2023 PMYO Başvuru Aşamaları Nelerdir ?

04.09.2018
43.837
A+
A-
2023 PMYO Başvuru Aşamaları Nelerdir ?

Polis olmak isteyenlerin girebileceği 3 polis okulundan ( PMYO , POMEM ve  PAEM ) biri olan PMYO ( Polis Meslek Yüksek Okulu ) Lise mezunlarının girebildiği ve 2 yıl süreli ön lisans seviyesinde eğitim verilen polis okuludur.

PMYO da eğitim görerek polis olmak isteyen adayları bazı şartlar ve aşamalar beklemektedir. Bizlerde bu yazımızda siz değerli polis adaylarına  bu aşamalardan ve şartlardan bahsetmeye çalışacağız .

PMYO ile Nasıl Polis Olunur ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi polis olmak için 3 farklı polis okulundan birini kazanmanız gerekmektedir. Bu okullar PMYO , POMEM VE PAEMDİR. Bunlar arasında PMYO  kazanarak polis olmak isteyen adayların bazı şartları taşımaları gerekmektedir. 2023 PMYO Başvuru Şartları Aşağıdaki gibidir ;

2023 PMYO Başvuru Şartları

 1. T.C. vatandaşı olmak,
 2. Lise ve dengi okul mezunu olmak,
 3. 2018 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (260,00) ham taban puan almış olmak;
 4. Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla  (1 Ekim 2018) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1993 – 01 Ekim 2000 tarihleri arasında doğmuş olmak),
 5. Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 6. Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
 7. Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak,
 8. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 9. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
 10. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
 11. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması olumlu olmak,
 12. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak

2023 PMYO Başvuru Aşamaları Nelerdir ?

2023 PMYO Başvuru Şartları taşıyan adaylar için bundan sonraki süreç ön başvuru ve ardından seçme sınavlarına katılmaktır. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar başvuru süresi içerisinde ilk adım olarak ön başvurularını yapmakta ve ön başvuru ücreti olan 100 TLY yi  yatırmaktadırlar. Ön başvurular internet üzerinden e-devlet sistemi ile yapılmaktadır. Geçen yıl ki 2023 PMYO ön başvuru tarihleri 13-26 Ağustos 2018 idi. Ancak daha sonradan yapılan değişiklik ile ön başvuru tarihleri 13-31 Ağustos 2018 tarihleri arasına alınmıştı.2023 PMYO Başvuru tarihi gelecek ilanla belirlenecek sitemizde yayınlanacaktır.

Ön başvurusunu yapan ve başvuru ücretini yatıran adaylar için bundan sonraki süreç Fiziksel Yeterlilik ve Mülakat sınavı tarihlerini beklemek olacaktır. Fiziksel Yeterlilik ve Mülakat sınavı tarihleri Polis Akademisi Başkanlığı tarafından duyurulmaktadır.

2023 PMYO Fiziki Yeterlilik ve Mülakat Aşaması

İnternet üzerinden ön başvurusunu yapan ve fiziki yeterlilik ve mülakat sınavına girmeye hak kazanan adaylar Polis Akademisi tarafından ilan edilen tarihlerde fiziki yeterlilik ve mülakat sınavına girerler.  Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı 3 aşamadan oluşur . Bunlar ;

Ön Sağlık Kontrolü
Fiziki Yeterlilik Sınavı
Mülakat Sınavı

Ön Sağlık Kontrolü

Adaylar PMYO sınavlarına girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilir. Ön sağlık kontrolü komisyonu adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur” veya “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” şeklinde karar verir. Hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, bir sonraki sınav aşamasına geçemezler ve başvuru dönemi içinde başka bir sınav komisyonuna başvuramazlar.

Fiziki Yeterlilik Sınavı

Ön sağlık kontrolü komisyonu tarafından “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olur” kararı verilenler, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar.

Fiziksel yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçme işlemini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.

Fiziksel yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.  Başarılı olmak için yüz tam puan üzerinden en az altmış puan almak zorunludur. Fiziksel yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar mülakat sınavına tabi tutulurlar.    Hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verilen adaylar, bir sonraki sınav aşamasına geçemezler.

Mülakat Sınavı

Fiziksel yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın;

 • Konu hakkında bilgi düzeyi,
 • Kendisinden istenileni kavrama,
 • Özgüveni,
 • İfade etme yeteneği,
 • Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter 20 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için toplam 70 puan veya üzerinde alması gerekir.

Yukarıda saymış olduğumuz bütün bu aşamaları başarı ile geçen adaylar için artık tek yapmak gereken sonuçların açıklanmasını beklemek olacaktır.  Adaylar yukarıda saymış olduğumuz sınavlar çerçevesinde belirli bir puan alarak (fiziksel yeterlilik sınavı puanının % 25’i, mülakat sınavı puanının % 50’si ve TYT puanının % 25 i )  ASİL ve YEDEK olarak sıralanmaktadırlar. Asil olarak kazananlar belirlenen gün ve tarihlerde geçici kayıtlarını yapmak üzere intibak eğitimine giderler. Yedek olarak planlanan adaylar ise kendilerine yapılacak olan yedek çağrısını bekleyeceklerdir. İntibak eğitimi sonunda adaylara kesin kayıtları yaptırılmaktadır.

Lise Öğrencileri Nasıl PMYO Başvurusu Yapabilir ?

Askerdeyken PMYO Başvurusu

PMYO Başvurusunda Puan Nasıl Hesaplanır

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1276 YORUM
 1. M.salih dedi ki:

  Admin ben 11.12.2003 doğumluyum 18 yaş şartı varya 2021 PMYO YA kabul ederlermi 2021 de mezun oluyorum

1 9 10 11