PMYO Mezunlarının Ataması Nasıl Olur ?

21.11.2018
A+
A-
PMYO Mezunlarının Ataması Nasıl Olur ?

Ülkemizin, can ve mal güvenliğimizin korunmasından sorumlu meslek dalı olan polislik, gün geçtikçe daha çok ilgi görmekte, birçok gencin hayalini süslemeye devam etmektedir.

PMYO ; Emniyet Teşkilatı’nın polis memuru ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans düzeyinde eğitim öğretim ve uygulama yapan Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı parasız yatılı ve resmi üniformalı yüksek öğretim kurumlarıdır.

PMYO ALIMI NASIL GERÇEKLEŞİR ?

Polis okullarına girmek isteyen adayların öncelikle belirlenen şartlara sahip olup, gerekli adımları izlemeleri gerekir. İşte o şartlar:

 • Türkiye Vatandaşı olmak,
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından Yükseköğretim Kurumu Sınavı(YKS) TYT puanı üzerinden en az (260) ham puanı almak,
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak
 • Bayanlar için 162 cm , erkekler için 167 cm’den kısa olmamak ve beden kitle indeksi 18-27 arasında olmak,
 • Sağlık Şartları Yönetmeliğindeki koşulları taşımak,
 • Siyasi parti ve kollarına üyeliği bulunmamak,
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmış olmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

PMYO  MEZUNİYET SONRASI ATAMALARI NASIL OLACAK ?

Polis olma yolunda ilerleyen adayların en çok merak ettiği konulardan bir diğeri ise ‘’PMYO öğrencileri mezun olduktan sonra ne olacağı, nasıl atanacağı’’ konusudur.

Normal eğitim hayatında olduğu gibi polis okullarında da alınan eğitim sonucu yapılan sınavlarda aldığınız puanlar ve okuldaki hal ve hareketler sonucu aldığınız cezaların etkisi olacaktır. Alacağınız ceza puanları aynı zamanda mezuniyetinizde sıralamanızı da etkileyecektir.

Eğitim sürecinde alınan puanlar ve disiplin puanlarının etkisiyle okul sonunda her öğrenci için bir mezuniyet sıralaması oluşturulur. Polis okullarında adaylar bu atama sıralamasına göre  il seçimi yaparlar. Daha önceleri atama kapalı kura ile yapılırken şuan da açık kura şeklinde yapılmaktadır.

Bu olayı bir örnekle açıklayacak olursak ;

*Eğitim hayatı boyunca derslerinde başarılı olup, herhangi bir disiplin cezası almayan öğrencinin yıl sonu başarı sırası 25 olsun. Böylece yıl sonunda yapılan yemin töreninden önce düzenlenen kura çekiminde öğrencinin sırası 25 oluyor. Kura zamanı Türkiye haritası üzerine Personel Şube tarafından gönderilen iller bulunur. Sırası 25 olan öğrenci kendinden önceki öğrencilerin il seçimini bekler. İl seçimi bitiren öğrencilerden sonra 25.sıradaki öğrenci kalan iller arasından seçimin yapar.

Dipnot: Atama yapılırken büyükşehirde yaşayanlar kendi illerinde görev yaparken, kütüğü büyükşehirde olmayanlar kendi illerinde görev yapamamaktadır.

PMYO Mülakat Anıları

PMYO Kazanan Adayların Yapması Gerekenler

PMYO Sözlü Mülakat ve Bazı Tavsiyeler

PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Yaşar dedi ki:

  Benim boyum 166 bu sıkıntı olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet….

 2. Şule dedi ki:

  Bu sene liseyi bitiriyorum tytden yaklaşık kaç netle pmyo tuttururum acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   ayt 260
   tyt 270

 3. Efe dedi ki:

  Merhaba, 11. sınıftayım ve 2020 yılının Haziran ayında lise hayatım bitiyor hayırlısı ile. O zamana kadar inşallah PMYO’lar kapatılmazsa ve kazanabilirsem ortada kalma gibi bir durum olmaz değil mi? Bir anda kapatılmaz, öğrenci varken.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Kapanabilir ama şu an öyle bir söz konusu değil…

 4. Emre dedi ki:

  Sadece il merkezleri mi yoksa ilçeler de seçime açılıyor mu? Okuldaki öğrenci sayısı 81 in çok üzerinde