PAEM Alımlarında Askerlik Şartı Değişti

PAEM Alımlarında Askerlik Şartı Değişti

PAEM alımlarında askerlik şartı değişti ve artık yeni yönetmelik yürürlüğe girdi. Bildiğiniz üzere PAEM son zamanlarda sivil alımı yapmayacağı haberleriyle gündeme geliyordu. Şimdi ise değişiklik yapılan askerlik şartı ile karşımıza çıkmış bulunuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan okullar için değişiklikler yapmaya ve güncel kalmaya devam ediyor. Bu değişikliklerden birisi de askerlik şartı alanında yapılan bir değişiklik oldu. Yapılan değişiklik kısa süre içerisinde Resmî Gazeteye yansıtıldı ve yürürlüğe girdi. Bu değişiklikten haberdar olmanız için yazımızın devamını okuyabilir ve PAEM alımlarında askerlik şartı değişti konusunu öğrenebilirsiniz.

Değişiklikler Sadece PAEM İçin Geçerli Değil

İlk paragrafta bahsetmiş olduğumuz değişiklik sadece PAEM içerisinde geçerli olmayacak. Askerlik şartı PAEM, POMEM, PMYO, PÖH alımlarında da değişmiş bulunuyor. Resmi Gazete üzerinde yapılan bu değişiklik görmüş olduğunuz üzere birçok birimi etkiledi. Yapılan değişiklik ise askere giden kişilerin başvuru haklarını tekrardan değerlendire bilme, tekrardan başvuru yapabilme olanağını tanımaya yönelik olmaktadır.

Resmî Gazete Üzerinde Hangi Düzenleme Yapıldı?

MADDE 1 – 17/5/2008 tarihli ve 26879 sayılı Resmi’ Gazete’de yayımlanan POMEM – PMYO – PAEM Giriş Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Madde 1 içerisinde kaldırılan bir ifade bulunmaktadır. Bu ifade ise sadece erkek adaylar için askerlikle ilişkisinin bulunmadığı bilgisidir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin birinci fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, aynı maddeye birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki ikinci fıkra eklenmiş ve diğer fıkra buna göre teselsül ettirilmiştir.

“25/6/2019 tarihli ve 7179 sayılı Askeralma Kanununa göre silah altında bulunması nedeniyle müracaat edemediğini belgeleyenler hariç, bu fıkrada belirtilen süreler içinde müracaat etmeyen ya da eksik belge ile gelen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtları yapılmaz.”

“(2) Askeralma Kanununa göre silah altında bulunduğu için geçici kaydı yapılamayan adaylar, müracaatları halinde bir sonraki eğitim programı planlamasına dahil edilir.”

PAEM Askerlik Şartı Değişiklikleri Neyi İfade Ediyor?

Yukarıda vermiş olduğumuz değişikliklerin neyi ifade ettiği pek net olmayabilir. Bu durumu size izah edelim. Eğer PAEM, PMYO, PÖH veya POMEM okullarından birini kazandıysanız, tüm mülakat aşamalarını geçtiyseniz ve askerlik zamanınız gelip zorunlu olarak askere gittiyseniz hakkınız yanmıyor. Vereceğiniz dilekçe sayesinde bir sonraki döneme geçiş hakkınız bulunuyor.

2020 PAEM Alımları Ertelenecek Mi?
2020 – PAEM Baraj Puanı Kaç Olur?
Nasıl Komiser Olunur? Komiser Olma Şartları Nelerdir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.