PMYO Başvurusunda Okul Puanı Nasıl Etki Eder?

01.05.2018
A+
A-
PMYO Başvurusunda Okul Puanı Nasıl Etki Eder?

Polis Meslek Yüksek Okulu birçok gencin hayalini süsleyen bir okul olarak dikkat çekmektedir. Polis olmak isteyen kişilerin girmek istediği PMYO, ülkemizde polis yetiştiren kurumlardan bir tanesidir. PMYO’ya girmek isteyen kişilerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Yani her isteyenin bu okula girmesi mümkün değildir. Bu şartlardan bazıları ile ilgili sorular adayların aklını kurcalamaktadır.

PMYO başvurusunda okul puanı nasıl etki eder sorusu bunlar arasında yer almaktadır. Bu yazımızda burada yer alan soruya ayrıntılı olarak cevap vereceğiz. Böylece polis olmak isteyen kişiler okul puanının önemini daha net olarak kavramaktadır. Bu da PMYO’ya girmek isteyen kişiler için son derece önemlidir.

PMYO Başvurusunda Okul Puanı Nasıl Etki Eder?

PMYO başvurusunda okul puanı nasıl etki eder sorusuna cevap vermeden önce bilmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle PMYO başvurusu yapabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Söz konusu şartların tam olarak sağlanmaması adayların doğrudan elenmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı da başvuru şartların tam olarak öğrenilmesi çok önemlidir.

Bu şartlar hakkında detaylı bilgi vermek yerine konumuz ile ilgili olan şarta odaklanalım. Okul puanın etkisinin adaylar tarafından merak edilmesinin en önemli sebebi PMYO başvuru şartları arasında yer alan taban puan şartıdır. Söz konusu şartı sağlamayan kişilere başvuru hakkı verilmemektedir. Bundan dolayı da adaylar okul puanın bu alınacak puana etki edip etmediğini öğrenmek istemektedirler.

HAM Puan

PMYO başvurusunda okul puanı nasıl etki eder konusunun bu kadar fazla merak edilmesinin en önemli sebebi yukarıda belirtilmiştir. Bilindiği gibi PMYO bir Yüksek Okuldur ve bundan dolayı da adayların buraya giriş yapabilmesi için üniversite sınavına girmesi gerekmektedir. Söz konusu sınavdan alınacak puanın PMYO için belirlenen taban puandan fazla olması gerekmektedir.

Bu taban puan her yıl polis adaylarına bildirilmektedir. Burada adayların merak ettiği konusu söz konusu puana okul puanının etki edip etmediği hususudur. Her yıl yayınlanan kılavuz dikkatli bir şekilde incelendiğinde istenen puan türünün HAM olduğu net olarak görülmektedir. Dolayısıyla da okul puanının herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Adayların üniversite sınavından aldıkları HAM puanlar dikkate alınmaktadır.

PMYO başvurusunda okul puanı nasıl etki eder konusunda önemli bir husus bulunmaktadır. Bilindiği gibi bundan önceki süreçlerde üniversiteye giriş için YGS ve LYS sınavlarına girilmesi gerekmekteydi. Bunlardan YGS’den alınan puanlar PMYO tarafından giriş şartı olarak kabul edilmekteydi. Fakat son yapılan düzenlemelerden sonra YGS sınavı kaldırılmıştır.

Bu da PMYO tarafından farklı bir puan türünün aranacağı anlamına gelmektedir. YGS yerine gelen TYT sınavından alınacak puan PMYO tarafından baraj olarak belirlenecektir. PMYO için ortaya konulan baraj puanı genellikle birçok öğrencinin rahatlıkla alabileceği bir puan olduğundan adaylar genellikle zorlanma maktadır. Burada bilinmesi gereken önemli husus söz konusu baraj puanın ham olmasıdır.

Alınan Puanın Önemi

PMYO başvurusunda okul puanı nasıl etki eder konusu genel olarak bu şekildedir. Adaylar üniversiteye giriş sınavına girdiklerinde alacakları puanın PMYO girişi için kullanılacağını bilmesi gerekmektedir. Başvuru şartların arasında yer alan bu puan aynı zamanda son aşamada da kullanılmaktadır. Bundan dolayı da adayların söz konusu sınava önem vermesi gerekmektedir. Önem verilmemesi durumunda son aşamada ciddi bir kayıp yaşama ihtimali bulunduğundan adayların bu kısma çok fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Adayların aldıkları puanın %25’i son aşamada oluşturulan puana eklenmekte ve bu da kişilerin polis olup olamayacağını belirlemektedir.

PMYO Ne Zaman Kapanacak

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puan Hesaplama

YKS Sonrası PMYO Başvuruları


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. blank Sefa dedi ki:

  Lise mezunu kişiler kpss ile başvuru yapabiliyor muyuz

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 2. blank Emre dedi ki:

  Önlisans mezunları kpss ile POMEM basvurusu yapabilirler mi ve ne şekilde oluyor?

  1. blank Admin dedi ki:

   KPSS 70 ve üzeri alıp başvurabilirsiniz.

 3. blank Murat dedi ki:

  Bir de konu özeti geçilirken çok uzamasa aradığımı, cevap son cümlede. Yorum yapmadan sadece sebep ve açıklamalarını verseniz çok sıkılmayız. Siteye sürekli gelip gidiyorum sırf uzun açıklamalar ve kendi yorumunuzu katıyorsunuz diye başka tarayıcı kullanıyorum. Kısa ve öz olsa?

 4. blank Kader dedi ki:

  Önlisans mezunlarının polis olabilmek için ne yapması gerekiyor?

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT ya da KPSS girmeli.

 5. blank Engin dedi ki:

  Lise mezunları pmyo a girmek için ne yapmalı

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT girmeli.

 6. blank Abdullah dedi ki:

  Tytden 176 ham puanım var basvurabılırmıyım

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

 7. blank K dedi ki:

  Tyt 250 ham puanım var başvurabilir miyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır

   1. blank Shyla dedi ki:

    Tyt 250 ile başvurabilirmiyim sınav zorluluğuna göre pmyo puanı düşer mi?

 8. blank Muhammet dedi ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum diyelim sinavdan 250 aldım okul bana 25 puan veriyor boylece puanım 285 oluyor bu puanla başvurmam kabul olurmu şimdiden teşekkürler.

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır..

 9. blank Esra dedi ki:

  Pmyo’ya başvuracam mülakatlarda elenirsem tyt puanım düşücek mi yoksa seneye puanımı kullanabilecek miyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   puanınız düşmez…

 10. blank Esra dedi ki:

  miyop olma polisliğe engel olur mu?

 11. blank Sevda dedi ki:

  Polisliğe başvuru yapmak için okuldan alınan puanda geçerli midir , yoksa tam ham puan mı olmalıdır ?

  1. blank Admin dedi ki:

   HAM PUAN GEREKLİ..

 12. blank mehmet can dedi ki:

  Admin ben üniversite 1 okuyorum pmyo’ya başvursam geçen yıl girdiğim tyt’nin puanımı baza alınır

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 13. blank ali kadir dedi ki:

  Admin
  Ben lise son sınıfım diplomayı aldıktan sonra başvursam olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   mezun olmadan başvuru yapamazsınız….

   1. blank açelya dedi ki:

    mülakattan kalıp üniversite sınavına tekrar hazırlansam obp puanım düşer mi?