Paem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Paem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

PAEM açılım olarak Polis Amirleri Eğitim Merkezi anlamına gelen, Polis Akademisi’nin Emniyet güçlerinin polis ihtiyacını karşılamak için eğitim verdiği birimlerden biridir. PAEM ‘den başka POMEM ve PMYO eğitim birileri de yine Polis Akademisi çatısı altında eğitim faaliyetlerini sürdüren birimlerdendir. Polis Amirleri Eğitim Merkezi adından da anlaşılabileceği rütbeli polis yetiştirir.

PAEM eğitimlerini başarıyla tamamlayıp mezun olan adaylar komiser yardımcısı sıfatıyla görevlerine başlar. PAEM bu açıdan PMYO ve POMEM ‘e göre farklıdır çünkü onlardan mezun olan adaylar rütbesiz polis olarak görev yapmaya başlarlar. Polis Amirleri Eğitim Merkezi 2015’den beri hizmet verip komiser yardımcısı yetiştiren, emniyet güçleri açısından son derece önemli bir polis eğitim birimidir.

Hem rütbeli şekilde adayları mezun etmesi hem de prestijli bir eğitim birimi olması sebebiyle adaylar tarafından da yüksek rakamlarda başvuru alan bir birimdir. Ancak PAEM için yıllık alım kontenjanları çok sınırlı olmakla birlikte yalnızca lisans mezunu adayların da PAEM tarafından kabul edildiğini bilmeniz gerekiyor. Eğer lise mezunu ya da ilkokul mezunuysanız PAEM tarafından kabul edilmeniz mümkün değildir.

Adayların en çok merak ettiği sorulardan biri de ön lisans mezunlarının yani 2 yıllık üniversite mezunlarının PAEM başvurusunda bulunup bulunamayacağı sorusudur. Ön lisans mezunları PAEM için başvuruda bulunamazlar. Yalnızca üniversitelerin lisans bölümlerini, yani 4 yıllık bölümlerini başarıyla tamamlayıp diplomaya sahip olan adaylar PAEM başvurusunda bulunabilir.

PAEM Başvurusunda Adım Adım Yapılması Gerekenler

PAEM ‘e girip komiser yardımcısı olmak isteyen lisans mezunu adayların aklındaki en önemli soru  PAEM başvurusu sırasında yapılması gereken işlemler ve bu işlemlerin hangi sıralama ile yapılacağı sorusudur. PAEM başvuruları için adayların yapması gereken en önemli şey resmi açıklamaları ve duyuruları takip etmek olacaktır. Bu konu ile ilgili kurallar ve detaylar her yıl değişebilmektedir. Elbette çoğu kural aynı kalmaktadır ancak ufakta olsa birtakım değişikliklere gidilebilmektedir. Yani geçen sene istenilen bir yeterlilik bu sene istenmeyebilir ya da değiştirilebilir. Bu sebeplerden ötürü sık sık polisi akademisi resmi internet sitesi olan www.pa.edu.tr adresini kontrol etmenizde ve duyurular kısmından bilgi almanızda fayda var. Şimdi adayları için PAEM başvurusu sırasında yapılması gerekenleri adım adım sıralayalım.

 • Polis Amirleri Eğitim Merkezi ‘ne girmek isteyen adaylar için aranan ilk şart üniversite mezunu olunmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarındaki herhangi bir devlet üniversitesi ya da özel üniversitenin herhangi bir lisans bölümünden mezun olma şartı aranmaktadır. Adaylar eğer lisans eğitimlerini yurtdışındaki bir üniversitede tamamlamışsa da YÖK tarafından denklik verilen bir üniversite olması gerekmektedir. Başvuracak adayların hangi bölüm okudukları farketmemektedir. Adayların dikkat etmesi gereken nokta lisans mezunlarının alındığıdır. Yani 2 yıl üniversite eğitimi gören ön lisans mezunları PAEM başvurusunda bulunamazlar. Ön lisans mezunları için POMEM sınavı başvurusunda bulunmak mümkündür. Bu adayların PAEM yerine POMEM ‘e başvurmasını tavsiye etmekteyiz.
 • Eğer elinizde Türkiye’de geçerli bir lisans diploması varsa yapmanız gereken şey KPSS sınavına girip P3 puan türünde sizden istenilen baraj puanı geçmek olmalıdır.Burada dikkat edilecek husus PAEM alım ilanı yayınlanmadan önce gerçekleştirilmiş olan son 2 KPSS puanının kabul ediliyor olmasıdır. Yani 2018 yılı için örnek vermek gerekirse 2017 ve 2018 KPSS sınavları geçerli olacaktır. Böyle olmasının sebebi PAEM alım ilanının 2018 KPSS sınavından sonra çıkarılacak olmasıdır. Eğer PAEM alım ilanı 2018 KPSS sınavı öncesinde çıkarılmış olsaydı o zaman da 2016 ve 2017 yıllarında düzenlenmiş olan KPSS sınavları esas alınacaktı. P3 puan türü için baraj ise 70.000 puandır. Vazife malülü olanların çocuk ve eşleri için ise taban puan 63.000 olacaktır. Burada adayların yalnızca baraj puana odaklanmaması gerekmektedir. Bu puan sizin PAEM için kabul edilmenizde %25 oranında etki edecektir. Yani ne kadar yüksek puan alırsanız PAEM için giriş ihtimaliniz o derece yüksek olur.
 • Sınavdan baraj puandan daha yüksek bir puan aldıktan sonra yapmanız gereken şey PAEM alım ilanını beklemek olmaldıır. İlanlar genellikle Temmuz ve Ağustos ayları arasında çıkmaktadır. Yine ön başvurular da bu tarihler arasında alınır. pa.edu.tr adresinde belirtilen yönergelere uyarak alım ilanı sonrasında açılacak ön başvurular kısmından ön başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Ön başvuru sonrasında yapmanız gereken şey başvuru sonucunuzun açıklanmasını beklemek olacaktır. Polis Akademisi tarafından ön başvuru tarihinden bir süre sonra asıl başvuru için kabul edilen adayların evraklarıyla birlikte Ankara Gölbaşı’nda bulunan PAEM eğitim merkezine gidip başvuruda bulunması istenir. PAEM için tek eğitim veren yer burasıdır. Bu açıdan POMEM ve PMYO ‘dan ayrılan bir polis eğitim birimidir. Ayrıca sizden istenilen evraklar hakkında PAEM kitapçığında detaylı bilgi bulabilirsiniz.
 • Asıl başvuru için Ankaraya’ya gidip belirlenen günde başvurunuzu yapıp evraklarınızı da teslim ettikten sonra geriye sadece son aşamalar kalmaktadır. Bınlar da Fiziki yeterlilik, sağlık ve sözlü mülakatlardır. Bu mülakatlar adayların en çok takıldığı sınavlardandır. Sağlık mülakatı, adayların polislik mesleğini yapabilmesi için herhangi bir sağlık probleminin olmadığına dair bir işlemdir. Ayrıca boy ve vücut kitle endeksiniz de önemlidir. Fiziki mülakat ise parkur bölümü dediğimiz, size verilen süre içerisinde parkurda sizden istenilenlerin yapılmasının beklendiği sınavdır. Bu bölümde birçok aday elenmektedir. Sözlü mülakat ise yetkili bir kurulun sizinle yüzyüze görüşüp size çeşitli sorular sorduğu mülakattır. Hepisini geçen adaylar sınav sonuçlarının açıklanmasını
 • Sonuçların açıklanmasıyla birlikte eğer PAEM için tüm mülakatlardan da olumlu notlar alıp PAEM ‘ e kabul edildiyseniz size intibak tarihleri bildirilecektir. Ankara Gölbaşında bulunan eğitim merkezine gidip 2 haftalık bir intibak eğitimde bulunup, orada da herhangi bir sorun çıkmamışsa tamamen PAEM ‘e kabul edildiniz demektir. Yaklaşık 11 ay civarı süren bir eğitim sonrasında staj görüp, komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlayabilirsiniz. 

PAEM Başvurusu İçin Adaylardan İstenilen Şartlar

PAEM için başvuruda bulunacak adaylardan bazı şartları karşılamaları beklenmektedir. Aşağıda sıralayacağımız şartlardan tümünü karşılayan adaylar PAEM için başvuruda bulunabilirler. Eğer bu şartlardan birini ya da birkaçını karşılıyorsanız yine de PAEM için başvuruda bulunmanız mümkün değildir. Tüm şartları karşılamanız gerekmektedir. Bu doğrultuda PAEM başvurusu için adaylardan istenilen şartlar konusunda sizleri bilgilendirelim;

 • PAEM için başvuruda bulunacak adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları Başka ülke vatandaşları Türkiye’de ikamet etseler dahi PAEM başvurusunda bulunmaları ve kabul edilmeleri mümkün değildir. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da eğer Türk pasaportu taşıyıp Türkiye vatandaşıysa başvuruda bulunabilirler.
 • PAEM alımlarında yaş şartı bulunmaktadır. Adayların minimum 18 maksimum 30 yaşında olması gerekmektedir. Daha büyük ya da daha küçük yaştaki adaylar başvuruda bulunamazlar.
 • Yalnızca lisans mezıunu olan adaylar PAEM için başvuru yapabilirler. Polis eğitim birimleri içerisinde sadece lisans ile öğrenci alımı yapan birim PAEM ‘dir. Daha önceden POMEM ‘de yalnızca lisans mezunu öğrenci alımı yapıyordu ancak geçtiğimiz yıl ön lisans mezunu mezunu öğrenci alımı da yapmıştır. PAEM mezunları diğer eğitim birimlerinden farklı olarak direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlarlar.
 • KPSS sınavından o yıl için açıklanacak baraj puanın geçilmiş olması Yalnızca alım ilanı yayınlanana kadar yapılan son 2 KPSS puanının geçerli olacağını aklınızdan çıkarmayın.
 • Adayın silah taşımak için herhangi bir engeli bulunmamalıdır.
 • Aday belirlenmiş olan sağlık yönetmeliği şartlarına uygun olmalıdır.
 • Erkekler için minimum boy 167 bayan adaylar içinse minimum boy 162 cm’dir. Boyla birlikte vücut kitle endeksi de belirlenen aralıklar içerisinde olmalıdır.
 • Kasten işlenen suçlardan dolayı bir yıldan daha uzun süreli veya bir yıl süreli hapis cezası almış olanlar PAEM başvurusu yapamazlar.
 • Devlet güvenliğine karşı suçlar ve terör örgütü bağlantısı olanlarla birlikte terör propagandası yapmış olanlar da PAEM tarafından kabul edilmezler.

PAEM Mezunlarının İlk Görev Yeri Nasıl Belli Olur?

Askerdeyken PAEM Başvurusu

PAEM Sağlık Raporu Alma


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. Avatar KOMİSER OLACAK dedi ki:

  MERHABALAR ŞİMDİ BU KPSS B DEDİĞİNİZ P3 PUAN TÜRÜ 2 YIL GEÇERLİ Mİ? MESELA BEN BU SENE 2018 KPSS B YE GİRİP 80 ALDIM DİYELİM PAEM E BAŞVURU YAPTIM AMA KAZANAMADIM DİYELİM SENEYE 2019 DA PAEM E KPSS YE GİRMEDEN 2019 PAEM E 2018 KPSS PUANIMLA BAŞVURABİLİR MİYİM?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2 sene başvurursun.

 2. Avatar Elif dedi ki:

  Merhaba Admin,
  Pomem’de kadinlar saclarini omiz hizasinda kestirme zorunlulugu varmis,paem de egitim gorurken de sac sorun olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Genelde oluyor.

   1. Avatar Elif dedi ki:

    Akademinin Öğrenci tutum ve davranış yönergesinde şu ifade yer alıyormuş :
    ‘Bayan öğrencilerin saçları topuz veya küt olacak”
    Sanırım toplamak da yeterli kestirmek şart değil yönergeye göre.

 3. Avatar Sergen dedi ki:

  Merhaba hem pomem e hem de paem e başvurabilirmiyim? Sadece birine basvurabiliyorsam eger hangisine basvurmaliyim puanim 84 ? Pomem birincisinin komiser yardımcısı yapıldığı doğru mu şimdiden cok teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Yapabilirsiniz.

 4. Avatar Sergen dedi ki:

  Sorum paylasilmadi galiba tekrar yaziyorum..Merhaba hem pomem e hem de paem e başvurabilirmiyim?

 5. Avatar ayyyys dedi ki:

  merhaba ben bu sene sınava gırcem ama mesane sorunu yasadım doktorum mesane pılı takılacak ıstersen dedı ve bı senelık sonda raporu cıkardı amelıyat olana kadar kullanmam ıcı n polıslıge bı sorun olur mu bu rapor amelıyat olmayacam

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 6. Avatar ALİ dedi ki:

  Yanağımda ben var sorun olur mu PAEM ve POMEM için sorun olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Boyutu önemli.

 7. Avatar Gizem dedi ki:

  Merhaba admin, kolumda dövme var sildirme aşamasındayım ön sağlıkta bir sorun yaşar mıyım? İz kalma durumu olabilir de olmayabilir de dedi doktor iz kalması elenme sebebi midir acaba ? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şansınızı deneyin.

 8. Avatar Gizem dedi ki:

  Merhaba admin sorum paylaşılmadi sanırım tekrar yazıyorum, kolumda dövme var sildirme aşamasındayım ön sağlıkta bir sorun yaşar mıyım ? Iz kalma durumu olabilir de olmayabilir de dedi doktor, iz kalması durumunda elenme sebebi midir ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şansınızı deneyin. İzlere sorun çıkarmıyorlar.

   1. Avatar Gizem dedi ki:

    Çok teşekkür ederim cevabınız için

   2. Avatar Gizem dedi ki:

    Merhaba admin, sorularım paylasilamiyor.. iletiliyor mu bilmiyorum kusura bakmayın tekrar yazıyorum. Dövme Sildiriyorum 6 seansta bitecek 23.dönem pomem alımlarına kadar 4 seans bitirmiş olacağım tedavi sürecinde olduğuma dair doktordan kağıt gotursem kabul edilir mi ?

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Bu konu o anki inceleyenin takdirinde ben buradan bilemem.

 9. Avatar Efuli dedi ki:

  Geçen sene 72.5 puan ile geldi (erkek aday) sizce bu sene Kpss puanımı yukseltemedigim taktirde ayni puan ile gelir mi ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Gelir.

 10. Avatar sabahattin dedi ki:

  Pomemi kazanıp göreve başlayan bir polis ne kadar süre sonra komiser yardımcılığı için paem’e başvurabilir?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2 yıl sonra.

 11. Avatar esra dedi ki:

  intibak eğitiminde neye dikkat ediliyor? bir adayın intibak eğitimine başlaması kazanmış olması demek değilmidir? intibak eğitiminden atılma ihtimali nedir?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sitede arama yapın.

 12. Avatar Bülent dedi ki:

  Merhaba, 2017 Kpss puanım 75ti 2018 kpssyede gireceğim, 2018 kpssden diyelim 65 aldım. 2017 kpss puanımı kullanabilirim dimi başvuru için. Daha önce sorulduysa baktım ama göremedim kusura bakmayın.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   En yüksek olan sayılır.

 13. Avatar Nur dedi ki:

  Ben bu sene PAEM’e başvuru yapacağım. Mezunum ancak staj eksiğim var. 1 ekimde stajımı tamamlayacağım. Ön başvuruda veya sonrasında sorun yaşar mıyım ?

 14. Avatar Safa dedi ki:

  Merhaba hint kınasıyla dövme yaptırmak problem oluşturur mu

 15. Avatar Tufan dedi ki:

  Yorum iletilmedi sanırım ben lisans 3.sınıf ögrencisiyim 3.sınıf 2018 yılında paem e başvurabilirmiyim yoksa 2018 puanıyla 2019 yılında mezun oluptamı başvurabilirm

  1. Avatar Admin dedi ki:

   mezun olmadan başvurmazsın

   1. Avatar Tufan dedi ki:

    2019 da başvurabilirm o zamn dogrumudur

   2. Avatar Tufan dedi ki:

    O zaman 2019 da başvurabilirm dogrumudur

 16. Avatar süleyman dedi ki:

  Arkamda sol tarafta yanik var ama tişört giydiğimde hiçbir şekilde görünmüyor bi sorun olurmu

  1. Admin Admin dedi ki:

   YAzlık kıyafet üzerinden değerlendirilir..

   1. Avatar Nur dedi ki:

    Kolumda büyük bir doğum lekesi var sorun olurmu

    1. Admin Admin dedi ki:

     yazlık kıyafet üzerinden değerlendirilir…

 17. Avatar Ercan dedi ki:

  ben lise bittikten sonra paeme girebirimyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   lisans mezunları başvuru yapabilir…

 18. Avatar Büşra köse dedi ki:

  Merhabalar admin. Komiser yardımcılığı için sadece çift yıllarda yapılan lisans kpss B p3 puanı mı geçerli lisans kpss A p3 puanı da geçerli olur mu. Mesela benim 2018 kpss B p3 puanım 65 idi 2019 lisans kpss A dan 80 alsam geçerli olur mu bu puanım ?