PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

02.06.2018
A+
A-
PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Polis olmak isteyen ancak lisans mezunu olmayan adaylar için polislik hedefinin kapısını aralayacak olan eğitim birimi PMYO ‘dur. Birçok insan küçük yaşlardan itibaren polislik görevini icra etmek ister. Bu doğrultuda hazırlanıp polis olacağını günü iple çekmeye başlar. Ancak bazı sebepler dolayısıyla eğitimi yarım kalabilir veya üniversite okumamış olabilir. Ancak içinde her zaman polislik hedefi ukde kalmış insanlar için, yaş şartları da uyuyorsa polislik mesleğini icra etme imkanı vardır.

Bu imkan Polis Akademisi bünyesinde yer alan Polis Meslek Yüksek Okulu tarafından adaylara verilmiştir. Uzun yıllardır polis olma hedefi güden adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu’na girerek polislik hedeflerine bir adım daha yaklaşabilirler. Elbette polis olmak için aranan birçok şart vardır. Yalnızca eğitim şartı değil, bununla birlikte adaylardan istenen çok farklı kriterler ve yeterlilikler vardır.Siz de polis olma hayali kuruyorsanız ve bunun için çaba sarf etmeye hazırsanız Polis Akademisi bünyesinde bulunan PMYO, PAEM ya da POMEM eğitim birimlerinden birinde eğitim almak zorundasınız. Bu üç birimin birçok şartı aynı olsa da eğitimleri ve bazı şartları farklıdır.

En bariz fark olarak PAEM bünyesinde eğitim gören adayların, mezuniyet sonrası direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mezun olmasıdır. Bu durum PMYO ve POMEM için geçerli değildir. Buralardan mezun olan adaylar rütbesiz polis olarak göreve başlarlar. Yine farklardan biri de POMEM ve PAEM lise mezunlarından alım yapmazken, PMYO hem lise mezunlarından hem de lise son sınıfta eğitim gören adaylardan alımlar yapar. Sizler de eğer lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencisiyseniz PMYO girişi için bekliyor olabilirsiniz. PMYO girişi için gerekli tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

PMYO Adayları İçin Başvuru Şartları ve Aşamaları

Öncelikle PMYO eğitim biriminin PAEM ve POMEM ‘e göre bazı farklılıkarı olduğunu belirtelim. PMYO eğitim süresi bakımından da bu iki birimden farklı sürelerde eğitim verir. Polislik hedefleyen adaylar için PMYO başvuru şartları ve aşamalarını tüm detaylarıyla sizlere aktarmak gerekirse;

 • PMYO başvurusunda bulunacak adaylarda lise mezunu olma şartı ya da lise son sınıfta okuma şartı aranmaktadır. İlkokul mezunu adaylar PMYO ya da başka bir polis eğitim birimi vasıtasıyla polis olamazlar. Polislik hedefleyen adaylar en az lise mezunu olmalıdır ve bu kural da yalnızca PMYO bünyesinde geçerlidir. Eğer PAEM ya da POMEM düşünüyorsanız, onlar için lise mezunu olmanız da yeterli değildir. O birimler için aranılan eğitim seviyesi en az lisans ve ön lisanstır. Hatta PAEM adayları için yalnızca lisans geçerlidir. Yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde eğitim alınmış olması ve geçerli bir diplomaya sahip olunması gereklidir. Lise mezunu ve lise son sınıfta okuyan polislik adayları için tek seçenek PMYO ‘dur. Bunun için PMYO konusunda dikkatli şekilde hazırlanmaları gerekmektedir. Eğer adaylar lise eğitimini yurtdışında almışlarsa da okudukları lise diplomasının Türkiye sınırlarında geçerliliği olması gerekmektedir.

 

 • Eğer bahsettiğimiz şekilde lise mezunuysanız ya da lise son sınıfta okuyup mezun olmaya hazırlanıyorsanız PMYO için başvurabilirsiniz. Eğer bu şartlara sahipseniz TYT sınavına hazırlanmaya başlayabilirsiniz. TYT sınavı, geçmişte YGS adıyla bilinen üniversitelere giriş sınavıdır. 2018 yılı itibariyle bu YGS sınavı yürürlükten kaldırılarak yerine TYT sınavı getirilmiştir. PMYO girişleri için esas alınan tek sınav puanı TYT puanıdır. Bazı adaylar PMYO girişleri için Polis Akademisi bünyesinde yazılı bir sınav yapılıp yapılmadığı konusunu merak ediyorlar. Polis akademisi çatısı altında ayrı bir yazılı sınav yapılmaz. Polis Meslek Yüksek Okulu ‘na girmek isteyen adaylar için geçerli olan tek yazılı sınav o yıl içerisinde yapılacak olan TYT sınavından alınacak puandır. Eğer adaylar 2018 yılı TYT sınavına girmişlerse o puan türü yalnızca o yıl için geçerli olu 2019 yılında 2018 yılı TYT puanı dikkate alınmaz. Yani KPSS sınavının 2 sene geçerli olmasıyla karıştırmamak gerekiyor. TYT sınavında baraj puanın 2018 için 260 olacağını tahmin ediyoruz. Elbette bu rakam 250 ya da 270 de olabilir. Çok yüksek ihtimalle bu belirttiğimiz rakamlar arasında olacaktır. TYT sınavından olabildiğince yüksek puan almaya çalışın. Çünkü TYT puanınız sizin PMYO girişiniz için %25 oranında etkisi bulunan bir puandır. Ne kadar yüksek puana sahip olursanız PMYO için giriş ihtimalinizi de o derecede arttırmış olursunuz.

 

 • Eğer yukarıda bahsettiğimiz gibi lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencisiyseniz ve TYT sınavından istenilen baraj puanı aşmışsanız PMYO başvurusu için hazırsınız Elbette istenilen birçok şart vardır, onların tamamını karşıladığınızı düşünerek hazırsınız diyoruz. Detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi baraj puan ve diplomanızda sıkıntı yoksa bu aşamada yapacağınız şey PMYO alım ilanını beklemek olmalıdır. PMYO alım ilanını www.pa.edu.tr sitesinde, yani Polis Akademisi resmi sitesinde bulabilirsiniz. Alım ilanında açıklanan ön başvuru tarihinde siteye girip online olarak ön başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Ön başvurunuzu yaptıktan sonra sonuçların açıklanmasını bekleyeceksiniz. Eğer ön başvurunuz olumlu neticelenmişse size asıl başvuru için belirlenen yeriniz ve sınav tarihleri iletilir.

 

 • Evraklarınızı hazırlayıp asıl başvuru için açıklanan yere giderek belgeleri yetkililere teslim edeceksiniz. Daha sonra sağlık mülakatı, fiziki mülakat ve sözlü mülakatlardan iyi sonuçlar almanız gerekiyor. Sağlık mülakatında polisliğe engel herhangi bir sağlık sorununa sahip olmadığınıza dair yetkili hastanelerden alınmış bir belge gereklidir. Aynı zamanda boyunuzun erkekler için en az 167 bayanlar için en az 162 olma şartı aranıyor ve vücut kitle endeksinizin boyunuza uyumlu olması şartı aranıyor. Fiziki mülakat ise adayların genelinin parkur diye bildiği kısım. Burada çeşitli engeller bulunuyor ve bu engelleri belirtilen sürede aşmanız isteniyor. Eğer engelleri devirirseniz ya da belirtilen süreyi aşarsanız da puanınız kırılıyor. TYT sınavının %25 oranında etkili olduğunu söylemiştik. Diğer %25 etki eden sınav da bu parkur diye bildiğiniz fiziki mülakat sınavı. En yüksek puan getiren ise sözlü mülakat dediğimiz kısım. Burada yetkili bir kurulun size soracağı sorulara vereceğiniz cevapların sonucuna göre puanlanacaksınız. Sözlü mülakat %50 oranında etkiye sahip olduğu için son derece önemlidir.

 

 • Asıl başvurunuz ve girdiğiniz mülakatlar sonrası, yapacağınız şey asıl başvuru sonucunu beklemek olmalıdır. Eğer asıl başvurunuz olumlu sonuçlanmışsa PMYO için belirlenen eğitim merkezine gideceksiniz. Polis Akademisi tarafından açıklanacak kıyafet yönetmeliğine uygun şekilde giyinip 2 haftalık intibak eğitimine tabi tutulacaksınız. Yani intibak eğitimi sizleri denemek için yapılan 2 haftalık bir eğitimdir. Burada polisliğe hazır olup olmadığınız Eğer polis olmaya uygun bir aday olduğunuza kanaat getirilirse size 1 hafta kadar ev izni verilecek. Evinize gidip hazırlık yapacaksınız ve tam eğitim için eşyalarınızla birlikte kaydedildiğiniz PMYO merkezine giderek eğitim almaya başlayacaksınız. Yani ilk olarak intibak eğitimini tamamlayıp daha sonra da asıl eğitime başlayıp, eğitim tamamlandıktan sonra polislik mesleğine adım atabilirsiniz.

 

 • PMYO için aranan şartların geneli POMEM veya PAEM ile hemen hemen aynıdır. Farklarından yukarıda bahsetmiştik. PMYO ‘nun lise mezunu adayları almasının en önemli fark olduğunu tekrar belirtelim. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, boy şartlarına uygun olmak, kasten işlenen suçlardan ötürü 1 yıl ya da daha uzun süreli hapis yatmamış olmak, uyuşturucu veya alkol tedavisi görmüyor olmak ya da bu kötü alışkanlıklarla ilgili tedavi görmemiş olmak. Terör örgütleriyle hiçbir şekilde bağlantılı olmamak ve bu tür örgütlerin progpagandasını hayatı boyunca hiçbir zaman yapmamış olmak, Silah taşımak için herhangi bir engelinin bulunmaması, siyasi partilerde aday olmamak, siyasi partilerin yan kuruluşlarına aday olmamak, PMYO adaylarında aranan şartların bazılarıdır. Tüm detaylar için PMYO aday kitapçığını incelemenizde fayda var. Bu şartların geneli PAEM ve POMEM için de geçerlidir.

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puan Hesaplama


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 143 YORUM
 1. Avatar İzzet dedi ki:

  Tüy ve kıllı sorun ediyolarmı? Birde kaşlarım dağınıkve gür çıktığından düzeltiyorum bunu sorun ediyorlarmı?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır.

   1. Avatar Hüseyin dedi ki:

    Merhaba resmi siteye giremiyorum bi sorun mu var ?

 2. Avatar ali dedi ki:

  Merhaba ben bu sene lise son sınıf öğrencisiyim tyt den 270-260 yani taban puanı alıp fiziki mülakıtda geçersem %50 almış oluyorum geri kallan %50 sözel sınav açıkcası biraz zorlanacağım bi sınav gözüküyor baraj puan %50 midir sözelden kalırsam diğerlerinden geçersem sıkıntı olur mu açıklarmısınız?

 3. Avatar Yesim dedi ki:

  2019 PMYO başvuru süresi ve tut puanı açıklandı mı bide gozluk veya lens kullanmam bı sorun olur mu?

 4. Avatar Hacı dedi ki:

  Hayırlı Gunler 3 soru var Sözlü mulakatta sorular hangi konudan geliyor . birde sadece TYT de barajı gecince yani 180 barajı gecince başvurabiliyormuyuz . Birde Sözlü mulakattan kalınca tekrar başvurma şansımız varmı ben 12. sınıf ogrencisiyim en büyük hayalim şimdiden teşekkür ediyorum.

 5. Avatar Emre dedi ki:

  Efendim tyt sınavı şart mı ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 6. Avatar Reha dedi ki:

  Pöh alımı yakın zamanda varmı?
  91 Ocak doğumluyum, alım olacaksa yaş kurtarıyor mu?
  2019 Tyte girsem ve polislik barajını gecsem, yaş sorun olurmu başvuru yapabilir miyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 7. Avatar Hyt dedi ki:

  Başvuruda hangi evraklar gerekli birde istediğimiz polis okulunda mülakata girebiliyor muyuz yoksa belirleniyor mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   sistem belirliyor…

 8. Avatar Albina dedi ki:

  Ben vetandaş değilim ayrıca Gürcistan da yaşıyorum bu sorun olurum bide ben Sınırlarda duran polislerden olmak istiyorum bunun için hangisi gerekli TEŞEKKÜRLER

  1. Admin Admin dedi ki:

   6 yıl tc vatandaşı olmanız gerekiyor…

   1. Avatar volkan dedi ki:

    Merhabalar.ben Anadolu imam hatip lise mezunuyum polis olmak istiyorum.ünüverste sınavını kaçırdım. nereden başvuru yapabilirim

    1. Admin Admin dedi ki:

     pmyo ya başvuru yapabilirsiniz…

 9. Avatar Emrullab dedi ki:

  Meraba PMYO sözlü mülakatta soruların bir çoğuna cevap veremesek herhangi bir sorun olurmu acaba

 10. Avatar Yunus akkoç dedi ki:

  Biz Tyt’ye girdikten ve barajı geçtikten sonra üniversiteyi bitirdikten sonramı polis olacağız yoksa üniversiteye başlamayacağızmı anlamadım ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   gitmeden başlayabilirsiniz…

 11. Avatar Menekse dedi ki:

  Merhabalar aciktan lise okuyanlar da polis olabilirler mi (pomem)?

 12. Avatar Esra nur dedi ki:

  MPYO SINAVI NE ZAMAN

 13. Avatar Hamza Meriç KIR dedi ki:

  Makale için teşekkürler. Benim asıl merak ettiğim üniversite tercih listesine direk polis meslek yüksek okulu yazamıyor muyuz? Puanım her türlü yetiyor. İlla ki farklı bir başvurumu yapmamız lazım

 14. Avatar Sibel dedi ki:

  Pmyo için en yakın başvuru tarihi nedir. Mart 94 doğumluyum 2020 yılında başvuru yapabilirmiyim.

 15. Avatar Emel dedi ki:

  Ben önlisans okuyorum aslında okulum bitti ama tek dersim var verilmesi gereken yani tam mezun sayılmam yine de POMEM PMYO başvurusu yapabiliyormuyum?