Ana Sayfa / Güncel Bilgiler / Pasaport Randevu Alma İşlemleri

Pasaport Randevu Alma İşlemleri

Ülkeler arasında yolculuk yapabilmek için insanların mutlaka pasaport alması gerekmektedir. Pasaport bir anlamda uluslararası alandaki kimlik olduğundan bu alanda kabul görülmektedir. Ülkemiz vatandaşları da yurt dışına yolculuk yapacakları zaman pasaport kullanmak zorundadır. Pasaportu olmayanların ise öncelikle gerekli yerlere başvuru yaparak pasaport alması gerekmektedir. Günümüzde internetin yoğun olarak kullanılması ve farklı işlemlerin buradan yapılması insanlara ciddi bir kolaylık sağlamakta olup bunlardan bir tanesi de pasaport almayla ilgilidir. Pasaport almak isteyenler kurulan randevu sistemi sayesinde beklemeden işlemlerini tamamlamaktadır. Pasaport randevu alma işlemleri için aşağıda belirtilen adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. İstenilen belgelerin de randevu esnasında hazır bulunması söz konusu işlemin kısa sürede tamamlanması açısından son derece önemlidir.

Pasaport Randevu Alma İşlemleri ve İzlenmesi Gereken Aşamalar

Pasaport randevu alma işlemleri için öncelikle https://randevu.nvi.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra ise sitenin sol üst köşesinde “Başvur” ya da ortasında yer alan “Hemen Başvur” bölümlerinden birisine tıkla malısınız. Burada sonra ise sistem gerekli olan bilgilendirme ve yönlendirmeyi yaparak randevuyu almanızı sağlayacaktır. Böylelikle emniyete hiç gitmeden hangi belgelerin istendiği öğrenilmekte ve önden hazırlanmaktadır. Söz konusu durum ise kişilere ciddi bir zaman kazandırmaktadır. Ayrıca yapılan randevu başvurusuna gidilemeyeceği anlaşılırsa yine aynı iste üzerinden iptal işlemi de gerçekleştirilmektedir. Sistem tarafından 30 gün içinde 3 defa randevu iptal edebilme hakkı verilmiştir. Böylelikle insanlar randevularını iptal etmeleri gerektiğinde bunu rahatlıkla yapabilmektedir.

Pasaport Randevu Alma İşlemleri ve İstenilen Belgeler

Pasaport randevu alma işlemleri gerçekleştirildikten sonra yukarıda da belirtildiği gibi iptal hakkı bulunmaktadır. Bunun dışında sistem üzerinden sorgulama yapılarak randevu hakkında bilgi de alınabilmektedir. Bunun için T.C. kimlik numarası ve referans numarasının girilmesi yeterli olmaktadır. Randevu alma işlemi tamamlandıktan sonra istenilen belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Söz konusu belgeler pasaport türlerine göre değişmektedir. Bundan dolayı da kişilerin almak istediği pasaport türüne göre belgeleri tamamlaması gerekmektedir. Ayrıca istenilen belgeler kişilerin 18 yaşın altında ya da üstünde olmasına göre de farklılık göstermektedir. Pasaport alırken istenilen belgeler şu şekildedir:

 • Umuma Husus Bordo Pasaport için istenen belgeler
  • C. kimliğinin aslı
  • 2 adet biometrik fotoğraf
  • Pasaport için gerekli olan tutarların ilgili vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren dekontun aslı (söz konusu dekont üzerinde mutlaka pasaport alacak olan kişinin adının bulunması gerekmektedir.)
  • Var ise daha önce kullanılan pasaport
 • Pasaport randevu alma işlemleri sonrasında Hususi Yeşil Pasaport için istenen belgeler
  • C. kimliğinin aslı
  • 2 adet biometrik fotoğraf
  • Çalışan kişilerin görev yaptıkları kurumlarının amirleri tarafından onaylanmış matbu talep formu
  • Emekli olan ya da istifa eden kişilerden de benzer belge istenmektedir fakat söz konusu belgenin üzerinde ayrıntılı bilgilerin olması gerekmektedir.
  • Pasaport için gerekli olan tutarların ilgili vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırıldığını gösteren dekontun aslı (söz konusu dekont üzerinde mutlaka pasaport alacak olan kişinin adının bulunması gerekmektedir.)
  • Var ise daha önce kullanılan pasaport

Diğer pasaport türleri içinde benzer belgeler istenmektedir. Pasaport randevu alma işlemleri sırasında söz konusu belgeler ile ayrıntılı bilgi yine yukarıda belirtilen sitenin ilgili bölümlerinde yer almakta ve böylece kişiler söz konusu belgeleri daha önceden hazırlayabilmektedir. Ayrıca söz konusu pasaportların tamamı için cüzdan bedeli, bazıları için ise harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Bu ödeme işleminin mutlaka başvuruyu yapacak kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Böylece dekontun üzerinde ilgili kişinin adı yazacaktır. Ödemeyi farklı birinin yapması durumunda ise dekont üzerinde başvuruyu yapan kişinin adı yazmayacağı için söz konusu durum ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

Pasaport randevu alma işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken genel hususlar yukarıdaki gibidir. Çağımızda hızla gelişen internet sayesinde birçok işlem ev ya da işyerinden yapılabilmektedir. Pasaport alma işlemi olmasa da bu işlem için randevu almak isteyen kişiler bunun internet üzerinden yapabilmektedir. Randevu alınırken sistem tarafından kişisel bilgiler, telefon numarası ve e-mail adresi de istenmektedir. Bu bilgilerin mutlaka doğru olarak sisteme girilmesi gerekmektedir. Aksi halde bütün işlem boşa gitmiş olacaktır. Söz konusu bilgiler sisteme girildikten sonra ise tercih edilecek il içerisinde hizmet veren kurumların listesi gelmekte ve bunlardan istenilen tercih edilebilmektedir.

Pasaport randevu alma işlemleri sırasında gelen kurumların yoğunlukları da yer almaktadır. Yani söz konusu kurumlar tarafından verilebilecek en yakın randevu tarihi ve en yakı tarihteki boş yerlerin sayısı sistem tarafından randevu almak isteyen kişilere bildirilmektedir. Böylece insanlar bunlar arasından kendileri için en uygun olanı tercih edebilmektedir. Yapılacak olan tercihte kişilerin kurumlara olan yakınlıkları ve müsait olan tarihler etkili olduğu gibi bazı pasaport türleri için başvuru yapılması gereken kurum türleri de etkili olmaktadır. Bazı pasaport türleri için başvurular sadece il emniyet müdürlüklerine yapıldığından dolayı insanlar mecburen buraları tercih etmek durumundadır.

Pasaport randevu alma işlemleri sayesinde normalde çok daha uzun sürecek olan işlemler kısa sürede tamamlanmakta ve insanlar böylece ciddi bir zaman tasarrufu sağlamış olduğu gibi yorulmamaktadır. İnternete erişilebilen her noktadan yapılacak randevu işlemi için yapılacak değişiklikler yine yukarıdaki adresten vatandaşlara duyurulmaktadır.

Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ

Bu makalede tam 0 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir