PAEM Puan Hesaplama

13.06.2017
A+
A-
PAEM Puan Hesaplama

Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM) aday alımlarında, dışarıdan alımların ve kurum içi alımların başarı puanlarının hesaplanması, yönetmelikle belirlenir.

Polis amiri olmak isteyen adaylardan lisans mezunu olmaları istenmekte ve KPSS-yazılı sınav puan şartı aranmaktadır. Lisans mezunu olmayan ve KPSS-yazılı sınav puanı bulunmayan adaylar PAEM başvurusunda bulunamaz. Adaylıkla ilgili diğer detay ve bilgiler ilanlarda açıkça belirtilir.

Adayların başarı puanın hesaplaması ile ilgili olarak, Polis Akademisi Başkanlığı, Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde ilgili madde(MADDE 18 a-b) şöyledir:

MADDE 18 A ve B:

Emniyet mensubu olmayan adaylar için; KPSS puanının % 25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının % 25’i ve mülakat sınavı puanının % 50’sinin toplamıdır.
Emniyet mensubu olan adaylar için, yazılı sınav puanının % 25’i, fiziki yeterlilik sınavı puanının % 25’i ve mülakat sınavı puanının %50’sinin toplamıdır. “

Bu verilere göre, adaylar başarı puanlarını hesaplamak için  aşağıdaki motoru kullanabilirler.

Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS-Yazılı Sınav’dan alınan puan, mülakat puanı ve fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır.

Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Görüldüğü üzere, mülakat ağırlıklı bir puanlama yapılmaktadır.

Başarılı olmak isteyen adayların mülakattan yüksek puan almaları gerekmektedir.

PAEM adaylarını bekleyen en zorlu dönemeç MÜLAKATLAR olacaktır. Mülakatlar başarı puanının %50’sini oluşturmaktadırlar. Bir adayın PAEM’i kazanabilmesi için sözlü mülakattan yüksek puan alması gerekmektedir. Şu an polislik mülakatları için herhangi bir kaynak bulunmamaktadır. Adayların PAEM ve diğer mülakatlara çalışmaları için android mobil uygulama hazırladık. Siz de bu mülakatlarda başarılı olmak istiyorsanız POLİSLİK MÜLAKATLARI ve SORU BANKASI uygulamamızı mutlaka edinin.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Hatice dedi ki:

    Ben 5 ağustos 1993 dogumluyum 2018 sınavina gormek istiyorum motor başvurabilirsiniz diyor ama yaş şartı 31 aralık 1993 sonrası nasil oluyor başvurabilirmiyin bilmiyorum

    1. blank Admin dedi ki:

      İlan gelince netleşir.