PMYO

PMYO Alımları Bitiyor Mu?

PMYO alımları bitiyor mu sorusu son zamanda çoğu polis adayı tarafından sorulan bir sorudur. Darbe olaylarından sonra ülkemizde polislere verilen önem oldukça fazla artmıştır. PMYO da bildiğiniz üzere liseden polisliğe geçiş yapabilmek için tek kapı olarak gözüküyor. Lise mezunları polis olmak için PMYO okulunda 2 yıl eğitim görüp mesleğe başlayabiliyorlardı. PMYO ile yapılan son açıklamadan sonra lise mezunu PMYO tercih edecek olan adayların büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını görmekteyiz.

PMYO Kapanıyor Mu?

Polis Akademisi başkanı olan Prof. Dr. Yılmaz Çolak yaptığı açıklamada PMYO’nun henüz kapanmasının söz konusu olmadığını fakat polis alımlarını artık üniversite mezunlarından yapacaklarını belirtti. PMYO alımlarının devam edeceğini fakat yapılan alımların azalacağını belirterek, PMYO’ların POMEM’e dönüşeceğinden bahsetti. Tasarlanacak yeni sistemde herkes öncelikle göreve memur olarak başlayacak, ardından amir ve şube müdürü gibi rütbelere zamanla yükselecekler. PAEM için de lisans mezunlarını dışardan almaya başlayacaklar. Tüm bu hizmetlere 2020 yılında yavaş yavaş başlanacağının da haberin Yılmaz Çolak verdi. Geçiş süresi boyunca PMYO’ların lise mezunu alımına devam edecek olduğunu, fakat uzun vadede gerçek yatırımın POMEM’lere yapılacağını belirtti.

PMYO Kapanırsa Ne Olacak?

PMYO için henüz kapanma gibi bir durum söz konusu değil. Sadece alımların azalacağı, polisler için üniversite mezunlarının tercih edileceği söylenmektedir. Bu durumda 2019 için PMYO başvurularında bulunabilir, 2020 yılı için de çalışmaya devam edebilirsiniz. Süreç 2020’de başlayacağı için PMYO alımları 2020’de de devam edecek. Artık polis olmak isteyen kişiler POMEM’e başvuracaklar. POMEM başvuru koşulları arasında da lisans veya ön lisans mezunu olma şartı aranmaktadır. Günümüzde POMEM için yapılan alımların büyük bir çoğunluğu lisans mezunlarından yapılır. Fakat PMYO’ların kapanacak olması nedeniyle alım şartlarında değişiklik meydana gelebilir, lisans ve ön lisans mezunlarının alım sayıları eşitlenebilir. Bu süreçte en sağlıklı bilgiyi resmî makamlardan yapılan açıklamalar ile alabiliriz. PMYO ve polislik hakkında bu tür bilgilere sahip olmak için sitemizi ücretsiz olarak takip etmeye devam edebilirsiniz. PMYO alımları bitiyor mu sorusuna bu şekilde cevap bulabilirsiniz.

2019 – PMYO Lise Mezunu Polis Alımı
Polislik İçin AYT ve TYT Puanları Nedir?
2019 – Kadın PMYO Başvuru Şartları ve Parkuru
2019 PMYO Parkuruna Nasıl Hazırlanılır ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Merhaba, ben şu an bir üniversite de öğrenim görmekteyim fakat PMYO’ya girmek istiyorum. Kesin kayıt hakkı kazanırsam eğer üniversiteden ilişiğimi kesemeden üniversiteyi dondurup kaydımı yaptırabilir miyim? Bunun için üniversite, öğrenci belgesi ile birlikte arkalı önlü onaylı bir belge veriyormuş. Bu belgeler kesin kayıt aşamasında sıkıntı çıkarır mı; Üniversiteden ilişiğimi kesmeden, dondurarak PMYO öğrencisi olabilir miyim?

  2. Merhaba admin, haftasonu gündüz ya da gece ailemin yanına izne gidersem üniformayla mı gidecem ? (İstanbul ‘ da yaşıyorum .)

    1. Admin bey acil cevap verir misiniz lütfen , haftasonu gündüz veya gece ailemin yanına izine gidersem üniformayla mı gidecem? (İSTANBUL da yaşıyorum .)

  3. 2019 da tyt den kazanamadm yanı suan ben tekrar tyt ye calısmayımmı anlamadm onlısansmı okuyum admın bılgındırırmısın tyt 2020 de de 2019 dkı gbı alım devam etcekmı etmıcekmı kesın bısı yokmu

      1. Tşk ederm ama bu yıl 2020 de tyt den pmyo ya alım olmucagı kesın degl demı olabılır yanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu