Ana Sayfa / PMYO / PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

PMYO Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Polis olmak isteyen ancak lisans mezunu olmayan adaylar için polislik hedefinin kapısını aralayacak olan eğitim birimi PMYO ‘dur. Birçok insan küçük yaşlardan itibaren polislik görevini icra etmek ister. Bu doğrultuda hazırlanıp polis olacağını günü iple çekmeye başlar. Ancak bazı sebepler dolayısıyla eğitimi yarım kalabilir veya üniversite okumamış olabilir. Ancak içinde her zaman polislik hedefi ukde kalmış insanlar için, yaş şartları da uyuyorsa polislik mesleğini icra etme imkanı vardır.

Bu imkan Polis Akademisi bünyesinde yer alan Polis Meslek Yüksek Okulu tarafından adaylara verilmiştir. Uzun yıllardır polis olma hedefi güden adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu’na girerek polislik hedeflerine bir adım daha yaklaşabilirler. Elbette polis olmak için aranan birçok şart vardır. Yalnızca eğitim şartı değil, bununla birlikte adaylardan istenen çok farklı kriterler ve yeterlilikler vardır.Siz de polis olma hayali kuruyorsanız ve bunun için çaba sarf etmeye hazırsanız Polis Akademisi bünyesinde bulunan PMYO, PAEM ya da POMEM eğitim birimlerinden birinde eğitim almak zorundasınız. Bu üç birimin birçok şartı aynı olsa da eğitimleri ve bazı şartları farklıdır.

En bariz fark olarak PAEM bünyesinde eğitim gören adayların, mezuniyet sonrası direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mezun olmasıdır. Bu durum PMYO ve POMEM için geçerli değildir. Buralardan mezun olan adaylar rütbesiz polis olarak göreve başlarlar. Yine farklardan biri de POMEM ve PAEM lise mezunlarından alım yapmazken, PMYO hem lise mezunlarından hem de lise son sınıfta eğitim gören adaylardan alımlar yapar. Sizler de eğer lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencisiyseniz PMYO girişi için bekliyor olabilirsiniz. PMYO girişi için gerekli tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

PMYO Adayları İçin Başvuru Şartları ve Aşamaları

Öncelikle PMYO eğitim biriminin PAEM ve POMEM ‘e göre bazı farklılıkarı olduğunu belirtelim. PMYO eğitim süresi bakımından da bu iki birimden farklı sürelerde eğitim verir. Polislik hedefleyen adaylar için PMYO başvuru şartları ve aşamalarını tüm detaylarıyla sizlere aktarmak gerekirse;

 • PMYO başvurusunda bulunacak adaylarda lise mezunu olma şartı ya da lise son sınıfta okuma şartı aranmaktadır. İlkokul mezunu adaylar PMYO ya da başka bir polis eğitim birimi vasıtasıyla polis olamazlar. Polislik hedefleyen adaylar en az lise mezunu olmalıdır ve bu kural da yalnızca PMYO bünyesinde geçerlidir. Eğer PAEM ya da POMEM düşünüyorsanız, onlar için lise mezunu olmanız da yeterli değildir. O birimler için aranılan eğitim seviyesi en az lisans ve ön lisanstır. Hatta PAEM adayları için yalnızca lisans geçerlidir. Yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde eğitim alınmış olması ve geçerli bir diplomaya sahip olunması gereklidir. Lise mezunu ve lise son sınıfta okuyan polislik adayları için tek seçenek PMYO ‘dur. Bunun için PMYO konusunda dikkatli şekilde hazırlanmaları gerekmektedir. Eğer adaylar lise eğitimini yurtdışında almışlarsa da okudukları lise diplomasının Türkiye sınırlarında geçerliliği olması gerekmektedir.

 

 • Eğer bahsettiğimiz şekilde lise mezunuysanız ya da lise son sınıfta okuyup mezun olmaya hazırlanıyorsanız PMYO için başvurabilirsiniz. Eğer bu şartlara sahipseniz TYT sınavına hazırlanmaya başlayabilirsiniz. TYT sınavı, geçmişte YGS adıyla bilinen üniversitelere giriş sınavıdır. 2018 yılı itibariyle bu YGS sınavı yürürlükten kaldırılarak yerine TYT sınavı getirilmiştir. PMYO girişleri için esas alınan tek sınav puanı TYT puanıdır. Bazı adaylar PMYO girişleri için Polis Akademisi bünyesinde yazılı bir sınav yapılıp yapılmadığı konusunu merak ediyorlar. Polis akademisi çatısı altında ayrı bir yazılı sınav yapılmaz. Polis Meslek Yüksek Okulu ‘na girmek isteyen adaylar için geçerli olan tek yazılı sınav o yıl içerisinde yapılacak olan TYT sınavından alınacak puandır. Eğer adaylar 2018 yılı TYT sınavına girmişlerse o puan türü yalnızca o yıl için geçerli olu 2019 yılında 2018 yılı TYT puanı dikkate alınmaz. Yani KPSS sınavının 2 sene geçerli olmasıyla karıştırmamak gerekiyor. TYT sınavında baraj puanın 2018 için 260 olacağını tahmin ediyoruz. Elbette bu rakam 250 ya da 270 de olabilir. Çok yüksek ihtimalle bu belirttiğimiz rakamlar arasında olacaktır. TYT sınavından olabildiğince yüksek puan almaya çalışın. Çünkü TYT puanınız sizin PMYO girişiniz için %25 oranında etkisi bulunan bir puandır. Ne kadar yüksek puana sahip olursanız PMYO için giriş ihtimalinizi de o derecede arttırmış olursunuz.

 

 • Eğer yukarıda bahsettiğimiz gibi lise mezunu ya da lise son sınıf öğrencisiyseniz ve TYT sınavından istenilen baraj puanı aşmışsanız PMYO başvurusu için hazırsınız Elbette istenilen birçok şart vardır, onların tamamını karşıladığınızı düşünerek hazırsınız diyoruz. Detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi baraj puan ve diplomanızda sıkıntı yoksa bu aşamada yapacağınız şey PMYO alım ilanını beklemek olmalıdır. PMYO alım ilanını www.pa.edu.tr sitesinde, yani Polis Akademisi resmi sitesinde bulabilirsiniz. Alım ilanında açıklanan ön başvuru tarihinde siteye girip online olarak ön başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Ön başvurunuzu yaptıktan sonra sonuçların açıklanmasını bekleyeceksiniz. Eğer ön başvurunuz olumlu neticelenmişse size asıl başvuru için belirlenen yeriniz ve sınav tarihleri iletilir.

 

 • Evraklarınızı hazırlayıp asıl başvuru için açıklanan yere giderek belgeleri yetkililere teslim edeceksiniz. Daha sonra sağlık mülakatı, fiziki mülakat ve sözlü mülakatlardan iyi sonuçlar almanız gerekiyor. Sağlık mülakatında polisliğe engel herhangi bir sağlık sorununa sahip olmadığınıza dair yetkili hastanelerden alınmış bir belge gereklidir. Aynı zamanda boyunuzun erkekler için en az 167 bayanlar için en az 162 olma şartı aranıyor ve vücut kitle endeksinizin boyunuza uyumlu olması şartı aranıyor. Fiziki mülakat ise adayların genelinin parkur diye bildiği kısım. Burada çeşitli engeller bulunuyor ve bu engelleri belirtilen sürede aşmanız isteniyor. Eğer engelleri devirirseniz ya da belirtilen süreyi aşarsanız da puanınız kırılıyor. TYT sınavının %25 oranında etkili olduğunu söylemiştik. Diğer %25 etki eden sınav da bu parkur diye bildiğiniz fiziki mülakat sınavı. En yüksek puan getiren ise sözlü mülakat dediğimiz kısım. Burada yetkili bir kurulun size soracağı sorulara vereceğiniz cevapların sonucuna göre puanlanacaksınız. Sözlü mülakat %50 oranında etkiye sahip olduğu için son derece önemlidir.

 

 • Asıl başvurunuz ve girdiğiniz mülakatlar sonrası, yapacağınız şey asıl başvuru sonucunu beklemek olmalıdır. Eğer asıl başvurunuz olumlu sonuçlanmışsa PMYO için belirlenen eğitim merkezine gideceksiniz. Polis Akademisi tarafından açıklanacak kıyafet yönetmeliğine uygun şekilde giyinip 2 haftalık intibak eğitimine tabi tutulacaksınız. Yani intibak eğitimi sizleri denemek için yapılan 2 haftalık bir eğitimdir. Burada polisliğe hazır olup olmadığınız Eğer polis olmaya uygun bir aday olduğunuza kanaat getirilirse size 1 hafta kadar ev izni verilecek. Evinize gidip hazırlık yapacaksınız ve tam eğitim için eşyalarınızla birlikte kaydedildiğiniz PMYO merkezine giderek eğitim almaya başlayacaksınız. Yani ilk olarak intibak eğitimini tamamlayıp daha sonra da asıl eğitime başlayıp, eğitim tamamlandıktan sonra polislik mesleğine adım atabilirsiniz.

 

 • PMYO için aranan şartların geneli POMEM veya PAEM ile hemen hemen aynıdır. Farklarından yukarıda bahsetmiştik. PMYO ‘nun lise mezunu adayları almasının en önemli fark olduğunu tekrar belirtelim. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, boy şartlarına uygun olmak, kasten işlenen suçlardan ötürü 1 yıl ya da daha uzun süreli hapis yatmamış olmak, uyuşturucu veya alkol tedavisi görmüyor olmak ya da bu kötü alışkanlıklarla ilgili tedavi görmemiş olmak. Terör örgütleriyle hiçbir şekilde bağlantılı olmamak ve bu tür örgütlerin progpagandasını hayatı boyunca hiçbir zaman yapmamış olmak, Silah taşımak için herhangi bir engelinin bulunmaması, siyasi partilerde aday olmamak, siyasi partilerin yan kuruluşlarına aday olmamak, PMYO adaylarında aranan şartların bazılarıdır. Tüm detaylar için PMYO aday kitapçığını incelemenizde fayda var. Bu şartların geneli PAEM ve POMEM için de geçerlidir.

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Hesaplama

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puan Hesaplama


Bu makalede tam 94 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

94 Soru Var

 1. Merhaba benim iki gögüsümdede jinekomasti var sorun olur mu ?

 2. Önceklikle Merhaba Ben Şuan Lise Son Öğrencisiyim Mevzun Oldum Sayılır Ancak TYT Den Değilde KPSS Den Pmyo Ya Veya Pöh Olabilirmiyim Çunku Kpss İle TyT Bir Değil ?

 3. Kalp ritim bozukluğu polisliğe engel olur mu ? Şartları okudum ama bir şey anlamadım

 4. Kalp ritim bozukluğu polisliğe engel olur mu?

 5. admin bir şey sorucam tyt den buraya girmek için puanımız yetti girdik ama bir yerde elendik başka bir meslek için üniversiteye girmek için o aldıpım puanı kullanabilirmyim yoksa seneye yine tyt ye girmek zorundamı kalıyorum cevaplayabilirmizin

 6. ben mezun oldum bu sene liseden hiç bı bilgim yok samsunun Terme ilcesinde oturuyorum POMEM nasıl girebilirim ve başvuru için POMEM okuluna gitsem kayıt olsam olurmu

 7. Orta derece düz taban var kalem koyduğumda alt tarafta bir boşluk az da olsa oluyor ayağımın iç kısmında girebilir miyim

 8. merhaba ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiydim 12 sınıfta oldugumuz için bize beceri eğitim sınavı yapılıyor
  fakat ben beceri sınavından geçemedim mezun olamadım fakat eylülde tekrar olucaz bir ihtimal polisliği kazansam okula geçiçi belge getirirsem yine kayıt yaptırabilirmiyim ?

 9. Diyelim ki pmyo kazandık ( Allah bütün isteyenlere nasip etsin) ben evci olucam şahsi arabam ile gidebilirmiyim okula ona göre satayım 2 sene uzun bi zaman çünkü.

 10. Merhaba simdi onceden ygs herhangi bir alandan 260-270 ile aliyordu(ygs1 ygs2 ygs3)v.s boyle oluncada milet soze calisip sozul bolum olan ve herkezde yuksek olan ygs3-4 ile giriyordu ancak suan tyt alansiz tek basina puan turu hali yapildi msu sonuçları gibi sozel sayisal ve eşit ağırlık gibi mi açıklanacak puanlar Nasıl olcak bunu öğrenmek istiyorum

  • Merhabalar benim sorun başvuru ne zaman başlar bide barajı aşamadık ise yinede başvuru yapabilir miyiz yani atm den para yatırıp e devlet den de güncelleme yapabilir miyiz çünkü puan düşük ise geri başvuruy iptal edebilir mi bide ben mit e kayıtlıyım bi sorun olur mu

 11. merhaba herkese kafamı kurcalayan 2 soru var cevaplarsanız çok sevinirim ben pmyo ya gircem şimdi fakat daha önceden kabahatler kanunu cezalarım var bir kurusıkı tabanca yakalattım 2 defa da kumar oynarken yakalandım tabi bunlar 3 yıl önce oluyor e devlette vergi borcu olarak gözüküyor bunlar engel olur mu yada ödesem sorun ortadan kalkar mı

 12. Merhaba önlisans mezunuyum pmyo istiyorum ama belimde platin var sorun olur mu

 13. Admin lütfen acil cevap veririmisin şimdi türü.girdik 280 puan aldık okul puanı da 40 falan geldi 320 oldu okul puanlı sonra ben tuttum pmyo sınavına girdim ama sevilmedim seneye başka bir üniversiteye gidersem okul puanım aynı kalır yoksa okul puanım başvuru yaptığım için düşer şundan soruyorum normal şartlarda üniversite tercihi yaparsan ve gelmezse bı sonraki sene düşüyor çünkü puan şimdiden teşekürler Allah emanet olun

 14. İyi Geceler İyi Bayramlar Babam Polis Memuru Bende Lise Mezunuyum TYT Sınavına Gireceğim Taban Puanın 250 270 Arasında Olacağı Söyleniyor Bir İki Yerde İse 1. Derece Polis Yakını Veya Şehit Gazi Çocuklarında Bu Puan 160 a İniyor Diye Okudum Bilgi Verirseniz Sevinirim Teşekkürler

 15. Merhaba ben 99 doğumluyum. Ancak babam kimliğimde geç yazdırmış. Yaşım tutmuyor bu sene. Nüfus müdürlüğünden yaşımı gerçek dogum tarihim yazıp bu sene başvurabilir miyim

 16. Sol ayak bilegimin uzeninde 5×5 dovme var girebilirmiyim girmek icin ne yapmaliyim cevaplarsaniz cok sevinirim

 17. Şu an askerım polis okuluna girmek istiyorum. İki yıllık üniversitem devam ediyor.Polis sınav ına girebilir miyim.

 18. sag kolum da 3 sol kolumda iki dovme var acaba bu polis olmama engelmidir ?

 19. Merhaba kansızlık hormon bozukluğu gibi sağlık problemleri polislik için sıkıntı olur mu?

 20. mrhb 1 sorum :Bize yakın polis okulları yok yani etrafımızda bile yok inşllh sınavı kazandığımızda nerede mülakatlara girecğiz 2 : sorum polis okulunu kazandık diyelim hani etrafımızda polis okulu yok ya yatılımı kalacağız ?

 21. Merhaba ben suan lise 3 ü bitirdim lise son oldum tyt ye basvurabilir miyim??

 22. Merhaba ben suan 2 gun sonra tyt sinavina giricem nasil polis olunur arastirdim ama bu tyt sinavindan sonra puani gecebilirsem bu sene polislige baslayabilirmiyim anlatabilmisimdir insallah (mart ayinda yapilan basvuru polislik sinavi falan bilgim yok)

 23. Pmyo da yaş sınırları nedir? TyT ye girmiş bir aday 18 yaşını doldurmasa da başvurabilir mi?

 24. Merhaba burunda kemik egriligi sorun olur mu … tesekurler

 25. Iyi günler ben bu sene tyt ve yks ye girecem ama baktım ki benim doğum günün 1kasim 2000 ama 1ekimli 2000 ler girebiliyormuş ben basuru yapamiyacak miyim

 26. Düztabanlık derecem 19.9 derece sıkıntı olur mu

 27. Ön lisanlar baş vura bilir mi

 28. Merhaba adım mehmet bundan 1 yıl önce askerlikten cürük aldım fazla bir sıkıntım yoktu suan polis olmak istiyorum hastahaneye gitsem bana tekrar sağlam raporu verirlermi tesekkürler.

 29. 01.09.1989 dogumluyum pomem e basvurabilirmiyim yardimci olurmusunuz bir ikilem de kaldim cunku

 30. Düz taban derecem 19.9 sıkıntı olur mu

 31. Pmyo basvuru ve mulakatları ne zaman olacak ve pmyo mulakatina katilirsak ve kaybedersek tercih yapmis sayilip okulun diploma puaninida yarisini kaybediyormuyiz?

 32. Göz içi halka ile girme ihtimalim nedir göz derecelerim uyuyor halka ile

 33. ben aöl ögrencisiyim okulu bitirmeme daha var ama bu tyt puani 280 veya 250 altında alanlar giremiyor mu?

 34. Başlıklar uygun lakin gereksiz derece anlatım uzatılmış kısa ve öz olsa muazzam bir sitesiniz umarım uygun eleştirimizi maruz görürsünüz..

 35. Benim sol gözüm 3.25 sağ gozumde 2 dir acaba bi sorun olurmu???

 36. Admin meslek lise bitti bu sene meslek dersi sorumluluk var
  yani altta kalan dersvar pmyo kazandim diyelim girebilirmiyim polisliğe

 37. Mulakatlar hangi şehirde oluyor

 38. Sol Kolunun. Üst taraflarıda kesikler Var kısa T-shirt giyince az bir belirginlik var sıkıntı olurmu ?

 39. Admin bu başvurular ne zaman olacak geçen senelerde ne zaman oluyodu daha çok bekliycecekmiyiz

 40. Basvurular ne zman basliyo ve nereden basvuracagiz

 41. PMYO başvuruları ne zaman başlıyor?

 42. PMYO nasıl ve nereye başvuru yapıcam bilgi verirmisiniz.

 43. Pmyo nun belirleyeceği baraj puanını geçemedim yinede başvuru yapabilir miyim

 44. Başvuruyu nereden yapacağım

 45. Başvuru ücret yatırıldıktan sonra mı yapılabiliyor acaba ?

 46. Başvuru yapmak istiyorum önce bankaya paramı yatirmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz ??

 47. Ben gazi yakınıyım gazi yakınlarına 150 puan gerekiyormuş ama ben parayı yatırdım tyt puanınız yetersiz diyor .
  Ben gazi yakını olarak nasıl başvuracağım acaba

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir