Ana Sayfa / PAEM / PAEM İntibak Eğitimi

PAEM İntibak Eğitimi

Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde öğrenci olmaya hak kazanan adaylar, öncelikle intibak eğitimine alınırlar. İntibak, kelime anlamı olarak yeni bir ortama ve çevreye uyum sağlama olarak tanımlanmaktadır. İntibak eğitimi, polis okullarını okumak isteyen adaylara yönelik verilen uyum, bilgilendirme ve alışma dönemidir.

PAEM İntibak eğitimi nedir?

Kısacası; Polis Amirleri Eğitimi Merkezinde meslek disiplinine uyum sağlamak için verilen eğitim diyebiliriz.

İntibak sürecindeki kayıtlar kesin kayıt mıdır?

İntibak eğitimine katılan adaylar, PAEM’e geçici kayıt olurlar. Okula kesin kayıt daha sonra yapılacaktır.

İntibak eğitimi ne kadar sürer?

Aday öğrenciler en çok bir ay süre ile intibak eğitimine tabi tutulurlar. Genelde bu süre 2 haftadır. Aşağıda 2016 çalışma takvimi tarihlerini görebilirsiniz:

İntibak eğitimi süresince herhangi bir para ödeyecek miyim?

PAEM’e geçici kaydı yapılan emniyet mensubu olmayan öğrencilerin, tüm iaşe, ibate ve sağlık giderleri Başkanlıkça karşılanır.

İntibak süresince okuldan ayrılırsam ya da okulu bırakırsam tazminat öder miyim?

Hayır, kesin kayıt olmadan tazminat söz konusu değil. Kesin kayıt zamanı, intibak sürecini başarı ile tamamlayan adaylar için genellikle 1 ay sonra olur. İntibak eğitimini tamamlayan adaylardan, kesin kayıt için sağlık kurulu raporu ve noter tasdikli yüklenme senedi istenir. Sağlık kurulu raporu olumsuz olan ve on beş gün içinde yüklenme senedini getirmeyen adayların dosyası Müdürlük onayı ile işlemden kaldırılır.

İntibak sürecinde alınan sağlık kurulu raporu nedir?

PAEM’e geçici kayıtların ardından  intibak eğitimi başlar ve bu sürede ortalama 5 gün içerisinde polis adaylarına sırayla sağlık raporu aldırılır.

Sağlık kurulu raporu neye göre alınır ve değerlendirilir?

Öğrenci adaylarına aldırılan sağlık kurulu raporu, Genel Müdürlük Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca Sağlık Yönetmeliği hükümlerine göre değerlendirilir.

Sağlık kurulu raporu alınırken hangi alanlarda inceleme yapılır?

Öğrenci adaylarına aşağıdaki alanlarda muayeneler yapılacaktır:

1) DAHİLİYE
Kardiyoloji
Endokrinoloji
Nefroloji
Hematoloji
Gastroenteroloji
Romatoloji
Enfeksiyon Hastalıkları
Not: Dahili hastalıklarda; varsa ilgili spesifik branş uzmanı tarafından, yoksa dahiliye uzmanı tarafından muayeneler yapılacaktır.
2) GENEL CERRAHİ
3) SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
4) KULAK, BURUN, BOĞAZ HASTALIKLARI
5) AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI
6) GÖZ HASTALIKLARI
7) ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI
8) KADIN HASTALIKLARI
9) KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
10) SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
11) RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
12) CİLT HASTALIKLARI
13) VEREM SAVAŞ DİSPANSERİ

Öğrenci adaylarına aşağıdaki alanlarda tetkikler yapılacaktır:

 • Tam kan sayımı
 • Sedimantasyon
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Serum Biyokimyası
 • AKŞ
 • (Ek:RG-27/10/2010-27742) TKŞ
 • (Ek:RG-27/10/2010-27742) HgA1c
 • ALT
 • AST
 • Üre
 • Cre
 • Seroloji
 • VDRL (veya RPR)
 • HbsAg (Ek ibare:RG-27/10/2010-27742) (pozitif olanlarda HBV DNA bakılacaktır.)
 • Anti HIV I-II
 • Anti HCV
 • HCV RNA (Anti HCV (+) pozitif olanlarda)
 • EKG
 • Akciğer Grafisi
  NOT: İlgili uzman doktorlar tarafından gerektiğinde ileri tetkik istenebilir.

İntibak eğitiminde neler öğretilir?

Okul içerisinde uyulması gerek kurallar açıklanır. Ast-üst ilişkisi öğretilir. Yatak düzeni, düzen eğitimleri, üstlerle nasıl konuşulması gerektiği, tekmilin nasıl verilmesi gerektiği ve tören yürüyüşü gibi bir çok şey okulda size öğretilecektir. Temel spor hareketleri yapılacaktır.

İntibak eğitimine giderken neler götürülür?

Bu konu Polis Akademisi tarafından ilan ile duyurulmaktadır. Bu ilanlarda genellikle adayların PAEM için aşağıdaki malzemeleri yanında getirmesi istenmektedir:

 • Lacivert pantolon
 • Mavi gömlek
 • Kravat
 • Siyah ayakkabı
 • Eşofman takımı
 • Terlik
 • Temizlik ve traş malzemeleri

İntibak süresince nasıl giyinilir?

İntibak eğitiminde ve sağlık raporu için gidilecek hastanede lacivert pantolon, mavi gömlek, kravat, siyah ayakkabı giyilir. Günlük kullanımında giyilecek elbiselerin 2 hafta kullanılabilecek şekilde getirilmesi gerekir.

Yukarıda aradığım sorunun cevabı yok?

Aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

62 Soru Var

 1. Iyi günler ben iki yıllık ortopedi protez ve ortez teknikerligi okudum şimdi ise pomem okumak istiyorum başvurucam nedir ve şartları nelerdir

 2. İyi günler öncelikle,
  Paem eğitimleri hangi şehirde olabilir?
  Teşekkürler…

 3. Merhaba. 2016 ve 2017 yılı p3 puanı diyor bunlardan herhangi birimi yoksa ikisi de mi gerekli. Diğer bi sorum da intibakta sağlık yönünden herhangi bi sorun çıksa intibak sonunda tedavi olabilecek kadar bı süre var mı mesela göz gibi.

 4. Slm . Geçen yılki alıma göre başvurular ne kadar oldu bu senen yeteri kadar başvuru olur mu 20. Dönemde beklenen sayıya ulaşılamadı burda da öyle bı şey olabilir mi

 5. Iyi gunler kolay gelsin. Benim gozumde miyop 2 astigmat 0.75 oraninda. Intibak egitimi zamaninda ne kadar bir sure verilir tedavi icin acaba ve doktordan goz degerli ikinin uzeri olupda gecenler var mi ?

 6. Merhababa komiser yardımcılığı genel sağlıkta göğüs yağlanması sorun mu?

 7. Admin bey düz tabanla ilgili bilginiz var mıdır,daha önce özel kuvvetler komutanlığı subaylık seçmesinde GATA’dan komando olur-subay olur raporlarını aldım,düz taban testi de vardı.Oradan geçtim acaba PAEM’de sıkıntı olur mu

 8. Merhabalar intibak sürecinde sağlık raporu almak için lacivert pantolon ve gömlek ile gidilecektir yazıyor peki o iki hafta boyunca sivil kiyafet giyme şansımız varmıdır yoksa 2 hafta boyunca sabah akşam lacivert pantolon gömleklemi orada olacağız ayrıca serbest bırakıldığımız zaman normal kot tisort giyme şansımız nedir teşekkür ederim

 9. Merablar bi kac gun once hali saha da yasadigim bi sakatlik nedeniyle on capraz baglarim koptu 40 gune kadar ameliyat olmalisiniz dendi bu durum sinavi kazanmam durumda egitime engel teskil eder mi ? Yoksa ameliyat ollamli miyim hemen

 10. Sonuçlar açıklandıktan sonra ne kadar süremiz kaliyo intibak eğitimi için gerekli süremiz olacak mi ?

 11. merhabalar,hayırlı çalışmalar olsun öncelikle,
  intibak eğitimi süresince hastane raporlarını alırken kendi sağlık sigortamız olması gerekiyormu ben sağlıktan yararlanamıyorum genel sağlık sigortası olması gerekirmi teşekkür ederim.

 12. Merhaba yukarı ön 4 disimde kaplama yaptım bi sorun olur mu teşekkürler simdiden

 13. Düz taban olup kişiye herhangi bir olumsuzluk sağlamıyorsa kişi hak kazanabilir mi?

 14. 2017 egitimi ne zaman baslar ?

 15. Merhaba ,

  Şu anda bir işim var , paemi kazanırsam intibak süresinde olası bir sağlık problemi vb. yaşamam ile ilgili istifa etmeden intibağa katılılmak istiyorum.
  30 gün heyet raporu alıp iş yerime verdiğim süre içerisinde intibak eğitiminde olmam sorun teşkil eder mi?
  Ayrıca sigortamın yatıyor olması intibak eğitiminde olduğum süre içerisinde sorun teşkil eder mi?

  Teşekkürler.

 16. Menisküs ameliyatı olmak engelmidir

 17. Meraba admin. Yukarıda birkaç sağlık testinden bahsetmişsiniz. Sırt tarafı omurgadan film çekiliyor mu. Skolyoz olanın elenmesi söz konusu mu. Skolyoz un derecesi var mıdır

  • admin

   Skoyloz’a bakılır. Durumu önemli. Doktora danışıp sizdekinin durumu nedir onu öğrenmelisiniz. Ya da gidip şansınızı deneyebilirsiniz. İlgili madde:
   Beden hareketlerini bozan lumbago, tortikolis, skolyoz, kifoz, lordoz, nonspesifik (tüberküloz hariç) omurga hastalıkları ve benzeri engeldir.

   • Mülakatta ki ilk sağlık aşamasında doktor skolyoz var dedi. Eğer tüm aşamayı geçersen hastaneye git dedi. Hepsini geçtim hastaneye gittim. Sen de polis olmayı engelleyecek bir durum yok dedi. Hatta başka doktor hiç sıkıntı yok dedi. Ev egzersizi verdiler onları yapıyorum. Eğer kazanırsam sence yine sorun olur mu. Başka hastaneler sıkıntı olmadığını söyledi desem anlayışla karşılarlar mı

    • admin

     Kuruldaki doktorun takdirine bağlı. O an kendi mesleki kararı olacak, birşey deme şansımız yok maalesef.

 18. Benim sol kulak zarımda ufak bi delik var ama işitmede sıkıntı Yok cerrahi test yaptırdım işitme kaybı olmadığını ve beni eleyemeyeceklerini söylediler doktor tedbir olarak yama yaptı sağlık raporunda bi sıkıntı yaşarmıyım ??

 19. İntibak ta polis akademisi nin anlaştığı veya her sene öğrenci götürdüğü hastaneler devamlı aynı hastane mi oluyor. Yoksa her sene başka hastanelerle anlaşma VS durum mu var. Geçen sene hangi hastaneye götürdüler bir bilgi var mı

 20. Benim sorum göz il ilgili göz kapağı düşüklüğü kazanılır sa intibak eğitiminde sıkıntı olurmu . Bilginiz için teşekkür ler

 21. Benim iki bacağım birleşince arasında boşluk oluyor yani parantez bacak gibi duruyor fakat beni hiç bir konuda engellemiyor sıkıntı yaratmıyor. Sizce intibakta sorun olurmu doktor elermi? İyi günler

 22. Benim küçükken burnum kırılmıştı ve 18 yaşından sonra ameliyat olmam gerekiyordu. Fakat hem maddi sıkıntılardan dolayı hem de cesaret edemediğim için ameliyat olmadım. Burnumda tanıklık var fakat dikkatli bakınca belli oluyor. Bir de bu sebepten kaynaklı üst çenede darlık olduğu için ön dişlerimde yamukluk var. Dişlerimde herhangi bir eksiklik yok. Sizce bu durum problem olur mu?

 23. Küçük bir bel fıtığım var doktor önemsiz olduğunu söyledi sizce akademi açısından bir sorun teşkil eder mi

 24. Son günlerde baya kilo aldim kazandiğim zaman bu sorun teşkil eder mi ? Sonucta boy kilo indeksi normal seviyenin ustune çikmis olabilir.

 25. İki sorum olacaktı şimdiden teşekkürler. Eğer kazanırsak kayıt süreci nasıl oluyor. Kayıt için geldiğimizde geçici mezuniyet belgesi olması sorun olur mu? Çünkü diplomalarımız daha çıkmadı. İkinci sorum ise kadın adaylar için de lacivert pantalon ve mavi gömlek mi geçerli? Tesettürlü öğrencilerin başörtüsü rengi nasıl olmalı? Eğitim sürecinde giyilecek kıyafetler de mi lacivert pantalon mavi gömlek oluyor?

 26. Merhabalar. Paem den mezun olunduğunda ilk atama nasıl yapılıyor? pomem de adaylar başarı sıralarına göre kendileri seçiyorlar daha önceden belirlenen illeri. paem de de durum aynı mı? teşekkürler.

 27. Hacı paem geçen yıllarda yedek kaça kadar geliyordu bir bilgi var mı
  Asil olup gelmeyen VS olur mu

 28. Kalp kapağımda çok az bir kalınlaşma varmış. Doktorlar günlük hayatini etkileyecek bi durum yok dediler her ikisi de. Sorun teşkil eder mi ? Şimdiden teşekkürler.

 29. merhaba öncelikle teşekkürler bilgiler için benim sorum şu astigmatta derece en son limit kaç acaba 1.5 gibi bir derecem var sorun teşkil eder mi?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir