Ana Sayfa / PAEM / PAEM Mülakatları Hakkında

PAEM Mülakatları Hakkında

Polis Amirleri Eğitim Merkezi(PAEM) öğrencisi olmak isteyen adayları önündeki en büyük aşama sözlü mülakat sürecidir. Sözlü mülakat, komiser yardımcısı adaylarının başarı puanının %50’sini  tek başına oluşturan önemli bir ölçektir. KPSS ve fiziki yeterlilik parkuru puanı ne kadar yüksek olursa olsun, sözlü mülakattan düşük puan alan bir adayın PAEM okuması mümkün değildir. Bu makalemizde, PAEM sözlü mülakatlarında puanlamanın nasıl yapıldığını genel hatlarıyla anlatmaya çalışacağız.

PAEM başarı puanı nedir?

PAEM adayları, KPSS, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat kıstaslarına göre değerlendirilir. KPSS ve fiziki yeterlilik puanı %25’er, sözlü mülakat puanı ise %50’lik bir ağırlığa sahiptir. Adayın puanları bu ölçeklere göre alınıp genel başarı puanı hesaplanır. Adaylar, kontenjan dahilinde genel başarı puanlarına göre PAEM asil ve yedek kazananlar olarak sıralanırlar.

PAEM başarı puanı hesaplamak için BURADAKİ aracı kullanabilirsiniz.

PAEM mülakatlarına kimler girer?

Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Mülakatlar nerede yapılır?

Ankara Gölbaşı Polis Akademisi’nde yapılır.

Mülakat sınav komisyonunda kimler yer alır?

Mülakat sınav komisyonu; ikisi emniyet müdürü rütbesinde, ikisi öğretim elemanı ile psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu bir kişiden oluşur.

Başarı puanları eşitse ne olur?

PAEM sınavlarına giren adaylar arasından başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; yazılı sınavdan alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Mülakat sınavında nasıl bir süreç yaşanır?

Mülakata giren adaylara soru kartlarından birini çekmesi söylenir. Bu sorular başkanlıkça belirlenmiş ve sınav öncesi kayıt altına alınmıştırlar. Adaylardan, çektiği kart hakkında bildiklerini anlatması ve ifade etmesi beklenir. Adaya çektiği kart ile ilgili farklı sorular da yöneltilebilir. Komisyon,  farklı alanlarda da sorular sorabilir.

Bu süreçte adayın, psikolojik yeterliliği, mesleğe uygunluğu, genel görüşü, düşünce sistemi, kendini ifade etme yeteneği, iletişim kapasitesi ve kelime dağarcığı gibi çok yönlü bir değerlendirmesi komisyon tarafından yapılır.

Adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olması kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir ve bu değerlendirme mülakat komisyonu ile paylaşılır.

Mülakat komisyonu, değerlendirmede adayın hangi yönlerini puanlar?

PAEM mülakat komisyonu, adayın sözlü değerlendirme sürecini aşağıdaki kriterlere göre puanlar;

 1. Konu hakkında bilgi düzeyi,
 2. Kendisinden istenileni kavrama,
 3. Özgüveni,
 4. İfade etme yeteneği,
 5. Beden dilini kullanma becerisi,

Yukarıdaki beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden puan verilir. Başarı puanında, bu mülakat puanının %50’si baz alınır.

Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir. 69 alan aday başarısız olur.

Mülakat sınavı komisyonu; başarılı olan adaylar hakkında “Polis Amirleri Eğitimi Merkezi öğrenci adayı olur”, başarısız adaylar hakkında “Polis Amirleri Eğitim Merkezi öğrenci adayı olamaz” kararı verir. Puanlama ve karar, değerlendirme karar formuna işlenir.

Mülakat komisyonunun değerlendirmesine nasıl itiraz edilir?

PAEM Mülakat sınav komisyonu kararına itiraz edilemez.

PAEM mülakatlarına nasıl hazırlanabilirim? Kitap vb. kaynak var mı?

PAEM mülakatlarına yönelik bildiğimiz herhangi bir toplu kaynak kitap yok. Biz, Polis Noktası olarak adaylara yönelik Polislik Mülakatları uygulaması geliştirdik. Bu uygulama ile, bu zaman kadar polislik mülakatlarında çıkmış 700 civarı soru ve cevabına ulaşabilir, çalışabilirsiniz. Üstelik, uygulamamız sürekli güncellenmekte, yeni sorular ile zenginleştirilmektedir.

Uygulamamızı, istediğiniz platforma göre aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Kendi çalışmak isteyen adaylar, sitemizde arama yaparak polislik mülakatlarında çıkmış soruların çoğuna ulaşabilirler.

Yukarıda aradığım sorunun cevabı yok?

Aşağıdaki yorum bölümünden sorabilir ya da soru-cevap bölümümüzden hızlıca hizmet alabilirsiniz.

Bu makalede tam 86 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

86 Soru Var

 1. gecen sene paeme giren son adayın paem puanı kaçtı..teşekkürler

 2. Paem fiziki yeterlilik sinavi ile sözlü mülakat ayni gun de mi oluyor ?

 3. Pöh fiziki yeterlilik ve sözlü mülakatla birlikte sağlık kontrolü de aynı gün mu yapılmakta??

 4. Her sene komiser yardımcılığı alımı oluyor mu acaba ?

 5. Başvuru sayısı kaç bin oldu tahmin ve duyumunuz var mı admin

 6. Paem de mülakat belli bir güne mi bölünecek. Sonuçta başvuru sayısı on binler olduğu için ortalama her gün kaç kişi mülakata girecek.

 7. Benim puanım 71.5 mülakata çağrılır mıyım teşekkür ederim.Bir de boyumuzu 2-3 cm eksik ölçüldüğü konuşuluyor sizce öyle mi ? teşekkürler

  • admin

   Size kesin geleceğini düşünüyorum. Şimdiden mülakata ve spora çalışmaya başlayın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 8. Merhaba mülakatta bayanlar nasıl giyinmeli yani kurum mulakatlari gibi resmi kıyafet topuklu ayakkabı felan mi bir de bu önemli bir detay mi puanlama açısından.Teşekkürler

 9. Merhabalar admin. Sorum genel bir soru aslinda. Paem pomem ve pmyo icin soruyorum.Goz derecelerim biraz fazla. Mülakata katilmadan once mi cizdirilmeli yoksa intibak egitimine kadar zamanimiz var mi?

 10. Sözlü mülakatı geçip fiziki yeterlilik parkurunda kalırsak ne olur ?

  • admin

   Önce fiziki parkur var. Ondan geçenler sözlü mülakata girme hakkı kazanırlar. Fiziki parkurda elenirseniz sözlü mülakata giremezsiniz.

 11. Komisyon önünde dosyalar olacağı söyleniyor.O dosyalar bizim önceden hazırladığımız sağlık bilgilendirme formu, adli sicil kaydı, sınav sonuç çıktısı vb. mi yoksa yine bize dair polis akademisi tarafından oluşturulan bir dosya mı ?

 12. Mülakatlarin bayramdan sonraya kalma durumu olur mu nasıl olur sizce?

 13. Merhaba paem parkurda kaç saniye altı olan eleniyor pomemle aynı mı bir de yıldan yıla değişiyor mu süreler?şimdiden teşekkürler

 14. diyelim ki 15 temmuzla ilgili soru geldi ve ben de bunun önemli bir gün olduğunu milletin iradesine sahip çıktığını , kahramanlarımızın olduğunu söylesem ama bunun yanında bu olaın nedenini hükümetin fetöyle olan işbirliğinin sonucu olduğunu söylesem 90 alacaksam da beni elerler mi? “Ne istediler de vermedik!” laflarını hatırlatsam mesela?
  Yoksa köprüden geçene kadar ayıya dayı mı demeliyim?

 15. puanım 70.4 mülakata çağırılma ihtimalim nedir

 16. Paem fiziki yeterlilik parkuru ve mulakat ayni gunde mi olacak? Ankara’da mi olacak sadece?

 17. Genellikle hangi mülakatlar da kalınıyor ?

 18. Yani diyorum ki sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik parkuru arasında hangisinde daha çok adaylar kalıyor?

 19. Çok küçük çaplı bel fıtığı pomem yada paem için sorun teşkil eder mi?

 20. Bayanlarda PAEM kpss baraj puanı kaçtır?

 21. Sina ve detayli saglik kontrolu ayni gun icinde biter mi yoksa baska b gune mi sarkar

 22. Başvuru şartlarında 2016 ve 2017 Kpss P3 puanının 70 ve üzeri olması isteniyordu. Acaba iki yılın puanı mı dikkate alınacak. Yoksa herhangi bir tanesinin 70 ve üzeri olması yeterli mi?

 23. Boy 2cm kısa alınıyor mu acaba

 24. Merhaba herkese kolay gelsin. Sorum şu ; izsiz lazer ameliyatı oldum ön saglik formunda ki göz ameliyati ile ilgili olan yere hayir yazmali miyim lazerin anlasilmasi paem icin engel mi? Doktor cok detayli bakilmadigi surece anlasilmayacagini soyledi.

 25. sakalım çenemin alt kısmında çıkmıyor sorun olur mu

 26. apandist ameliyat izi sıkıntı olur mu acaba

 27. Boyumun normalinden daha kısa ölçülebileceği söyleniyor öyle bir şey var mı ?

 28. Merhaba ilginiz ve sabırla verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim, sorum şu fiziki yeterlilik sınavı için diz hizasında şort ile gelmek sıkıntı olur mu sormak istediğim soru daha açık şu şekilde fiziki yeterlilik sınavı için rahat giyinebilir miyiz illa uzun eşofman zorunluluğu var mı şortla geldik diye elerler mi?

 29. Sözlü mülakata hazırlanırken önereceğiniz bir kitap var mı ?

 30. ayak parmağımı kırdım 🙁 spor ve mülakat tarihini erteletebilme ihtimalimiz var mı 🙁

 31. Admin mülakatta rahat 10 dakika durdum çok soru sordular ve çektiğim kart sorusunu dogru yanıtladım çıktım . sence duyumlara göre şansım nedir ? . ve fizikselden tam puan aldım

 32. Admin yardımcı komiserliği alımı bu sene oldugu gibi seneye de olur mu ? yoksa artık meslekten mi alacaklar ?

 33. Kolay gelsin spordan yüz almanın sözlü de bir etkisi olur mu acaba ? Ben girdim mülakatta spor ve kpss sordular
  Spor yüz deyince yüz mü oooo diye tepki verdiler ama hoşlarına mı gitti yoksa dalgaya mı aldılar anlayamadım sizce bi etkisi oluyor mu bunun ?

 34. Merhaba admin benim kpss puanım 71 fiziki parkur dan 100 aldım sözlü mülakat ta gayet Güzel gecti sizce şansım nedir bana yüzde olarak tahmin yaparsan sevinirim

 35. su anda asker olanlar paem mulakatina kesin giremiyorlarmi

 36. Mülakat esnasında erkekler için takım elbise şartı var mı? Bundan hiçbir yerde bahsedildiğini görmedim.Gömlek pantalon tipi gitsek sorun cıkar mı?

  • admin

   Hemen hemen herkesin jilet gibi geldiği yerde, dilerseniz kotla gelin. Kimse neden böyle geldiniz demez ama ne tarz bir intiba bırakırsınız siz düşünün. Kendinize yakışır şekilde gidebilirsiniz.

 37. Ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik sınavına ve mülakata lensle gitsek sıkıntı olur mu ?

 38. Ilk oturumda türkçe matematik çözmemiz yeterli olur mu

 39. Usta benim dogustan sol bobregim cok kucuk fakat bana fiziksel hicbir engeli yok sorun olurmu

 40. miyopum ve gözlük kullanıyorum sorun olur mu sağlık kontrolünde

 41. Admin bir dişim biraz geride sorun olurmu

 42. Merhabalar 2 kulak zarımda delik var ama işitme kaybim yok bunun engel olduğunu biliyorum ve haftaya ameliyat olacağım ikisinde de ancak sayet mülakatı geçip kazandığım takdirde genel sağlığa kadar 2 ay sürem kalirmi ? Diyelimki Ağustos 10 da mülakata girdim genel sağlık
  testi nee zaman olur hocam ? Birde bu ameliyat sorun olurmu i

 43. Ameliyat sorun olmuyor benim öğrenmek istediğim şuandan itibaren 22 temmuzda ilan gelmesi halinde intibak ve genel sağlığa kadar kaç ay süre var intibak Ekim’de falan mı başlıyor ?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir