PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

11.07.2018
5.675
A+
A-
PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

Polis Meslek Yüksekokulu’nu hedefleyen lise mezunları için, bu hedeflerine ulaşma aşamasında bazı yeterlilikler aranır. Günümüzde polis olabilmek için lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunları için tek alternatif olarak PMYO kalmıştır. Her ne kadar Polis Akademisi bünyesinde eğitim faaliyetlerini sürdüren farklı eğitim birimleri olsa da hepsinin alım şartları farklıdır. PMYO ‘da lise mezunları ve lise son sınıf öğrencileri için eğitim veren kurum konumundadır. Öncelikle adayların PMYO için ilk yapması gereken şey o yıl içinde düzenlenen üniversite sınavından yine aynı yıl için belirlenecek olan puanı aşmak olmalıdır. Yani adaylar 2018 yılı ve sonrasındaki yıllarda TYT sınavından istenilen baraj puanı geçmelidirler. Bu puan yıllara göre değişebilse de genellikle 260 civarında olmaktadır.

Adayların TYT sınavında istenilen baraj puanı geçmesinden sonra da diğer aşamalar gelir. Tüm emniyet güçlerinde olduğu gibi mülakat sistemi mevcuttur. Bu mülakat sistemi fiziki ve sözlü olmak üzere sınıflandırılır. Fiziki mülakat genellikle adayların parkur olarak bildiği kısımdır. Burada adayların fiziki olarak polislik mesleğine elverişli olup olmadıkları ölçülür. Burada erkek adaylar ve bayan adaylar için farklı uygulama mevcuttur. Örneğin erkek adayların güç gerektiren bir hareketi 5 kere yapması gerekiyorsa, bayan adaylar için bu 3 kere olmaktadır. Kısacası fiziki mülakat kısmında erkek adaylar için sınav biraz daha zor olmaktadır. Fiziki mülakat sonrası ise adayları bekleyen kısım sözlü mülakat aşamasıdır.

Sözlü mülakat kısmında adayların genel kültürü ve hayata bakış açıları ile birlikte kendilerini ifade becerileri incelenir. Polis olmak için eğitim veren birimlerin birçok farklı aşamaları olduğu için, adaylara şu kısımda elenirsin ama şu kısımda elenmezsin gibi bir bilgi vermek yanlış olacaktır. Yani adayların performansına bağlı olarak, sözlü mülakatta da elenebilirsiniz, fiziki mülakatta da elenebilirsiniz. Hatta polisliği hedefleyen birçok aday yazılı sınav kısmında da elenebilmektedir. Elbette tüm bu mülakatlar için aranan belirli kriterlere uyduğunuzu varsayarak konuşuyoruz. Yani polis olmaya elverişlidir şeklinde sağlık raporunuzun ve boy ile vücut kitle endeksinizin uyumlu olduğunu varsayıyoruz. Adaylar mülakatları başarıyla geçseler de güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Bu soruşturmanın da olumlu olması beklenir ve eğer olumluysa adaylar PMYO için eğitimlerine başlayabilirler.

PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

Sadece PMYO için değil, Polis Akademisi çatısı altında eğitimlerini sürdüren tüm polis eğitim birimleri için güvenlik soruşturması ya da diğer adıyla güvenlik tahkikatı yapılmaktadır. Bu tahkikatta adayın sicili incelenerek daha önce karıştığı suçların olup olmadığı incelenir. Ayrıca adayların daha önceden ceza alıp almadıklarına da bakılır. Bu tahkikatın olumlu sonuçlanması durumunda adaylar polislik eğitimi için PAEM, PMYO veya POMEM ‘de eğitim alabilirler. Her üç polis eğitim birimi için de bu tahkikat zorunlu olarak yapılmaktadır. Şimdi sizler için PMYO adaylarına yapılan güvenlik tahkikatının nasıl yapıldığını sırayla anlatmaya çalışalım.

 • PMYO başvurusunda bulunan adaylar TYT sınavını başarıyla geçip, daha sonrasında yapılacak olan fiziki ve sözlü mülakatlarda da başarılı olmuşlarsa güvenlik soruşturması aşamasına geçilir. Öncelikle adayların boy ve kiloları ile birlikte sağlık durumları da polis olmaya elverişli olmalıdır. Hepsi polislik için uygunsa güvenlik soruşturması yapılarak adayların polis olup olamayacakları belirlenir.

 

 • Güvenlik soruşturması veya diğer adıyla güvenlik tahkikatı sırasında adayların kendi geçmişleri ile birlikte birinci derece akrabalarının geçmişleri de incelenir. Elbette devletin ve toplumun güvenliği için çaba sarfeden bir görev olmasından dolayı, polislik mesleğinde alım yapılırken bazı suçlar ve cezalar sicilinde bulunan adayların polis olması mümkün olmaz.

 

 • Adaylar polis olmak için PMYO bünyesinde eğitim görmeye başladıktan sonra adaylara güvenlik tahkikatı yapılmaya başlanır. Burada adaylar için önemli konulardan biri de birinci derece akrabalarının da incelendiğidir. Yani anne babanız veya kardeşleriniz de sizinle birlikte incelenir. Ancak asıl önemli olan adayların kendi sicilleri ve güvenlik tahkikatının olumsuz sonuçlanmamasıdır.

 

 • Güvenlik soruşturmasında adaylar nasıl karar verildiğini merak ediyorlar. Burada adayların illegal gruplara, terör gruplarına üye olup olmadıklarına bakılır. Ayrıca geçmişte suç işleyip işlemediklerine ve ceza alıp almadıklarına bakılır. Eğer herhangi bir hapis cezası vs. almışlarsa da neden aldıklarına yani suça bakılır. Bazı suçlardan dolayı hüküm giyenlerin polis olması da mümkün olmaz.

PMYO Güvenlik Soruşturması Olumsuzsa Ne Olur ?

PMYO güvenlik soruşturması genellikle olumsuz olmaz. Yani adayların güvenlik soruşturmasına gelene kadar fiziki yeterlilikler, sağlık raporu, yazılı sınav veya sözlü mülakat sebebiyle elenme ihtimalleri güvenlik tahkikatı yüzünden elenme ihtimallerine göre oldukça yüksek ihtimaldir. Ancak bazı adaylar güvenlik tahkikatının olumsuz olması yüzünden de elenebilmektedirler. Eğer adayların güvenlik soruşturmaları olumsuz olursa adaylar polis olamazlar. Eğer adayların geçmişlerinde yaptıkları FETÖ ve PKK benzeri örgüt üyelikleri vs. varsa bu tür adaylar elenir.

Adayların elendikten sonra polis olmaları mümkün olmaz. Eğer bir aday girdiği PMYO mülakatlarında örneğin vücut kitle endeksinin olumsuz olmasından dolayı eleniyorsa, ve gelecek yıllarda kilo verip vücut kitle endeksini polis eğitim kurumları için istenilen düzeylere getirmişse polis olabilir. Ya da TYT sınavından barajı geçemeyen adaylar gelecek yıllarda barajı geçiyorlarsa da polis olmaları mümkün olur. Ancak Güvenlik tahkikatı ya da diğer adıyla güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlandığı taktirde adaylar polis olamazlar.

Güvenlik soruşturması sebebiyle elenmiş olan adaylar hangi suçtan veya hangi durumdan ötürü elendiklerini öğrenmek isteyebilirler. Genellikle bu tür sebeplerden dolayı elenen adaylara yalnızca güvenlik soruşturmalarının olumsuz geldiği söylenir ve çok fazla detay verilmez. Adayların böyle durumlarda yapabilecekleri fazla bir itiraz hakları bulunmaz. Yani güvenlik tahkikatının olumlu olması polislik için mecburidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 68 YORUM
 1. Aley dedi ki:

  Başvurular ne Zaman ne nerden yapılacak

  1. Hakan dedi ki:

   Ağustos ayında.

 2. Aday polis dedi ki:

  Şahsın kendisinde ve ailesinde fetö örgüt üyeliği olması evet polis olmasına hatta memur olmasına bile engeldir doğru olanıda budur fakat FETÖ örgüt üyeliği kısmı nasıl ve neye göredir.Ben geçmişte 2006 2010 2012 2013 de çoğu insan gibi dershanelerine gittim hatta 17/25 aralık operasyonları olduktan Sonra üniversiteyi kazandım(onların elinden kazanmadım bir yararını görmeyince mart ayında bıraktım) hazırlıkta kyk başvurum ağustos 2014’de 10 bin küsür yedek gelince sokakta yatacak halim olmadığı için 2014 yılında da onlara ait bir yurtta kaldım.Eğitim dönemi bitince ayrıldım.Ben ve Ailem üzerine hatta akrabalarım üzerine bile fetö sebebiyle açılmış açığa alınmış Veya işlem görmüş bir insan bile yoktur.Fakat benim dershane ve yurt geçmişim pomemde örgüt üyeliğine dayanacak bir şekilde güvenlik soruşturmamda olumsuz bir etki yaratır mı? Benim durumumda olup soruşturması olumsuz gelen emsaller var mı?

  1. Hakan dedi ki:

   Şansını deneyeceksin. Benim birşey deme şansım yok.

   1. Aday aday dedi ki:

    Şansımızı muhakkak herkes gibi bizde deneyeceğiz ben sadece konu hakkından doğru bir bilgisi olan var mı onu öğrenmek istemiştim tşk

 3. NURULLAH dedi ki:

  Darbe girişiminden 1 yıl önce Fetö’nün dershanesine gittim sıkıntı olurmu??

  1. Hakan dedi ki:

   Şansını denersin.

   1. Melisak dedi ki:

    Abi şimdi benim babam 28 yıl önce siyasetten içeri girmis terör den yani ve daha sonra devlet affetmiş afdan yararlanmış anlıyacağnz paşa paşa gidip cezasını çekmiş ve suan devlet babamı çok seviyor arada onlara yardım ediyor ben bu sene tytye giricem engelmidir yardımcı olun lütfen

    1. Admin dedi ki:

     suç şahsidir ilkesi mevcuttur.Siz başvurunuzu yapınız…

 4. Aysel dedi ki:

  18 yaşından küçükken muhafaza altına alınan eşyaya zarar ve hırsızlık suçundan denetimli serbestlik aldım. 18 yaş olduğu için memuriyete engel olunmaz deniyor ama hala tedirginim. Bundan dolayı elenir miyim?

  1. Hakan dedi ki:

   Sorun olabilir kurul kararında.

 5. Sherlock dedi ki:

  Yazılı siňav kalkmadi mi

  1. Hakan dedi ki:

   Kalmadı.

 6. Emre dedi ki:

  Merhabalar lise diplomamı kaybettim.PMYO başvuru sırasında e devletten lise mezuniyet belgesi çıkartırsam kabul ederler mi?

  1. Hakan dedi ki:

   Kabul edilir.

 7. Havva dedi ki:

  Sevgili ile 3 4 defa otelde kalmak pomemde elenme sebebi mi?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

  2. Kalender dedi ki:

   Merhaba müşteki sanık sıfatıyla kasten yaralama olayında yargılanıyorum güvenlik soruşturmasında sıkıntıya yol açar mı

 8. sabri dedi ki:

  2014 de fetöye bağlı etüt merkezine gitdim 2019 da pmyo için için sorun olurmu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Bunu bilemeyiz şansını deneyeceksin.

 9. Ahmet dedi ki:

  Pmyo 2. Sınıfa geçtim. Okulda okuduğuma göre güvenlik soruşturması olumlu demek dimi. Sene sonu mülakatında başka birşey çıkar mı. Yani Zaten okula girmeden önce ailem ve ben olumlu aldım demek mi? Okula girmeden önce sadece siciller mi bakılıyor . Okulda okurken başka şeylere de mi bakılıyor

  1. Admin dedi ki:

   Bunu bilemeyiz.

   1. Ahmet dedi ki:

    Abinin fem dershanesine gitmesi sorun olur mu yani? Yani ben okula girmeden önce gitti

    1. Admin dedi ki:

     Sorun olmaz.

   2. Ahmet dedi ki:

    feme gitti ve abilerde kaldı o sorun olur mu? Ama mahkemesi felan yok sadece gitti kaldı

 10. ATK dedi ki:

  Hem birinci derece akraba deniyor hem kardeşler de araştırılacak deniyor benim bildiğim “kardeş” 2. Derece akrabadır.

  1. elifpolis1907 dedi ki:

   HAYIR KARDEŞİN 1.DERECEDEN AKRABANDIR

  2. elifpolis1907 dedi ki:

   hayır kardeş 1.dereceden akraban oluyor

 11. DERYAAA dedi ki:

  MERHABALAR. BU YIL PMYO’YA HAZIRLANIYORUM FAKAT ŞÖYLE BİR DURUM VARKİ ABİMİN FARKLI FARKLI SUÇLARDAN SABIKASI VAR HIRSIZLIK, UYUŞTURUCU KULLANMA, KAVGA DÖVÜŞ GİBİ AYRICA ABİM YILLARDIR AYRI YAŞIYOR GÖRÜŞMÜYORUZ BENİM İÇİN ENGEL OLUR MU ? İLERİDE KARŞIMDA HERHANGİ BİR PÜRÜZ ÇIKAR MI? NET BİLGİ VERİRMİSİNİZ RİCA ETSEM ?

  1. Admin dedi ki:

   Bu konuda net bilgi vermek mümkün değil siz yinede başvurunuzu yapınız…

 12. Mert dedi ki:

  Abim fetodan içerde ama sadece suçu fetoya ait okulda ogretmendi seneye basvursam güvenlik soruşturmasında sıkıntı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Bu tür soruşturmalar gizli yürütülür ama başkasının işlediği suç diğerini etkilemez diye madde var..

 13. Yusuf dedi ki:

  Abi iyi akşamlar bi sorum olucaktı şimdi suç şahsidir ve aliden biri terörden hüküm giymemiş ilması gerikiyo deniliyo benim banamım facebok şifresi çalındı ve bu heap üzerinden propaganda yapıldı terörle ilgili babam mahkemeye çıktı geçmişte bir suçu olmadığı için ve hakimde suçsuz olduğunu anlayınca 5yıl denetimli infaz verdiler benim içim pöhte veya pmyoda sorun olurmu

 14. Ali dedi ki:

  Abi iyi akşamlar bi sorum olucaktı şimdi suç şahsidir ve aliden biri terörden hüküm giymemiş ilması gerikiyo deniliyo benim banamım facebok şifresi çalındı ve bu heap üzerinden propaganda yapıldı terörle ilgili babam mahkemeye çıktı geçmişte bir suçu olmadığı için ve hakimde suçsuz olduğunu anlayınca 5yıl denetimli infaz verdiler benim içim pöhte veya pmyoda sorun olurmu

  1. Admin dedi ki:

   soruşturmalar gizlidir..Komisyon takdirinde..

 15. Berat Can dedi ki:

  2 tane amcam uyuşturucu kullanımı ve hırsızlıktan sabıkalı , görüşmüyorum bile onlarla. 1. derece akraba değiller sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   güvenlik soruşturmaları gizli yürütülür net bilgi veremeyiz komisyon takdirinde…

   1. Rohat zorbay dedi ki:

    Babam bir ara teröristin cenazesine gitti diye göz altına alındı ama yine bıraktılar abimde adam yaralamaktan cezaevinde ama benim sicilim temiz geriye kalan bütün şartlar ve özelliklerde bende var benim polis olabilme şansım var mı

    1. Admin dedi ki:

     güvenlik soruşturmaları gizli yürütülür ama..suçun şahsiliği ilkesi uyarınca hareket edilirse problem olmaz..

 16. umayy dedi ki:

  sorum şu: diyelim polis oldum soruşturma temiz çıktı olumlu yani 2 yıl polislikten sonra pohe basvurdum o 2 yıllık sure zarfında ailemden biri hapse fln girdi ,suç yedi,gözaltına alindi pöh huvnlik sorusturmam olumsuz gelir mi olumsuz gelip bulunduğum polislik mesleğini olumsuz etkiler mii

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

   1. umayy dedi ki:

    olumsuz gelmez mi sonuç

    1. Esma dedi ki:

     Lütfen benim için çok önemli nolur cevaplayın. Babam 28 yıl önce terörden hapis yattı demiş birisi sizde şuç şahsidir demişsiniz ama yazınızı baştan sona okuduğumda birinci dereceden anne baba karseş gibi olan kişilerin suçu sizi etkiler yazıyor. Ben anlamadım şimdi. Benim babam 8 ay ceza evinde yattı . Utanarak söylüyorum fuhuştan girdi oraya annemle değişik şeyler karıştırmışlar anladınız bence. Ve 8 ay yattı. Ama ondan önce veya sonra hiç bir suça dahil olmadılar. Ve ben o zamanlar 8 yaşındaydım beni etkilemez mi bu lütfen cevap verin morelim bozuldu çok üzgünüm

    2. Admin dedi ki:

     Başvurunuzu yapınız…

 17. asenaa dedi ki:

  28 yıl önce annem babam evlenmeden bile önce babam tutuklanıp geri salınmış amcamlar fln hepsi …bu beni etkiler mi 2 abimde yeni memur

  1. Admin dedi ki:

   hayır..

 18. umayy dedi ki:

  babam ve amcamlae 28 yıl önce terör suçundan tutuklanmış daha sonra suçsuz olduğu anlaşılınca geri salinmislar.Amcamın 2 oğlu avukat 1 oğlu öğretmen benimde 2 abim memur üstelik 1 i 2 ay önce atandı bende bir sorun çıkar mi üstelik o zamanlar babam annemle evlenmemiş daha

  1. Admin dedi ki:

   hayır..

 19. Çağatay Ak dedi ki:

  Efendim lütfen cevap verin bana amcaların veya dayıların yaptığı işlediği suçlar yüzünden güvenlik soruşturması olumsuz etkilenir mi?

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 20. pohisteyen dedi ki:

  şunu soracagim benim için çok önemli lütfen uzunca açıklayın : fetoyle hicbir baglantimiz yok sulalecek hatta 15 temmuzda disardaydik kolumu dahi yaraladim sorum şöyle babam ve amcamlar 20 yıl önce terör suçundan yakalanmışlar sonra geri salinmislar 2 abim memur sıkıntıları çıkmadı yeni atanmislarda ben PMYO dayken pohe basvuracagim son 2 ay kala isimler aliniyormus sene sonu mulakatinda poh e başvurduğum halde o 20 yıl önceki suç karşına çıkar elenir miyim benim sicilim tertemiz hiçbirşey yok ailemde hickimseninde yok yalnızca babam da o suç var o da suçsuz olduğu anlaşılınca salınmış poh te pmyoda sorun olur mu n olur hemen cevap verin çok önemli

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz…

  2. Berke dedi ki:

   3. Derece akraba terör suçu olsa beni etkiler mi ? {Dayım}

   1. Admin dedi ki:

    hayır…

 21. Murat dedi ki:

  İyi günler abicim.. Dayım fetöden yargilaniyorken annem adliyede bağırdığı icin 1 hafta gözaltı durdu, 1 sene denetimli serbest kaldı, denetimli serbestliği düştükten bi kac ay sonra, mahkeme annemde suç bulmadı ve beraat verdi, Bana pmyo icin sorun olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   suç şahsidir…Başvurunuzu yapınız…

   1. Berke dedi ki:

    Ben şimdi olumsuz sonuç alsam askeriyeye veya öğretmen falan daha olamıyor muyum ? He bu arada 3. Derece akrabam dayım fetoden içeride bana sıkıntı yasatır mı bu 2 soruyu cevaplarsanız minettar kalırım. 🙂

 22. Serif dedi ki:

  Abi 15 yaşında suç işleyen bi kişi polis olurmu sicil temiz hagb kararı var bide şimdiden teşekürler

 23. elifozge dedi ki:

  abi babam suan cezaevınde uyusturudan dolayı daha tutuklu 1 sene oldu polisligime engel olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Güvenlik soruşturmaları gizli yürütülür net bilgi verilmez…

 24. Berke dedi ki:

  3. derece akraba yani dayının fetö den içeride olması beni etkiler mi?

  1. Admin dedi ki:

   hayır….

 25. SEMA dedi ki:

  MERHABALAR,
  Benim annem ile babam ben ilkokul 1. sınıftayken ayrıldılar.Mahkeme kardeşim ve benim velayetimi babama verdi öz annemiz ile görüşmemiz mahkeme kararı ile yasaklandı.Şu an babamın 10 yıldır evli olduğu üvey annem ile yaşamaktayız.Öz annemin geçmişinde işlediği yüz kızartıcı suçlar bulunmakta.bu durum benim polis olmama engel midir?Ayrıca üvey annemin nüfusuna 18 yaşında geçmeyi düşünüyorum böyle olursa öz annemin suçları güvenlik soruşturmamı etkiler mi? 11. sınıfa geçtim ne olur yardımcı olun polis olmayı çok istiyorum.TEŞEKKÜRLER

  1. Admin dedi ki:

   ETKİLEMEZ..BAŞVURUNU YAPABİLİRSİN..SIKINTI OLMAZ…

 26. Ecenur dedi ki:

  Abicim benim arkadaşımın babası 15 yıl önce kaçakçılık yapmış ama mahkeme ceza olarak sanırsam para cezası vermiş ama taaa 15 yıl önce onun polisliğini etkilermi

  1. Admin dedi ki:

   HAYIR…

 27. Ecenur dedi ki:

  Abicim benim babam 16 yıl önce kaçakçılık yapmış ama para cezası almış ben dünyada bile yoktum ozmn hatta evli bile değillermiş sanırım sıkıntı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   HAYIR…