Ana Sayfa / PAEM / PAEM Sözlü Mülakat Soruları

PAEM Sözlü Mülakat Soruları

Polis Amirleri Eğitim Merkezi için başvuruda bulunacak adaylar 22 Temmuz tarihinde yapılacak olan KPSS sınavına hazırlanıyorlar. Geçtiğimiz yıl iyi puan alan adaylar ise PAEM alımlarının yapılmasını bekliyor. Bilindiği gibi PAEM için başvuruda bulunacak adaylarda aranan yazılı sınav niteliği taşıyan tek sınav KPSS ‘dir. KPSS sınavına girip P3 puan türünden alınacak puanlar ise adayların PAEM başvuruları için 2 sene boyunca geçerliliğini korumaktadır. Bu sayede de adayların PAEM için başvurusu için gereken ve %25 etkiye sahip olan KPSS’den geçtiğimiz yıl iyi puan almış adaylar da bu yıl için de başvuru yapabilirler. Ya da bu yıl girecekleri KPSS sınavında alacakları puanın iyi olması halinde gelecek sene de başvuru yapmaları mümkün olacaktır.

KPSS sınavının yapılmasına az zaman kalsa da adayların puanlarında yalnızca %25 oranında etkisi olduğunu unutmamanız gerekiyor. Diğer %25 ise fiziki mülakat, yani parkur aşamasıdır. Bununla birlikte %50 lik puanlama dilimi de direkt olarak sözlü mülakattan alınır. Yani adayların puanları açısından en çok önem vermeleri gereken kısım sözlü mülakatlardır. Elbette bu sadece PAEM sözlü mülakatlarına hazırlanıp diğer mülakatları önemsiz olarak görün anlamına gelmemektedir. Ancak adayların sözlü mülakatı hafife almaması gerektiğini ve çok ciddi anlamda PAEM için kabul edilip edilmeyeceklerinin bu mülakatla belirleneceğini unutmamaları gerekiyor. Ayrıca adaylara 22 Temmuz tarihinde yapılacak KPSS sınavından alacaklar P3 puanın en az 70.000 olması gerektiğini tahmin ettiğimizi belirtelim.

Geçmiş yıllardaki PAEM alımlarına baktığımız zaman baraj puanın 70.000 olduğunu görmekteyiz. PAEM sadece üniversitelerin lisans mezunlarından yani 4 senelik üniversite mezunlarından öğrencileri eğitim görmek için bünyesine kabul eder. Tıpkı diğer polis eğitim birimleri gibi hem kız hem de erkek öğrencileri kabul eden PAEM, yaklaşık 11 aylık sonucunda adaylarının tamamını komiser yardımcısı olarak mezun eder. POMEM’de hem lisans hem de ön lisans mezunlarını alan bir polis eğiitim birimidir ancak onun taban puanı PAEM’e oranla daha düşüktür. Bunun temel sebebinin PAEM’in rütbeli şekilde mezun etmesinden dolayı ve sadece 4 yıllık üniversite mezunlarını kabul etmesinden dolayı olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak PAEM’in eğitim süresinin POMEM’ e göre 2 kat kadar daha uzun olduğunu bilmenizde fayda var.

PAEM Sözlü Mülakatta Adaylar Ne Yapmalıdır ?

PAEM için başvuruda bulunacak adayların sözlü mülakat esnasında yapmaları gereken şeyler vardır. Binlerce adayın komiser yardımcısı rütbesi ile mezun olmayı hayal ettiği Polis Amirleri Eğitim Merkezi, doğal olarak birçok adayı eleyip yalnızca en uygun gördüğü adaylarla eğitime devam eden bir kurumdur. Bu yüzden de en ufak hatanızda elenebileceğinizi aklınızdan çıkarmadan hem 22 Temmuzdaki sınava, hem fiziki mülakata yani parkura hem de sözlü mülakata en iyi şekilde hazırlanmaya gayret etmenizde fayda var. Öncelikle KPSS P3 sınavından 70.000 ve üzeri puan almanız gerektiğini unutmayın. Şu aşamada yapacağınzı en iyi şey bu sınava hazırlanmak olmalıdır. Daha sonrasında ise sınavdan iyi bir not aldığınızı varsayarsak fiziki mülakat yani parkur için hazır olmanız gerekiyor. Bununla birlikte fazla kilosu olan adayların da boylarıyla uyumlu olan kilolarını yani vücut kitle endekslerini uygun duruma getirmesini tavsiye edebiliriz. Profesyonel bir diyetisyen yardımıyla vücut kitle endeksinizi uyumlu yapabilirsiniz. Şimdi sizlere PAEM sözlü mülakatında adayların yapması gerekenleri sıralayalım.

 

 • Yetkili bir kurulun karşısına çıkıldığı için adaylar büyük bir heyecan yaşamaktadır. Orada verecekleri yanlış bir cevabın ya da kurulun hoşuna gitmeyecek bir hareketin direkt olarak PAEM başvurusundan elenmenize sebep olacağınızı bilerek heyecan yaşanabilmektedir. Öncelikle adaylar sakin olmaya çalışmalıdırlar.

 

 • Daha sonrasında ise kurulun sorduğu soruları iyi algılamaya çalışın. Yani ezbere cevaplar vermektense kurulun ne sorduğunu tam olarak idrak etmeye çalışın. Toplamda yıllık olarak 2200 civarı öğrenci alındığı için, yetkili kurul herkese aynı soruları sormaz. Siz de her soruya karşı hazırlıklı olmalısınız.

 

 • Sözlü mülakata girmeden önce geçmiş yıllardaki sorulan sorulara bakarak az çok fikir sahibi olmaya çalışabilirsiniz. Kitap okuyarak, genel kültürünüzü geliştirici bilgiler öğrenerek PAEM sözlü mülakatı için hazırlanabilirsiniz.

 

 • Kurulun sözlü mülakatta yaptığı şeyin, adayların söylenenleri anlayıp anlamadığını da incelediğinin farkında olun. Yani direkt olarak ezberlenmiş cevaplarla gidip alakasız cevaplar vermemeye çalışın.

 

 • Eğer bazı yiyecek veya içecekler sizleri daha çok panik haline veya strese sokuyorsa mülakattan önce onları tüketmemeye gayret edin. Su içerek sakinleşmeye çalışın.

Geçmiş Yıllara Ait PAEM Sözlü Mülakat Soru Örnekleri

Adayların daha iyi bilgi sahibi olması için geçmiş dönemlere ait PAEM mülakat sorularına göz atmaları son derece önemlidir. Netice itibariyle her yıl sorulan sorular birbirine benzer mantıklarla sorulur. Örneğin bir yıl Birleşmiş Milletler ile ilgili soru sorulabilirken, diğer yıl da UNICEF ile ilgili soru sorulabilmektedir. Adaylar direkt olarak cevapları ezberlemek yerine cevaplarla alakalı hangi soruların çıkabileceğine yönelik araştırma yaparak genel bir hazırlık yaparlarsa, kendileri adına daha verimi olacaktır. Şimdi sizlere geçmiş yıllarda PAEM mülakatlarında adaylara sorulmuş olan bazı sorulardan örnekler verelim.

 

 • Terör örgütlerinin nasıl engellenebileceğini düşünüyorsunuz ?

 

 • Enflasyon nedir ? Enflasyon yüksek ise nasıl düşürülebilir ?

 

 • Dünya Sağlık Örgütü nedir ? Türkiye’nin üyeliği var mıdır ?

 

 • Türkiye anayasalarını sayarak, bunlarla ilgili ufak bilgiler veriniz.

 

 • Hukuken açıklayacak olursak savunma ne anlama gelir ?

 

 • Ülkemizdeki vekil sayısının 600 olmasının faydasını açıklayınız.

 

 • Greenpeace adlı kuruluş hakkında bilgiler veriniz.

 

 • Günümüzde sosyal medyanın ve internetin yeri hakkınızda bilgi veriniz.

 

 • Dünyada bugüne kadar atılan atom bombaları nerelere atıldı ?

 

 • Weber’e göre ideal bürkrasiyi açıklayınız.

 

 • Dijital verinin ne olduğunu açıklayınız.

Bu makalede tam 35 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

35 Soru Var

 1. 2017 yılındaki kpss p3 puanım 70.8’di. bu sene sınava tekrar girecek olmama rağmen merak ettiğim bir durum var. olası bir sınav talihsizliğinde geçen seneki puanım olan 70 puan, mülakata çağırılmak için yeterli midir acaba? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 2. 22.donem pomem sonuçları ne. Zaman aciklanir

 3. Kolay gelsin benim astimat 4.5 ile 5 kazandiktan sonra kesin ameliyat olcam desem çözüm olurmu gözlük kullaniyorum ama

 4. 1989 dogumlular icin 1 ocak duzenlemesi yapilabilir mi ?

 5. Sağ elimin üzerinde dikiş izi var komiserlik için problem yaratır mı

 6. Merhaba kolay gelsin. Devam eden mahkememden dolayı 23 mayısta kazandığım Uzman Cavusluk sınavımın son aşamasi olan guvenlik sorusturmasi olumsuz cikti. 18 Eylul de duruşmam var. Ve buyuk ihtimal beraat edicem. Mahkemeden beraat ettikten sonra polisliğe veya tekrar Askeriyeye başvuru yapabilir miyim? Dava dosyası (2911 sayili toplanti ve gosteri yuruyuslerine katilma ve kamu malina zarar verme) ama ben ne katildim. Ne zarar verdim. Goruntu kaydim delil ispat vs hic bir sey yok. Sucsuzum…

  Yardimci olursaniz cok sevinirim. Tesekkurler.

  Saygilarimla.

 7. Kasım ayında askere gitmem gerekiyor komiser yardımcılığı sınavını kazanıp kazanamadığımız kasım ayından önce belli olurmu bilginiz veya tahmininiz varmı

 8. Merhabalar. Hocam bu sene paem e başvurmayı düşünüyorum. Açıkçası çok istiyorum. Kpss puanı, parkur ve sözlü mülakatta kendime çok güveniyorum. lakin sağlık taramasından geçebilirmiyim bilmiyorum. Aslında işimi bırakıp gelicem. Sol kolumda çocuklukta yaptığım bi hata sonucu jilet izi var. Yaklaşık 2 cm. Ama uzun süre olduğundan et rengiyle bütünleşti 5 metreden pek belli olmuyor. İnşatta çalıştım her tatilde. Bundan dolayı da sağ kolumda şiş kesiği var iki tane. bunlar biraz daha ince diğerine nazaran. Ha bir de kasık fıtığı ameliyatı oldum. Bunları sıralayınca taramadan geçemeyeceğimi düşünüyorum. Sizce başvurmalı mıyım?

 9. Sol işaret parmağımda kapıya sıkışmadan dolayı dikiş izi var parmak izim çıkmıyor Ehliyet alırken kopuk olarak kaydetmişlerdi kullanıma engel değil fazlada belirgin değil sağlıkta sıkıntı çıkarmı

 10. Meehaba ben lisans 3.sınıfta geçtim 2020 de ve sonrasında komiser yardımcılığı alınmıyacak diye duydum dogrumudur acaba

 11. Komiser yardımcı adayları eğitim sırasında burs veya maaş alıyor mu? Aliyorlarsa ne kadar aliyorlar bilgi verebilir misiniz

 12. Paem için e devletten mezun belgesi yeterlo olur mu acaba ?

 13. Merhaba paem için e devletten mezun belgesi olur mu?

 14. merhaba hocam ben lisans mezunuyum poem girişte kpss puanı hariç neler gerekli

 15. Paem adayları eğitim sırasında burs veya maaş alıyor mu? Tahmini ne kadardır bu

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir