PMYO Kontenjanı Düşer mi ?

05.07.2018
2.357
A+
A-
PMYO Kontenjanı Düşer mi ?

Lise öğrencilerinin ve lise mezunlarının polis olabilme hedeflerini gerçekleştirmek için başvurmayı düşündüğü PMYO için akıllarında birçok soru bulunur. Bunlardan en çok merak edileni ise PMYO kontenjanının 2018 yılı içerisinde düşüp düşmeyeceğidir. Bilindiği gibi daha önceleri PMYO tarafından eğitim için kabul edilen polis adaylarının sayısı bir hayli fazlaydı. Ancak son dönemlerde hemen hemen her yıl PMYO tarafından alınacak aday kontenjanında bir azalma görmekteyiz. Bu azalmayla birlikte adaylar elbette 2018 yılı için de Polis Meslek Yüksekokulu alım kontenjanlarında bir azalma olup olmayacağını merak edebilirler. Öncelikle eğer polisliği düşünüyorsanız ve lise mezunuysanız sizin için polis olabilmenin en önemli aşamasının PMYO olduğunu bilmenizde fayda var.

Ancak lisans yani 4 yıllık üniversite mezunu ve ön lisans, yani 2 yıllık üniversite mezunuysanız da sizler için PMYO dışında POMEM ve PAEM gibi alternatiflerin olduğunu unutmamalısınız. Özellikle de PAEM yani Polis Amirleri Eğitim Merkezi, adından da anlaşılabileceği gibi rütbeli polis yetiştirmektedir. Bu polis eğitim biriminin en önemli özelliklerinden ve tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi mezun ettiği adayların tamamını komiser yardımcısı rütbesiyle mezun ediyor olmasıdır. Yani PAEM bünyesinde yaklaşık 11 ay süren bir eğitim aldığınız zaman, mezun olduğunuzda direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlarsınız. Doğal olarak direkt rütbeli şekilde göreve başlanıyor olması polis olmak isteyen tüm adaylar için PAEM’i son derece önemli bir polis eğitim merkezi yapmaktadır.

PMYO ve PAEM dışında POMEM yani Polis Meslek Eğitim Merkezleri de hem lisans hem de ön lisans mezunlarının başvurabileceği polis eğitim birimlerindendir. PAEM sadece lisans mezunlarını kabul ederken, POMEM hem lisans hem de ön lisans yani 2 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olmuş adayları da kabul eder. Aslında geçmiş dönemde ön lisans mezunları için de polis olma fırsatı PMYO’dan geçiyordu. POMEM de aynı PAEM gibi sadece lisans mezunlarını kabul ediyordu. Ancak değişen kural ile birlikte, ön lisans mezunları için de POMEM bünyesinde kontenjan ayrıldı. Bu sebeple de ön lisans mezunları hem PMYO, hem de POMEM için başvuru yapabilirken, lise mezunları ve lise son sınıfta okuyan öğrenciler ise sadece polis meslek yüksekokulu başvurusunda bulunabilirler. PAEM için sadece lisans mezunları başvuru yapabilir.

2018 – PMYO Kontenjanları Kaç Olur ?

Geçmişten günümüze doğru Polis Meslek Yüksekokulu kontenjan grafiklerini incelediğimizde yıllık düşüşler meydana geldiğini görmekteyiz. Bundan dolayıda birçok aday 2018 için PMYO kontenjanı düşer mi sorusunu aklına getiriyor olabilir. Bu sorunun cevabı, büyük ihtimalle 2018 içinde de kontenjanlarda ufak çaplıda  olsa bir düşüşün yaşanma ihtimalinin olduğudur. 2011 yılından beri PMYO kontenjanlarına baktığımız zaman çok ciddi oranda bir azalma olduğunu görmekteyiz. 2011 yılında 8.900 olan PMYO kontenjanı geçtiğimiz yıl sadece 2500 olmuştur. Bu rakam birden bire düşmemiş, yıllar içerisinde düşerecek bu hale gelmiştir. Günümüze aktif olarak hizmet veren 5 tane Polis Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Geçmiş yıllara oranla azalan PMYO sayısıyla birlikte ihtiyaçlar ve kontenjanlar da doğru orantılı olarak bir azalma göstermiştir. Şuan Adana, Erzurum gibi PMYO okulu olan illerdeki okullar POMEM olduğu için PMYO kontenjanlarında düşüş olması beklenmektedir. Artık PAEM ve POMEM gibi farklı polis eğitim birimlerinin olmasından dolayı gençlerin onlara göre de kendilerini hazırlamasında fayda var. Elbette lise mezunuysanız ve yaşınız 26’dan küçükse polis olmak için fırsatınız PMYO olduğu için özellikle PMYO istemeniz doğaldır. Sizlere yıllara göre PMYO kontenjanlarını aktaralım.

 • 2011 yılında PMYO 8900 öğrenci almıştır.
 • 2012 yılında PMYO 7700 öğrenci almıştır.
 • 2013 yılında PMYO 7010 öğrenci almıştır.
 • 2014 yılında PMYO 3500 öğrenci almıştır.
 • 2015 yılında PMYO 3000 öğrenci almıştır.
 • 2016 yılında PMYO 2500 öğrenci almıştır.
 • 2017 yılında PMYO 2500 öğrenci almıştır.
 • 2018 yılında PMYO 2000 öğrenci alması beklenmektedir.

Tüm adayların yukarıda verdiğimiz yıllara göre alım sayılarında görebileceği gibi her yıl PMYO alımlarında ciddi oranda azalmalar yaşanmıştır. 2011 yılında tam 8900 öğrenci polis meslek yüksekokulunda eğitim görürken, bu rakam 2017 yılında 2500 e kadar düşmüştür. Burada dikkat çeken detay 2016 ve 2017 yıllarındaki alım sayılarının aynı olduğudur. Bir ihtimal 2018 yılında da 2500 olabilir ancak çok büyük ihtimalle bu rakam 2000 civarına düşecektir.

 • Polis olmak isteyen lise mezunu adaylar için PMYO tarafından eğitim görmesi POMEM ve PAEM için başvuruda bulunamazlar. Çünkü bu iki polis eğitim birimi de lisans ve ön lisans öğrencilerini kabul eder. POMEM ön lisans ve lisansı kabul ederken, PAEM sadece lisans mezunlarını kabul eder. Bölüm veya üniversite farketmeksizin öğrenciler bu polis eğitim birimlerinde eğitim görüp polis olabilirler. Ayrıca PAEM mezunları komiser yardımcısı olduğu için baraj puanları biraz daha yüksek olabilmektedir. Ancak hem PAEM hem de POMEM KPSS ile öğrenci alır.

 

 • PMYO için başvuracak adaylar eğer lise son sınıf öğrencisiyse diplomalarının kesin kayıt tarihlerinde ellerinde olması mecburidir. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olmak Lise mezunu adaylar da yaş sınırı bulunduğunu unutmamalıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi 18 yaşından büyük adaylar PMYO başvurusunda bulunabilirken, 26 yaş üstü adayların da başvuru yapması mümkün olmaz.

 

 • Adaylar eğer lisans yani 4 yıllık üniversite veya ön lisans yani 2 yıllık üniversite mezunuysa PMYO yerine POMEM’i de düşünebilir. POMEM kontenjanları PMYO’ya oranla yüksektir. Böylece girme ihtimalleri biraz daha yüksek olabilir. Ayrıca eğitim süresi de PMYO’ya oranla daha kısa olduğu için daha çabuk polis olabilmeleri mümkün olur.

Lise Öğrencileri Nasıl PMYO Başvurusu Yapabilir ?

PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Askerdeyken PMYO Başvurusu

Admin
Merhaba. Adım Hakan GÜVEN. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Ömer Eyüboglu dedi ki:

  Tyt 35 net yapan pmyo kazanabilirmi

  1. Admin dedi ki:

   Başvuru puanı belli değil.

 2. Merve dedi ki:

  KPSS siz pöh alımı olacak mı bu yıl ?( Lisans mezunları için )

  1. Admin dedi ki:

   Belli değil.

 3. Furkan dedi ki:

  Baraj puanı 250 olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Olabilir.

 4. sureyya dedi ki:

  2000 olursa eger bayan aday alimi olmaz mi ?

  1. Admin dedi ki:

   %10 kontenjan olur.

 5. Faruk dedi ki:

  Merhaba admin; üç tane sorum olucaktı sitenizden baktım ama bulamadım.

  Önlisans mezunlarına polislik alımı her 2 senede bir mi yapılıyor?

  Lisans mezunlarına polislik alımı her sene mi yapılıyor?

  TYT ile alan Pmyo okulları artık kapatılacak mı?

  1. Admin dedi ki:

   Sorularının hepsinin cevabı da ilan geldikçe belli oluyor.

 6. KADİR dedi ki:

  pomem atamaları pmyo’ya göre daha mı fazla? yani pomemden polis olma şansımız daha mı fazla admin?

  1. Admin dedi ki:

   POMEM daha fazla.

 7. Tolga ortas dedi ki:

  İyi günler ben gelecek sene PMYO ya girmeye çalışacağım. Ama aklıma bir iki konu takıldı. Diyelim ki Ben PMYO ya girdim. Ben girdikten sonra hala okuyorken okuduğum okul dönüştürüldü. Bana ne olacak acaba. Teşekkürler.

  1. Admin dedi ki:

   Aynı şekilde mezun edilirsin

 8. Tolga ortas dedi ki:

  İyi günler ben gelecek sene PMYO ya girmeye çalışacağım. Ama aklıma bir iki konu takıldı. Diyelim ki Ben PMYO ya girdim. Ben girdikten sonra hala okuyorken okuduğum okul dönüştürüldü. Bana ne olacak acaba.

  1. Admin dedi ki:

   Siz mezun olursunuz

 9. Melek dedi ki:

  Tyt 216.95435 ham puan alımı mi yapılıyor ortalama ekleme oluyormu

  1. Sedat dedi ki:

   ham puan istiyor