PAEM Sözlü Mülakat Soruları

PAEM Sözlü Mülakat Soruları

Polis Amirleri Eğitim Merkezi için başvuruda bulunacak adaylar 22 Temmuz tarihinde yapılacak olan KPSS sınavına hazırlanıyorlar. Geçtiğimiz yıl iyi puan alan adaylar ise PAEM alımlarının yapılmasını bekliyor. Bilindiği gibi PAEM için başvuruda bulunacak adaylarda aranan yazılı sınav niteliği taşıyan tek sınav KPSS ‘dir. KPSS sınavına girip P3 puan türünden alınacak puanlar ise adayların PAEM başvuruları için 2 sene boyunca geçerliliğini korumaktadır. Bu sayede de adayların PAEM için başvurusu için gereken ve %25 etkiye sahip olan KPSS’den geçtiğimiz yıl iyi puan almış adaylar da bu yıl için de başvuru yapabilirler. Ya da bu yıl girecekleri KPSS sınavında alacakları puanın iyi olması halinde gelecek sene de başvuru yapmaları mümkün olacaktır.

KPSS sınavının yapılmasına az zaman kalsa da adayların puanlarında yalnızca %25 oranında etkisi olduğunu unutmamanız gerekiyor. Diğer %25 ise fiziki mülakat, yani parkur aşamasıdır. Bununla birlikte %50 lik puanlama dilimi de direkt olarak sözlü mülakattan alınır. Yani adayların puanları açısından en çok önem vermeleri gereken kısım sözlü mülakatlardır. Elbette bu sadece PAEM sözlü mülakatlarına hazırlanıp diğer mülakatları önemsiz olarak görün anlamına gelmemektedir. Ancak adayların sözlü mülakatı hafife almaması gerektiğini ve çok ciddi anlamda PAEM için kabul edilip edilmeyeceklerinin bu mülakatla belirleneceğini unutmamaları gerekiyor. Ayrıca adaylara 22 Temmuz tarihinde yapılacak KPSS sınavından alacaklar P3 puanın en az 70.000 olması gerektiğini tahmin ettiğimizi belirtelim.

Geçmiş yıllardaki PAEM alımlarına baktığımız zaman baraj puanın 70.000 olduğunu görmekteyiz. PAEM sadece üniversitelerin lisans mezunlarından yani 4 senelik üniversite mezunlarından öğrencileri eğitim görmek için bünyesine kabul eder. Tıpkı diğer polis eğitim birimleri gibi hem kız hem de erkek öğrencileri kabul eden PAEM, yaklaşık 11 aylık sonucunda adaylarının tamamını komiser yardımcısı olarak mezun eder. POMEM’de hem lisans hem de ön lisans mezunlarını alan bir polis eğiitim birimidir ancak onun taban puanı PAEM’e oranla daha düşüktür. Bunun temel sebebinin PAEM’in rütbeli şekilde mezun etmesinden dolayı ve sadece 4 yıllık üniversite mezunlarını kabul etmesinden dolayı olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak PAEM’in eğitim süresinin POMEM’ e göre 2 kat kadar daha uzun olduğunu bilmenizde fayda var.

PAEM Sözlü Mülakatta Adaylar Ne Yapmalıdır ?

PAEM için başvuruda bulunacak adayların sözlü mülakat esnasında yapmaları gereken şeyler vardır. Binlerce adayın komiser yardımcısı rütbesi ile mezun olmayı hayal ettiği Polis Amirleri Eğitim Merkezi, doğal olarak birçok adayı eleyip yalnızca en uygun gördüğü adaylarla eğitime devam eden bir kurumdur. Bu yüzden de en ufak hatanızda elenebileceğinizi aklınızdan çıkarmadan hem 22 Temmuzdaki sınava, hem fiziki mülakata yani parkura hem de sözlü mülakata en iyi şekilde hazırlanmaya gayret etmenizde fayda var. Öncelikle KPSS P3 sınavından 70.000 ve üzeri puan almanız gerektiğini unutmayın. Şu aşamada yapacağınzı en iyi şey bu sınava hazırlanmak olmalıdır. Daha sonrasında ise sınavdan iyi bir not aldığınızı varsayarsak fiziki mülakat yani parkur için hazır olmanız gerekiyor. Bununla birlikte fazla kilosu olan adayların da boylarıyla uyumlu olan kilolarını yani vücut kitle endekslerini uygun duruma getirmesini tavsiye edebiliriz. Profesyonel bir diyetisyen yardımıyla vücut kitle endeksinizi uyumlu yapabilirsiniz. Şimdi sizlere PAEM sözlü mülakatında adayların yapması gerekenleri sıralayalım.

 

 • Yetkili bir kurulun karşısına çıkıldığı için adaylar büyük bir heyecan yaşamaktadır. Orada verecekleri yanlış bir cevabın ya da kurulun hoşuna gitmeyecek bir hareketin direkt olarak PAEM başvurusundan elenmenize sebep olacağınızı bilerek heyecan yaşanabilmektedir. Öncelikle adaylar sakin olmaya çalışmalıdırlar.

 

 • Daha sonrasında ise kurulun sorduğu soruları iyi algılamaya çalışın. Yani ezbere cevaplar vermektense kurulun ne sorduğunu tam olarak idrak etmeye çalışın. Toplamda yıllık olarak 2200 civarı öğrenci alındığı için, yetkili kurul herkese aynı soruları sormaz. Siz de her soruya karşı hazırlıklı olmalısınız.

 

 • Sözlü mülakata girmeden önce geçmiş yıllardaki sorulan sorulara bakarak az çok fikir sahibi olmaya çalışabilirsiniz. Kitap okuyarak, genel kültürünüzü geliştirici bilgiler öğrenerek PAEM sözlü mülakatı için hazırlanabilirsiniz.

 

 • Kurulun sözlü mülakatta yaptığı şeyin, adayların söylenenleri anlayıp anlamadığını da incelediğinin farkında olun. Yani direkt olarak ezberlenmiş cevaplarla gidip alakasız cevaplar vermemeye çalışın.

 

 • Eğer bazı yiyecek veya içecekler sizleri daha çok panik haline veya strese sokuyorsa mülakattan önce onları tüketmemeye gayret edin. Su içerek sakinleşmeye çalışın.

Geçmiş Yıllara Ait PAEM Sözlü Mülakat Soru Örnekleri

Adayların daha iyi bilgi sahibi olması için geçmiş dönemlere ait PAEM mülakat sorularına göz atmaları son derece önemlidir. Netice itibariyle her yıl sorulan sorular birbirine benzer mantıklarla sorulur. Örneğin bir yıl Birleşmiş Milletler ile ilgili soru sorulabilirken, diğer yıl da UNICEF ile ilgili soru sorulabilmektedir. Adaylar direkt olarak cevapları ezberlemek yerine cevaplarla alakalı hangi soruların çıkabileceğine yönelik araştırma yaparak genel bir hazırlık yaparlarsa, kendileri adına daha verimi olacaktır. Şimdi sizlere geçmiş yıllarda PAEM mülakatlarında adaylara sorulmuş olan bazı sorulardan örnekler verelim.

 

 • Terör örgütlerinin nasıl engellenebileceğini düşünüyorsunuz ?

 

 • Enflasyon nedir ? Enflasyon yüksek ise nasıl düşürülebilir ?

 

 • Dünya Sağlık Örgütü nedir ? Türkiye’nin üyeliği var mıdır ?

 

 • Türkiye anayasalarını sayarak, bunlarla ilgili ufak bilgiler veriniz.

 

 • Hukuken açıklayacak olursak savunma ne anlama gelir ?

 

 • Ülkemizdeki vekil sayısının 600 olmasının faydasını açıklayınız.

 

 • Greenpeace adlı kuruluş hakkında bilgiler veriniz.

 

 • Günümüzde sosyal medyanın ve internetin yeri hakkınızda bilgi veriniz.

 

 • Dünyada bugüne kadar atılan atom bombaları nerelere atıldı ?

 

 • Weber’e göre ideal bürkrasiyi açıklayınız.

 

 • Dijital verinin ne olduğunu açıklayınız.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 93 YORUM
 1. Avatar kayra dedi ki:

  2017 yılındaki kpss p3 puanım 70.8’di. bu sene sınava tekrar girecek olmama rağmen merak ettiğim bir durum var. olası bir sınav talihsizliğinde geçen seneki puanım olan 70 puan, mülakata çağırılmak için yeterli midir acaba? cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Avatar Hakan dedi ki:

   Kadınlarda 74 lerde kalıyor taban.

   1. Avatar kayra dedi ki:

    erkekler için sormuştum, kayra ismi iki cinsiyette de var 😀

    1. Avatar Admin dedi ki:

     :Q . Erkeklerde 70’i geçen herkes çağrılıyor kontenjan dolmuyor genelde.

 2. Avatar Hasan dedi ki:

  22.donem pomem sonuçları ne. Zaman aciklanir

  1. Avatar Hakan dedi ki:

   1 haftaya açıklanır.

   1. Avatar Ahmet dedi ki:

    Kolay gelsin gozlerimde astimat sayisi fazla 4.5 ile 5. Sikinti olurmu veya kazanirsan kesin ameliyat olacam desem cozum olurmu gözlük kullaniyorum

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Lazer olmalısın.

 3. Avatar Ahmet dedi ki:

  Kolay gelsin benim astimat 4.5 ile 5 kazandiktan sonra kesin ameliyat olcam desem çözüm olurmu gözlük kullaniyorum ama

 4. Avatar İlyas dedi ki:

  1989 dogumlular icin 1 ocak duzenlemesi yapilabilir mi ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   olabilir tabiki.

 5. Avatar Samet dedi ki:

  Sağ elimin üzerinde dikiş izi var komiserlik için problem yaratır mı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İzin durumuna bağlı

   1. Avatar Ahmet dedi ki:

    Çok dikkatli bakılmadığı sürece dikiş izi görünmüyor ama parmak izi okunamıyor işte

 6. Avatar UzmSahin06 dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. Devam eden mahkememden dolayı 23 mayısta kazandığım Uzman Cavusluk sınavımın son aşamasi olan guvenlik sorusturmasi olumsuz cikti. 18 Eylul de duruşmam var. Ve buyuk ihtimal beraat edicem. Mahkemeden beraat ettikten sonra polisliğe veya tekrar Askeriyeye başvuru yapabilir miyim? Dava dosyası (2911 sayili toplanti ve gosteri yuruyuslerine katilma ve kamu malina zarar verme) ama ben ne katildim. Ne zarar verdim. Goruntu kaydim delil ispat vs hic bir sey yok. Sucsuzum…

  Yardimci olursaniz cok sevinirim. Tesekkurler.

  Saygilarimla.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Birşey diyemem maalesef.

 7. Avatar İbrahim dedi ki:

  Kasım ayında askere gitmem gerekiyor komiser yardımcılığı sınavını kazanıp kazanamadığımız kasım ayından önce belli olurmu bilginiz veya tahmininiz varmı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bilmiyorum

  2. Avatar KILIÇ dedi ki:

   Bende aynı durumdayım o zamana kadar açıklanır diye düşünüyorum çünkü ekim ayında adaylar eğitime başlayacaklar.

 8. Avatar Batu dedi ki:

  Merhabalar. Hocam bu sene paem e başvurmayı düşünüyorum. Açıkçası çok istiyorum. Kpss puanı, parkur ve sözlü mülakatta kendime çok güveniyorum. lakin sağlık taramasından geçebilirmiyim bilmiyorum. Aslında işimi bırakıp gelicem. Sol kolumda çocuklukta yaptığım bi hata sonucu jilet izi var. Yaklaşık 2 cm. Ama uzun süre olduğundan et rengiyle bütünleşti 5 metreden pek belli olmuyor. İnşatta çalıştım her tatilde. Bundan dolayı da sağ kolumda şiş kesiği var iki tane. bunlar biraz daha ince diğerine nazaran. Ha bir de kasık fıtığı ameliyatı oldum. Bunları sıralayınca taramadan geçemeyeceğimi düşünüyorum. Sizce başvurmalı mıyım?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Başvurun tabiki. Ufak izler sorun olmaz.

 9. Avatar Ahmet dedi ki:

  Sol işaret parmağımda kapıya sıkışmadan dolayı dikiş izi var parmak izim çıkmıyor Ehliyet alırken kopuk olarak kaydetmişlerdi kullanıma engel değil fazlada belirgin değil sağlıkta sıkıntı çıkarmı

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İnceleyen heyet takdirinde.

 10. Avatar Songül dedi ki:

  Meehaba ben lisans 3.sınıfta geçtim 2020 de ve sonrasında komiser yardımcılığı alınmıyacak diye duydum dogrumudur acaba

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şimdilik öyle.

 11. Avatar KILIÇ dedi ki:

  Komiser yardımcı adayları eğitim sırasında burs veya maaş alıyor mu? Aliyorlarsa ne kadar aliyorlar bilgi verebilir misiniz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   400 tl burs var

 12. Avatar Muhammed dedi ki:

  Paem için e devletten mezun belgesi yeterlo olur mu acaba ?

 13. Avatar Muhammed dedi ki:

  Merhaba paem için e devletten mezun belgesi olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O ne oluyor?

 14. Avatar ismail dedi ki:

  merhaba hocam ben lisans mezunuyum poem girişte kpss puanı hariç neler gerekli

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Polis olma şartları aynen geçerli.

 15. Avatar KILIÇ dedi ki:

  Paem adayları eğitim sırasında burs veya maaş alıyor mu? Tahmini ne kadardır bu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   400 tl

 16. Avatar Ege dedi ki:

  2019 paem alımları ne zaman olur tahminen

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Eylül ayında

 17. Avatar Efe dedi ki:

  2018-2019 alımları ne zaman olur

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Eylül ayınca

 18. Avatar İpek dedi ki:

  Bu sene puanlar düşebilir mi acaba öyle bi olasılık var mıdır kadınlar için ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Düşmesi zor

 19. Avatar Yılmaz dedi ki:

  Komiser yardımcılığını kazanırsam eğer askerlik yapmam gerekiyor mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   hayır

 20. Avatar Görkem dedi ki:

  Önce spor mülakatı mi yapıyor, sözlü mülakat mı ?

 21. Avatar Cansu dedi ki:

  Kolumda dirsekle omuz arasında 15 cm büyüklüğünde dovme var. Yeni yönetmeliğe göre uniformada görünmeyen dovmeler kabul ediliyor ancak hiza olarak bir şey belirtilmemiş. Kol kısmındaki kiyafetten kapanan dovmeler de kabul ediliyor mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İnceleyen yetkili takdirinde

 22. Avatar Sefa dedi ki:

  Merhaba ben paeme basvurucam aynı zamanda pomeme de basvurabilirmiyim

   1. Avatar Sefa dedi ki:

    Paeme ön başvuru sonrası asıl başvuru ne Zaman gereken belgeler nereye götürülecek bilginiz varmi

    1. Avatar Admin dedi ki:

     duyuru yapılacak

 23. Avatar Sefa dedi ki:

  Paem ön başvuru yapıldıktan sonra ne yapmam gerekiyor asıl başvuru ne Zaman bilgi verirmisiniz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   duyuru bekleyeceksin

 24. Avatar Nil dedi ki:

  Merhaba bu dönem 300 kadın komiser yardımcısı alınacak 73,99 puanla mülakata çağırılabilir miyim ? Geçen sene kaç puanla kapandı biliyor musunuz ?

 25. Avatar Nil dedi ki:

  Merhaba bu yıl 300 kadın komiser yardımcısı alınacak 73,99 puanla mülakatlara çağırılabilir miyim ? Geçen sene kaç puanla kapandı biliyor musunuz ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   74.5 larla

 26. Avatar Fatih dedi ki:

  Merhaba, benim Kasım da askerliğim geliyor. Geçen yılki sürece göre Kasım a kadar sonuçlar açıklanır mı acaba? Teşekkürler şimdiden.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Açıklanır tahminindeyim.

 27. Avatar Hakan kislak dedi ki:

  Ben şuan 22. Donem pomem ogrencisiyim paeme basvursam egitimdeyken mulakata gonderirler mi. Geçen sene gondermemisler kararsiz kaldim basvursam vurmasam mi. Benim böyle bir hakkim yok mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Okula danışmalısın

 28. Avatar Hakan dedi ki:

  Merhaba ben 22.donem pomem ogrencisiyim paeme basvursam beni mulakata gonderirler mi.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   okula danış

 29. Avatar Burak koç dedi ki:

  Merhaba, hocam muhtemelen 27 eylül de 20 günlük bedelli askerlik hizmetimi yapmakla mükellef olacağım . Sorum ; 27 eylül 20 ekim arasında komiser yardımcılığı sınavı olursa askerlik şubeden izin alıp mülakata katılabilirmişim yalnız ilişiğim kesilmediği için belge alamayacağım . Komiser yardımcılığı Şartlarında askerlikle ilişiği bulunmadığına dair belge istemiş. Bu durum bir engel teşkil eder mi ? Teşekkürler .

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Akademiye danışın

 30. Avatar Ahmet dedi ki:

  71 puanla mülakata cağırılırmıyım ??

 31. Avatar paem dedi ki:

  merhbalar
  2015’te Paem’e giren arkadaşımı en başta olan fiziki yeterlilik testi ,sağlık kontrol ve mülakattan geçerek eğitime başladı. Eğitime başladıktan aylar sonra sözlü bir mülakatla elendi ve emekleri heba oldu.
  eğitim esnasında veya eğitim sonunda mülakat uygulaması hala devam etmekte midir?

 32. Avatar Ayşe dedi ki:

  merhaba. sağlık şartlarında boy konusuna çok dikkat etmemişim. benim boyum 1.59 beni direkt elerler mi?

 33. Avatar Gizem dedi ki:

  Merhaba vücut kitle endeksi hala cok onemli mi benim 17 civarlarinda boy 1.68 kilo 48

 34. Avatar Aslan dedi ki:

  Merhaba admin paemi bitirdikten sonra çalışacağımız birimi biz mi seçiyoruz yoksa onlar mı seçiyo

  1. Avatar Admin dedi ki:

   onlar seçiyor

 35. Avatar remzi dedi ki:

  Merhaba arkdaşlar ben komiser yardımcılığına ön başvuru yaptıktan sonra ne kadar süre içinde mülakata çağırıyorlar admin bey cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   1 ay içinde

 36. Avatar Sule dedi ki:

  Merhabalar yüzümün sağ tarafında sivilce lekesi var 5 metreden belirgin. Elenme sebebimi acaba

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 37. Avatar AAA dedi ki:

  HOCAM GECEN SENE MÜLAKATA GİRDİM DİLİMDE ÇOK AZ PELTEKLİK VAR ”R” LERDEN AMA GEÇMİŞTİM VE MÜLAKATI BAŞARIYLA TAMAMLADIM… BU SENE TEKRAR MÜLAKATA GİRECEĞİM ELEMELERDE ACABA ELEMEYE KALKARLARSA GECEN SENE GEÇTİĞİMİ SOYLEMEM BİRŞEYİ DEĞİŞTİRİR Mİ ?

  1. Editör Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu
   Değiştirmez o anlık ne karar verilirse o geçerli olur.

 38. Avatar Aday dedi ki:

  Hocam benim merak ettiğim paemden mezun olunduğunda meslek içi pöh alımlarına başvurulabiliyor mu? Bunun için gereken şartlar nelerdir? Bilgilendirirsen çok sevinirim..

 39. Avatar Hüseyin dedi ki:

  Mülakatta hangi kıyafet uygun olur. Genelde takım elbise giyin gibi öneriler var.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Takım elbise veya sizi ciddi gösterecek bir elbise tercihiniz olsun.

 40. Avatar Sibel dedi ki:

  Merhaba
  Komiser yardımcılığı için diş telleri sorun olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Hayır sorun olmaz.

 41. Avatar osman dedi ki:

  Spor mülakatı ve sözlü mülakat aynı gün mü oluyor ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Daha açıklama yapılmadı.

 42. Avatar Sencer dedi ki:

  Merhaba Admin
  9 Ekim de mülakata girdim. Içeri ilk girdiğimde üyelerden bir tanesi hey maşallah dedi. Sonra kendi mi tanıttım. Kendimi tanıtırken son derece iyi bir diksiyonla ve akıcı olarak tanıttım.Tanitirken sonunda yüksek lisans mezunu olduğumu ingilizcemi ilerledikten sonra da doktora yapmak istediğimi soyledim. Sonra kart çektim karttaki soruyu da bildim. Ama cevabinin yarisini soyledim kalanını söylememe izin vermeden tamam karti kenara koy dediler.Bana bakarken tebessüm ederek bakıyorlardı. En son ortadaki komisyon başkanı sen sanki akademik kariyer yapacak gibisin bize çevik te vs. çalışacak adamlar lazım dedi. Sonra dosyaya bisey yazdı.Bende her birimde aktif olarak çalışırım dedim. Özellikle özel harekatta görev almayı çok istediğimi söyledim.Doktorayi da kazanırsam polis akademisi bunyesinde yapmak istedigimi soyledim. Sonra komisyon başkanı da bana bak olur da kazanırsan seni özel harekata yazarım dedi. Bende nasip olurda kazanırsam yazın efendim dedim . Kapıdan çıkarken yüzlerine yine baktım tebessüm ediyordu hepsi. En Son çıktım kapıda bekleyen komiser bile amma güldünüz içerde iyi geçti galiba dedi. Içerde diğer üyeler 2 dk bile durmazken ben rahat 5 dk durmuşumdur.
  Özetle böyle geçti mülakatım admin sizin tecrübelerinize göre nasıl geçmiş mülakatım. Bize çevik kuvvetten çalışacak adam lazım sözleri benim üzerime çizik attığı anlamına mi geliyor.Kolay gelsin..

  1. Admin Admin dedi ki:

   Gayet başarılı geçmiş Hayırlısı olsun inşallah.

   1. Avatar Sencer dedi ki:

    teşekkür ederim 🙂

 43. Avatar Melek dedi ki:

  2020 de komiser yardımcılığı alımı olmayacak mı yoksa 2020 den sonra mı geçerli ? Net bir şey mi

 44. Avatar Umut dedi ki:

  Polis meslek yüksek okulunu bitirip düz polis memuru olanlar, komiser yada başkomiser olarak terfi edebilirmi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   lisans mezunu olmaları lazım…

 45. Avatar birisi dedi ki:

  ben şuanda jandarma olarak çalışmaktayım.Eğer eğer paemi kazanırsam okulu dondurup sözleşmem bittiğinde eğitim görebilr miyim ve jandarmadan istifa edipte paemi kazanırsam hani sen jandarmayı bıraktın komiserde olamazsın derler mi?