Plakadan Rehinli Araç Sorgulama

07.04.2018
1.780
A+
A-
Plakadan Rehinli Araç Sorgulama

Otomobiller ve diğer motorlu taşıtlar insanların yaşam kalitesini artırma adına çok önemli roller oynamaktadır. Bundan dolayı da insanlar özellikle otomobil almakta ya da bütçe durumlarına bağlı olarak mevcut otomobillerini değiştirmektedir. Söz konusu durum kişilerin araç almasını ya da satmasını gerektirmektedir. Araç alım satım yapılırken dikkat edilmesi gereken çok fazla husus bulunmakta ve bu yazımızda bu durumlardan bir tanesi ile ilgili ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Araç alırken ya da sahip olduğunuz aracın rehin durumu olup olmadığı internet üzerinden kolaylıkla öğrenilmektedir. Plakadan rehinli araç sorgulama işleminin nasıl yapılacağını ve bu işlem sırasında izlemeniz gereken adımları bu yazımızda bulabilirsiniz. Yazımızdan bilgi aldıktan sonra bu sorgulama işlemini kolay bir şekilde yapmanız mümkün olacaktır.

Plakadan Rehinli Araç Sorgulama ve E-Devlet Sitesine Giriş

İnternetin gelişmesiyle birlikte birçok işlem buradan yapılmaya başlanmıştır. Bu durum devlet kurumlarını da harekete geçirmiş ve internet üzerinden bazı hizmetler verilmeye başlanmıştır. Devlet kurumları tarafından verilen hizmetlerin sayısı giderek artmıştır ve daha sonra da tek bir sitede bu hizmetler toplanmıştır. Böylece hayatımıza e-devlet adlı site girmiş olmaktadır.

Plakadan rehinli araç sorgulama işlemi ve benzer işlemler de buradan yapılmaya başlanmıştır. Fakat bu siteye giriş yapmak normal sitelere giriş yapmaktan çok farklıdır. Normal sitelere girmek için herhangi bir bilgi istenmez iken e-devlet sitesi kişisel bilgileri içerdiğinden dolayı buraya edevlet şifresi ya da farklı yöntemler kullanılarak giriş yapılabilmektedir.

E-devlet sitesine giriş için kullanılacak yöntemlerden ilki PTT’den alınan e-devlet şifresidir ki bu şifreyi alabilmek için en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile gitmeniz yeterlidir. PTT’ye gittikten sonra sadece 2 TL karşılığında bu şifre alınabilmektedir. Plakadan rehinli araç sorgulama işlemi böylece e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bunun dışında e-devlet sitesine giriş için farklı yöntemler de bulunmakta ve söz konusu yöntemlerin başında e-imza gelmektedir. Elektronik ortamlarda kullanılan bu imza ile siteye giriş yapılabilmektedir. Aynı işlem mobil imza ile de yapılmaktadır. Bunun dışında özellikle internet bankacılığı kullanan kişiler de benzer şekilde siteye giriş yapılabilmektedir. İnsanlar bu yöntemler arasından kendileri için en uygun olanları kullanarak siteye giriş yapabilmektedir. Bunların dışında da kullanılan giriş yöntemleri bulunmaktadır.

Plakadan Rehinli Araç Sorgulama ve E-Devlet Hizmetleri

Plakadan rehinli araç sorgulama işlemi için e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra farklı borçların sorgulanması mümkün olmaktadır. Öncelikle buradan vergi borçları, trafik cezaları gibi sorgulamalar çok kısa sürelerde yapılmakta ve dolayısıyla da insanlar çok büyük kolaylıklar yaşamaktadır. Aksi durumda insanların Emniyet Müdürlüğü içerisinde yer alan Trafik Şubeye gitmesi ve buradaki ilgili birimde bu sorgulamaları yaptırması gerekecekti. İnternetin insan hayatına sağladığı kolaylıklardan bir tanesi olan e-devlet sitesi üzerinden çok sayıda işlem çok kısa sürelerde yapılmaktadır. Bu site sayesinde özellikle araç alacak kişiler çok büyük kolaylıklar yaşamakta ve bu da insanları mutlu etmektedir.

Plakadan rehinli araç sorgulama işlemi yapılırken araçların üzerinde şerh olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Bu şerhler hakkında kısa bilgiler yer almakta ve böylece haciz ya da rehin durumu öğrenilebilmektedir. Bunun için tescilli araç sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir. Burada bilinmesi gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Bilindiği gibi internet teknolojisi sürekli gelişmekte ve insanlar buradan bilgiye çok rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. Söz konusu durum bazen ciddi sıkıntılar oluşturduğundan dolayı da internet üzerinden hizmet veren e-devlet sitesi bazı düzenlemeler yapmaktadır. Yakın zamanda yapılan düzenlenmelerin bir tanesinde yapılacak olan rehin sorgulama işlemine kısıtlamalar getirilmiştir. Buna göre söz konusu işlem sadece kişilerin sahip olduğu araçlara yapılabilmekte ve böylece de olumsuz durumlar engellenmiş olmaktadır.

Plakadan Rehinli Araç Sorgulama ve Diğer Hususlar

Plakadan rehinli araç sorgulama işleminin kişilerin sadece kendileri tarafından yapılması özellikle araç alacak kişileri üzse de bu durum farklı bir şekilde telafi edilmektedir. Alacağınız araç noterde kontrol edilmekte ve herhangi bir rehin durumu var ise satışa izin verilmemektedir. Yani noterden onay alınmadan kesinlikle araçlar için ödeme yapılmaması gerekmektedir. Çünkü bu araçların üzerinde rehin olması ya da farklı bir borç olması araçlarının devrinin yapılamaması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla da satışlar verilemeyeceği için ödemeler boşa yapılmış olacaktır ve bu da kişilerin ödemiş oldukları ücreti tekrar alması için uğraşması anlamına gelmektedir.

Plakadan Rehinli Araç Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Plakadan rehinli araç sorgulama konusundaki bir başka husus ise araçlar için farklı sorgulamaların yapılmasıdır. Özellikle SMS ile farklı sorgulamalar yapılmakta ve söz konusu bilgiler araç alacak kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. SMS ile yapılan sorgulamalarda şu bilgiler öğrenilebilmektedir:

  • Araç kasko durumu (Ne kadar süre kaskolu kaldığı ve ne kadar süre kasko olmadan kullanıldığı bilgisi gelmektedir.)
  • Araçlardaki boyalı parçalar
  • Araçlardaki değişen parçalar
  • Araçlarla ilgili diğer detaylar

Bunlarla ilgili bilgi almak için ayrı ayrı SMS atmak gerekmektedir. Bunların dışında ise PTT tarafından verilen bir hizmet sayesinde kişiler alacakları araçların kilometre bilgisini öğrenebilmektedir. Böylece bu konuda yapılan sahtekarlıkların da önüne geçilmiş olmaktadır. İnsanlar alacakları araçlarla ilgili bilgileri böylece öğrenilmektedir.

Plakadan rehinli araç sorgulama konusu genel hatlarıyla böyledir. Gerek internet üzerinden gerekse de SMS ile yapılan sorgulamalar sayesinde insanlar bu tür bilgilere kısa süre içerisinde ulaşma fırsatı bulmaktadır.

Zabıta Olma Şartları Nelerdir

EGM Randevu Alma İşlemleri Hakkında Genel Bilgiler

İEM Randevu Alma İşlemleri

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.