Ana Sayfa / PMYO / PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

Polis Meslek Yüksekokulu’nu hedefleyen lise mezunları için, bu hedeflerine ulaşma aşamasında bazı yeterlilikler aranır. Günümüzde polis olabilmek için lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunları için tek alternatif olarak PMYO kalmıştır. Her ne kadar Polis Akademisi bünyesinde eğitim faaliyetlerini sürdüren farklı eğitim birimleri olsa da hepsinin alım şartları farklıdır. PMYO ‘da lise mezunları ve lise son sınıf öğrencileri için eğitim veren kurum konumundadır. Öncelikle adayların PMYO için ilk yapması gereken şey o yıl içinde düzenlenen üniversite sınavından yine aynı yıl için belirlenecek olan puanı aşmak olmalıdır. Yani adaylar 2018 yılı ve sonrasındaki yıllarda TYT sınavından istenilen baraj puanı geçmelidirler. Bu puan yıllara göre değişebilse de genellikle 260 civarında olmaktadır.

Adayların TYT sınavında istenilen baraj puanı geçmesinden sonra da diğer aşamalar gelir. Tüm emniyet güçlerinde olduğu gibi mülakat sistemi mevcuttur. Bu mülakat sistemi fiziki ve sözlü olmak üzere sınıflandırılır. Fiziki mülakat genellikle adayların parkur olarak bildiği kısımdır. Burada adayların fiziki olarak polislik mesleğine elverişli olup olmadıkları ölçülür. Burada erkek adaylar ve bayan adaylar için farklı uygulama mevcuttur. Örneğin erkek adayların güç gerektiren bir hareketi 5 kere yapması gerekiyorsa, bayan adaylar için bu 3 kere olmaktadır. Kısacası fiziki mülakat kısmında erkek adaylar için sınav biraz daha zor olmaktadır. Fiziki mülakat sonrası ise adayları bekleyen kısım sözlü mülakat aşamasıdır.

Sözlü mülakat kısmında adayların genel kültürü ve hayata bakış açıları ile birlikte kendilerini ifade becerileri incelenir. Polis olmak için eğitim veren birimlerin birçok farklı aşamaları olduğu için, adaylara şu kısımda elenirsin ama şu kısımda elenmezsin gibi bir bilgi vermek yanlış olacaktır. Yani adayların performansına bağlı olarak, sözlü mülakatta da elenebilirsiniz, fiziki mülakatta da elenebilirsiniz. Hatta polisliği hedefleyen birçok aday yazılı sınav kısmında da elenebilmektedir. Elbette tüm bu mülakatlar için aranan belirli kriterlere uyduğunuzu varsayarak konuşuyoruz. Yani polis olmaya elverişlidir şeklinde sağlık raporunuzun ve boy ile vücut kitle endeksinizin uyumlu olduğunu varsayıyoruz. Adaylar mülakatları başarıyla geçseler de güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Bu soruşturmanın da olumlu olması beklenir ve eğer olumluysa adaylar PMYO için eğitimlerine başlayabilirler.

PMYO Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır ?

Sadece PMYO için değil, Polis Akademisi çatısı altında eğitimlerini sürdüren tüm polis eğitim birimleri için güvenlik soruşturması ya da diğer adıyla güvenlik tahkikatı yapılmaktadır. Bu tahkikatta adayın sicili incelenerek daha önce karıştığı suçların olup olmadığı incelenir. Ayrıca adayların daha önceden ceza alıp almadıklarına da bakılır. Bu tahkikatın olumlu sonuçlanması durumunda adaylar polislik eğitimi için PAEM, PMYO veya POMEM ‘de eğitim alabilirler. Her üç polis eğitim birimi için de bu tahkikat zorunlu olarak yapılmaktadır. Şimdi sizler için PMYO adaylarına yapılan güvenlik tahkikatının nasıl yapıldığını sırayla anlatmaya çalışalım.

  • PMYO başvurusunda bulunan adaylar TYT sınavını başarıyla geçip, daha sonrasında yapılacak olan fiziki ve sözlü mülakatlarda da başarılı olmuşlarsa güvenlik soruşturması aşamasına geçilir. Öncelikle adayların boy ve kiloları ile birlikte sağlık durumları da polis olmaya elverişli olmalıdır. Hepsi polislik için uygunsa güvenlik soruşturması yapılarak adayların polis olup olamayacakları belirlenir.

 

  • Güvenlik soruşturması veya diğer adıyla güvenlik tahkikatı sırasında adayların kendi geçmişleri ile birlikte birinci derece akrabalarının geçmişleri de incelenir. Elbette devletin ve toplumun güvenliği için çaba sarfeden bir görev olmasından dolayı, polislik mesleğinde alım yapılırken bazı suçlar ve cezalar sicilinde bulunan adayların polis olması mümkün olmaz.

 

  • Adaylar polis olmak için PMYO bünyesinde eğitim görmeye başladıktan sonra adaylara güvenlik tahkikatı yapılmaya başlanır. Burada adaylar için önemli konulardan biri de birinci derece akrabalarının da incelendiğidir. Yani anne babanız veya kardeşleriniz de sizinle birlikte incelenir. Ancak asıl önemli olan adayların kendi sicilleri ve güvenlik tahkikatının olumsuz sonuçlanmamasıdır.

 

  • Güvenlik soruşturmasında adaylar nasıl karar verildiğini merak ediyorlar. Burada adayların illegal gruplara, terör gruplarına üye olup olmadıklarına bakılır. Ayrıca geçmişte suç işleyip işlemediklerine ve ceza alıp almadıklarına bakılır. Eğer herhangi bir hapis cezası vs. almışlarsa da neden aldıklarına yani suça bakılır. Bazı suçlardan dolayı hüküm giyenlerin polis olması da mümkün olmaz.

PMYO Güvenlik Soruşturması Olumsuzsa Ne Olur ?

PMYO güvenlik soruşturması genellikle olumsuz olmaz. Yani adayların güvenlik soruşturmasına gelene kadar fiziki yeterlilikler, sağlık raporu, yazılı sınav veya sözlü mülakat sebebiyle elenme ihtimalleri güvenlik tahkikatı yüzünden elenme ihtimallerine göre oldukça yüksek ihtimaldir. Ancak bazı adaylar güvenlik tahkikatının olumsuz olması yüzünden de elenebilmektedirler. Eğer adayların güvenlik soruşturmaları olumsuz olursa adaylar polis olamazlar. Eğer adayların geçmişlerinde yaptıkları FETÖ ve PKK benzeri örgüt üyelikleri vs. varsa bu tür adaylar elenir.

Adayların elendikten sonra polis olmaları mümkün olmaz. Eğer bir aday girdiği PMYO mülakatlarında örneğin vücut kitle endeksinin olumsuz olmasından dolayı eleniyorsa, ve gelecek yıllarda kilo verip vücut kitle endeksini polis eğitim kurumları için istenilen düzeylere getirmişse polis olabilir. Ya da TYT sınavından barajı geçemeyen adaylar gelecek yıllarda barajı geçiyorlarsa da polis olmaları mümkün olur. Ancak Güvenlik tahkikatı ya da diğer adıyla güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlandığı taktirde adaylar polis olamazlar.

Güvenlik soruşturması sebebiyle elenmiş olan adaylar hangi suçtan veya hangi durumdan ötürü elendiklerini öğrenmek isteyebilirler. Genellikle bu tür sebeplerden dolayı elenen adaylara yalnızca güvenlik soruşturmalarının olumsuz geldiği söylenir ve çok fazla detay verilmez. Adayların böyle durumlarda yapabilecekleri fazla bir itiraz hakları bulunmaz. Yani güvenlik tahkikatının olumlu olması polislik için mecburidir.

 

Bu makalede tam 14 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

14 Soru Var

  1. Başvurular ne Zaman ne nerden yapılacak

  2. Şahsın kendisinde ve ailesinde fetö örgüt üyeliği olması evet polis olmasına hatta memur olmasına bile engeldir doğru olanıda budur fakat FETÖ örgüt üyeliği kısmı nasıl ve neye göredir.Ben geçmişte 2006 2010 2012 2013 de çoğu insan gibi dershanelerine gittim hatta 17/25 aralık operasyonları olduktan Sonra üniversiteyi kazandım(onların elinden kazanmadım bir yararını görmeyince mart ayında bıraktım) hazırlıkta kyk başvurum ağustos 2014’de 10 bin küsür yedek gelince sokakta yatacak halim olmadığı için 2014 yılında da onlara ait bir yurtta kaldım.Eğitim dönemi bitince ayrıldım.Ben ve Ailem üzerine hatta akrabalarım üzerine bile fetö sebebiyle açılmış açığa alınmış Veya işlem görmüş bir insan bile yoktur.Fakat benim dershane ve yurt geçmişim pomemde örgüt üyeliğine dayanacak bir şekilde güvenlik soruşturmamda olumsuz bir etki yaratır mı? Benim durumumda olup soruşturması olumsuz gelen emsaller var mı?

  3. Darbe girişiminden 1 yıl önce Fetö’nün dershanesine gittim sıkıntı olurmu??

  4. 18 yaşından küçükken muhafaza altına alınan eşyaya zarar ve hırsızlık suçundan denetimli serbestlik aldım. 18 yaş olduğu için memuriyete engel olunmaz deniyor ama hala tedirginim. Bundan dolayı elenir miyim?

  5. Yazılı siňav kalkmadi mi

  6. Merhabalar lise diplomamı kaybettim.PMYO başvuru sırasında e devletten lise mezuniyet belgesi çıkartırsam kabul ederler mi?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir