak şeklinde bir söylenti var doğru mudur ?

 15. Taban puanı ne zaman açıklanacak ? Bu ay içinde açıklanır mı ?

 16. Öncelikle merhabe bir sorum olacaktı diyelim ki ben pmyo istediği tyt puanını aldım ama mülakatlardan birinde kaldım diyelim. Ve pmyo giremedim o yılki aldığım TYT puanı yanıyor mu yoksa üniversite tercihi yapabilirmiyim aynı yıl içinde cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkurler

 17. Admin bir sorum var üniversite tercihleri 7-14 ağustosta eğer mülakatlar tercih döneminden sonra olursa ve mülakatta elenirsek tekrar bu sene uniye tercih yapamıyor muyuz?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir