Ana Sayfa / PAEM / PAEM Fiziki Yeterlilik Parkuru
paem fiziki yeterlilik parkuru

PAEM Fiziki Yeterlilik Parkuru

2015 yılında yapılan Polis Amirleri Eğitim Merkezi alımlarında fiziki yeterlilik parkuru önemli bir yer edinmişti. Yapılan fiziki yeterlilik sınavı polislikle ilgili alım yapılan tüm sınavlarda yer almaktadır. Fiziki yeterlilik parkuru paem,pmyo ve pomem de hemen hemen aynı şekilde uygulanmak da ancak saniyeler arasında farklılıklar göstermektedir.

Kpss nin yapılmasının ardından bazı adaylar gözlerini paem sınavlarına çevirmiş durumda. Paem sınavı geçen sene eylül ayında yapılmıştı. Bu sene de lisans mezunu paemde okuyan adaylar eylül ayında mezun olacağı söyleniyor yani 2016 yılı içerisinde yapılacak olan paem sınavı muhtemelen yine eylül ekim ayında yapılacaktır. PAEM hedefleyen adaylara ilk tavsiyemiz puanlarının yeterli olması ve sonrasında ise PAEM fiziki yeterlilik sınavlarına hazırlanmaları. Fiziki yeterlilik sınavından tam puan alan adaylar diğer adayların önüne geçecek ve en azından avantajlı durumda olacaklardır. Tavsiyelerimizden birisi de fazla kilosu olan adayların bu dönemde kendilerine dikkat ederek fazla kilolarından kurtulmalarıdır.

PAEM Fiziki Yeterlilik Parkuru Nedir?
PAEM fiziki yeterlilik parkuru Polis Akademisi tarafından hazırlanan adayların fiziki durumunu ölçen parkura verilen isimdir. Peki bu parkur nasıldır ve talimatları nelerdir bunlara ise aşağıdaki 2015 yılında yayınlanan Fiziki yeterlilik parkuru alanından ulaşacaksınız.

27 metre genişliğindeki ve 14 metre eninde 7 etap ile toplamda 70 metre parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak;

1.) Aday “BAŞLA” komutu ile çizgiyi geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama tahtasının boyu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramanın ceza olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir.

2.) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) sıçrayarak geçecektir. Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemenin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) saniye ilave edilecektir. İç genişliği 17 inch (43.18 cm) olan lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır. Lastikler yatırıldığında yüksekliği 18 cm olacaktır.

3.) Ağırlık taşıma etabında, bayanlar 20 Kg(10×2), erkekler 30 Kg (15×2), ağırlığında ki iki kum torbasını aralarında 10 m. mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya bırakacaktır.

4.) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır. Her bir eksik dokunma için ceza olarak bitiş süresine (1) saniye ilave edilecektir.

5.) Düz takla hareketinde aday, yer minderinde öne doğru (1) defa düz takla atacaktır.

6.) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (1.5 metre yüksekliğinde ve 2.5 metre aralığında) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) saniye ilave edilecektir.

7.) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 85 cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir ) üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir engeli atlama, hatalı geçme ve engeli düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) saniye ilave edilecektir.
Not:(1) Herhangi Bir İstasyonu yapmayan aday elenir.
Not:(2) Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi aday değerlendirme ve seçme işlemlerinin bir aşaması olan fiziki yeterlilik aşamasında polislik mesleğini icra edecek adayların denge ve kondisyon açısından polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, komisyon üyelerinin kararları doğrultusunda yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. PAEM fiziki yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir. Oluşturulan parkuru, erkek adayların başarılı sayılabilmeleri için 56 saniyede, kadın adayların başarılı sayılabilmeleri için 66 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu erkeklerde 40 saniye ve daha aşağı, kadınlarda 50 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziksel yeterlilik sınavı sonucunda 70 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziksel yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Amirleri Eğitimi Merkezi öğrenci adayı olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.

Fiziki Yeterlilik Parkuru ise şu şekilde;

paem fiziki yeterlilik parkuru

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir