PMYO

PMYO İçin Lise Farkı Var mı ?

Polis olmak isteyen adaylar arasında lise mezunları için en çok merak edilen sorulardan birisi de PMYO İçin Lise Farkı Var Mı? sorusudur. Bundan başka POMEM ve PMYO arasındaki farklar nelerdir? PMYO giriş şartları nelerdir? Gibi sorular oldukça sık bir şekilde sorulmakta ve cevapları aranmaktadır.

Eğer lise ve ön lisans mezunu iseniz ve hayata erken atılmak istiyorsanız tercihinizi bir Polis Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim görmekten yana kullanabilirsiniz. Peki,PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

PMYO İçin Lise Farkı Var Mı Hangi Lise Mezunu Başvuru Yapabilir

Günümüzde polis olmak isteyen lise mezunlarının artması ve genel itibariyle Polis Meslek Yüksek Okullarının alım gücünün azalması sebebiyle, lise mezunları bu okulların kapatılıp kapatılmayacağı konusunda sorular sormaktadırlar. Ancak şuan görünenlere bakılacak olursa kapanma gibi bir durum söz konusu değil. Peki,PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusuna gelecek olursak Polis Meslek Yüksek Okulu giriş yönetmeliğini incelersek eğer, bütün lise mezunlarının bu başvurulardan bulunabileceğini görmüş oluruz.

Yönetmeliğin hemen baş kısmında lise veya dengi bir okuldan mezun olmak gibi bir ifade bulunmaktadır. Bu bakımdan değerlendirildiğinde lise mezunları hangi liseden, ne çeşit bir liseden mezun olduklarına bakmaksızın, bu PMYO başvurularını rahatlıkla yapabilmektedirler. Bu lise Anadolu Lisesi, meslek lisesi, düz lise, imam hatip lisesi, çok programlı lise gibi liseler olabildiği gibi lise içerisinde okuduğunuz bölümünde bir önemi yoktur.

Herhangi bir liseden mezun olmak tabii ki de bu başvuru için yeterli değildir. Mezun olduğunuz lisenin türü, başvuru sürecinizde bir engel değildir. Başvuruda bulunabilmek için sizden üniversiteye giriş sınavından belirli bir taban puanı geçmeniz beklenmektedir. Bu taban puanı geçerek başvuru şartlarından birini daha yerine getirebilirsiniz.

PMYO Açık Lise Mezunları

Bu liselerin yanı sıra açık lise okumakta olan öğrenciler sık sık açık lise mezunlarının da Polis Meslek Yüksek Okulu için başvuru yapıp yapamayacağı konusunda sorular yöneltmektedirler. Evet, açık lise mezunları da Polis Meslek Yüksek Okulu için başvuruda bulunabilir. Herhangi bir lise mezunu olmak bu lise mezuniyeti şartını sağlamaktadır. PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusunu böylece vermiş olduk. Çok açık bir şekilde görüldüğü gibi, herhangi bir şekilde lise farkı bulunmamaktadır.

PMYO Başvuru Şartları Nelerdir

Lise mezunu veya ön lisans mezunu adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu kurumlarına başvurabilmektedir. Bu başvurular oldukça zorlu ve stresli olabilmektedir. Adayları çetin bir süreç beklemektedir.         Öncelikle ifade edilmesi gereken şey ne kadar çok puan alınırsa bu yüksekokula girmenin o kadar şansı artıracağıdır. PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusunun ardından başvuru şartları da en çok merak edilen sorular arasında.

PMYO İçin Lise Farkı Var Mı ve başvuru için neler yapmalı? Puanlar açıklandıktan sonra ilk olarak sınav ücretinizi yatırmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru işleminin ardından sınav yer ve tarihinizi belirli olmasıyla birlikte bizzat kendiniz müracaat etmelisiniz. Müracaat esnasında sizden istenilen belgelerin eksik bir şekilde yanınızda hazır olarak bulunması gerekmektedir.

Sınav kapsamını inceleyecek olursak adaylar ilk olarak ön sağlık sınavından geçmektedirler. Bunun ardından fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulmakta ve bunun ardından da son olarak mülakattan geçirilmektedirler.

3 ana başlıkta incelenen bu sınav tiplerinden gerekli ön elemeler gerçekleştirilmektedir. PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusu kadar bu sınavların içeriğinin ne olduğu, zorluk derecesinin nasıl olduğu soruları da oldukça önem arz etmektedir. Bu sınavlar esnasında adaylar doktor muayenesinden geçmekte ve fiziki olarak sağlığı kontrol edilmektedir. Gözle görülür bir şekilde izlerin olup olmadığı kontrol edilmektedir.

PMYO Mülakat Aşaması

Bu sınavlar arasında ön sağlık aşamasını geçtikten sonra fiziki muayene ve son olarak mülakat bulunmaktadır. Mülakat sorularının içeriğini inceleyecek olursak, genel olarak genel bilgi seviyesinin ölçülmesi ve genel kültür düzeyi saptaması yapılır. Güncel sorular da sık bir şekilde yönetilmektedir. Son aşama olan mülakat aşamasında asıl olarak ölçülmekte olan şeyler ise başvuruda bulunan kişinin hal ve hareketleri, psikolojik yapıları ve kendisini ifade etme kabiliyeti gibi şeylerdir.

PMYO İçin Lise Farkı Var Mı diye merak eden adaylar yazımızdan bu soru ile birlikte birçok sorunun cevabını almıştır. Başvurular için herhangi bir şekilde lise farkı gözetilmemekte ve her lise mezunu diğer şartları da sağladığı sürece bu başvurularda bulunabilme haklarına sahip olmaktadırlar.

PMYO Puan Hesaplaması

Bütün bu aşamalar sonucunda nasıl puan hesaplandığını inceleyecek olursak TYT sınavından aldıkları puanın %25’i, mülakattan aldıkları puanın %50’si ve fiziki yeterlilik sınavından aldıkları puanın ise %25’i alınarak gerekli hesaplamalar yapılır. Puanlar en yüksekten en düşüğe doğru sıralama yapılarak listelenir.

PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorularının cevabını yazımızda verdik. Herhangi bir liseden mezun olan ve başvuru sürecindeki sınavlardan geçen adayların okullarına bir adım daha yaklaştığı ifade edebiliriz. Yapılan puan sıralı listede okula girmeyi hak kazanan öğrenciler 2 yıllık eğitimlerine kısa bir süre içinde başlayacaklardır.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

Nasıl Polis Olunur 2018

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. bu sene yaş şartı dolayısıyla 23 günle kaçırıyorum 2019 için hazırlanıyorum umarım bir anda pmyolar kapatılmaz

 2. Merhaba ben açık lise okuyorum 17 yasndaym yunus polis veya cevik kuvvet olmak.istiyorum nereye nezaman basvuru yapmam lazım tesekkurler

  1. Kardeşim bu dediklerini PMYO dan mezun olduktan sonra seni kendileri alıyorlar sen on bölüme başvuru yapıp öyle alınıyorsun ayrıca yunuslar için boy 180civari gibi bişey galiba tam emin değilim ama

  2. Lise bittikten hemen sonra pmoya baş vursak olurmu yoksa üniversite yi okumak şart mı.
   eğer sağlıktan kalırsak sağlık sorunu hal edildikten. Sonra yeniden baş vurabilirmiyiz?

 3. Diyarbakırda yaşıyorum bulunduğum ilde mi mülakata gidecegim admin? Pomem cileri dağıttılar pmyo yada yaparlar mı?

 4. Abi kusura bakmayın yanlış yazdım ben cevap verecektir arkadaşa pardon
  Abi ben 10 sınıf ogrencisiyim derslerim güzel fakat matematiği yapamıyorum mulakat, fiziki yeterlilik, ve sağlıktan geçerim ama matematikten korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim

 5. Merhabalar Öncelikle PMYO Baraj Puanları Tam Olarak sınavdan Öncemi Sonramı Açıklanır ?

 6. benim arkadaşımın babası emniyet müdürü ve çocuğuda polis olmak istiyor sınavdan sonra direk torpille pmyoya alınacakmış öyle bir şey mümkün mü ?

  1. Lise bittikten hemen sonra pmoya baş vursak olurmu yoksa üniversite yi okumak şart mı.
   eğer sağlıktan kalırsak sağlık sorunu hal edildikten. Sonra yeniden baş vurabilirmiyiz?

 7. Oğlum 23yaşına girecek askerliğini yaptı açık lise mezunu 2018 te yapılacak sınav için ne zaman başvuru yapmalıdır

 8. Ben bu sene polislik sinavina girmek istiyorum şu anda 12 sinif ogrencisiyim tytden barajı geçersem polislik sinavina girebilirmiyim bide yaş mevzusu tutuyo mu sorabilirmiyim dogum tarihi 21/09/2000 cvplarsanız sevinirim

 9. Çene yapımda bozukluk yok. Konuşmamda da bozluk yok acaba diş teli takarsam engel olur mu mülakatta?

 10. Mülakat da olumlu geçtikten sonra herhangi bir sıralama söz konusu olur mu? Pomem lere bu şekilde yapıyorlar mis

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu