PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur?

26.04.2018
A+
A-
PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur?

Polislik mesleğinde farklı rütbeler bulunmakta ve bu rütbelere gelmek için belli aşamaların geçilmesi gerekmektedir. Bu aşamalardan ilki Polis Amirleri Eğitim Merkezinde (PAEM) eğitim görmektir. PAEM’e giriş yapabilmek için bazı şartlar bulunmakta ve adayların bunu sağlaması durumunda adaylar buraya giriş yapabilmektedir. Bu aşamadan sonrası ile ilgili ise adaylar tarafından bir takım sorular sorulmaktadır. Söz konusu soruların ilki ve belki de en önemlilerinden bir tanesi PAEM mezunlarının ilk görev yeri nasıl belli olur şeklindeki sorudur. Zorlu bir süreç sonunda buradan mezun olan kişilerin ilk görev yerlerinin nasıl belli olduğu hususu son derece önemlidir. Yazımızda bununla ilgili hususların cevabını rahatlıkla bulabilirsiniz.

PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur ve Başvuru Şartları

PAEM mezunlarının ilk görev yeri nasıl belli olur konusunda bilinmesi gereken ilk husus PAEM başvuru şartlarıdır. Söz konusu şartlardan bir kısmı şunlardır:

 • C. vatandaşı olmak
 • Lisans mezunu olmak
 • Belirlenecek KPSS taban puanından fazla puan alınması
 • 30 yaşından gün almamış olmak
 • Belirlenen fiziki şartları sağlıyor olmak

Yukarıda belirtilen şartlar genel olup bunların daha fazla detayı bulunmaktadır. Örneğin başvuru yapacak olan adayların fiziki durumlarının düzgün olması son derece önemlidir. Özellikle görünen yerlerde yara ya da ameliyat izlerinin görülmemesine fazlaca dikkat edilmektedir. Çok belirgin izlere sahip olan kişiler elenmektedir. Bunun dışında erkek adayların 167 cm kadın adayların ise 162 cm’den kısa olmaması aranan şartlar arasında yer almaktadır.

PAEM mezunlarının ilk görev yeri nasıl belli olur konusundaki başvuru şartlarından bazıları yukarıda belirtilmiştir. Bu başvuru şartlarını taşıyan kişiler bir takım sınavlara girmektedir. Söz konusu sınavlar arasında fiziki yeterlilik testi de bulunmaktadır. Bu test adayları oldukça zorlamakta ve bazı kişilerin burada elenmesine neden olmaktadır. Polislik zaten yeterince zor bir meslek iken bir de polis amiri olmak çok daha zordur. Bundan dolayı adayların fiziki dayanıklılıklarının tam olması için bu tür testler yapılmaktadır. Daha sonra ise adaylar mülakat sınavına girmekte ve burada da başarı aranmaktadır. Söz konusu şartları sağlayan kişiler PAEM için giriş hakkı kazanmakta ve buradaki eğitim süreci başlamaktadır.

PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur ve Başarı Sırasının Önemi

PAEM mezunlarının ilk görev yeri nasıl belli olur konusunda en önemli husus adayların okuldaki başarı durumları ile ilgilidir. Görev yeri seçiminde uygulanan yöntemde adayların okulda göstermiş olduğu başarı esas alınmaktadır. İlk görev yerinin belirlenmesi hususunda adaylar başarı derecelerine göre sıralanmaktadır. Daha sonra ise ihtiyaç olan birim ve yerlerin listesi hazırlanmakta ve adayların ilk görev yerleri buralar olmaktadır. Adaylar başarı sırasına göre gelerek bunlar arasından istedikleri yeri seçmekte ve böylece görev yerleri belirlenmiş olmaktadır. Daha sonra ise diğer adaylar sıra ile gelmekte ve seçimlerini yapmaktadır. Dolayısıyla başarılı adaylar burada çok ciddi bir avantaj elde etmekte ve bir anlamda başarıları ödüllendirilmektedir.

PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

PAEM mezunlarının ilk görev yeri nasıl belli olur konusundaki diğer hususlar ile şu şekildedir ve adaylar görev yerlerini bunlara göre seçmektedir.

 • PAEM’i başarı ile tamamlayan kişiler görev yeri seçimi yaparken eski görev yerlerini tercih edememektedir. (Büyükşehir Belediyeleri bu madde içerisinde yer almamaktadır.)
 • Devlet memuru ile evli olan adayların eşlerinin görev yerine tayini mümkün değil ise adayın seçimi Genel Müdürlük tarafından değiştirilebilir.
 • Adayın seçtiği yerde kendisini, eş ya da çocuklarının tedavi olması mümkün değil ise yapılan seçim Genel Müdürlükçe değiştirilmektedir.
 • Genel Müdürlük tarafından görev yerinin değiştirilebilmesi için adayların uygun yer seçme imkanı var iken bunların bilinçli olarak seçmemesi gibi bir durum olmaması gerekmektedir. Böyle bir durumda değişim yapılmamaktadır. Bundan dolayı adayların seçim yaparken bu hususlara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir.

PAEM mezunlarının ilk görev yeri nasıl belli olur konusundaki bir başka husus ise şart görevi ile ilgilidir. Adayların seçimler yaparken buna da dikkat etmek durumundadır. Seçim yapılacak yerler birinci ve ikinci bölge olarak ayrılmış durumdadır. Adaylardan ikinci bölge hizmetini yapmış olanlara seçimleri birinci bölgede bulunan yerlerden yaptırılır. Ayrıca ikinci bölgeden dönüşe tabi olanlar da aynı şekilde birinci bölgeden seçim yapmaktadır. Bunun dışında kalan kişilere ise ikinci bölgeden seçim yaptırılmaktadır. Söz konusu durum oldukça ayrıntılı olduğundan ilgili maddelerin detaylı olarak incelenmesinde fayda vardır. Aksi durumda ciddi mağduriyetler ortaya çıkabilmektedir. Adayların buna çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

PAEM mezunlarının ilk görev yeri nasıl belli olur konusu genel hatları ile bu şekildedir. Adayların dikkat etmesi ve bilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Fakat bunlar arasından en önemlileri okuldaki başarı derecesi, özel durum ve bölge tercihidir. Bunlara gereken özen gösterildiği takdirde adaylar önlerine gelen listeden istedikleri yerleri rahatlıkla tercih edebilecektir. PAEM’den mezun olan kişilerin ilk görev yerleri son derece önemlidir. Bir anlamda kişilerin bundan sonraki yaşamlarını etkileyecek bu seçime gereken özen gösterilmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Özellikle özel durumu olan adayların buna uygun seçim yapmalar ileride mağdur olmamalarını sağlayacaktır. Eş durumu, sağlık ve benzer özel durumlara göre görev yeri seçimi yapılmalı fakat buna uygun yer yoksa bu sorun Genel Müdürlük tarafından düzeltilecektir.

Polis Emeklilik Hesaplama 2018

Polis Özel Harekat PÖH Nasıl Olunur?

2018 – Polis Özel Harekat (PÖH) Başvurus Şartları ve Alımları

 


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Alperen dedi ki:

  Mezun olduktan sonra hangi bölümde görev alacağını nasıl seçiyor?

  1. blank Admin dedi ki:

   Birimin ihtiyacına göre oluyor.