PMYO

PMYO Başvurusu ve Kayıtta Lise Diploması Sorunu

Polis Meslek Yüksek Okulları başvurusunun başlaması üzerine pmyo adayları istenen evraklarla ilgili sorularını bizlere iletmeye başladılar. Genel olarak gelen sorularda ön lisans okuyanlar lise diplomasını nereden alacaklarını veya ön lisans mezunları lise diplomasını nereden alacaklarını sormaktalar bunların cevaplarını aşağıda sizler için cevapladık. Öncelikle isterseniz pmyo da istenen evraklara aşağıda tekrar göz atalım.

PMYO Başvurusunda İstenen Belgeler

a) Nüfus Cüzdanı (Başvuru yapan adaylar başvuru esnasında nüfus cüzdanlarının aslını ibraz etmek zorundadır)
b) Sınav başvuru dilekçesi, .(sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, sınav başvuru dilekçesi https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirilebilecektir.)
c) Aday Sağlık Bilgilendirme Formu, (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, aday sağlık bilgilendirme formu https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirilebilecektir.)
ç) Adayların Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuruna Katılmasına Engel Sağlık Probleminin bulunmadığına dair beyanı, (sınav giriş belgesi yayınlandığı tarihte, söz konusu evrakı https://sinav.pa.edu.tr adresinden indirilebilecektir.)
d) Diploma veya bitirme belgesinin aslı veya arkalı önlü olmak üzere Kurumca onaylı örneği ile öğrenimi devam eden adaylar için son sınıfta bulunduğunu gösterir öğrenci belgesinin Kurumca onaylı örneği, (Lise son sınıfta eğitim gören adaylar “Başvuru Dilekçesi” üzerinde bulunan “Öğrenim Bilgileri” bölümünü okulları tarafından doldurup onaylatacaklardır.
e) Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf,
f) Kendisi ve evli ise eşinin sabıka kaydı olmadığını ifade eden yazılı beyanları, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısı ile kendisinin ve evli ise eşinin sabıka kaydı durumunu yazacaktır.)
g) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğin bulunulmadığına dair yazılı beyanı, (sınav başvuru dilekçesinin ilgili bölümüne aday kendi el yazısıyla askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı belirtecektir.)
h) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi, (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, yaş düzeltmesi yaptıran adaylar için yaş düzeltme belgesi,)
ı) Emniyet teşkilatı şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocuklarından, Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneği,
i) Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
j) Sınav Giriş Belgesi,

Evraklar arasında görüldüğü üzere d şıkkında Diploma veya bitirme belgesinin aslı veya arkalı önlü olmak üzere Kurumca onaylı örneği ile öğrenimi devam eden adaylar için son sınıfta bulunduğunu gösterir öğrenci belgesinin Kurumca onaylı örneği, (Lise son sınıfta eğitim gören adaylar “Başvuru Dilekçesi” üzerinde bulunan “Öğrenim Bilgileri” bölümünü okulları tarafından doldurup onaylatacaklardır. denmiş burada kastedilen arkadaşlar liseden mezun olunca verilen lise diploması ve lise son sınıfta olanlar için ise lise diploması yerine geçen onaylı öğrenci belgesi denilmiştir. İlk başvuru da bu evrakların onaylı suretleri yetmektedir ancak okula kesin kayıt işleminde kesinlikle diplomanın aslı istenilmektedir. Diploma aslı olmayan adayların Polis meslek yüksek okullarına kayıtları yapılmaz bu unutulmamalıdır.

Ön Lisans Mezunları Lise Diplomasını Nereden Alacaklar?
Sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de ön lisans okuyanlar ve ön lisans mezunu arkadaşların lise diplomasını nasıl alacakları ve evrak tesliminde ne yapacakları. Arkadaşlar eğer ki ön lisans bir üniversitede okuyorsanız öğrenci işlerinden onaylı lise diploması alabilirsiniz ama şunu unutmayın bu sadece başvuru da işe yarayacaktır okula kayıtta lise diplomasının aslı istenilecektir o zaman okuldan kayıt sildirerek genelde diplomanın aslını alabileceksiniz. Peki ön lisans mezunları lise diplomasını nereden alacaklar? Arkadaşlar ön lisans mezunu olan arkadaşlar ön lisans diploması ile birlikte öğrenci işlerinden kesinlikle lise diplomasının aslını istemelidirler yoksa pmyo kayıtlarında sorun yaşarsınız. Aynı durum lisans okuyanlar ve lisans mezunları için de geçerlidir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

40 Yorum

  1. Ben açık öğretim lisesinde alansız okuyorum 2022 de tyt ye gireceğim ama aralık ayında mezun olacağım yani son sınıf gibi gözüküyorum ben pmyo ya başvurabilir miyim?

 1. 2 yıllık üni okuyorum pmyo ya lise olarak kayıt oldum lise diplomamı aslı gibidir yaptırsam kabul görür mü okuldan diplamayı vermiyolar ??? ?

 2. Pomemde lise diploması isteniyor mülakat 19aralık ama benim lise diplomam Üniversitede Üniversite okulum bitmedi birinci sınıfım diplomamı nasıl götürecem yada başka bir belgemi götürmem lazım e-devlet den aldığım öğrenci belgesi kabul olur mu

  1. Kardeşim bak her şey net yazılmış istenen evraklarda fotokopisini al okuldan üniversiteden onaylat götür.

 3. Admin benim lise diplamam kayıp ama okuldan aslı gibidir diye diploma çıkardım okuldan sorun olmaz dediler ama yinede şüpheleniyorum

 4. merhabalar bend 19. donemem pomem e başvuru yaptım da sınav tarıhi 23.12.2016 da diploma e devletten çıktı olabılır mı ve bırde sağlık raporu goturuyormuyuz hastaneden lutfen acil cevaap???

   1. Pandemi dönemindeyiz ve hala üniversite diplomasinin aslını istiyorlar bu nasıl iş ya bu doğru mu e devlet diye birşey var ken pandemi döneminde belgenin aslını istiyorlar bu doğru mu .

 5. Benim lise diploması üniversite de okul bitmedi öğrenci belgesi ni okuldan fax ile alsam sıkıntı olur mu

 6. ADMİN bn myo okuyorum ve ben e kayıt yaptırdım lise diplomam kayıp liseden mezuniyet belgesi alırsam olurmu?

 7. Benim cenemde biraz gerilik var ve ben tedavi surecindeyim dislerimde tel var bu sene icinde ameliyat olucam cenemden cok dikkatli bakmayinca belli olmuyor bu sene ki pmyo mulakatlarinda bi sorun olur mu bu sence

 8. Benim çenemde biraz gerilik var ve ben tedavi surecindeyim dislerimde tel var bu sene icinde ameliyat olucam cenemden cok dikkatli bakmayinca belli olmuyor pmyo mulakatlarinda bi sorun olur mu bu sence

 9. Selamüanleyküm, ben liseden mezun oldum. Sadece diplomanın aslını mı götüreyim yoksa fotokobisini götürmeme de gerek var mı. Onaylatma felan denilmiş pek bir şey anlamadım da. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim, Saygılarıml

 10. Kocaeli üni.de okuyordum kaydımı dondurdum şuan K.Maraş tayım diplomayı gidip almak zorunda mıyım yani fax la falan hallolmaz mı? Yardım edin lütfen

 11. merhaba kardeşim ben ist de oturuyorum pmyo kayıt oldum fakat lise diplomasının fotokobisini univertseden almayı unuttum uni bilecikte sınavda yakın daha önceden fotokobisini çektirdiğim lise diplomasını noterde onaylatsam sınav zamanı evraklarda bir sorun çıkarmı illa okula gidip ordanmı almam lazım yada e devletten barkodlu lise menzuniyet belgesi alsam olurmu acil cevaplarsanız sevirinrim teşekkürler…

 12. 01.01.2001 doğdum lise sonda başrumu yapabiliyormuyum bide imamhatipte okumam sıkıntı olumaz dimi? şimdiden teşekkürler 🙂

 13. Admin bey benim sorumlu dersim var intibak eğitimine katılacağım diplomayı da 18 eylül den sonra alacağım bir sorun olur mu? Okulumda eğitim durumu belgesini aldım. PMYO da okuyan bir arkadaşa sormuştum onun arkadaşı PMYO da okurken gitmiş sorumlu dersini vermiş sorun olmamış, sizce sorun olur mu bu sene herhangi bir değişiklik var mı bu konuda?

 14. ismimle ilgili değişiklik olacak çift isim ama diplomamda tek isim yazıyor sorun olurmu acaba

 15. Acikogretim meslek lisesi 11.siniftayim yazin staja baslicam son seneye gircem bu durumda seneye mezun oluyorum bu sene polislik sinavina katilma sansim olur mu ?

  1. Admin benim 1 dersten sorumluluğum vardı polislik başvurumu kabul ettiler ve mülakatlar için cagrildim oraya gittiğimde sistemden mezun olamadığımı gördüklerini soylediler bende evet ama Eylülde sorumluluğumu verip mezun olcam dedim onlarda mezuniyet belgesinin şart olduğunu söylediler bende okula kayıt için mezuniyet belgesi gerekiyo dedim ve beni mülakatlara sokmadan gönderdiler daha deminde yukarıda bir yorum okudum arkadaşımız 1 dersten sorumluluğu olduğu halde mülakatlara girmiş ve intibak eğitimine gitmiş bana söyler misin ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu