POLİSLİK

Platin Polisliğe Engel midir ?

Polis alımı yapılırken birçok husus göz önünde bulundurulmaktadır. Bu hususların başında polis olmak isteyen adayların sağlık durumlarının göz önünde bulundurulması gelmektedir. Polis okulları polis olmak isteyen adayların taşıması gereken sağlık şartlarını Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği genelgesinde açık bir dilde ifade etmiştir. Biz de polis olmak isteyen adaylar için, özellikle de platin ve benzeri medikal cihaz kullanımı gerçekleştiren adaylar bir için başlık hazırladık. İşte haberin detayları…

Vücutta Platin Olması Polisliğe Engel mi ?

Polis alımı yapılırken, gerek vücutta bulunan bir leke, gerekse  dövme, gerekse platin olması polisliğe engel mi ?, sorularını akıllara getirmiştir. Özellikle de platinin engel olup olmadığı merak konusu haline gelmiştir. sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan ( konjenital ) veya sonradan (cerrahi-travmatik ) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar  öğrenciliğe kabul edilmezler.

Konservatif metotla veya operasyonla tedavi edilip tam  teşekküllü bir şekilde sağlığına kavuşmuş, patolojik olmayan, sekelsiz iyileşmiş eklem dışı kırıklar sağlam kabul edilir. Ancak İyileşme sürecini tamamlamamış, tedavisi bitmemiş kırıklar öğrenciliğe engel teşkil eden durumlardandır. Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) öğrenciliğe engeldir.  Bununla birlikte tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik girişimler sağlam kabul edilir. Kırık tespiti için kullanılan tespit malzemelerinin (plak, vida ve diğer)mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Ancak yaşanan belirli bir hadise sonucu meydana gelen kaza sonrası vücuda yerleştirilen yabancı cisimler gerekli tedaviyi sağladıktan sonra, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde, başarılı bir cerrahi girişim ile çıkarılmaları söz konusu olduğu zaman polis adayı sağlam kabul edilir ve polisliğe alımı gerçekleştirilir.

Platinin polisliğe engel teşkil ettiği Sağlık Yönetmeliği’nden yola çıkılarak anlaşıldığı gibi, yaratılan izlerin engel durum teşkil edip etmeyeceği ise, mülakata girmeden önce yapılan ön sağlık kontrolündeki doktorun vereceği karar doğrultusunda daha da netlik kazanıp belirleyici olacaktır.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği
Yüzdeki Çiller Polisliğe Engel mi ?
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Doğum Lekesi Polisliğe Engel Mi?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

26 Yorum

   1. Hocam merhaba ben her iki ayağımda da ameliyat oldum( halux valgus) vidalar içinde çıkarmadım. Polislige engel olurmu

   1. Merhaba,
    Sağ kol dirseğim 5 6 yıl önce parcalı olarak kırılmıştı platin takıldı dirseğim kendini tamamladı platinin çıkarılmasında herhangi bir problem görünmüyor platinimi aldıracağım iyileşse dahi eklem üzerinde cerrahi operasyon geçirmiş olmam polis olmaya engel midir?

    1. merhabalar 17 yaşındayım ve sol dirseğimde parçalı kırık olduğu için 1 hafta önce ameliyat oldum bu süreçte bana yardımcı olur musunuz?

 1. Admin merhaba KPSS 69;8226 aldım önlisans mezunuyum polisliğe başvuru yapabilirmiyim bu puanla

 2. merhaba admin;
  bel fıtığı ameliyatı olmuştum ancak platin veya vida takılması filan söz konusu değildi disk çıkarma gibi bir işlemde yoktu sağlığıma kavuştuğumu ve ameliyatın 5 yılı geçtiğini söylememe rağmen 23 dönem ön sağlıktan elediler heyete itiraz etme veya bir sonraki alımda bunu nasıl kanıtlayıp ön sağlıktan geçebilirim ?

   1. İki sene önce kalçama platin takıldı iki senenin sonunda çıkartıldı daha önce platin takılı olması polis lige engel mi

    1. Merhaba ben 3 sınıf lise öğrencisiyim 2 sen önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum.dizimde küçük vidalı platin var.polis olabilir miyim?

    2. Admin merhaba elimde vida var asker veya polis olmamda sıkıntı olur mu

 3. Merhaba kolay gelsin 6 yıl önce skolyoz ameliyatı oldum 16 vida takıldı ve şuan çıkarılacak polis olmaya engel midir

 4. Omzumda kırık vardı ve ameliyat oldum platin taktılar iz gözükmediği taktirde platin sıkıntı olurmu

 5. İyi günler efendim ben polis olmayı düşünüyorum ama 2 ayak parmağımda kırıktan dolayı platin var onları çıkarttırdıktan sonra polis olmama engel olurmu acaba?

 6. Merhaba ben kolumdan ameliyat oldum pilatin takıldı polis olmaya Bi engeli varımdır veya asker olmaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu