PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

03.05.2018
A+
A-
PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

Polis olmak isteyen kişilerin girebilecekleri iki farklı okul bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Polis Eğitim Merkezleri (POMEM) iken diğeri ise Polis Meslek Yüksek Okuludur (PMYO). Bu okullara alımlar yılın farklı dönemlerinde yapılmakta ve adaylar yapılacak sınavlardan aldıkları puanlara göre söz konusu kurumlara yerleşmektedir. PMYO başvurusu yapmayı düşünen kişiler puanlamanın nasıl yapıldığını fazlasıyla merak etmektedir. Bundan dolayı da PMYO başvurusunda puan nasıl hesaplanır sorusu sıklıkla polis olmak isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Bu yazımızda PMYO için başvuru yapacak olan kişilerin aklındaki puanlamayla ilgili olan sorulara cevap vereceğiz. Böylelikle polis olmak istiyorsanız planlamanızı çok daha sağlıklı bir şekilde yapabileceksiniz. Bu da sınavı kazanmanız açısından son derece önemlidir.

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır ve TYT Faktörü

PMYO başvurusunda puan nasıl hesaplanır konusunda bilinmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. PMYO başvurusu yapabilmek için üniversite puan şartı bulunmaktadır. Daha önceki yıllarda yapılan YGS sınavına ait puan üzerinden bu şart konulmuştu. Fakat bilindiği gibi bu sene başında sınav sisteminde değişliğe gidildi ve YGS kaldırıldı. Bu da daha önceki yıllarda istenen şartın değişmesine neden olacaktır. Ayrıca yeni sınav sistemi ilk defa Haziran ayında uygulanacağından dolayı henüz bu puan türüne sahip kimse bulunmamaktadır. Geçmiş yıllarda istenen şartı yeni sisteme uyarlamak suretiyle yazımızı devam ettireceğiz. Bilindiği gibi YGS kaldırıldıktan sonra onun yerine TYT getirildi. Anlatımımızı bu sınav üzerinden yapacağız.

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır ve Başvuru Şartları

PMYO başvurusunda puan nasıl hesaplanır konusunda öncelikle başvuru şartlarının sağlanması gerekmektedir. PMYO bir Yüksek Okul olduğundan dolayı adaylar TYT sınavına girmesi ve buradan belirlenen puan barajını geçmeleri istenmektedir. Geçmiş yıllarda bu puan 260 idi. Yapılacak alımlarda yine bu puan barajının kullanılması beklenmektedir. Bundan dolayı adayların tamamının Haziran ayında yapılacak olan sınava girmeleri gerekmektedir. Bu sınava girmenin dışında da farklı şartlar istenmektedir. Söz konusu şartlardan bazıları şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak
 • En az lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak
 • Erkek adayların boyunun en az 167 cm kadın adayların ise 162 cm olması
 • Silah taşımaya ve kullanmaya engel hukuki durumun olmaması

Yukarıda belirtilen şartları sağlayan kişiler başvuru yapabilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra ise adayların girmesi gereken biri takım sınavlar bulunmaktadır. PMYO başvurusunda puan nasıl hesaplanır konusu da söz konusu sınavlarla doğrudan ilgilidir. Bu sınavlara girmeden önce başvuru yapan her aday ön sağlık kontrolüne girmektedir. Burada adayların genel kontrolleri yapılmakta ve adayların polis olup olamayacağı hususu bir anlamda karara bağlanmaktadır. Bu aşamada adayların genel görünümleri de incelenmektedir. Özellikle vücutlarının görünen yüzeylerinde ciddi bir iz olan kişiler bu aşamada elenmektedir. Küçük ya da çok fazla belli olmayan yaralar sorun olmaz iken belirgin yaralar önemli bir sorun teşkil etmekte ve adayların elenmesine neden olmaktadır.

PMYO başvurusunda puan nasıl hesaplanır konusunda adayların girmiş olduğu sınavlardan bahsetmek gerekmektedir. Adaylar öncelikle fiziki yeterlilik testine girmekte daha sonra ise mülakata girmektedir. fiziki yeterlilik sınavında adayların bir takım özellikleri ölçülmektedir. Dayanıklılık başta olmak üzere çeviklik, hız, dikkat gibi özellikler değerlendirilmektedir. Söz konusu özellikle polislik mesleği için son derece önemlidir ki bundan dolayı da adaylar bir miktar zorlanmaktadır. Hatta bazı adaylar burada elenmektedir. Burada yapılan sınavdan adayların 60 ya da daha fazla alması gerekmektedir. Daha düşük alınan notlar adayların başarısız olduğu anlamına gelmekte ve bu aşamada kişiler elenmektedir. Sınav bir parkurda yapılmakta ve adayların mutlaka burada yer alan bütün parkurları tamamlaması gerekmektedir. Bir tanesi dahi tamamlanmaz ise adaylar yine elenmektedir.

PMYO başvurusunda puan nasıl hesaplanır konusundaki bir diğer sınav ise mülakattır. Mülakat sınavında da bir takım özellikler değerlendirilmektedir. Söz konusu özellikler kısaca şunlardır:

 • Konu hakkında bilgi düzeyi
 • Kendisinden istenileni kavrama
 • Özgüveni
 • İfade etme yeteneği
 • Beden dilini kullanma becerisi

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır ve Sınavların Oranları

Yukarıda bulunan özellikler de son derece önemlidir. Bu sınavların ardında ise yazımızın başında yer alan sorunun cevabına geliyoruz. PMYO başvurusunda puan nasıl hesaplanır konusunda adaylar farklı sınavlardan puanlar almaktadır. Söz konusu puanlar şunlardır:

 • TYT puanı
 • Fiziki Yeterlilik Testi puanı
 • Mülakat puanı

Burada bahsedilen puanlar birleştirilmek suretiyle yeni bir puan oluşturulmaktadır. Söz konusu puanların belli bir oranı alınarak bu yeni puan oluşturulmaktadır. Bu hesap yapılırken TYT puanın %25’i, Fiziki Yeterlilik Testi puanın %25’i ve mülakat puanının %50’si alınmaktadır. Bu oranlardan dolayı bunlardan en önemli mülakat puanıdır. Bunun dışında bilinmesi gereken bir başka husus daha bulunmaktadır. Eğer adayların aldıkları puanlar eşit olursa sıralama için öncelikle TYT sınavına, sonra mülakat puanına son olarak ise fiziki yeterlilik testi puanına bakılmaktadır. Bütün bunlarda da eşitlik olması durumunda yaşı küçük olan aday tercih edilmektedir.

PMYO başvurusunda puan nasıl hesaplanır konusu genel olarak bu şekildedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus sınavların önemidir. Bu üç sınavda oldukça önemlidir fakat mülakatın payı daha fazladır. Bundan dolayı mülakata iyi bir şekilde hazırlanılması ve burada heyecan yapmadan sorulan sorulara cevap verilmesi gerekmektedir. Heyecan fazla olursa istenilen sonucun elde edilmesi daha zor olacaktır.

PMYO Başvurusunda Okul Puanı Nasıl Etki Eder?

PMYO İçin Lise Farkı Var mı ?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Değişti


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. blank Döne dedi ki:

  Merhabalar size bir sorum olacaktı sol kolumda dirseğimin 4-5 cm yukarısında 5 cm lik bir dikiş izim var 5 yıl önce sakarlıgımdan kaynaklı bir dikiş . Kimisi sorun olur kimisi olmaz dedi. Sizede sormak istiyorum bu sene girecegim sorun teşkil eder mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   Uzaktan belli değilse sorun olmaz.

 2. blank Akın dedi ki:

  sol gözüm 1.75 sağ gözüm 1.50 miyob sizce sorun olurmu ?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Sorun olmaz.

 3. blank Hilal Albayrak dedi ki:

  Tyt 223 geldi siralmalrda 600 binlerdyim nasil hesaplnacak pmyo icin sadece tyt kismiyla mi

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT ile olacak.

 4. blank Huseyin dedi ki:

  Ben spordan 80 tut puanım 277 sozluden de tahminen 90 aldım diyelim asıl gelir mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Şansın yüksek olur

 5. blank Fatma dedi ki:

  Merhaba benim iki sorum olcak
  1_Tyt den ham puan olarakmi 260 puan alinmasi gerekiyor
  2- on lisan mezunuyum. On lisans mezulunlari basvirabiliyor mu

  1. blank Admin dedi ki:

   önlisans mezunları pomem e başvuru yapabilir..

 6. blank Barıs Dukkuz dedi ki:

  Ve pomem lise mezunu tyt sınavsız alımı olucakmı ve pomem den sınavsız lise mezunu pöh ola biliyormuyum

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır sınavsız alım yapılmıyor…

 7. blank Gökhan dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım.
  2019 da ki Pöh sınavına girebilir miyim.

  1. blank Admin dedi ki:

   özel bir sınavı yok mezun olduğunuz kuruma göre alım yapılır…

  2. blank Murat dedi ki:

   Yüz üzerinde 5-7( ben )varsa sıkıntı olur mu

   1. blank Admin dedi ki:

    Eşkal belirleyici olmaması gerekiyor…

 8. blank ebru dedi ki:

  Geçtiğimiz yıllarda Polis alımlarında vücutta ben lekesi olan alınmıyordu hala öyle bir durum var mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

   1. blank ebru dedi ki:

    Bacağın arkasında (diz kapağının arkası)doğum lekesi de dahil mi ???

 9. blank sena dedi ki:

  yüzümde çenemin yan kısmında ufak bi ben var elenir miyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   EŞKAL BELİRLEYİCİ OLMAMASI GEREKİYOR..

 10. blank sena dedi ki:

  ayak tırnağıma tahta düştü ve biraz tırnağım biraz garip çıktı elenir miyim

  1. blank Admin dedi ki:

   doktor takdirinde…

 11. blank edagül dedi ki:

  geçen sene motor çarpması sonucu kolumda derin bir yara oluştu ve iz kaldı sıkıntı olur mu ?