PMYO

PMYO Mezunlarının Ataması Nasıl Olur ?

Ülkemizin, can ve mal güvenliğimizin korunmasından sorumlu meslek dalı olan polislik, gün geçtikçe daha çok ilgi görmekte, birçok gencin hayalini süslemeye devam etmektedir.

PMYO ; Emniyet Teşkilatı’nın polis memuru ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans düzeyinde eğitim öğretim ve uygulama yapan Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı parasız yatılı ve resmi üniformalı yüksek öğretim kurumlarıdır.

PMYO ALIMI NASIL GERÇEKLEŞİR ?

Polis okullarına girmek isteyen adayların öncelikle belirlenen şartlara sahip olup, gerekli adımları izlemeleri gerekir. İşte o şartlar:

 • Türkiye Vatandaşı olmak,
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Yükseköğretim Kurumu Sınavı(YKS) TYT puanı üzerinden en az (260) ham puanı almak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak
 • Bayanlar için 162 cm , erkekler için 167 cm’den kısa olmamak ve beden kitle indeksi 18-27 arasında olmak,
 • Sağlık Şartları Yönetmeliğindeki koşulları taşımak,
 • Siyasi parti ve kollarına üyeliği bulunmamak,
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmış olmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

PMYO  MEZUNİYET SONRASI ATAMALARI NASIL OLACAK ?

Polis olma yolunda ilerleyen adayların en çok merak ettiği konulardan bir diğeri ise ‘’PMYO öğrencileri mezun olduktan sonra ne olacağı, nasıl atanacağı’’ konusudur.

Normal eğitim hayatında olduğu gibi polis okullarında da alınan eğitim sonucu yapılan sınavlarda aldığınız puanlar ve okuldaki hal ve hareketler sonucu aldığınız cezaların etkisi olacaktır. Alacağınız ceza puanları aynı zamanda mezuniyetinizde sıralamanızı da etkileyecektir.

Eğitim sürecinde alınan puanlar ve disiplin puanlarının etkisiyle okul sonunda her öğrenci için bir mezuniyet sıralaması oluşturulur. Polis okullarında adaylar bu atama sıralamasına göre  il seçimi yaparlar. Daha önceleri atama kapalı kura ile yapılırken şuan da açık kura şeklinde yapılmaktadır.

Bu olayı bir örnekle açıklayacak olursak ;

*Eğitim hayatı boyunca derslerinde başarılı olup, herhangi bir disiplin cezası almayan öğrencinin yıl sonu başarı sırası 25 olsun. Böylece yıl sonunda yapılan yemin töreninden önce düzenlenen kura çekiminde öğrencinin sırası 25 oluyor. Kura zamanı Türkiye haritası üzerine Personel Şube tarafından gönderilen iller bulunur. Sırası 25 olan öğrenci kendinden önceki öğrencilerin il seçimini bekler. İl seçimi bitiren öğrencilerden sonra 25.sıradaki öğrenci kalan iller arasından seçimin yapar.

Dipnot: Atama yapılırken büyükşehirde yaşayanlar kendi illerinde görev yaparken, kütüğü büyükşehirde olmayanlar kendi illerinde görev yapamamaktadır.

PMYO Mülakat Anıları

PMYO Kazanan Adayların Yapması Gerekenler

PMYO Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. Merhaba, 11. sınıftayım ve 2020 yılının Haziran ayında lise hayatım bitiyor hayırlısı ile. O zamana kadar inşallah PMYO’lar kapatılmazsa ve kazanabilirsem ortada kalma gibi bir durum olmaz değil mi? Bir anda kapatılmaz, öğrenci varken.

  1. Pmyodan kesin polis olurnurmu yoksa dders notları sıkıntı oluyormu düşük notla bitirenler olamazmı

 2. Sadece il merkezleri mi yoksa ilçeler de seçime açılıyor mu? Okuldaki öğrenci sayısı 81 in çok üzerinde

 3. MERHABA 10.08.2001 DOĞUMLUYUM BU SENE TYT SINAVINA GİRECEĞİM EĞER PUANI ALABİLİRSEM GİREBİLİR MİYİM?

 4. Admin merhaba ben şu an 12. Sınıftayım
  Şubatta msü ye başvurup sonra üniversite sınavına giricem ilk hedefim pmyo yeterli puanı alamazsam açıkta kalmamak içinde kamyo ya gidecegim boyle bir hakkim varmi ikisinede basvurabiliyormuyum

 5. Merhaba lise mezunuyum pmyo girmem için yeterli mi bayan olarak yoksa önlisans mezunu mu olmam gerekiyo ?

 6. merhaba bu sene lise bitiriyorum izmir rüştü ünsal pmyo hedefim 4 yıllık fakat bu pmyo kaç yıllık ve bitirince ne olunuyor

  1. lise mezunları pmyo ya başvuru yapabilir..
   lisans ve önlisans mezunları pomem ve pmyo ya başvuru yapabilir…

 7. Oğlum pmyo okuyor şuan mezun olunca kendi ilinin başka ilçelerine atamasi olurmu teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu