PAEM

PAEM’de Eğitim

Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM) başvuruları devam ediyor. Başvurular sonucunda mülakat sınavlarına girmeye hak kazanacak adaylar 11 Ağustos tarihinde Polis Akademisi tarafından açıklanacak. Adayların, başvuru evraklarının teslimi, ön sağlık taraması, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat süreci ile başarı puanları belirlenecek. Bu sayede asil ve yedek kazanan listeleri oluşturulacak. Bu konuda rehber niteliğindenki aşağıdaki makaleleri okumanızı tavsiye ederiz.

PAEM eğitimi ne kadar sürer?

Polis Amirleri Eğitim Merkezi, adaylara yaklaşık 11 ay eğitim vermektedir. Eğitimler Ekim aylarında başlayıp Ağustos ayında son bulmaktadır.

PAEM’de hangi dersler okutulur?

PAEM’de hangi derslerin okutulacağı, sayısı, süresi ve eğitim-öğretimle ilgili diğer hususlar her eğitim dönemi öncesinde Müdürlükçe teklif edilir, Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulunun kararı ile belirlenerek Başkanın onayı ile yürürlüğe girer. Derslerin belirlenmesinde mesleki ihtiyaç ve gelişmeler dikkate alınır.

PAEM eğitimlerinin amacı nedir?

Öncelikle Emniyet Teşkilatı’na uygun donanımda amir yetiştirmektir. Her türlü eğitim faaliyetlerinde ve ders dışı zamanlarda öğrencilere mesleki davranış alışkanlıkları kazandırmak esastır.

Eğitimler nasıl uygulanır?

PAEM’de eğitimler sınıflarda, laboratuvarlarda, uygun görülen diğer alanlarda uygulamalı eğitim çalışmaları, inceleme gezileri, araştırma ve seminer yaptırmak suretiyle uygulanır. Ayrıca ders konularında yer almayan ve öğrencilerin öğrenmesinde fayda umulan konularda konferans, seminer, sempozyum, panel ve diğer eğitim etkinlikleri düzenlenir. İhtiyaç duyulması halinde hafta sonu da eğitim yapılabilir. Öğrencilerin bilgi, görgü ve kültürlerini arttırma amaçlı il içi ve il dışı etkinlikler düzenlenebilir.

PAEM öğrenci izinleri nelerdir?

Bu konuda oldukça detaylı bir makale yazmıştık. Lütfen oradan okuyunuz: PAEM Öğrenci İzinleri

Öğrenci Devam Mecburiyeti

PAEM eğitimleri yatılı olarak öğrencilere verilir. Devam zorunluluğu vardır. Toplam beş gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin ilişiği PAEM ile kesilir. Tazminat ödemek zorunda kalırlar.

Öğrenci Sınavları

PAEM’de, bir eğitim-öğretim dönemi içerisinde, her dersten, iki ara ve bir final sınavı yapılır. Aşağıda belirteceğimiz şekilde puan hesaplaması yapılır:

 • Her bir ara sınav notunun % 30’u
 • Final sınavı notunun % 40’ı

toplamı ile başarı notu elde edilir. Öğrencinin final sınavı notu ve başarı notunun en az 60 olması gerekir. Bu şartı sağlayamayanlan öğrenciler bütünleme sınavlarına kalırlar. Bütünleme sınavlarında en fazla üç dersten başarısız olan öğrencilere ek sınav hakkı verilir. Ek sınavdan başarılı olabilmek için her bir dersten en az 60 almak zorunludur. Ara sınav ve final sınavında alınan notlar dikkate alınmaksızın ek sınavda alınan not başarı notu sayılır. Bu şartları sağlayamayan öğrenciler başarısız sayılır ve PAEM’den ilişiği kesilir. Sınavların yapılacağı tarihler PAEM akademik takvimi ile duyurulur. Hafta sonu da sınav yapılabilir. Bir günde en fazla üç sınav yapılır.  Sınavlar, yazılı, test, uygulamalı, sözlü, ödev veya proje şeklinde yapılabilir. Sınavların şekli bir hafta önceden öğrencilere bildirilir. Kabul edilen mazeret nedeniyle sınavlara giremeyen öğrencilere mazeret sınavı hakkı verilir.

PAEM Uygulamalı Eğitim Kampı

Polis Amirleri Eğitim Merkezi öğrencileri, komiser yardımcısı olacakları için tam donanımlı olarak mezun edilmek zorundadırlar. Bu öğrenciler, oldukça çetin şartlar içeren uygulamalı eğitim kampına alınırlar. Kamp Polis Akademisi Başkanlığı Didim Uygulamalı Eğitim Kampı Şube Müdürlüğü’nde yapılır.

PAEM eğitimlerinde başarılı olan öğrenciler, uygulamalı eğitim kampına katılmak zorundadır. Uygulamalı eğitim ile ilgili detayarı YÖNETMELİKte okuyabilirsiniz. Eğitimler 30 ila 40 gün arası sürmektedir. 2017 yılı eğitim takvimi aşağıdadır:

Kamp hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz: PAEM Uygulamalı Eğitim Kampı

Staj Uygulaması

PAEM’de eğitimine devam dışarıdan alınmış lisans mezunu öğrenciler, görmüş oldukları eğitimlerin uygulamalarını ve yapılan işlemleri öğrenmek ve amirlik vasıflarını kazanmalarını sağlamak maksadıyla Başkanın teklifi ile Genel Müdürün onaylayacağı illerdeki uygun görülen birimlerde ve zamanda, Başkanlıkça hazırlanan staj eğitimi kılavuzu çerçevesince uygulamalı mesleki eğitim alırlar.

Mesleki Eğitim Sertifikası

PAEM’i başarı ile bitiren öğrencilere, Başkan ve Müdür tarafından imzalanan sertifika verilir ve eğitim sonu sınavına girmeye hak kazanırlar.

PAEM Eğitim Sonu Sınavı

PAEM eğitimlerini başarı ile tamamlayan adaylar, mezun olup göreve başlayabilmek için eğitim sonu sınavından başarı ile ayrılmalıdırlar.

Konu hakkında aklınıza takılanları soru-cevap bölümümüzden ve konu altındaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

85 Yorum

   1. Admin bey/bayan liseden yks ilemi geciliyo bu sene son sinifim eger geciliyosa kac yil okul okuduktan sonra meslek sahibi oluruz

  1. Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi istenmektedir. e-Devlet çıktısı olup olmayacağını Polis Akademisi’ne danışmanız lazım.

  1. Orjinali ya da mezuniyet belgesi varsa onu götürün. Yoksa ve alma imkanınız yoksa ön başvuruda e-devletten alınan da kabul edilecektir muhtemelen. Ama kesin kayıtta orjinali isterler.

   1. Admin ben sporcuyum senelerdir fitness yapiyorum ve iyi denecek bi kas kutlesine de sahibim fizgim ve lisanim da gayet iyi diksiyon dersi de aldim univde sizce paem icin şansim ne olur?

  1. Okul yönetimi sene başında karar veriyor. Bazen serbest oluyor bazen yasaklanıyor. Okul başlayınca öğrencilere duyurulur.

 1. 11 aylık Eğitim bittikten sonra atamalar nasıl oluyor. İstediğimiz yere tercih verebiliyormuyuz ?

 2. Merhaba, paem sonuçları hala aciklanmadi iptal edilebilme ihtimali var mı acaba edilmezse sizce ne zaman açıklanabilir?Teşekkürler

 3. Paem sonuçları açıklandı yaklaşık 40 günlük süreçte güvenlik soruşturması mı yapıldı yoksa eğitime basladıktan sonra mı yapılıyor.Gecikmenin sebebini biliyor musunuz?

 4. Paeme evli olan kisiler basvurabiliyor mu ve evli kisilerin egitimleri nasil oluyor aksam evlerine geri donebiliyolar mi ?

 5. Değerli Admin sivilden komiser yardimcısi 2220 kadar alinacak deniliyor kesin mi uzuyada bilir mi oyleyse 2 seneyle kaciriyorum , simdiden tesekkurler

 6. EVLİ OLAN PAEM ÖĞRENCİLERNİN İZNİ NASIL. İLLA YATILI KALMA MECBURİYETİ VAR MI?

 7. net bir sorum olucak okulun ilk gununden mezun olana kadar kac kere ve ne zmanlarda saglik tan geciyoruz okula girmeden onceside dahil ?

 8. Ben 11 sınıfım üniversite sınavına girip herhangi bir bolum okuduktan sonra , komiser olmak için hangi yölü izlemeliyim .bilgilendirirseniz çok memnun olurum

 9. yeterli puan alıp paeme girersek . kaç yıl okucaz. okurken devletten maaş gibi bişey alınıyormu ?

 10. sayın admin,
  mezunlar alacağı sertifika’da ne yazılır, yani yüksek lisans derecesi mi ?
  teşekkürler

 11. Merhaba lisans mezunu olup 2018 yılında açılacak olan hem PAEM hem pomem e başvuru yapabilirmiyim aynı anda ? Ayrıca lisans mezunları pomemden de komiser yardımcısı olamıyor mu?

 12. Bedelli askerlik başvurusu sonucunda yapılacak olan 21 günlük askerlik(eğitim), PAEM in 11 aylık eğitim dönemi içine denk gelirse YÖK te de olduğu gibi özel izin veriliyor mu?

 13. Merhaba, paeme başvuru yapacağım, 31 haziranda tecilim doluyor, Eylül ayında hazır asker durumuna geçiyorum. Sorun teşkil eder mi

 14. Paem mülakatında başarız olduktan sonra yıl içerisinde tekrar komiser yardımcısı alımı olduğunda başvurabiliyor muyuz? yoksa hakkımız bitiyor mu

 15. Hayırlı çalışmalar…

  1) Mülakatlara gözlükle girilebiliyor mu?

  2) Tecilimi bozdurdum kasımda nasipse askere gideceğim, o tarihlerde mülakata çağırılma durumunda sorun olur mu?

  3) Bazı arkadaşlar saatlerde mülakat alanında beklediklerini söylemişler acaba orada mescid mevcut mu veya beklediğimiz yerde namazımızı kılabileceğimiz bir yer var mı?

 16. kaçakçılıktan beraat kararım var. dava temyizde. yargıtayda arşivde görünüyor. Güvenlik tahkikatında problem oluşturur mu

 17. Lisans mezunuyum kpss puanım 73,88 girme ihtimalim var nmı başvurumu yaptım . Açıktan 2. Üni okuyorum dönem kaydımı yaptırsam olumsuz etkiler mi

 18. 2021’de liseden mezun olacağım. Sizce üniversiteye girip sonra POMEM ve PAEM’e mi girmeliyim yoksa PMYO’dan başlayıp meslekte terfi alabilir miyim?

  1. Değerli okuyucu çağrılırsınız ama orda alacağınız puan ile ortalama yapılır ona göre değerlendirme yapılır.

 19. İyi günler . Kpss puanım 75 spordan 80 aldım . Mülakatta 85 üstü alırsam asil olarak girme ihtimalm nedir ?

 20. Merhaba. Benim KPSS 82 spor 90 mülakattan 70-80 arası verseler asil olarak girme ihtimalim nedir ? Teşekkürler.

 21. acaba paem e gidebilmek için illa unıvesıte bıtırmemız gerekıyor mu yoksa liseden sonra basvuru yapabiliyormuyuz.

 22. Admin ben paemi kazandım eğitime gidecem de yüzme bilmiyorum ve çok panik oluyorum yüzme konusunda öğreneceğimi zannetmiyorum. Yüzme dersinden geçemezsem mezun olamazmıyım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu