PMYO Ne Zaman Kapanacak

09.04.2018
A+
A-
PMYO Ne Zaman Kapanacak

Polis olmak isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı okullar bulunmaktadır. Söz konusu okullardan bazıları ön lisans düzeyinde eğitim verirken bazıları ise lisans düzeyinde eğitim vermektedir. Polis Meslek Yüksek Okulları adından da anlaşılacağı gibi ön lisans eğitimi vermekte ve adaylar buradan mezun olduktan sonra polis olarak göreve başlamaktadır. PMYO olarak bilinen bu yüksekokullar yılın bazı dönemlerinde polis adayı almaktadır.

Bundan dolayı da polis olmak isteyen kişilerin mutlaka PMYO başvurusu yaparak buraya girmesi gerekmektedir. Fakat son dönemlerde bu okullar ile ilgili ortaya bir takım iddialar atılmaya başlandı. PMYO ne zaman kapanacak? PMYO bu sene öğrenci alacak mı? Tarzındaki sorular polis adaylarını hem üzmekte hem de söz konusu soruların cevabı merak edilmektedir. Yazımızda bu soruların cevaplarıyla ilgili genel değerlendirmeleri bulabilirsiniz.

PMYO Ne Zaman Kapanacak ve Resmi Açıklamalar

PMYO ne zaman kapanacak sorusunun cevabını vermeden önce bilinmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Ülkemizdeki polis ihtiyacı farklı şekillerde karşılanmakta olup bunlar arasında PMYO önemli bir yer tutmaktadır. Buraya girmek için farklı şartların sağlanması gerekmekte olup bunların sağlanmaması durumunda başvurular reddedilmektedir. Bir süredir dillendirilen konuya gelecek olursak farklı yerler bu okulların 2020 yılına kadar kapatılacağını belirtmektedir.

Fakat bu haberi öne sürenler ciddi bir kaynak belirtmekten ısrarla kaçınmaktadır. Dolayısıyla söz konusu iddia ile ilgili şuana kadar resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Bundan dolayı da adayların bu iddiayı dikkate almadan çalışmalarını sürdürmeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi söz konusu iddia geçmiş yıllarda da dile getiriliyordu ve PMYO’nun artık öğrenci almayacağı belirtiliyordu. Fakat yapılan açıklamalara bakılacak olursa bu sene de alım yapılacak gibi duruyor.

PMYO ne zaman kapanacak sorusunun cevabı ise bundan dolayı net değildir. Kapanıp kapanmayacağı konusundaki karar yetkili merciler tarafından verilecektir. Fakat yakın zamanda yapılan çalışmalar ile bu okulların sayısı azaltılmış ve 5’e kadar düşürülmüştür. Söz konusu durum bu okulların tamamen kapanacağı algısını güçlendirmiş ise de şuana kadar bu yönde herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Fakat özellikle polis adaylar bu durumdan son derece rahatsız bir şekilde beklemektedir. Yapılan açıklamalarda bu senede alım olacağı yönündedir fakat ilerleyen yıllar için nasıl adımlar atılacağı tam olarak bilinmediğinden bu durum adaylarda strese neden olmaktadır.

PMYO Ne Zaman Kapanacak ve Adayların Yapması Gerekenler

PMYO ne zaman kapanacak konusunda insanların dikkat etmesi gereken farklı bir husus daha bulunmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde kararlar bazen çok hızlı bir şekilde alınmakta ve uygulanmaktadır. PMYO sayısının 5’e düşürülmesi de bu şekilde olmuştur. İlerleyen yıllarda bu sayı artabileceği gibi 0’a da düşebilir. Dolayısıyla adayların zaman geçirmeden önlerindeki fırsatları değerlendirmeleri gerekmektedir.

Yani adayların başvuru imkanı var ise mutlaka bunu değerlendirmesi gerekmektedir. Bazen askerlik adayların başvuru yapmasına engel olabilmekte ve bundan dolayı da başvuru yapamamaktadır. Fakat adaylar askerliklerini farklı şekillerde tecil ettirebilmekte ve bu şekilde başvuru yapabilmektedir. Dolayısıyla tecil imkanları değerlendirilerek başvuruların yapılması son derece önemlidir.

PMYO ne zaman kapanacak konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Kısaca özetlemek gerekirse kapanma yönünde kesin bir açıklama olmamasına rağmen 2020 yılı farklı yerlerde zikredilmektedir. Fakat bu durum kesin olmayıp bununla ilgili resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Dolayısıyla da adayların bundan etkilenmeden çalışmalarına devam etmesi ve ilk fırsatta şartlarını zorlayarak başvurularını yapması gerekmektedir. Böylece ileride okulların kapanma ihtimaline karşın bu şekilde önlem alınmış olmaktadır. Askerlik gibi bir durumun olması halinde ise mutlaka tecil seçeneği değerlendirilmelidir.

Ameliyat Olan Polis Olabilir mi ?

Çarpık Bacaklar Polis Adaylığını Etkiler Mi

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. Avatar Hacer dedi ki:

  Peki diyelim ki tyt den 270’nin altında bir puan aldık hiçbir şekilde başvuru yapamıyor muyuz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet yapamazsınız.

 2. Avatar Mukaddes dedi ki:

  Lise sondayım şuan ve ben polis olmak istiyorum. Ancak üniversitede hangi bölüme gidicem yada napıcam hakkında bir bilgüm yok araştırıyorum ancak belirli sonuç alamıyorum dışardan olsun yada ailemden hangi derslere yoğun olarak çalışmalıyım

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT ile PMYO başvurusu yapabilirsiniz.

 3. Avatar elif dedi ki:

  Tam beklediğim bir yazıydı, 2019 adayları olarak stres üzerine stresli bir şekilde bekliyoruz. Umarım bu sefer nasipse kapanma durumu olmadan okula girme şansımız olur.

 4. Avatar Mami dedi ki:

  Ben 2019 da tyt gircemde bu haberleri duyunca hevesim gidiyor inşallah 2019da kapanmaz tyt çalışıyorum

 5. Avatar Ömer Erdoğan dedi ki:

  Merhabalar Pmyo TYT VEYA YKS İLEMİ HANGİSİYLE ALICAK KAÇ PUANLA ALACAK BU ACIKLANDIMI AÇIKLAMADIYSA NE ZAMAN ACIKLANIR ? TEŞEKÜRLER

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT ile açıklanacak henüz puan belli değil.

 6. Avatar Hacer dedi ki:

  Peki diyelim ki tyt’den 270’in altında bir puan aldık hiçbir şekilde başvuru yapamıyor muyuz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Başvuru şartlarını sağlamalısın.

 7. Avatar C* dedi ki:

  ben şimdi seneye 2019 tyt gircem ama pmyo ların 2020 kapancak gibi söylentiler canımı sıkıyor napcaz şimdi 2019 da kapanmaz inşallah katılırım

 8. Avatar C* dedi ki:

  Pmyo 2020 gibi kapanacak gibi söylentiler canımı sıkıyor inşallah 2019 da kapanmaz çünkü tyt çalışıyorum seneye gircem adayım ama korkuyorum kapanır diye fikir verimsiniz

 9. Avatar Berkcan dedi ki:

  Admin benim parmağım küçükken kapıya sıkışması sonucu ucu biraz koptu ve tırnağımda da biraz deforme var 5 metreden belli olmuyor ve fonksiyon olarak bir sıkıntı olmuyor çoğu arkadaşım söylemeyince fark etmiyor bile sıkıntı olur mu acaba aydınlatırsan sevinirim teşekkürler

 10. Avatar çiğdem çiçek dedi ki:

  mrba ben imam hatip lisesi mezunuyum. bu gireceğim tyt sınavından 270 ve üzeri alirsam direk polis yüksek meslek okulunu tercih verebiliyormuyum .

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tercih edebilirsin

 11. Avatar Emre dedi ki:

  Admin önemli bir sorum var..
  Ben Ağustosta askere gidicem tecilimi bozdurdum.
  Tyt sınavına giricem.
  Pmyo kayıtları ne zaman sınav var mı başka bilmiyorum ama eğer agustostan önce mulakatlar falan yetişmezse ben askere gidersem benim durumum ne olacak.
  Askerlikle ilişiği bulunmama şartı varya nasıl yapıcam durumum nedir bilgilendirirmisiniz beni şimdiden teşekkür ederim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O durumda başvuramazsın

   1. Avatar Emre dedi ki:

    Peki sayın admin teşekkür ederim.
    Bir sorum daha var cevaplamanızı istediğim.
    Eğer mulakatlar yetişirse örneğin askere 26 agustosta teslim olucam diyelim.
    Mulajatkar 10 agustosta kayıtlar falan 26 sından önce bitti askerliğim durdurulup pmyoyamı yönlendiriliyorum.

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Tecil zamanı bitmeden intibak eğitimine başlamış olman lazım.

 12. Avatar Arda dedi ki:

  Admin bey
  Ben tecilimi bozdurup agustosta askerliğimi kesinleştirirsem ve pmyonu kazanırsam tecili bozdurdugum için (31 mayıs son gün tecil bozdurnak ve yoklana için cel dönemi agustos)
  Kayıt olamazmıyım askerlikle ilişiğe mi girer.
  Ne yapmalıyım?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Kayıt olamazsın.

 13. Avatar Emir dedi ki:

  Sayın admin çok önemli bir sorum var cevaplarsanız seviniriim net cevabı bulamadım hala..
  Ben 17 yaşında kendimi korumak amaçlı aptallık edip yaralama suçu işledim ama kasten olarak geçti..
  Ceza aldım 3,5 yıl itiraz ettim temyiz ettim yani ama hiç hapis yatmadım, 1 gün bile yatmadım. Şuan 22 yaşındayım ve hiç suç işlemedim.
  Ve dava zaman aşımından düştü.
  Polis ya da asker olabilirmiyim?
  Bir diğer sorum da bende skolyoz baslangıcı varmış hafif ciddi deği,l bu engelmidir?
  Cevaplarsanız çok teşekkür ederim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Skolyoz sorun olmaz. Diğer husus olabilir.

 14. Avatar Furkan AKSU dedi ki:

  2018 PMYO alımı TYT puanı gerekmeyip fiziki parkur ve sözlü mülakat şeklinde alım olacak şeklinde bir söylenti var doğru mudur ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT gerekiyor.

 15. Avatar Furkan dedi ki:

  Taban puanı ne zaman açıklanacak ? Bu ay içinde açıklanır mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bilgi yok maalesef.

 16. Avatar Serap dedi ki:

  Öncelikle merhabe bir sorum olacaktı diyelim ki ben pmyo istediği tyt puanını aldım ama mülakatlardan birinde kaldım diyelim. Ve pmyo giremedim o yılki aldığım TYT puanı yanıyor mu yoksa üniversite tercihi yapabilirmiyim aynı yıl içinde cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkurler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yanmaz üne tercihi yaparsın.

 17. Avatar Sherlock dedi ki:

  Admin bir sorum var üniversite tercihleri 7-14 ağustosta eğer mülakatlar tercih döneminden sonra olursa ve mülakatta elenirsek tekrar bu sene uniye tercih yapamıyor muyuz?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yaparsın.

 18. Avatar Yasemın dedi ki:

  Merhaba ben pmyo girmek istıyorum fakat lise son olduğumda ve tyt sınavına gırdıgımde 17 yasımda oluyorum bir yıl daha bekleyıp bırsonrakı tyt ye mı gırıcem lütfen bılgılendırırmısınız

 19. Avatar Yasemin dedi ki:

  Merhaba ben pmyo gırmek ıstıyorum ve lıse son olduğumda tyt sınavına gırdıgımde 17 yasımda oluyorum bır yıl daha mı beklicem yoksa lıse sonda gırdıgımde tyt puanıyla gırebılırmıyım .

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yaş şartını sağlamalısın.

 20. Avatar Deniz dedi ki:

  2019 da pmyo yu kazandik ve 2021 de mezun olacagiz pmyo lar 2020 de kapatilirsa nasil olacak mezuniyetimiz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 21. Avatar Nurhelin dedi ki:

  Ben 2002 liyim geç yazılmadan sanirım lise 3 olmam gerekirken lise 2 yim 2020 de 18 oluyorum fakat 11.sinif oluyorum tyt ye girebiliemiyim tabi pmyo lar kapanmasa veya pmyolar kapanirsa lise sonda tyt ye girip pöh olabiliyor muyum (fizik kurallarina,sicil kurallarina uygun herşeyim)

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O zamanı şimdiden bilemeyiz.

 22. Avatar Ceren dedi ki:

  Merhaba . 2020 de pmyo sinavlarina gireceğim ancak benim girdiğim sene kapatılabilir. Önlisansdan pöh sınavlarına girebilir miyim yada lise mezunu alan polis okulları açılır mı? Birde hepatit taşıyıcısıyım. Değerlerim sağlık şartlarında aranan değerin sınırında. Sınırı geçmediği sürece elenme olmaz dimi ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O zamanı şimdiden bilemeyiz.

 23. Avatar Recep dedi ki:

  PMYO 2020 de kapanacak veya kapanmayacak ama alimlari 2018 de sonlandırmalari lazım çünkü iki yıllık önlisans düzeyinde okul. sorum aslında şu 2020 de de alım olup son aliminimi yapacak yoksa 2018 de alıp 2020 ye kadar eğitip mezun edip öylemi kapatacaklar

 24. Avatar Zeynep dedi ki:

  Lise sonda sınav stresi nedeniyle psikoloğa gittim ve antidepresan kullandım kısa bir süreliğine bu problem olur mu ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   doktor takdirinde…

   1. Avatar Zeynep dedi ki:

    Nasıl yani ??

 25. Avatar Ecem dedi ki:

  Merhaba lise son sınıf öğrencisiyim 15 kasım 2001 doğumlu olduğum için 1 ay fark yüzünden yaşım tutmuyor seneye kaldı 2020 de pmyo kapanacak mı net bir bilginiz var mı boşu boşuna 1 senemi heba etmek istemem

  1. Admin Admin dedi ki:

   kapanma gibi bir durum yok..

 26. Avatar Mine dedi ki:

  Ben polis olmak istiyorum 12 sinifim ama aralıkta 18 yaşıma giriyorum pmyo giremiyormuyum ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   mezun olduktan sonra sınava girebilirsiniz…