Platin Polisliğe Engel midir ?

28.11.2018
4.585
A+
A-
Platin Polisliğe Engel midir ?

Polis alımı yapılırken birçok husus göz önünde bulundurulmaktadır. Bu hususların başında polis olmak isteyen adayların sağlık durumlarının göz önünde bulundurulması gelmektedir. Polis okulları polis olmak isteyen adayların taşıması gereken sağlık şartlarını Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği genelgesinde açık bir dilde ifade etmiştir. Biz de polis olmak isteyen adaylar için, özellikle de platin ve benzeri medikal cihaz kullanımı gerçekleştiren adaylar bir için başlık hazırladık. İşte haberin detayları…

Vücutta Platin Olması Polisliğe Engel mi ?

Polis alımı yapılırken, gerek vücutta bulunan bir leke, gerekse  dövme, gerekse platin olması polisliğe engel mi ?, sorularını akıllara getirmiştir. Özellikle de platinin engel olup olmadığı merak konusu haline gelmiştir. sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan ( konjenital ) veya sonradan (cerrahi-travmatik ) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar  öğrenciliğe kabul edilmezler.

Konservatif metotla veya operasyonla tedavi edilip tam  teşekküllü bir şekilde sağlığına kavuşmuş, patolojik olmayan, sekelsiz iyileşmiş eklem dışı kırıklar sağlam kabul edilir. Ancak İyileşme sürecini tamamlamamış, tedavisi bitmemiş kırıklar öğrenciliğe engel teşkil eden durumlardandır. Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) öğrenciliğe engeldir.  Bununla birlikte tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik girişimler sağlam kabul edilir. Kırık tespiti için kullanılan tespit malzemelerinin (plak, vida ve diğer)mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Ancak yaşanan belirli bir hadise sonucu meydana gelen kaza sonrası vücuda yerleştirilen yabancı cisimler gerekli tedaviyi sağladıktan sonra, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde, başarılı bir cerrahi girişim ile çıkarılmaları söz konusu olduğu zaman polis adayı sağlam kabul edilir ve polisliğe alımı gerçekleştirilir.

Platinin polisliğe engel teşkil ettiği Sağlık Yönetmeliği’nden yola çıkılarak anlaşıldığı gibi, yaratılan izlerin engel durum teşkil edip etmeyeceği ise, mülakata girmeden önce yapılan ön sağlık kontrolündeki doktorun vereceği karar doğrultusunda daha da netlik kazanıp belirleyici olacaktır.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği
Yüzdeki Çiller Polisliğe Engel mi ?
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
Doğum Lekesi Polisliğe Engel Mi?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
 1. ABDULLAH dedi ki:

  Bel düzleşmesi genel sağlıkta sorun çıkarırmı?

  1. Admin dedi ki:

   evet..

   1. Fırat dedi ki:

    Hocam merhaba ben her iki ayağımda da ameliyat oldum( halux valgus) vidalar içinde çıkarmadım. Polislige engel olurmu

 2. Emin koc dedi ki:

  S.a ben ortaokul mezunuyum askerde uzman erbas
  Olabilirmiyim

  1. Admin dedi ki:

   evet…

   1. Büşra dedi ki:

    Merhaba,
    Sağ kol dirseğim 5 6 yıl önce parcalı olarak kırılmıştı platin takıldı dirseğim kendini tamamladı platinin çıkarılmasında herhangi bir problem görünmüyor platinimi aldıracağım iyileşse dahi eklem üzerinde cerrahi operasyon geçirmiş olmam polis olmaya engel midir?

    1. Semih dedi ki:

     merhabalar 17 yaşındayım ve sol dirseğimde parçalı kırık olduğu için 1 hafta önce ameliyat oldum bu süreçte bana yardımcı olur musunuz?

 3. Zeyne dedi ki:

  Admin merhaba KPSS 69;8226 aldım önlisans mezunuyum polisliğe başvuru yapabilirmiyim bu puanla

  1. Admin dedi ki:

   HAYIR..

 4. murat dedi ki:

  Abi sözlü mülakatlar tahmini olarak ne zaman olur?

  1. Admin dedi ki:

   ARalık ayında bekleniyor…

 5. oğuzhan dedi ki:

  merhaba admin;
  bel fıtığı ameliyatı olmuştum ancak platin veya vida takılması filan söz konusu değildi disk çıkarma gibi bir işlemde yoktu sağlığıma kavuştuğumu ve ameliyatın 5 yılı geçtiğini söylememe rağmen 23 dönem ön sağlıktan elediler heyete itiraz etme veya bir sonraki alımda bunu nasıl kanıtlayıp ön sağlıktan geçebilirim ?

  1. Admin dedi ki:

   ön sağlıktan elenseniz bile genel muayenede elenirsiniz..

   1. Nur dedi ki:

    İki sene önce kalçama platin takıldı iki senenin sonunda çıkartıldı daha önce platin takılı olması polis lige engel mi

 6. Emin koc dedi ki:

  Askerde uzman cavus olmak icin gereken belgeler nelerdir

 7. esra dedi ki:

  13 yıl önce sol kolum kırıldı platin taktılar polislige başvurmak istiyorum engel olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   evet…

   1. Esra dedi ki:

    Ama artık platin kemiğe karışmış durumda neden sıkıntı oluyorki anlamis degilim

    1. Remziye dedi ki:

     Merhaba ben 3 sınıf lise öğrencisiyim 2 sen önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum.dizimde küçük vidalı platin var.polis olabilir miyim?

    2. Ahmet dedi ki:

     Merhaba belim de 6 vida var ama sağlıma kavuştum engelmidir sizce

    3. Ahmet dedi ki:

     Admin merhaba elimde vida var asker veya polis olmamda sıkıntı olur mu

 8. Nur dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin 6 yıl önce skolyoz ameliyatı oldum 16 vida takıldı ve şuan çıkarılacak polis olmaya engel midir

  1. Sercan dedi ki:

   Cevabını bulabildin mi ? engel mi ?

 9. Furkan dedi ki:

  Omzumda kırık vardı ve ameliyat oldum platin taktılar iz gözükmediği taktirde platin sıkıntı olurmu

 10. Arda dedi ki:

  İyi günler efendim ben polis olmayı düşünüyorum ama 2 ayak parmağımda kırıktan dolayı platin var onları çıkarttırdıktan sonra polis olmama engel olurmu acaba?

 11. ibrahim üstmaş dedi ki:

  Merhaba ben kolumdan ameliyat oldum pilatin takıldı polis olmaya Bi engeli varımdır veya asker olmaya