PAEM Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır? Yeni Puan Sistemine Göre Hesaplama!

PAEM Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır? Yeni Puan Sistemine Göre Hesaplama!

Polis amirleri eğitim merkezi alımlarında komiser yardımcılığı yani meslek içi alımların başarı puanlarının nasıl hesaplandığını önceki yazımızda paylaşmıştık sizlerle. Bu yazımızda da polis amirleri eğitim merkezine dışarıdan alımların başarı puanlarının nasıl hesaplanacağını anlatacağız. Polis amiri olmak isteyen adaylardan bilindiği üzere lisans mezunu olma şartı aranmaktadır ve bu adayların kpss sınavlarına girmeleri şarttır. Yani lisans mezunu olmayan adaylar polis amirleri eğitim merkezine giremezler.

PAEM Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?
Polis amirleri eğitim merkezi dışarıdan alımla ilgili bir çok paylaşım yapmıştık arkadaşlar şimdide sizler için dışarıdan alımı yapılan paemin başarı sırası yani başarı puanı nasıl hesaplanıyor onu anlatacağız sizlere. İlk olarak arkadaşlar lisans mezunlarının kpss ye girerek polis akademisi tarafından belirlenen puanı aldıktan sonra fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına girmesi gerektiğini herkes biliyordur zaten. Bu sınavlara giren adaylar için her sınavın ayrı bir yüzdesi alınarak paem başarı puanı hesaplanmaktadır.

PAEM Başarı Puanı Sınav Yüzdeleri
Polis amirleri eğitim merkezi dışarıdan alım sınav yüzdelerini sizlerle aşağıda paylaşarak detaylı şekilde bir de örnek vereceğiz arkadaşlar. 31.03.2017 günü paem giriş yönetmeliğinde yapılan değişiklikle

– KPSS puanının %25’i

– Fiziki Yeterlilik Sınavının %25’i

– Mülakat Sınavının %50’si

Bu sınavların oranları alınarak başarı puanı hesaplanmaktadır. Örnek olarak: kpss puanı 80, fiziki yeterlilik puanı 100 ve mülakatı 90 olan bir adayın başarı puanını hesaplayalım arkadaşlar.

– Kpss 80 puanın %25 i 20

– Fiziki yeterlilik 100’ün %25 i 25

– Mülakat 90’ın %50 si 45

tüm bu yüzdeleri toplayınca başarı puanı ortaya çıkar yani 90 puan almış oluyor bu adayımız. Başarı puanları da tüm adayların hesaplanarak en yüksek puandan aşağıya doğru adayların sıralaması yapılarak polis amirleri eğitim merkezine girecek adaylar belirlenmektedir.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Polis akademilerine artık öğrenci alınmayacağı söyleniyo bunun yerine bazı üniversitelerin bazı bölümlerinden mezun olan öğrenciler aynı akademi okumuş gibi komiser yardımcılığı hakkı kazanacakları yazıyo bu konu hakkında bilgi verirmisin?

  1. admin admin dedi ki:

   O 1-2 kere yapıldı son yıllarda artık yapılmıyor lisans mezunları paem sınavına girerek komiser olabiliyorlar.

 2. Avatar unal dedi ki:

  Peki paem hersene alım var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Şuanda devam ediyor alım her sene.

 3. Avatar sümeyye dedi ki:

  2016 kpss puanımla bu yıl için başvuru yapabilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Polis akademisi açıklayınca belli olacaktır o.

 4. Avatar kamil dedi ki:

  Paemde yükselme olayı nasıl oluyor kaç yılda rütbe terfiği alabiliyoruz

  1. admin admin dedi ki:

   İlk rütbeden sonra 4 yılda bir sonra 3 yılda bir falan bununla ilgili bi yazı yazarak sitemizde paylaşacağız.

 5. Avatar Betul dedi ki:

  Bayan polis alimi nasil oluyor? Kac kisi aliniyor ? Ve polislikte nasil yukselme ihtimalimiz var? Bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  1. admin admin dedi ki:

   Pmyo mu pomem mi bayan?
   Yükselme tabi ki var http://polisnoktasi.com/komiser-yardimcisi-nasil-olunur/ bakınız.

 6. Avatar Murat dedi ki:

  Paem Mülakat komisyon puan verme sistemi nasıl yani komisyon 5 kişiden oluşuyor bunlar nasıl bir arada puan veriyorlar bir sistemi var mı yoksa herkes puanı ayrı sonra birlestiriyorlar mi merak ettim