PMYO İntibak Eğitimi Nedir?


01.07.2016
A+
A-
PMYO İntibak Eğitimi Nedir?

Yazımıza başlarken ilk olarak intibak kelimesinin anlamına bakalım istedik arkadaşlar. İntibak nedir ne demektir? İntibak yeni bir ortama ve çevreye uyum sağlama olarak tanımlanmaktadır. İntibak eğitimi de bazı mesleklere alışma amaçlı belli bir düzenin oturması için yapılan eğitimdir. 2016 yılı içerisinde yapılan pmyo başvuruları ve sınavlarını geçen 2500 aday polis meslek yüksek okullarına yerleştirilecek her yıl belli bir sayıda alımı yapılan lise mezunu polis adayları da bu sene polis olmak için ellerinden geleni yaptılar.

PMYO İntibak Eğitimi Nedir?
Polis meslek yüksek okulu intibak eğitimi nedir bu aralar polis adaylarının kafasını kurcalayacak sorulardan bir tanesi biz de sınavlar açıklanmadan bu konuya açıklık getirelim dedik. PMYO intibak eğitimi tüm sınavları başarı ile geçen polis adaylarının okullarının belirlenmesinin ardından adayların kazandıkları okula giderek tabi tutulacakları eğitime verilen isimdir.

PMYO İntibak Eğitimi Kaç Gün Sürer?
Polis meslek yüksek okulu sınavlarını kazanan polis adayları kazandıkları okula teslim olması gereken süre dahilinde giderler ve okula geçici kayıtlarını yaptırırlar geçici kayıtların yapılmasının ardından ise ilk pazartesi intibak eğitimleri başlar. Polis Meslek Yüksek Okulu intibak eğitimleri ortalama olarak 2 hafta sürmektedir. Yani hafta sonu başlayan geçici kayıtlar 2 hafta sonrasında ortalama olarak pazar günü tamamen sona ermektedir.

PMYO İntibak Eğitiminde Neler Yapılır?
Polis meslek yüksek okulunda geçici kayıtların ardından 14 günlük intibak eğitimi başlar ve bu sürede ortalama 5 gün içerisinde polis adaylarına sırayla sağlık raporu aldırılır. Sağlık raporunu alan adaylara okul içerisinde uyulması gerek kurallar açıklanır ast-üst ilişkisi öğretilir. Yatak düzeni, düzen eğitimleri, üstlerle nasıl konuşulması gerektiği, tekmilin nasıl verilmesi gerektiği ve tören yürüyüşü gibi bir çok şey okulda size öğretilecektir.

PMYO İntibak Eğitimi Bitince Ne Yapılır?
İntibak eğitimini başarı ile bitiren adaylar genel olarak 1 hafta civarı yüklenme senedini imzalatmak için ve dinlenmeleri için izine gönderilir. Bu iznin sonunda adayların asıl kayıtları yapılarak polis meslek yüksek okulu öğrencileri olarak okula başlarlar.

Şimdiden tüm polis adaylarına başarılar dileriz…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 390 YORUM
 1. Avatar recep dedi ki:

  hocam ben geçenlerde spor yaparken belimi incittim pöhe hazırlanıyorum emar çektirdim doktor çok hafif şekilde bir fıtık belirtisi var dedi biraz dikkat edersen geçer dedi korkacak bişi yok dedi intibak eğitiminde elenme olurmu yoksa fıtığın derecesine mi bakarlar

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olmaz ondan.

 2. Avatar recep dedi ki:

  sağolunn allah razı olsun

 3. Avatar Nur dedi ki:

  27.07.2000 doğumluyum 2018’de pmyo sınavına girebilir miyim? bide kolumun üstünde küçüklükten kalma çizikler var 5 metre ileriden belli olmuyor sıkıntı olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Girersiniz. Çizikler jilet izi falan değilse ve büyük değilse sorun olmaz.

 4. Avatar Hale dedi ki:

  Merhaba bu intibak sürecinden sonra polis meslek yüksek okuluna giriliyormuş bu eğitim yerinde cep telefon kullanılıyormu eger kullanılmıyorsa nedenini sorabilirmiyim birde bu eğitim süreci ne kadar sürüyor ve akrabamız bu eğitimdeyse onlara nasıl ulaşabiliriz kendisi şükrü balcı pmyoda şuan

  1. admin admin dedi ki:

   Kullanılıyor. Hafta sonu ulaşırsınız hafta içi de okula gidip girişteki görevlilere durumu anlatın.

 5. Avatar Cemre dedi ki:

  23.02.1999 doğumluyum.hep polislik istedim.hiç farklı bi meslek istemedim.çalışma şartlarını,görev yerlerini,izinlerinin o kadar kolay olmadığını her şeyi biliyorum.çünkü babam polis memuru.lise son sınıf öğrencisiyim.ilk defa YGS ye giricem mertta.PMYO seçmelerine de başvuru yapıcam.sorum şu.gözlerim bozuk.lazer tedavisiyle oluo ancak yirmi yaşından önce doktor çizdirilemez dedi.18 yaşındayım ve ben şimdi PMYO ya girmek istiyorum.ne yapmam lazım.yardımcı olur musunuz.

 6. Avatar Elif dedi ki:

  Merhaba liseden 2016 da mezun oldum sadece bir sorum olacak sag elim bilek bolgemde 10 cm lik bir iz var cam kesmisti yani elenme şansım cok mu yüksek ya da hala bir umut var mi 🙂

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olur muhtemelen.

 7. Avatar Elif dedi ki:

  peki hic mi polis olma sansim yok direk elenir miyim cok mu problem olur

 8. Avatar Derin dedi ki:

  benim siyasi partiye üyeliğim yok fakat ailemin var pmyo için sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Aileniz sizi ilgilendirmiyor sorun olmaz yani.

 9. Avatar Ahmet dedi ki:

  İyi günler alnımın yanında saçın başladığı yerde ve boynumda nohut tanesinden küçük ve şişkin olmayan benler ayrıyetten boynumda 4 senelik fazla belirgin olmayan dikiş izi var pmyo mülakatında sorun olur mu teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Benler sorun olmaz ama dikiş izi görmeden yorum zor.

 10. Avatar Güven dedi ki:

  Merhabalar hocam sorum şu ön sağlıkta renk körlüğüme ve vücuda baktılar bunlara tekrar bakıyorlarmı yada neden sadece renk körlüğüne bakılıyor kaç kez bu testten geçmemiz gerek ben lazer tedavisi oldum göz doktoru sadece harf mi okutuyor yok sa sadece renk körlüğünemi yoksa 2sidemi

  1. admin admin dedi ki:

   Ön sağlıkta renk körlüğüne bakılır genel sağlıkta uzaktan falan sayılar harfler okutulur göz derecesine bakılır.

 11. Avatar Fırat DEMİR dedi ki:

  öncelikle bizlere bu denli yardımcı olduğunuz için size minnettarlığımı belirtmek isterim.Soruma gelecek olursam 15 yaşındayken intihara teşebbüs etmiştim ve omzumda daha doğrusu kolumda jilet izleri var bu bnm için sorun olacak mı

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olacaktır.

 12. Avatar Bircan dedi ki:

  Merhaba babamın sabıkası var sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Baba sabıkası sizi ilgilendirmiyor.

 13. Avatar Fatih Çırakoğlu dedi ki:

  İyi günler Polis Özel Harekat fiziki mülakatı 45 saniye ile tamamladım. Fakat ön sağlıkta alt çenem biraz içerde olduğu için yan tarafta oturan kişide yanıma gelip kontrol etti “6 milimden fazla değil sorun olmaz” dedi. “eğer spor mülakatını geçersen diş doktoruna görün” gibi bi ifade kullandılar. Bu ifadeyi onay verdikten sonra söylediler. Genel sağlıkta problem olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Dediklerini yapın siz doktoruna görünün.

 14. Avatar Rüştü balcı dedi ki:

  intibah eğitiminde renk körlüğüne bakılıyor mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Bakilacaktir.

 15. Avatar Hasan dedi ki:

  Lütfen sizden cevap istiyorum bizzat.Göğüsümde hafif kunduracı göğüsü var.Bu benim solunumuma ve dolaşım sistemime zarar vermiyor .Polis olabilirmiyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Görmeden yorum zor ona kurul karar veriyor.

 16. Avatar Gulce dedi ki:

  2017 bayan pöh alımı olucak mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Belli değil henüz.

 17. Avatar Mustafa dedi ki:

  Mayısta 18 oluyorum. PMYO için sıkıntı olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 18. Avatar Seda dedi ki:

  Merhaba Bende polis olmak istiyorum ama gözlük kullaniyorum akıllı lens oluyor mu

  1. admin admin dedi ki:

   Göz dereceniz kaç?

 19. Avatar Hakan dedi ki:

  Polis okulu sinavina girmek içi kac puan gerekir

  1. admin admin dedi ki:

   Bu senenin puanı açıklanmadı ama 270 di geçen sene.

 20. Avatar Akcay dedi ki:

  Gozlerimde miyop var intibaha kadar tedavi olcam arada simdi universiyeyi kaydim var 4 yillik muhendisim polisligi kazansam universiteyi bitirip baslayabilirmiyim pmyo icin

  1. admin admin dedi ki:

   http://polisnoktasi.com/emniyet-teskilati-saglik-sartlari-yonetmeligi/ buradan bakın. Pmyo göz derecesi 1 derecedir. Kazandığın sene gidip okursun pmyo.

 21. Avatar musti dedi ki:

  hocam gecenlerde hastanede emar çekindim belimden dolayı.hafif bel fıtıgı başlangıcı var ama sorun olmaz dedi doktor.öğrenmek istediğim şu.n,genel sağlıkta emar çekiliyormu.ve bnm bu bel fıtıgı çıksa sorun olurmu.neye göre degerlendrme oluyor.

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmam o bel fıtığının herkeste küçük çapta vardır.

 22. Avatar konyalı dedi ki:

  Sol ayak baş parmak tırnak kısmından kesik. Ama herhangi bir engeli kesinlikle yok. Prof voleybol oynuyorum. İntibak esnasında olan sağlık kontrolünde engel teşkil eder mi?

 23. Avatar SEVİLAY dedi ki:

  270-280 puanla girmek çok mu zor olur

  1. admin admin dedi ki:

   Bayanlar için çok çok zor.

   1. Avatar Lamih Çelik dedi ki:

    Abi merhabalar. Anne, baba, abi, dayi amca vs. Herhangi birinin ceza evinde olmasi bizi etkilermi.Tesekkurler

    1. admin admin dedi ki:

     Seni ilgilendirmez normalde ama fetö falan değilse.

 24. Avatar uğur dedi ki:

  Merhaba İlk öncelikle bu sene alım olacak mı ?
  ve bu zamanlarda genellikle PMYO nun şartları belirtilirdi ama şuan POMEM için açıklama yapıldı acaba PMYO alımı olmayacak mı gibi düşünceler düşünmeye başladım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler 🙂 …

 25. Avatar Furkan dedi ki:

  Merhaba benim sag göz 1 derece miyop ve 1 derece astigmat aynısı sol gözde de var sorun olur mu

   1. Avatar Furkan dedi ki:

    Burda astigmat yazmıyorda anlayamadım kısacası sorun olur mu

 26. Avatar Furkan dedi ki:

  1derece yazıyor ama burada astigmat yazmıyor benim tek göz için toplam 1 mi oluyor 2mi astigmatı katıyor muyuz ? Yani kısacası sonuca gelirsek sıkıntı olur mu olmaz mı

  1. admin admin dedi ki:

   Pmyo için tek göz 1 derece.

 27. Avatar Furkan dedi ki:

  Burada astigmat yazmıyor o 1 dereceye katıyor muyuz ? Kısacası sorun olir mu olmaz mı?

 28. Avatar Burhan dedi ki:

  Merhaba 2.5 ay önce bel fıtığı ameliyatı oldum ve belimde ameliyat izi var 2-3 cm kadar .Ameliyat olduğum için ve ameliyat izi olduğu için elerler mi bi sıkıntı olur mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Bel fıtığı sorun olabilir.

 29. Avatar Metin ismoil dedi ki:

  Oncelikle Merhaba sayin admin benim ygs puanim 311 spor 100 yapiyorum sozlu ise telaffuzum iyidir tam alsam asil durumu ve asil olursa ortalama siralama nasil olur bu sebe kinsinav zorluguna gore

  1. admin admin dedi ki:

   Asıl olma şansın yüksek olur.

 30. Avatar Emre dedi ki:

  Göz sınırı 1 fakat benim 1.25 miyop var. Ygs 300 ve mülakatlarda kendime baya güveniyorum. Sizce 0.25den hemen elerler mi musama gösterirler mi

  1. admin admin dedi ki:

   Elenirsiniz okulda sorun olur.

  2. Avatar rıdvan dedi ki:

   çizdir kardeş

 31. Avatar Sibel dedi ki:

  Merhabalar sivilce izleri sorun oluyor mu çok yok yüzümde tedavide oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 32. Avatar DBA dedi ki:

  Ön dişimde karınca ayağı kadar minik bir kırık var Göz hizasına gelip ağzımın içine çok dikkatli bir şekilde bakılırsa görünebiliyor sadece Bir sorun yaratır mı ? Yoksa dolgu yaptırmamı önerir misiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 33. Avatar Muharrem dedi ki:

  Merhabalar, gözlük kullanıyorum iki göz toplamım 6 derece mecburen çizdiricem. Çizdirmek içinde yaşımı beklemek zorundayım pmyo olmuyo bu yüzden, bende diyorumki hem üniversite okuyayım hemde ikinci veya üçüncü sınıfta gözlerimi çizdireyim. Okul bitincede kpss girip pomemde eğitim göreyim bu yoldan gidersem başarıya ulaşabilirmiyim ? Birde ayağımda 2 yaşından kalma yanık izi var ama çok dikkatli bakılınca görünüyo. Birde belimde doğum lekesi var bir karış bir sıkıntı olurmu bunlardan ?

  1. admin admin dedi ki:

   Ulaşabilirsin. Görünmeyen yerlerdeki izler genelde sorun olmaz.

   1. Avatar Muharrem dedi ki:

    Peki dişler didik didik aranıyormuş doğrumu bende iki tane azı dişi eksik. Ama öndem bakilinca güzel çokta yamuk gözükmüyor iyi yani sıkıntı olurmu.

    1. admin admin dedi ki:

     Sorun olmaz.

 34. Avatar Burak dedi ki:

  Merhaba,
  Benim YGS puanım 266, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavından tam puan ya da tam puana yakın bir puan alsam, asil olabilir miyim yoksa ygs puanım düşük olduğu için yedek mi olurum?
  Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Bilemeyiz onu.

 35. Avatar Furkan dedi ki:

  Güvenlik araştırması ve arşiv soruşturması nedir, yalın bi şekilde söyler misiniz, internette yazilanlardan hic bise anlamadim, yani ne oluyir , aile siciline falan mı bakılıyor onda..

 36. Avatar Numan dedi ki:

  Güvenlik araştırması ve arşiv soruşturması nedir yalın bir şekilde anlatır mısınız ? internette yazılanlardan hiçbir şey anlamadım da ,yani aile siciline falan mı bakılıyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Aile sizi pek etkilemez herhangi yasa dışı gruplara üyeliğiniz araştırılır genel olarak.

   1. Avatar Numan dedi ki:

    şahsi olarak incelerler o zaman , öyle mi ?

    1. admin admin dedi ki:

     Aynen öyle ama fetö olayları nedeniyle nasıl olur tahmin etmek zor.

 37. Avatar Talet dedi ki:

  Slm admin 3 tane disim curuk yanlarda okulu kazandim. Tam tesekkurlu muanede miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 38. Avatar Byrktr dedi ki:

  Salğlık kontrolleri nasıl oluyor ve o dedikleri senet imzalatma nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Hastanedeki tüm bölümlere kontrol oluyorsunuz. Senet de okulu bırakırsanız ödemeniz gereken tazminat için.

 39. Avatar Muharrem dedi ki:

  Diş eti çekilmesi mülakatlarda sıkıntı yaratırmı ve alt ön üç dişim biri sağa biri sola biride sağa az bişe yatmış durumda aralarıda açık biraz boşluk var yani. Sıkıntı olursa diş teli taktırıcam.

 40. Avatar vedat dedi ki:

  bende belfıtığı var sorun olur mu ??

 41. Avatar vedat dedi ki:

  bende belfıtığı var bi sorun çıkarır mı

 42. Avatar deniz dedi ki:

  benimde ürtiker hastalığım var kaşıntı hastalığı kaşınan bölge şişiyor ama 1 saat sonra geçiyor ama er gün hap kullandığım için olmuyor bir sorun olur mu sizin verdiğiniz maddede bulamadım .

 43. Avatar deniz dedi ki:

  şimdi baktım 3- Tedavi ile iyileşen, kronik ve sınırlı deri hastalıkları. (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzemalar, yaygın olmayan vitiligo plakları, keratodermiler, ichthyosisler , ürtiker ve benzeri deri hastalıkları) yazıyo bu nedemek şimdi ürtiker hastalığı olanlar eleniyormu anlamadım açıkllarmısınız

  1. admin admin dedi ki:

   B grubu olarak görünüyor bu baktığınız alan benim anladığım kabul edilmiyor ama gene de sağlık için bi doktora gidin.

 44. Avatar esma dedi ki:

  kolumda dövmemem var kalıcı kabul etmezlermi dövmeyi

 45. Avatar Muharrem dedi ki:

  Göz içi lens tedavisi polisliğe engelmidir buda bir lazer tedavisidir.

  1. admin admin dedi ki:

   Lazer sorun olmuyor göz için.

 46. Avatar dilara dedi ki:

  Benmde hafif kalbmde ritim bozuklugu var bu sikinti cikarrmi acaba ?

 47. Avatar M dedi ki:

  Merhabalar benim yaşım 22 pmyo ya seçilme şansım nedir sizce ?
  Bi de saçlarım döküldü bu sıkıntı olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Puanlarına bağlı yaş ile alakası yok. Sorun olmaz saç dökülmesi 0 olmadıysa.

 48. Avatar İbrahim dedi ki:

  merhaba geçici kayıt için yani intibak eğitimi için çalıştığım yerden ilişkimi kesip mi gitmem gerekiyor yoksa 14 günlük yıllık izininimi kullansam sıkıntı olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   İzne de ayrılabilirsiniz size kalmış özel yerse sorun değildir zaten.

   1. Avatar İbrahim dedi ki:

    Yani sigorta yönünden sıkıntı olmaz değilmi?

    1. admin admin dedi ki:

     Okula asıl kayıt yapılınca normalde sigorta girişi oluyor sağlık açısından ama gene de kazandığınız okulu arayarak net bilgi alın.

 49. Avatar Muharrem dedi ki:

  Pomem den elenince diğer yıl bi daha girme imkanımız oluyormu

  1. admin admin dedi ki:

   Girersiniz.

   1. Avatar Muharrem dedi ki:

    Kpss yoluyla giriliyor demi okullara? Birde pomem kaç ay sürüyor ?

    1. admin admin dedi ki:

     Pomem 4 ay şuanda lisans için kpss ile.

 50. Avatar pmyo dedi ki:

  benim sağ kolumda 4 cm lik ben var kolumun kenarın o sıkıntı olur mu ? birde benim tahminim çok az bir şey renk körlüğü var o sıkıntı olur mu ????????????

  1. admin admin dedi ki:

   İkisi de olabilir. Şansınızı deneyebilirsiniz.

 51. Avatar Ceren dedi ki:

  Üniformalıyken sivil polisliğe nasıl gecebiliriz?

 52. Avatar Polis Adayı dedi ki:

  Kolumda cam kesikleri var ama kasti bir şekilde yapılmadı küçükken kaza sonucu dizimde dikiş kolumda da kazadan dolayı kesik var ön sağlıkta sorumlular biraz tereddüt yaşadı ama kabul ettiker, okulu kazanırsam intibak eğitiminde bu kadar bakarlar mı yine sorun olur mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Çok değişken bir konu. Şansınızı deneyebilirsiniz.

 53. Avatar abdülkadir arslan dedi ki:

  Kazanıp kaydı yaptıktan sonra lys tercihinde iyi bir bölüm gelirse kaydı sildirip üniversiteye kayıt yapabiliyormuyuz? Ztn ilki geçici kayıt diye Biliyorum yani okul başlamamış olacak sonucta bir sıkıntı olur mu admin Cevap bekliyorum çok onemli şimdiden saol ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kaydı silip okulu bırakabilirsin. Bunun sonucu tazminat ödemeniz gerekir mi onu yönetmeliği okuyarak inceleyebilirsiniz.

 54. Avatar cemile dedi ki:

  Pmyo sonuçları ne zaman açıklanır

 55. Avatar Hira dedi ki:

  Meraba on disimde dogustan A harfi var saglik mulakatlarinda bi sorun olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Genelde sorun olmuyor. Diş eksikliğine bakılıyor. Dilerseniz şansınızı deneyebilirsiniz.

 56. Avatar Gaye dedi ki:

  Benim alnimda kucukken dustugum icin kucuk bi iz var 5 metreden belli olmuo ve kahkulum var sıkıntı olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Sıkıntı olacağını sanmam.

 57. Avatar yusuff dedi ki:

  uyusturucu kullanmış olan birisi ıntıbak egitimde girecegi saglık konrolünde cıkması dahilinde elenirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Polis olmak için alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak gerekir.

 58. Avatar YUSUF dedi ki:

  ADMİN GEÇMİŞTE 4 YIL BOYUNCA PSİKİYATRİK İLAÇ TEDAVİSİ GÖRDÜM ŞU ANDA TEDAVİM TAMAMLANDI BİR SORUNUM KALMADI PMYO SORUN OLURMU

  1. admin admin dedi ki:

   Kurul karar verecektir. Olma ihtimali var.

 59. Avatar numan dedi ki:

  Cocukluktan kalma kesik izi sıkıntı olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Boyutu ve yeri önemli. Ufak tefekse problem olmaz.

   1. Avatar numan dedi ki:

    2-3 cm civari sıkıntı olurmu

    1. admin admin dedi ki:

     Boy şartında esneme yok. Boyunuz tutmazsa elenirsiniz.