Parti Üyeliği Polisliğe Engel Midir?

29.06.2018
2.059
A+
A-
Parti Üyeliği Polisliğe Engel Midir?

Polis olma hayali kuran adaylar için, bu hayalleri doğrultusunda polis olmak için çeşitli polis gücü eğitim birimlerine başvurular. Bunlar PAEM, POMEM ve PMYO eğitim birimlerinden oluşur. Bunların tamamı Polis Akademisi bünyesinde yer alır. Normalde Polis Akademisi eski işlevinde olmamasına rağmen tüm polis eğitim birimlerini kendi çatısı altında toplayan bir kuruma dönüştürülmüştür. Bunlar harici yakın zamanda başlanan çarşı ve mahalle bekçiliği uygulaması için de adaylar Polis Akademisi bünyesinde eğitim görürler. Adayların başvurdukları polislik işlemleri sırasında bazı engeller karşılarına çıkabilir.

Toplumun tüm kesiminin güvenliğini ve emniyetini sağlamak için çaba sarf eden polislik mesleği, hem toplumdaki prestijleri hem de ülke ortalamasının üstünde maaş almaları gibi çeşitli sebeplerden dolayı son derece tercih edilebilir bir meslek haline gelmiştir. Bu yüzden de ülkemiz gençlerinin birçoğu polis olma hedefi doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır. Polis olmak isteyen aday sayısı çok olsa da doğal olarak belirli bir kontenjan uygulamasına göre polis alımları yapılmaktadır. Herkesin polis olması mümkün olsa ülkemizdeki polislerin çoğu görev yapamaz ve atanamaz duruma gelirlerdi.

Bunun için de belirli şartlar ve kısıtlamalar doğrultusunda adayların, Polis Akademisi bünyesi altındaki polis eğitim birimlerinden biri ile eğitim görüp polis olmaları amaçlanmıştır. Öncelikle polislik mesleğini icra eden memurlar tüm toplumu ilgilendiren görevlerde bulunduğu için bazı kısıtlamalara tabi tutulmuşlardır. Hem fiziki hem sağlık şartları hem de siyasi parti üyesi olmama gibi şartlar polislik mesleğine başvuran adaylardan istenen şartlardandır. Adayların her kesime aynı yaklaşımda ve adil olması polislik mesleği açısından son derece önemlidir. Yani a partisi veya b partisi değil tüm toplum polislerin görev alanındadır. Bu sebeple de siyasi parti üyeliği olan adaylar polis olamazlar.

Adaylar Hangi Durumlarda Polislik Mesleğini Yapamazlar

Polis olmak isteyen milyonlarca aday olsa da emniyet güçleri bünyesinde çalıştırılmak üzere eğitilecek aday sayısı sınırlıdır. PAEM dediğimiz eğitim birimi polis amirleri eğitim merkezi anlamına gelir ve komiser yardımcısı yetiştirir. 2200 civarı yıllık kontenjan uygulaması vardır. PMYO ve POMEM de rütbesiz şekilde polis yetiştirir ve yine bu polis eğitim birimlerinde de kontenjan uygulaması vardır. Adaylar arasından şartlara uygun olanlar ve puanı en yüksek olanlar seçilerek polislik mesleğini icra etmek için eğitim görmeye kabul edilirler. Burada adayların en çok merak ettiği konulardan biri de polislik mesleğini hedefleyenlerin ne gibi durumlarda polis olamayacaklarıdır. Bununla ilgili her yıl PAEM, POMEM ve PMYO aday başvuru kılavuzlarında detaylı şekilde bilgiler adaylara aktarılır. Biz de sizler için adayların hangi durumlarda polis olamayacaklarıyla ilgili bazı bilgileri aktaracak olursak;

 • Siyasi parti üyeliği olan adaylar polislik görevini yapamazlar. Yani Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren polis eğitim birimleri olan PAEM, POMEM ve PMYO ‘da eğitim görmek istiyorsanız kesinlikle hiçbir siyasi partiyle ilgili üyeliğiniz olmamalıdır. Yalnızca siyasi partiler değil, siyasi partilerin yan kuruluşları ile de hiçbir üyeliğiniz bulunmamalıdır. Bazı durumlarda adaylar kendilerinin haberi olmadan parti üyesi yapıldıklarıyla ilgili çeşitli şikayetlerde bulunuyorlar. İleride böyle bir durumla karşılaşıp polislik hedefinize engel olmaması için E-Devlet sitesi üzerinden giriş yaparak herhangi bir siyasi partiye üyeliğinizin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Eğer siyasi parti üyeliğiniz varsa da hangi partiye kayıtlıysanız başvuruda bulunup üyeliğinizi sildirmeniz gerekmektedir. Polisliğe başlarken hiçbir siyasi partiye üyeliğiniz olmadığını yazılı olarak beyan ettiğiniz için, parti üyeliği polislik için engel teşkil eder.

 

 • Terör örgütleri ya da terörist gruplarla ilgili herhangi bir bağlantı ya da propaganda faaliyetlerinde bulunulmamış olması gerekmektedir. Polislik mesleği ülkemizde vatandaşların güvenliğini sağlarken aynı zamanda da terör örgütleriyle yoğun bir mücadele içerisindedir. Daha önce herhangi bir terör örgütüne üyeliği olan ya da terörist grupların propagandasını yapmış olan hiç kimse polislik mesleğini yapamazlar. Bununla birlikte polis olmak için gerekli olan PAEM, POMEM ya da PMYO eğitimi için başvuruda bulunamazlar.

 

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakta polislik için şartlardan bir tanesidir. Polisliği hedefleyen ve PAEM, POMEM ya da PMYO bünyesinde eğitim görüp polis olmak isteyen adayların hepsi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşur. Adaylar farklı ülkelerde yaşıyorlarsa da Türkiyre Cumhuriyeti vatandaşı olmaları durumunda polis olabilirler. Ancak yabancı ülkelerde yaşayıp o ülkenin vatandaşı olmuşsanız Türk vatandaşı olmadığınız için polis olmanız mümkün değildir. Türkiye’de ikamet edebilen ancak Türk vatandaşı olmayan yabancı uyruklu insanlar da polis teşkilatında görev yapamazlar.

 

 • 1 yıl olarak ya da 1 yıldan uzun süreli olarak kasten işlenmiş suçlardan ceza almış olanlar da polis olmak için başvuruda bulunamazlar. Yani adayların 1 yıl veya daha uzun süreli kasten işlenmiş suçlardan hiçbir şekilde ceza almamış olmaları ve sicillerinin bu açıdan temiz olması gereken şartlardan biridir.

 

 • Boy ve kilo sınırlamaları da yine adayların polis olmalarının önündeki engellerden biridir. Polis olmak isteyen erkek adaylar için aranan boy şartı minimum 167 cm iken bayan adaylar için bu şart 162 cm ‘dir. Boy sınırı birçok adayın takıldığı noktalardan biri olsa da vücut kitle endeksi adaylar açısından daha zorlayıcı şartlardan biridir. Vücut kitle endeksi dediğimiz şey boyunuzla uyumlu olması gereken ideal kilonuzdur. Yani boyu 167 cm’den uzun olan her erkek aday ya da 162 cm’den uzun olan her bayan aday polislik mesleğini icra edemezler. Adayların boylarıyla uyumlu olan ideal kilolarında olmaları gerekir. Bu ideal kilonun yani vücut kitle endeksinin her yıl düzenli olarak açıklanan PAEM, POMEM ve PMYO aday başvuru kitapçıklarında yer aldığınız bilmenizde fayda var.

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Polis Okulunda Elenme Oluyor Mu

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Ali efe dedi ki:

  Admin ben siyasi partiye üye değilim ama vekil adayınla mhp ilce teskilat başkanlığinda cekilmis toplu halde resmimiz var o resimde bende varım bu resim facebookta vekilin mhp sayfasında ve kendi profilinde var bu benim polis olmama engelmi

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 2. Mehmet Delice dedi ki:

  Merhaba benim mhp den siyasi parti üyeliğim var üyeliği sildirsem Gine de sorun çıkar mı

 3. Beyza dedi ki:

  Merhaba ben AKP tarafından kurulan Tügva daki
  Genç türkiye kongresinde sunum yapmıştım
  İlerde polisliğe engel olur mu
  Ha bir de henüz 18 değilim

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

 4. Meapay dedi ki:

  Ben mülakattan sonra ögrendim ve iptal ettim buna en son sorusturmadamı cıkacak daha sonuclar belli olmadı mülakat sonusları

 5. Berkay dedi ki:

  Selamınaleyküm admin benim 6 7 tane siyasi partinin lise derneğinde resmim var polis olmama engel olurmu