PAEM Ders Programı

03.09.2017
A+
A-
PAEM Ders Programı

Emniyet teşkilatının komiser yardımcısı ihtiyacını karşılamak için kurulan Polis Amirleri Eğitim Merkezi 3. dönem dış kaynaklardan öğrenci seçme süreci devam ediyor.  Bu yazımızda, bize sıklıkla sorulan “PAEM’de hangi dersler okutuluyor? Eğitim programı nedir?” sorularını cevaplamaya çalışacağız.

PAEM’de uygulanacak akademik takvim Polis Amirleri Eğitim Müdürlüğü’nün teklifi ve Polis Akademisi Başkanın onayı ile belirlenir. PAEM’de hangi derslerin okutulacağı, sayısı, süresi ve eğitim-öğretimle ilgili diğer hususlar her eğitim dönemi öncesinde Müdürlükçe teklif edilir, Eğitim ve Öğretim Yüksek Kurulunun kararı ile belirlenerek Polis Akademisi Başkanı’nın onayı ile yürürlüğe girer. Derslerin belirlenmesinde mesleki ihtiyaç ve gelişmeler dikkate alınır(değişmeler olabilir).  Öğrencinin ihtiyaçları doğrultusunda araştırma, inceleme gezileri, sportif ve kültürel çalışmalar, konferans, seminer ve diğer eğitici çalışmalar yapılabilir.  Ders saatlerinden ayrı olarak, hafta sonu tatilleri dahil olmak üzere, uygulamalı eğitim yapılabilir.

PAEM Ders Programı

Polis Amirleri Eğirim Merkezi’nde,  akademi ve yüksek lisans dersleri içeren bir  çalışma programı uygulanır. PAEM dersleri şu şekildedir;

 • Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri ve Kitle Psikolojisi (PMYT)
 • Silah Bilgisi ve Atış
 • Adli mevzuat
 • Uygulamalı Dersler
 • Mesleki Polislik Eğitimi
 • Yönetim ve Organizasyon
 • Kamu Politikaları
 • Polis Mevzuatı (Adli-İdari)
 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Kamu Mali Yönetimi
 • Devletin İdari Yapısı
 • Polis Halkla İlişkiler, Kolluk Yönetim ve Protokol Bilgisi
 • Liderlik ve Karar Alma Süreci
 • Trafik
 • Temel Silah ve Atış Eğiticiliği
 • Yüksek lisans dersleri ise anayasa, ideoloji, insan hakları, kriminoloji, kamu hukuku gibi konuları kapsamaktadır.

PAEM derslerinde ve okulda dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon serbesttir. (Dönemsel olarak bu karar değiştirilebilir.) Dersler, uygulama ağırlıklı olup interaktif ve katılımlı olarak işlenmektedir. Derslerde yorum, tartışma, akıl yürütme ve beyin fırtınası benzeri yöntem ve teknikler sıklıkla kullanılmaktadır. PAEM öğrencilerinin, okul sonu aldıkları uygulamalı eğitim kampı ve meskun mahal eğitimi ile ilgili bilgi için PAEM Uygulamalı Eğitim Kampı  makalesini okuyunuz.


ETİKETLER:
blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. blank furkan dedi ki:

  mülakat sonuçları ne zaman açıklanır bilginiz var mı?

 2. blank skywalker dedi ki:

  Sonraki PAEM alımları gelecek sene Ağustos-Eylül aylarında mı olur, yoksa son ihraçlar vs. göz önünde bulundurulduğunda kış aylarında ara bir alım dönemi daha olması sizce mümkün mü?

  1. blank admin dedi ki:

   Temmuz 2018.

 3. blank meraklı komiser dedi ki:

  admin bey paem mülakatları haftaya bitiyor.Bir başlık altında paemde yaşam nasıl oluyor dersler yatakhane çarşı izinleri hangi günler şeklinde bi açıklama yaparak bizi aydınlatırsanız seviniriz iyi günler

  1. blank admin dedi ki:

   PAEM bölümünde izin, dersler vb birçok makale var. Okuyabilirsiniz.

 4. blank Serkan dedi ki:

  Mrblar bi kac gun once gecirdigimiz bi sakatlik sonucu on capraz baglarim koptu doktor 40 gune kadar ameliyat gerekli dedi bu durum mulukati kazanmam durumda egitime baslamam icin engel midir yoksa hemen ameliyat olmali miyim ya da olmam bi seyi degistirir mi ?

  1. blank admin dedi ki:

   O halde intibak eğitimini yapamazsınız, deneseniz bile rapor aşamasında anlaşılır ve sorun olabilir. Polis Akademisi ile konuşmalısınız.

 5. blank ADAY dedi ki:

  Merhaba.Paem eğitimi bittikten sonra PÖH ‘ e geçmek isteyenler tekrar bi mülakata tabii tutuluyorlar mı ? teşekkürler

 6. blank Komiser Adayi dedi ki:

  Merhaba admin bi konu hakkinda tavsiyeni dinlrmek istiyorum. Mulakatta komisyon karsisinda durusumuz nasil olmali yani fiziksel olarak. Ellerimizi arkada mi onde mi baglamaliyiz ya da yanlara mi salsak genel durus hakkinda bi tavsiyeniz var mi? Tesekkurler.

  1. blank admin dedi ki:

   Süklüm püklüm durmayın, elinizi ayağınızı istemsiz oynatmayın. Kendinizden emin, sakin ve rahat olun. Yanda durabilir ya da ön tarafta bağlı tutabilirsiniz.

 7. blank ADAY dedi ki:

  Merhaba.Paem eğitimi bittikten sonra PÖH ‘ e geçmek isteyenler tekrar bi mülakata tabii tutuluyorlar mı ? teşekkürler

 8. blank meraklı komiser adayı dedi ki:

  admin bey bu soru elbet sorulmuştur birçok kişi tarafından paeme girmek için 3 puan ortalaması kaç civarında olması gerekir tahminen bi sayı verebilirmisiniz bu konu hakkında

  1. blank admin dedi ki:

   Önemli olan mülakat puanı. 90 ve üzeri alan kesine yakın girer.

 9. blank Komiser Adayi dedi ki:

  Arkadaslar benimki cok sukur gayet iyi gecti. Oncelikle benden elenenleri duyunca acaba bende mi elenirim diye dusndumde benimki cok buyuk degildi elenmedim cok sukur. Parkurda millet napti bilmiyorum brn ilk yapip cikanlardandim ama benden onceki cocuk elenmisti. Benimde 42 saniye oldu. Mulakatta gayet iyi gecti sucun unsurlari nelerdir diye gayet iyi bildigim bi soru karti cektim. Her sey guzeldi. Ayrica soylemek isterim ki oyle 10-12 saat falanda beklemedik yani biketim yanar diye dusundum ama 5-5.30 gibi isimiz.bitti yani. Bundan sonrasi nasip.

 10. blank Komiser Adayi dedi ki:

  Merhaba admin. İki sorum olacak birincisi ;Paemi kazanirsak herhangi bir harclik aliyor muyuz? Ne kadar harclik veriliyor? İkinci sorum ise sonuclar aciklandiginda mulakayt puanimizi goruyor muyuz yoksa sadece gecti kaldi mi yazar?

  1. blank admin dedi ki:

   300 tl civarı burs alırsınız. Sadece asil-yedek kazandınız ya da kazanamadınız yazar.

 11. blank Konyali dedi ki:

  Merhaba admin mülakatı genelde 1 dk gecenler olmuş benim 3,4 dakika sürdü ve gayet güzel gecti sizce mülakatta fazla durmak mi yoksa kısa kalmak mi olumlu ?

  1. blank admin dedi ki:

   Değişiyor, bıraktığınız izlenim önemli.

 12. blank Esra dedi ki:

  Merhaba ben ortodontik tedaviye başladım dişlerime tel takılacak bu polis akademisinde sorun yaratır mı ? Teşekkür ederim

 13. blank Komiser Adayi dedi ki:

  Paemde akilli telefon, tablet vb. Cihazlar serbest mi son durum nedir ?

 14. blank Ankaralı dedi ki:

  Admin merhaba ben yardımcı komiserlik için mülakatlara girdim eğer olurda kazanırsam gözlerimi çizdirmem gerekebilir. Lazer operasyonunda izli ya da izsiz işlem yapıyorlar yani izlide lazer operasyonu yapıldığı belli oluyor bu problem yaratır mı teşekkürler

  1. blank admin dedi ki:

   Lazer ile göz dereceleri düzeldikten sonra izli ya da izsiz olması önemli değil diye biliyorum.

 15. blank enver satuk dedi ki:

  iyi günler belki daha önce cevaplamışsınızdır ama göremedim… geçen sene paem sonuçları mülakat bitiminden 2 gün sonra açıklandı diyorlar doğru mu? 2017 paem sonuçları sizce ne zaman açılanabilir?

 16. blank Fatma dedi ki:

  Boy dışında bütün kriterleri karşılıyorsak alınmanın bir yolu var mı?

  1. blank admin dedi ki:

   Maalesef. 1-2cm felansa belki bir ihtimal geçersiniz ama daha kısaysa elenirsiniz.

 17. blank Selim dedi ki:

  Komiser yard akademik takvimime nerden ulaşabilirim