PMYO Mezunları Nasıl Komiser Yardımcısı Olabilir

22.06.2017
A+
A-
PMYO Mezunları Nasıl Komiser Yardımcısı Olabilir

2017 PAEM Alım Tarihi açıklandı: 17 TEMMUZ. Detay için TIKLAYINIZ.

PMYO 2017 mülakatlarının devam ettiği şu günlerde, polis adaylarının bize ilettiği sorulardan biri de PMYO bitirdikten sonra nasıl komiser yardımcısı olabilecekleri konusudur.

PMYO mezunları, okulu başarı ile bitirip, polis memuru olduktan sonra, belli süreçleri izleyerek komiser yardımcısı olabilirler. Bunun için PAEM mezunu olmaları gerekmektedir.

Peki bu süreç nasıldır?
PMYO Mezunu Polisin Komiser Yardımcısı Olma Süreci

Öncelikle PAEM konusunda ufak bir açıklama yapalım. PAEM, komiser yardımcısı adaylarının eğitim verilip mezun edildiği bir kurumdur. PAEM iki türlü öğrenci kabulu yapmaktadır; teşkilat içi ve dışarıdan alım. PMYO mezunları kurum içi alım ile PAEM okuyarak komiser yardımcısı olabilirler.

PMYO mezunu polis memuru ön lisans eğitim derecesinde sayılmaktadır. Komiser yardımcısı olmak için ise lisans mezunu olmak gerekir. PMYO mezunu polis memurları, öncelikle lisans eğitimini tamamlamak zorundadır.  DGS ile bunu yapabilirler.

Lisans eğitimini tamamlayıp mezun olan polis memuru, PAEM Meslek İçi Komiser Yardımcılığı sınavına giriş yapabilir. Bu sınavda 100 soru sorulmaktadır. Başarı için taban puan 60 olmaktadır. 60 ve üzeri puan alanlar PAEM ön başvurusunda bulunabilmektedir. PAEM  KYS sınavları her sene Nisan ayı civarı yapılmaktadır.

PAEM Meslek içi komiser yardımcılığı sınavından başarılı olan PMYO mezunu polis adayının kariyer süreci fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarıyla devam eder. Bunlardan da başarıyla ayrılan adaylar arasında başarı sıralaması yapılır ve tüm süreci geçen polis memurları, o seneki PAEM kontenjanına göre kuruma kayıt olurlar.

PAEM’de eğitim sürecini başarıyla bitirip sene sonu sınavından geçen adaylar, komiser yardımcısı olarak görev yaparlar.

Yukarıda PMYO mezunlarının nasıl komiser yardımcısı olabileceklerini genel hatlarıyla açıklamaya çalıştım. Tüm bu süreç gösteriyor ki, gelecek planlaması komiser yardımcılığı ve üst rütbeler olan polis adayları PMYO yerine POMEM veya direkt PAEM sınavları ile bu sürece dahil olabilirler.

Polis memuru olduktan sonra, DGS ile lisans tamamlama ve diğer süreçler oldukça zorlu ve sıkıntılı olmakta. Zaman ve imkan bulunamamakta. Bu şartları düşünerek planlama yapmanızı tavsiye ederiz.

PAEM adaylarını bekleyen en zorlu dönemeç MÜLAKATLAR olacaktır. Mülakatlar başarı puanının %50’sini oluşturmaktadırlar. Bir adayın PAEM’i kazanabilmesi için sözlü mülakattan yüksek puan alması gerekmektedir. Şu an polislik mülakatları için herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. Adayların PAEM ve diğer mülakatlara çalışmaları için android mobil uygulama hazırladık. Siz de bu mülakatlarda başarılı olmak istiyorsanız POLİSLİK MÜLAKATLARI ve SORU BANKASI uygulamamızı mutlaka edinin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 77 YORUM
 1. YUNUS dedi ki:

  merhaba 2 yıl pmyo okuyup polis olduktan sonra mesleği yaparkende 2 yıllık dışardan başka bir bölüm bitirsem yani toplam 4 yıl , sonra dgs başvurabiliyomuyum

  1. admin admin dedi ki:

   Polis olduktan sonra DGS ile tamamlama yapabilirsiniz.

 2. Suleyman dedi ki:

  1.sorum: 4 yillik lisans mezunuyum komiser yardimciligi sinavina girmek istiyorum 60 puan aldim cagirilma olasiligim % kac olur
  2.sorum: lisans mezunu olarak polislige basvurduktan sonra komiser yardimciligi sinavina girebiliyor muyum veya kac yil gectikten sonra girebilirim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Geçen yıllarda baraj puanı 70’di. Bu sene düşer mi belli değil. Polislik içinden de paem okuyabiliyorsunuz. Şartları için sitede arama yapınız.

 3. rabia dedi ki:

  lisans mezunuum normal polis olduktan sonra komserlık surecı nasıl olur dgs durumum yok ne de olsa

  1. admin admin dedi ki:

   Komiser yardımcısı nasıl olunur? konulu yazımıza bakınız.

 4. Ahmet dedi ki:

  Dgs girmesek ama açıktan mesela işletme bitirsek 4 yıl komiser yardımcısı olabilir miyiz? Pmyo okurken

  1. admin admin dedi ki:

   Lisans mezunu olmanız yeterli. PAEM başvurusu yapabilirsiniz.

 5. Nilay dedi ki:

  Merhaba polis olduktan sonra dgs lisans için giricez ya o çok zor olurmu bide komiser yardımcılığı sınavı ne kadar sürüyo eğitimi ne kadar sürüyo diyelimki kazanamadın normal polisliğine devam ediyomusun diyelimki kazandın mesleğinde çok atanma olurmuş bi bayan olarak çok il değiştirme beni zorlayabilir mümkünse sizden cevap bekliyorum teşekür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   PMYO mezun olduktan sonra, 2 yıl görev yapıp lisans tamamlama şartıyla PAEM başvurabilirsin. Kazanırsan komiser yardımcısı olursun yoksa polisliğe devam. Meslek boyunca 3-4 defa il değiştirirsiniz, mesleğin gereği yapacak birşey yok.

 6. Hamza dedi ki:

  Simdi diyelim ki pmyo ya girdik egitim aldik memur olduk,komiser yardimcisi olmak icin aciktan herhangi bir 2 yillik bolumu bitirirsek lisans sahibi olup komiser yardimciligina gecme sansimiz oluyormu?

  1. admin admin dedi ki:

   Evet.

 7. Yusuf dedi ki:

  PMYO dan mezun olduktan sonra komiser yardımcısı olmak için paem e başvuru yapılıcak ya kazanırsak paem yatılı mı olacak ?

  1. admin admin dedi ki:

   Evet.

 8. mahmut dedi ki:

  Admin pomem den mezun olup komiser yardimcisi olan polis memuru da belli araliklarda terfi aliyor mu yoksa yine sinava girmesi mi gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   POMEM mezunu o anlamda terfi alamaz. PAEM mezunu alır.

   1. mahmut dedi ki:

    Ben soruyu tam anlatamadim galiba demek istediğim diyelimki şu anki pomem den polis olduk 2yıl görev yaptık ve meslek icinden paeme girip komiser yardimcisi olunca belli araliklarda terfi alıyor larmı yoksa yeni sınavlara mı girmesi gerekiyor terfi alıyor larsa hangi rutbeye yukselebiliyorlar

    1. Admin dedi ki:

     Evet alıyorlar, evet yükseliyorlar, hayır sınava girmiyorlar.

 9. mahmut dedi ki:

  Admin meslek icinden komiser yardimcisi olan polis memuru da belli araliklarda terfi aliyor mu yoksa yine sinava girmesi mi gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   Alıyorlar.

 10. Yakup dedi ki:

  Admin Besyo mezunları için nasıl polis olunuyo ve sivil polislik nasıl olunuyo

  1. Admin dedi ki:

   Ne mezunu olduğunuza bağlı. Besyo olmanız avantaj sağlamaz.

 11. Yakup dedi ki:

  Yani BESYO’dan mezun olduğumda KPSS ye mi girmem lazım ve kaç yapmam lazım ne zaman polislik başvuruları

  1. Admin dedi ki:

   Lisans ve önlisans mezunları KPSS ile 60 üzeri puan alıp POMEM başvurabilirler. PMYO için TYT gireceksiniz.

 12. Sevda dedi ki:

  Admin merhaba bn ins.bu yıl önlisans dan mezun olucam ve Ekim’de kpssye giricem 60ustu alırsam pomeme basvurabilecegim demi komiser yardımcısı olabilir miyim yada tyk girip PMYO dan mı mezun olmam lazım,bide önlisans mezunu polisler kaç ay eğitim goruyo

  1. Admin dedi ki:

   Önlisans taban puanı 70. POMEM başvurabilirsin PAEM değil. POMEM eğitimi 4-5 ay.

 13. Akif dedi ki:

  Polis meslek yüksek okulu mezunu birisi dgs ile 4 yıla tamamladığı takdirde emniyet teşkilatında diğer 4yıllık paem mezunları gibi komiser yardımcısı komiser başkomiser gibi]yükselebilirmi

  1. Admin dedi ki:

   PAEM için başvurabilir. Okursa olur.

 14. İbrahim dedi ki:

  Hocam pmyo hazırlık yapıyorum pmyo bittikten sonra mesleğe başlıyoruz memur olarak ve biz mesleğimizi yaparken dışardan okul okuyup k. Yardımcı lağına başvuru yasak olurmu

  1. İbrahim dedi ki:

   Bunun mesleği yaparken farklı bir yolu varmı

   1. İbrahim dedi ki:

    Teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için

 15. İbrahim dedi ki:

  Hocam mülakatta nasıl giyinmesini takım şartmı yoksa keten ve üstüne gömlek yeterlimi

  1. Admin dedi ki:

   Nasıl yakıştırıyorsan öyle giyinebilirsin.

 16. mert dedi ki:

  1)PMYO mezunu oldum 2yıl sonunda komiserlik sınavı için kpss okumak gerekir mi
  2) dgs okuyup komiser yardımcısı olabiliniyor mu

  1. Admin dedi ki:

   Lisans tamamlaman lazım. Sonra PAEM okumalısın.

 17. Pınar dedi ki:

  2 yıllık üniversite mezunu olup daha sonra pomem den mezun olduktan sonra komser yardımcılığına başvuru yapılabilir mi sonuçta 4 yıla tamamlanmış oluyor yoksa dgs şart mı

  1. Admin dedi ki:

   Lisansı tamamladıktan sonra başvurabilirsin.

 18. Metin Yüksel Özdem dedi ki:

  Selamün aleyküm admin abey ya bir şey sorucam ya hani diyorlar ya polis memurları pmyo dan sonra lisans eğitimini tamamladıklarında komiser yardımcısı olabiliyor diyorlar ya şöyle bir yazı geçmişti polis akademisi internet sitesinde abi bu nasıl desem haberde bu eğitim sonu sınavında herhalde komiser yardımcısı da olabiliyormuşuz sınava girerek yeterli puan alarak değil mi abi hatta linkini de atayım https://www.pa.edu.tr/pmyo-ve-pomem-egitim-sonu-sinavi–duyurular.html öyleyse eğer ben paeme gitmek için üniversiteye girmiyim yani onun yerine pmyo ya gireyim

  1. Admin dedi ki:

   Polis okulu öğrencileri, mezun olabilmek için eğitim sonu mülakatına girerler. Bundan geçerlerse okulu bitirmiş olurlar. Bu yazdığın yazı bu sınava girip kalanlardan mahkemeye gidip durdurma kararı alanlarla alakalı. Senin dediğin konu ile alakalı değil.

 19. Hakan dedi ki:

  Lise son sınıf öğrencisiyim. Pmyo dan mezun olan biri pomem mezunuyla aynı değil midir? Vakit kaybetmeden polis olmak için pmyo okumak istiyordum. Ama komiser yardımcısı olarak başlanmıyomuş pomemdeki gibi. Paem kazanmak çok mu zordur? Lisans okuyup sonradan pomem mi denesem. Tavsiyeleriniz varmı?

  1. Admin dedi ki:

   Aynıdır. Komiser yrd. olmak için PAEM okumak lazım.

 20. ibrahim dedi ki:

  merhaba, şuanda iki yıllık üniversite okuyorum ve ilk yılım.Pmyo hazırlanıyorum ,eger kazanırsam bu sene;
  1-)pmyo okurken kalan bir yılımı da tamamlayabilir miyim veya dondurup polis olduktan sonra kalan bir senemi tamamlayabilir miyim.?
  2-veya tamamlamamın bana bir faydası olur mu daha bi dönem var gitmek yerine pmyo da çalışabilirim
  Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   1) Üniversitene bağlı. 2) Lisans mezunu olmadan anlamı olmaz.

 21. Emirhan dedi ki:

  1. Sorum liseyi bitirdikten sonra ösym de alacağımız taban puanı 270 mi ve bu puanı geçmek zor olurmu 2. Sorum eğer 18 yaşındaysam 12 .sınıf okuyosam pmyo Giriş yapabilirmiyim 3. SORUM PMYO BİTİRDIKTEN SONRA 2 YIL DIŞARIDAN OKUSAM BITSE KOMİSER YARDIMCISI OLMAK İÇİN GİRİŞ YAPABİLİRMİYİM VE BU NEKADAR SÜRER TEŞEKKÜRLER

 22. Furkan dedi ki:

  Bu sene pmyo na hazirlaniyorum pmyo kazaninca 2 yildan sonra mezun olursam göreve baslarsam 2 yilda aciktan herhangi bi universiteyi bitirmek lazim komiser yardimciligi basvuru icin benim amacimda zaten o
  *Bu aciktan 2 yillik universiteye onceki sinav puanimla katilabiliyormuyum yoksa yeniden o yilki sinavami girmem gerekiyor
  *Bide memurluk yaparken ve aciktan okurken gorev yerim degisince universite uzak bi ilde kalirsa nasil mezun olabilirim
  Tüm merak ettiklerim bunlar cevaplarsaniz cok sevinirim.

  1. Admin dedi ki:

   Yeni puan alman lazım tabiki.

 23. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, ben lise mezunuyum 2018 pmyo sınavına girmek istiyorum sadece üniversite sınavına girip pmyo ya başvuru yapacağımı biliyorum. Pmyo nun sınavı nedir nasıldır nasıl başvuru yapılıyor bilgi verir misiniz ne yapmam gerekiyor?

 24. Yasar dedi ki:

  Merhaba ben Gazi üni de okumak istiyorum 4 yıllık fyo alımı oluyor mu her sene riskw atmak istemiyorum çünkü

 25. Tugba dedi ki:

  Pmyo okuduktan sonro sıvıl polıs olabılırmıyım

 26. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben lisans mezunuyum şuan kpss ye hazırlanıyorum ve polislik istiyorum. İlk olarak normal polis olduk diyelim daha sonra yardımcı komiser olunabilir mi

  1. Admin dedi ki:

   PAEM okumadan komiser olunmaz.

 27. cemre dedi ki:

  6 aylık egıtımden sonra atanıp 1 sene atandığın yere gıdememe ve maas alamama gıbı bı sıkıntı oluyomu

  1. Admin dedi ki:

   Atandığın an maaş işler.

 28. nurbanu dedi ki:

  Merhaba iki sorum olacak PMYO mezunlarının atamasında diyelim ki 2000 mezun ve 1500 de alım arta kalan memurlar KPSS vb sınavlara tabii olarak atama bekliyorlar mı böyle bir şey var mı?
  Mezun olduğumuz ortaöğretim kurumunun meslek içerisinde veyahut giriş kısmında bize bir artısı olabilir mi? sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü çıkışlıyım.

  1. Admin dedi ki:

   Polis okulu mezunları direkt atanır.

 29. Mücahit Yıldırım dedi ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum polis basvuru yapmak için tyt girip mi basvuru yapicaz yoksa ondan once basvru yapmamız gerekir cunku polislik sitesine baktım basvuru tarihi diyordu.

  1. Admin dedi ki:

   TYT sonrası yapacaksınız.

 30. Mehmet keleş dedi ki:

  Şu anda pmyo 2. sınıf öğrencisi 2018 yılında yapılacak dgs sınavına girebilirmi geçen yıl yayınlanan tercih kılavuzuna göre gerekiyordu bu yıl deyişiklik varmı

  1. Admin dedi ki:

   Konu hakkında bilgim yok.

 31. Alperen dedi ki:

  Ben şu an yks ye hazırlanıyorum pmyo bitirip polis memuru olduktan sonra hangi dereceden göreve başlarız?
  Ve görevde yükselip kariyer yapmak için ne yapmamız gerekiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Kariyer için lisans mezunu olmalısın

 32. Umut dedi ki:

  hocam peki ya pmyo dan mezun olduk peki hiç bi sınavlara flan girmeden ilerde yani 4-5 yıl yada 8-7 yıl sonra terfi gelirmi yani şöyle polis memuru olunca zaman geçtikce terfi gelirmi ve bu terfiler en fazla nereye kadar çıkar?

  1. Admin dedi ki:

   Polis memuru kalırsın.

 33. Beyzanur dedi ki:

  Merhaba benim lisem yeni bitti.18 yaşındayım 3 soru sormam gerekiyor 1-pmyolar 2020de kapanacak diyorlar 2019da pmyoya basvursam mezun olduğumda bir sıkıntı cikarmi .2-Pmyo bitirdekten sonra hemen atanıp memur olarak gôreve başlanılıyormu 3-lisanstan sonra polis olmak kolay diyorlar sizce direkt pmyo mu yoksa 4yil bitirdikten sonra polislige gecmekmi ?

  1. Admin dedi ki:

   1 kapanmaz. 2 hemen atanırsın. 3 lisans daha kolay.

 34. derya dedi ki:

  komiser yardımcılığına basvurmak için yaş sınırı var mı? varsa sınırı nedir?

 35. Tubaa dedi ki:

  Pmyo 5yillik polis memuru biri kpss için önlisans kpssyemi ortaöğretim kpssyemi girmesi lazim

 36. EFE KAAN dedi ki:

  PMYO dan mezun olup DGS ye girip başarılı olduktan hemen sonra PAMEM e başvurabiliyor muyuz

  1. Admin dedi ki:

   Lisans mezunu olduktan sonra.

 37. Aysu dedi ki:

  Merhaba öncelikle kafam çok karışık Yunus polis olmak istiyorum. Ama komiser yardımcısı olarak başlamak istiyorum mesleğe bunun için pomem girip 4-5aylık süreç bittiken sonra paem mi girmem gerekiyor. Rica etsem yardımcı olur musunuz?

  1. Admin dedi ki:

   Mezuniyetin nedir?

    1. Admin dedi ki:

     TYT girip PMYO okuyacaksın

 38. Taha dedi ki:

  Liseden sonra 4 yıllık herhangi bir üniversiteyi bitirip pomem veya pamem e girebilir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet