PMYO İçin Lise Farkı Var mı ?

28.04.2018
A+
A-
PMYO İçin Lise Farkı Var mı ?

Polis olmak isteyen adaylar arasında lise mezunları için en çok merak edilen sorulardan birisi de PMYO İçin Lise Farkı Var Mı? sorusudur. Bundan başka POMEM ve PMYO arasındaki farklar nelerdir? PMYO giriş şartları nelerdir? Gibi sorular oldukça sık bir şekilde sorulmakta ve cevapları aranmaktadır.

Eğer lise ve ön lisans mezunu iseniz ve hayata erken atılmak istiyorsanız tercihinizi bir Polis Meslek Yüksek Okulu’nda eğitim görmekten yana kullanabilirsiniz. Peki,PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusunun cevabını vermeye çalışalım.

PMYO İçin Lise Farkı Var Mı Hangi Lise Mezunu Başvuru Yapabilir

Günümüzde polis olmak isteyen lise mezunlarının artması ve genel itibariyle Polis Meslek Yüksek Okullarının alım gücünün azalması sebebiyle, lise mezunları bu okulların kapatılıp kapatılmayacağı konusunda sorular sormaktadırlar. Ancak şuan görünenlere bakılacak olursa kapanma gibi bir durum söz konusu değil. Peki,PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusuna gelecek olursak Polis Meslek Yüksek Okulu giriş yönetmeliğini incelersek eğer, bütün lise mezunlarının bu başvurulardan bulunabileceğini görmüş oluruz.

Yönetmeliğin hemen baş kısmında lise veya dengi bir okuldan mezun olmak gibi bir ifade bulunmaktadır. Bu bakımdan değerlendirildiğinde lise mezunları hangi liseden, ne çeşit bir liseden mezun olduklarına bakmaksızın, bu PMYO başvurularını rahatlıkla yapabilmektedirler. Bu lise Anadolu Lisesi, meslek lisesi, düz lise, imam hatip lisesi, çok programlı lise gibi liseler olabildiği gibi lise içerisinde okuduğunuz bölümünde bir önemi yoktur.

Herhangi bir liseden mezun olmak tabii ki de bu başvuru için yeterli değildir. Mezun olduğunuz lisenin türü, başvuru sürecinizde bir engel değildir. Başvuruda bulunabilmek için sizden üniversiteye giriş sınavından belirli bir taban puanı geçmeniz beklenmektedir. Bu taban puanı geçerek başvuru şartlarından birini daha yerine getirebilirsiniz.

PMYO Açık Lise Mezunları

Bu liselerin yanı sıra açık lise okumakta olan öğrenciler sık sık açık lise mezunlarının da Polis Meslek Yüksek Okulu için başvuru yapıp yapamayacağı konusunda sorular yöneltmektedirler. Evet, açık lise mezunları da Polis Meslek Yüksek Okulu için başvuruda bulunabilir. Herhangi bir lise mezunu olmak bu lise mezuniyeti şartını sağlamaktadır. PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusunu böylece vermiş olduk. Çok açık bir şekilde görüldüğü gibi, herhangi bir şekilde lise farkı bulunmamaktadır.

PMYO Başvuru Şartları Nelerdir

Lise mezunu veya ön lisans mezunu adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu kurumlarına başvurabilmektedir. Bu başvurular oldukça zorlu ve stresli olabilmektedir. Adayları çetin bir süreç beklemektedir.         Öncelikle ifade edilmesi gereken şey ne kadar çok puan alınırsa bu yüksekokula girmenin o kadar şansı artıracağıdır. PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusunun ardından başvuru şartları da en çok merak edilen sorular arasında.

PMYO İçin Lise Farkı Var Mı ve başvuru için neler yapmalı? Puanlar açıklandıktan sonra ilk olarak sınav ücretinizi yatırmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru işleminin ardından sınav yer ve tarihinizi belirli olmasıyla birlikte bizzat kendiniz müracaat etmelisiniz. Müracaat esnasında sizden istenilen belgelerin eksik bir şekilde yanınızda hazır olarak bulunması gerekmektedir.

Sınav kapsamını inceleyecek olursak adaylar ilk olarak ön sağlık sınavından geçmektedirler. Bunun ardından fiziki yeterlilik sınavına tabi tutulmakta ve bunun ardından da son olarak mülakattan geçirilmektedirler.

3 ana başlıkta incelenen bu sınav tiplerinden gerekli ön elemeler gerçekleştirilmektedir. PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorusu kadar bu sınavların içeriğinin ne olduğu, zorluk derecesinin nasıl olduğu soruları da oldukça önem arz etmektedir. Bu sınavlar esnasında adaylar doktor muayenesinden geçmekte ve fiziki olarak sağlığı kontrol edilmektedir. Gözle görülür bir şekilde izlerin olup olmadığı kontrol edilmektedir.

PMYO Mülakat Aşaması

Bu sınavlar arasında ön sağlık aşamasını geçtikten sonra fiziki muayene ve son olarak mülakat bulunmaktadır. Mülakat sorularının içeriğini inceleyecek olursak, genel olarak genel bilgi seviyesinin ölçülmesi ve genel kültür düzeyi saptaması yapılır. Güncel sorular da sık bir şekilde yönetilmektedir. Son aşama olan mülakat aşamasında asıl olarak ölçülmekte olan şeyler ise başvuruda bulunan kişinin hal ve hareketleri, psikolojik yapıları ve kendisini ifade etme kabiliyeti gibi şeylerdir.

PMYO İçin Lise Farkı Var Mı diye merak eden adaylar yazımızdan bu soru ile birlikte birçok sorunun cevabını almıştır. Başvurular için herhangi bir şekilde lise farkı gözetilmemekte ve her lise mezunu diğer şartları da sağladığı sürece bu başvurularda bulunabilme haklarına sahip olmaktadırlar.

PMYO Puan Hesaplaması

Bütün bu aşamalar sonucunda nasıl puan hesaplandığını inceleyecek olursak TYT sınavından aldıkları puanın %25’i, mülakattan aldıkları puanın %50’si ve fiziki yeterlilik sınavından aldıkları puanın ise %25’i alınarak gerekli hesaplamalar yapılır. Puanlar en yüksekten en düşüğe doğru sıralama yapılarak listelenir.

PMYO İçin Lise Farkı Var Mı sorularının cevabını yazımızda verdik. Herhangi bir liseden mezun olan ve başvuru sürecindeki sınavlardan geçen adayların okullarına bir adım daha yaklaştığı ifade edebiliriz. Yapılan puan sıralı listede okula girmeyi hak kazanan öğrenciler 2 yıllık eğitimlerine kısa bir süre içinde başlayacaklardır.

2018 – PMYO Başvuru Şartları ve Alımları

2018 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru

Nasıl Polis Olunur 2018


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Avatar elif dedi ki:

  bu sene yaş şartı dolayısıyla 23 günle kaçırıyorum 2019 için hazırlanıyorum umarım bir anda pmyolar kapatılmaz

 2. Avatar Berat dedi ki:

  Polis teşkilatı çocuğu için puan aralığı nedir acaba.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlan gelince netleşecek.

 3. Avatar Emrullah dedi ki:

  Merhaba ben açık lise okuyorum 17 yasndaym yunus polis veya cevik kuvvet olmak.istiyorum nereye nezaman basvuru yapmam lazım tesekkurler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT girip başvuracaksın.

  2. Avatar Tahsin dedi ki:

   Kardeşim bu dediklerini PMYO dan mezun olduktan sonra seni kendileri alıyorlar sen on bölüme başvuru yapıp öyle alınıyorsun ayrıca yunuslar için boy 180civari gibi bişey galiba tam emin değilim ama

 4. Avatar Merve dedi ki:

  Diyarbakırda yaşıyorum bulunduğum ilde mi mülakata gidecegim admin? Pomem cileri dağıttılar pmyo yada yaparlar mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Genelde aynı ilde yaparlar.

 5. Avatar Tahsin dedi ki:

  Abi kusura bakmayın yanlış yazdım ben cevap verecektir arkadaşa pardon
  Abi ben 10 sınıf ogrencisiyim derslerim güzel fakat matematiği yapamıyorum mulakat, fiziki yeterlilik, ve sağlıktan geçerim ama matematikten korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT den baraj puanı bir şekilde geçmelisin.

 6. Avatar oguzhan dedi ki:

  18 e ay kalıyor girmeye engel olurmu bu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doğum tarihin nedir?

 7. Avatar Samet dedi ki:

  Merhabalar Öncelikle PMYO Baraj Puanları Tam Olarak sınavdan Öncemi Sonramı Açıklanır ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Belli değil. Önce olması muhtemel.

 8. Avatar Merve dedi ki:

  Sivilce lekeleri engel olurmu bacakta ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 9. Avatar ahmet dedi ki:

  benim arkadaşımın babası emniyet müdürü ve çocuğuda polis olmak istiyor sınavdan sonra direk torpille pmyoya alınacakmış öyle bir şey mümkün mü ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Öyle birşey mümkün değil.

 10. Avatar Gülay dedi ki:

  Oğlum 23yaşına girecek askerliğini yaptı açık lise mezunu 2018 te yapılacak sınav için ne zaman başvuru yapmalıdır

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT sınavı sonrası olacak.

 11. Avatar Duhan dedi ki:

  Ben bu sene polislik sinavina girmek istiyorum şu anda 12 sinif ogrencisiyim tytden barajı geçersem polislik sinavina girebilirmiyim bide yaş mevzusu tutuyo mu sorabilirmiyim dogum tarihi 21/09/2000 cvplarsanız sevinirim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Girebilirsin.

 12. Avatar Merve dedi ki:

  Çene yapımda bozukluk yok. Konuşmamda da bozluk yok acaba diş teli takarsam engel olur mu mülakatta?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 13. Avatar Merve dedi ki:

  Peki saç boyasina dikkat ederler mi ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 14. Avatar Merve dedi ki:

  Mülakat da olumlu geçtikten sonra herhangi bir sıralama söz konusu olur mu? Pomem lere bu şekilde yapıyorlar mis

 15. Avatar merve dedi ki:

  parkurda 100 tam puan alan bayanların şansı yüksek midir

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Tabiki.

 16. Avatar Aley dedi ki:

  2018 başvuruları ne zaman ve nasıl nereden yapılacak ?

  1. Avatar Hakan dedi ki:

   2018 Ağustos ayında yapılacak

 17. Avatar Oğuzhan dedi ki:

  Pmyo mülakatlarını bulunduğumuz şehirdemi yoksa başka illerde mı yapıyoruz ?