PAEM Sağlık Raporu Alma

27.10.2017
15.212
A+
A-
PAEM Sağlık Raporu Alma

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) 3. dönem kazanan asil ve yedekler geçtiğimiz günlerde açıklandı. PAEM sürecini sabırla takip eden ziyaretçilerimize yönelik, 2. dönem PAEM mezunu bir meslektaşınızın, genel tavsiyelerini “PAEM Öğrencilerine Tavsiyeler” başlığıyla sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda, ilk yazımızın devamı olarak PAEM intibak sürecindeki ve mezuniyet aşamasında yapılan sağlık taraması konusuna değineceğiz.

Sağlık yönetmenliğinin tüm detaylarını bilme şansım yok takdir edersiniz ki. Ama okulda geçirdiğim 1 sene içerisinde bu konuda ciddi bir birikimimiz oldu. Gördüklerimizden duyduklarımızdan tecrübe ettiklerimizden vs.

Öncelikle 2 kez detaylı sağlık kontrolünden geçeceksiniz; biri intibak eğitiminin hemen ilk günlerinde başlayan öğrenciliğe kabul sağlık yönetmeliğine tabidir ve burada sizden A diliminde sağlık şartları ararlar. Sene sonunda ise memuriyete kabul için yapılan sağlık taramasıdır. Burada da C dilimi kabul edilir yani öğrenciliğe kabuk edilen dilimin daha altında bir dilimdir daha esnek anlayacağınız.

Gelelim nedir bu sağlık taramaları: İntibak eğitimin ilk günlerinde başlar. Bu sağlık taramalar için grup grup 29 Mayıs Devlet Hastanesine götürülürsünüz muhtelen. Elinize sağlık evraklarınız verilir öncesinde ya hastanede ya da okulda kan alınır sizlerden. Hastaneye gittiğinizde doktorlar sırayla kaşe vurur evraklarınıza. Bütün bölümler olumlu yazarsa öğrenciliğe sağlık yönünden bir mani olmadığınız sağlık kurulu başkanlığının da onayıyla kabul görür.

Peki hangi bölümler var burada ?

Dahiliye, üroloji, genel cerrahi, psikiyatr, ortopedi, kalp, göğüs hastalıkları, cildiye, göz, kadın hastalıkları, kulak burun boğaz , nöroloji.

Taramalar Nasıl yapılıyor ?

Taramalara sırayla ya da üçer beşer alınıyorsunuz. Bölümüne göre bu değişiyor. Bazı bölümler çok yavaş ilerliyor; örneğin göğüs filminizi tek tek kontrol eden göğüs hastalıkları ya da ekg muayenenizi yapan sırada baya beklersiniz.

Muayeneler çok mu detaylı yapılıyor ?

Böyle bir şeye çok imkan yok sayı kalabalık. Zaman dar olduğu için he rşeye detaylı bakılmasının mümkünatı yok ama doktorlar zaten konularına hakim olduğu için tespitleri de kolay oluyor.

Skolyoz nedir çok elenen olur mu ?

Skolyoz omurilik eğriliğidir derecesi olur bildiğim kadarıyla sınırı da 10 derece üstü elenme sebebi fakat koca devrede bir kişi de bilemedin 2 kişi de çıkar çok görülen bir rahatsızlık değildir.

Gözüm bozuk elenir miyim ne yapmalıyım ?

Gözlerinizin toplam derecesi A diliminde kabulü bildiğim kadarıyla 4 dereceyi geçmeyecek iki gözün toplamı geçerse yine sorun değil bu süreçte izin alıp gözünüzü çizdirebilirsiniz. İntibakta da izin alıp bunu yapabilirsiniz. Paranız olmasa bile devreleriniz fon toplar size yine yardım ederler sıkmayın canınızı gözün çözümü kolay.

Bölümler kontrolünü neye dayanarak yapıyor ?

Dahiliye ve genel cerrahi kan değerlerinize bakar burada ciddi sıkıntı yoksa sorun olmaz. Ben kafanıza takmayın bile derim zaten olsa önceden bilirdiniz illa hastaneye gidip kan tahlili yapmışsınızdır. Sorun olan zaten bilir.

Antidepresan kullandım elenir miyim ?

Arkadaşlar yeşil reçeteli hafif çaplı antidepresanları bir çok insan kullanmıştır zaten ve bunların tedavi süreci olur. Doktor sana bunu 4 ay ya sa 6 aylık bir tedavi süreci için yazar. O süre birimde tedaviniz bitmiştir. Tutup 2 sene önceki olayı takmayın kafanıza yani. Sorun çıkmaz.

Ameliyat oldum elenir miyim ?

Genel cerrahi doktoru boyun ve apandisit bölgenize bakar zaten yalan söylemeniz bir şeyi ifade etmez. Ama ortopedi doktoru ameliyat var mı diye sorarsa sazan gibi var demeyin bırakın kendi bulsun yakmayın kendi başınızı boşuna.

En çok hangi sebeplerden elenen oluyor ?

Kalp kapakçığı sorunu, hepatit B, skolyoz, göz tembelliği, akciğerde ciddi sorun, diğer göz kusurları, tiroid sorunları, ortopedik ameliyatlar.

Kellik elenme sebebi mi ?

Kellikten elenen olmadı. Yine aynı şekilde olmayacaktır.

Karaciğer yağlanması nedir Nasıl anlıyorlar?

Kandaki enzimleri belirten alt ve ast değerleri bunu az buçuk belli eder gitmeden bir kan verip kontrol edersiniz ?

Doktorlardan biri olumsuz yazdı elenir miyim?

Hayır hakem hastaneye çıkar tekrar kontrol sağlanır o da olumsuz verirse o zaman elenme olur olumlu verirse 3. Hakem hastane kararı etkili olur.

Kalp sorunum var mıdır ?

Kalp sorunu bu yaşlarda çok nadir çıkar en az elenmenin olduğu yerlerden biridir olsa zaten anlardınız şimdiye kadar fakat kalp kapakçığı problemi belirti vermeyebilir.

Sağlıktan elenme korkusu yaşıyorum çok aklımdan çıkmıyor nedir bu durum ?

Arkadaşlar sağlıkta illa sizi eleyelim diye uğraşmaz kimse aksine tutmaya çalışır bir problem çıksa bile size yardımcı olur herkes. Kaldı ki 2000 kişi gittik sağlıktan elenen kişi sayısı iki elin parmakları kadardır en fazla.

Sene sonu sağlık oluyor mu ?

Evet bu artık son raddedir. Memuriyet sağlık kontrolüdür ama burada c dilimi bile kabul görür yani ilk sağlık taramasından çok daha rahat geçer elenen olmadı bile desek yeridir.

Arkadaşlar elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım çok kafanıza takmayın, bazı şeyleri yaşayarak görün bence. Paranoyak olmaya gerek yok. Yüzde 95-96 niz geçecektir zaten sağlıktan. Hepinizin hakkında hayırlısı olsun o günlerinizin tadını çıkarın. Hastane sıraları berbattır kuyruk gürültü ama geçecek gidecek.

ETİKETLER:
Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 250 YORUM
 1. kaci dedi ki:

  ama çizdirip gidersek bir sıkıntı yok değil mi hala

  1. Admin dedi ki:

   orun olmaz.

   1. Emin dedi ki:

    Admin öncelikle yardımcı olmanızdan dolayı teşekkür ederim safra kesesinde 8 mm çapında
    Taş var eğitim sürecinde bunu aldırabilitmiyim
    İzin verirlermi ameliyat olmak için yada bu durumdan nasıl elenmeden çıkabilirim

    1. Admin dedi ki:

     Taş öğrenciliğe engel ama yonetmelikte genel cerrah bölümünun A diliminin 2. Maddesinde tümör harici kolesistektomi (safra kesesinin alınması) engel değildir yazıyor yine iyi bilen bı heyet doktoruna sorunux..

  2. Yusuf dedi ki:

   Benim göğsümde sorun var(güvercin göğsü) isimli hastalık sorun olurmu

 2. Serdar dedi ki:

  Admin ekt oldum polislige girebilirmiyim.

  1. Admin dedi ki:

   Ekt nedir?

 3. Hüseyin dedi ki:

  Burnumda et var ama ameliyatı erteledim okul yüzünden sağlık için bu sorun olur mu ameliyat olmalı mıyım

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

  2. İbrahim dedi ki:

   Skol 25 derece sıkıntı olur mu hocam ?

 4. Hüseyin dedi ki:

  Sağ göz tam sol göz tembellik nedeniyle onda sekiz görüyor+1hipermetrop bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Çok etken var emin değilim. Doktora danışın.

 5. Eyup dedi ki:

  Admin benim burnmda et var bide astım hastasıyım sıkıntı olurmu

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

   1. Eyup dedi ki:

    Yanı taktirenemi kalmiş geçen olmuşumudur bu durumda sizçe

 6. Cansu dedi ki:

  Merhabalar 2 sene önce dizimden çapraz bağ ameliyati oldum bildigim kadariyla C grubu dilimine giriyor paem’e basvurursam elenir miyim bu yüzdenn ? Engel midir yani ?

  1. Admin dedi ki:

   Doktor kararındadır.

 7. Burcu dedi ki:

  merhaba..yukarıda piercing sorusunu gördüğüm için soruyorum yoksa bir önemi olmadığını düşünüyordum:( piercingim yok ama sağ kulakta 3 sol kulakta 3 olmak üzere 6 deliğim var.Bu kadar detay önemli olur mu? yani küpeleri çıkarırım da delikleri çok önemsiyorlar mı?

  1. Admin dedi ki:

   O an inceleyenlerin takdirine bağlı.

 8. ECE dedi ki:

  Tüp mide ameliyatı oldum. şu an için oldukça sağlıklıyım doktor kontrolünde sorun olur mu

 9. Bilal dedi ki:

  Gögüs kafasimde ceviz kadar bir çukur var. Kunduracı göğsü diyorlar. Fakat internette göründüğü kadar degil. Bir kac santimlik cukur. Sağlıktan elenir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

   1. Bilal dedi ki:

    Daha once bu konuda elenen oldumu?

    1. Tahsin dedi ki:

     Evet ben de cok merak ediyorum ayni sekilde benim de cok ufak bi cukurluk var

 10. Erdem dedi ki:

  Admin merhaba, sağ ayak çapraz bağım yırtık yaklaşık 9 yıl fln oldu doktora gittim güçlendir sorun olmaz demişti o zamandan beri güçlü tutuyorum sıkıntı olmuyor bu Paem alımında sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz kanısındayım.

 11. yusuf dedi ki:

  merhaba admin burnumun üst yan tarafı ile kaşımın altı ve göz çukruna doğru burunun yan tarafındn 5 dikiş izim var hafif derin.. çok uzaktan belli değil ama yakından dikkatli bakılınca belli oluyor.. subaylık da doktorlar hiç sormadı bile.. ama bu doktordan doktora değişebilir..sence sıkıntı olur mu ? teşekkürler

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz gibi.

 12. Hasan dedi ki:

  Admin renk körüyüm Ama testlerde bazılarını görüyorum bazılarını göremiyorum bu ne kadar sorun olur

  1. Admin dedi ki:

   sorun olur

 13. Remzi dedi ki:

  Genel saglikta mr çekip fıtıga bakıyorlar mi admin bey birde fıtık olan direkt elenirmi

  1. Admin dedi ki:

   Fıtığa bakılır

 14. Uğur dedi ki:

  Sağ dizimde menisküs yırtığı var 6 ay boyunca fizik tedavi gördüm ve dizim %90 oraninda iyileşti. Bu durumum mülakatta elenmeme sebep olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olabilir.

 15. Regaip dedi ki:

  6-7 sene önce bi kaza geçirmiştim va kafamda 30 dikiş var ama saçım tamamen kapatıyor bi sıkıntı olurmu?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 16. Ezgi dedi ki:

  Hocam bende antidepresan kullandım anksiyete bozukluğu denildi ama ilaçları hafif verdi. İçmedim ancak e devlette En son 1 ocak’ta bıraktım gözüküyor bu sorun olur mu yeni dönem PAEM için.

  1. Hakan dedi ki:

   Sorun olabilir.

   1. Ninova dedi ki:

    Mrb . Peki 1 yıl önce anksiyete tanısı konulmuş ama hayatımda psikiyatri ilaçları vs hiç kullanmadım . Konulan bu tanı sorun olurmu aceba

    1. Admin dedi ki:

     Doktor takdirinde.

 17. Hilal dedi ki:

  Şartları açıkça belirtmeniz güzel olmuş teşekkürler bir sorum var diyabet için ameliyat olanlar eleniyorlarmı

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 18. Ali KARATAŞ dedi ki:

  B12 eksikliği polisliğe engel mi ? Teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 19. Kerem dedi ki:

  Tıp 1 diyabet li hastalar başvurabilir mi?

 20. özlem dedi ki:

  doğuştan katarakt ileri seviyede değil sorun olur mu? yönetmelikte engeldir diyor ama böyle bir nedenden elenen oldu mu sormak istedim

  1. Admin dedi ki:

   Engeldir.

 21. Ramazan dedi ki:

  Sınırın üstünde çene geriliğim var ön sağlık kontrolünde detaylı inceleme oluyor mu mülakat ile intibak arası tel taktırmayı düşünüyorum

 22. Erdem bay dedi ki:

  Hayırlı günler, benim iki sorum olacak.
  Öncelikle burun deliklerimin birinde hafif bir daralma varmış bu elenme sebebi olurmu?
  İkinci sorumda dişlerimde biraz caprazlık var bu paem için engel teşkil edermi???

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 23. Hüseyin dedi ki:

  Ön üst orta 2 dişte hafif eğrilik var elenme sebebi mi

 24. Hüseyin dedi ki:

  Ön üst iki dişte hafif eğrilik var elenme sebebi mi

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz

 25. Ceren dedi ki:

  2 göz numaramın toplamı 6 sınavdan sonra mülakat aşamasındamı sorun oluyor yoksa sınava girmeden önce mi sorun oluyor göz bilgi verebilir misinz

  1. Admin dedi ki:

   Önce yaptırmalısın

 26. Emka dedi ki:

  Hormon eksikligi icin hormon ignesi kullaniyorum. Sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   sorun olabilir

 27. krm dedi ki:

  egzema sıkıntı olur mu. ben krem kullanıyorum geçiyor. arada çıkıyor. parmak aralarında var

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 28. Gnckrky dedi ki:

  Merhabalar paem kamiser yardımcılığına başvuru yapıcagim ama gözlerim bozuk lazer yaptiricam ama sağlık kontrollerini mülakatı kazandıktan sonra mı yaptırılıyor bunu soracaktım

  1. Admin dedi ki:

   Önce yaptırmalısın

   1. mehmet dedi ki:

    ama kazanıp kazanmadığımızı bilmeden ameliyat mantıksız geliyor. ya kazanamazsak?

 29. Merve dedi ki:

  Epilepsi için ilaç kullaniyorum.mr veya eeg lerimde bir sorun yok.Komiser yardimciligi icin sorun teşkil eder mi?

  1. Admin dedi ki:

   doktor takdirinde

 30. Fatos dedi ki:

  Kalp ilaçlari kullanıyorum, sorum olur mu?

  1. Admin dedi ki:

   sorun olabilir

  2. Ali dedi ki:

   Polisliği. Kazandım kısacası elenmekden korkuyorum epilepsi den dolayı kazandınız mı Fatoş hanım epilepsi engel oldu mu

 31. Yasin dedi ki:

  Saglik raporu kaç günde biter. İsimden istifa Edip gitmeyi düşünüyorum ama sağlıktan sonradan bir sorun çıkarsa ne olacak diye düşünüyorum

  1. Admin dedi ki:

   kazanırsan istifa et.

 32. Xxx dedi ki:

  Arkadaşlar bu boy kilo ölçümü Nerede yapılıyor sadece ankara da mı yoksa merkez illerde yapılıyor mu

  1. Admin dedi ki:

   paem ankara da

 33. Merve dedi ki:

  ön sağlık muayenesinden önce gözlerimiz çizilmiş olmalı mı ? eğer çizilmesi gerekmiyorsa lens ile ön sağlık muayenesine katılabiliyor muyuz ?

  1. Admin dedi ki:

   çizilmiş olmalı lenle katılamazsın

 34. maslan dedi ki:

  Hayırlı günler. Ben 8 sene önce çift çene ameliyatı oldum. Çene bölgemde platin ve vida mevcut ancak herhangi bir belirti veya engel teşkil eden bir durum yok. Hatta askerliğimi subay eğitimi alarak asteğmen olarak yaptım bu duruma rağmen. Bu durum PAEM e kabul edilmeme veya ilerleyen süreçte elenme gibi durumlara neden olur mu? Sağlık taramasında bu durumu baştan söylemeli miyim sizce? Paylaşımlarınız için de teşekkür ederim.

  1. Admin dedi ki:

   platin doktor takdirindedir

 35. Canli dedi ki:

  Merhaba renk körlüğü direkt elenme sebebi mıdır ?

  1. Admin dedi ki:

   evet

 36. meliha dedi ki:

  Dalak yokluğu engel midir?

  1. Admin dedi ki:

   organ eksikliği sorun olur

 37. sule dedi ki:

  Merhaba, benim anlamadığım şu , sınav ücretini yatırıp internet üzerinden başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru evrakları arasında sağlık raporu olması gerekiyor mu? Yoksa sadece ücreti yatırıp formu mu dolduracağız

  1. Admin dedi ki:

   ücret yatırıp başvuracaksın. evrak işleri daha sonra

 38. Kaan dedi ki:

  Paem de ilaç çıktısını eczaneden mi istediler pomem de eczanelerden istemislerdi intibakta normal receteli bir ilaç gozuktugu icin elendim yine eczaneden ilaç geçmiși mi isterler

  1. Admin dedi ki:

   Siz götürün yanınızda

 39. BARIŞ BOZDEMİR dedi ki:

  bende 2 derece mitral yetmezlik var hiç geçme sansım yok mu acaba kalp için ulturasyona sokuyorlar mı acaba

  1. Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 40. ertugrul dedi ki:

  Küpe deligi problem olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 41. Umut dedi ki:

  Diş hakkında bi bilginiz varmı ? Benim ön dişim kırık gitmeden yaptırmalımıyım? Herhangi bi diş eksikliği yok

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 42. Tunahan dedi ki:

  Hocam astigmatta 1.50 problem olurmu sag goz

  1. Admin dedi ki:

   sorun olmaz.

 43. Tunahan dedi ki:

  Hocam karacigerde hemonjiyom var 13.5 sorun olur mu tesekkurler

 44. Lale Karaca dedi ki:

  Hocam benim de gözüm miyop ve 0.50 astigmat başlangıcı var toplamda iki göz 5 küsür ediyor sorun olur mu

  1. Editör dedi ki:

   Değerli okuyucu 4 ve üstü kabul edilmemektedir.

 45. derya dedi ki:

  Tirodim var ve 3×4 mm boyutunda nodülüm var sağlıkta sorun olur mu

  1. Admin dedi ki:

   Elenirsin diye bir kaide yok kardeşim ilk hastane de muayene olduğunda fazla çıkarsa ankaraya çağırırlar ilaç vs ile duşerebilirsin değeri ama Ankara olumlu yada olumsuz sonuç verebilir üçüncü hastaneye gönderebilir hakem hastane ne derse sonucun o olur sağlık işleri sıkıntılı biraz
   Ama olumsuz gibi.

 46. sinan dedi ki:

  Merhabalar ben 10 yıl önce bacağım kırıldı ameliyat oldum ve pilatin var paem mulakatina gircem birde gozle görülecek bi yerde değil iz bu benim elenme sebebim olurmu

  1. Admin dedi ki:

   olmaz

 47. Mertk dedi ki:

  Sağ kulağımda 32 dB işitme kaybı var . Yönetmelikte bir maddede 20 diğer maddede 30 dB yazıyor hangisi geçerli ?

  1. Admin dedi ki:

   Sınır 20 db..

 48. Ramazan dedi ki:

  Eğer muayenede sınırın üstünde alt çene geriliği çıkarsa direkt elerler mi yoksa intibak sürecinde tel taktırmaya müsade ederler mi?

  1. Admin dedi ki:

   eleme olabilir..

 49. Mustf dedi ki:

  Hocam yüzümde iz var ön saglıktan geçtim intibakta sorun çıkar mı veya sonrasında yüzü çok detaylı incelerler mi

  1. Admin dedi ki:

   genel muayenede değerlendirilir.

 50. hasannn dedi ki:

  yanağımda normal mercimek tanesinden biraz büyük normal siyah ben var düz şekilde. sırtımdada 2 tane et beni var sizce genel sağlıkda sorun çıkarırmı cildiyede .

  1. Admin dedi ki:

   yanağınızda olan genel muayenede sorun olabilir..

 51. Can29 dedi ki:

  Gilbert elenme sebebi midir? Billurubin degerinin yuksek olmasi ve yogun spordan sonra göz altlarinda sarılık olmasina sebep oluyormus. Bende çook az oluyor ve hastalık olarak degerlendirmiyoruz dedi doktor saglik sartlari klavuzunda goremedim bilgisi olan var mi?

 52. umut dedi ki:

  yönetici arkadaşım çocukluk hatası kolumda bir kaç faça izi var aşırı göze batmıyor detaylı bakılırsa görülüyor bu bir sorun teşkil eder mi? şimdiden teşekkürler .

  1. Admin dedi ki:

   hayır

   1. vedst dedi ki:

    ayakta platin var sorun olur mu (dikiş izleri var)

    1. Admin dedi ki:

     evet….

 53. Meu dedi ki:

  Admin benim sol isaret parmagimin yarisi yok engel teskil eder mi arkadasimin arkadasi polis olmus

  1. Admin dedi ki:

   Genel muayenede duruma göre değerlendirme yapılır..

 54. İsimsiz dedi ki:

  Psikaytri ilaç geçmişi için son 2 yılı baz alıyorlar. Paem eğitimdeyken ben iki yılı tam doldurmamış olucam ama mezun olana kadar süre dolmuş olucak. Yinede elenir miyim admin ? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   şansınızı deneyin …

 55. Burak dedi ki:

  Apandisit ameliyatı olmak problem teşkil eder mi?

 56. Remzi dedi ki:

  Kulak zarinda delik var isitmesi normal ama elenir miyim

  1. Admin dedi ki:

   evet…

   1. Kekals dedi ki:

    4000khz ve 6000kz tiz seslerinde iki kulakta 80 db duyuyorum. Elenir miyim

 57. Bahadır Karakelle dedi ki:

  24 Yaşında 9 yıldır sigara içen biri bu muaynede ve Eğitimde sıkıntı yaşar mı?

  1. Admin dedi ki:

   hayır…

   1. Eda dedi ki:

    Merhaba sol gozumden astigmat var %50 ve yine ayni sekilde gorme tembelligi var elenirmiyim

 58. Polis adayı dedi ki:

  4000 Hz ve 6000 Hz sesleri 80 db duyuyorum. Elenir miyim.

 59. Bahri dedi ki:

  Merhaba admin sağlık kurulu raporunda işitme oidımetre testinde biri % 40 verdi olumsuz oldu daha sonra GATA hastanesinden tekrar test yapıldı ve %15 olumlu rapor verildi,şimdi benim raporum uygun sayılacakmı yoksa 3.hakem hastahanesine sevkmi edileceğim.