PAEM Adaylarına Tavsiyeler

14.08.2017
5.011
A+
A-
PAEM Adaylarına Tavsiyeler

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM) 3. dönem  süreci devam ediyor. 2017 yılı için PAEM ön başvurusu yapan, sınavlara girişi hakkı kazanan adayların değerlendirme süreci 26 Ağustos – 15 Eylül 2017 tarihleri arasında Polis Akademisi Ankara Gölbaşı Yerleşkesi’nde yapılacak. Adaylar, sınavlara hangi tarihlerde gireceğini Polis Akademisi giriş belgeleri duyurusundan öğrenebilirler. Bu yazımızda, komiser yardımcısı olmak isteyen adaylara yönelik, kalan süreyi nasıl değerlendirebilecekleri konusuna değineceğim.

Öncelikle, şu hususları belirtmek istiyorum; PAEM sınavlarında herhangi bir yazılı değerlendirme yapılmayacaktır. Evrak teslimi, ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik parkuru ve sözlü mülakat aşamaları olacaktır. Tüm bu sürecin genel adı “PAEM sınavları”dır. Bu sınavlar, tek günde ve tek seferde yapılacaktır. Her aday, hangi sınav grubuna dahil olduğunu PA sorgu ekranında görebilir.

Bu ana hususları belirttikten sonra, kalan süreyi nasıl değerlendirebileceğinize değinmek istiyorum.

Konaklama ve Sınavlara Giriş

Ankara dışından gelecek adaylar, bence  bir gün önceden gelip sınava girecekleri yerleşke yakınlarında bir yerde konaklama ayarlamalıdırlar. Aynı gün gelip, o hengameyle sınavlara girerseniz, hem zihnen hem de bedenen sorunlar yaşayacağınızı düşünüyorum. Aynı gün giderim, işimi halleder geri dönerim yaklaşımı olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Sınava gireceğiniz saatten en az 1 saat önce okulda hazır olmanız faydanıza olacaktır.

Ön başvuru evraklarını da mutlaka şimdiden hazırlayın.

PAEM Ön Sağlık Kontrolü

Ön sağlık kontrollerinde detaylı tarama yapılmamaktadır. Boy-kilo durumu, saç durumu, diş ve ağız kontrolü, vücutta belirgin iz, dövme vb. kontrolü, renk körlüğü testi gibi genel bir tarama yapılmaktadır.

Polis olmak için boy-kilo şartları mevcut. Bu hususta herhangi bir tolerans bulunmuyor. Boyunuz polislik şartlarını sağlamıyorsa, VKİ indeksiniz sınırlar dışındaysa, amiyane tabirle allame-i cihan da olsanız evinize gönderilirsiniz. Bu nedenle, boy şartını ve boy-kilo endeksini tutturduğunuzu varsayarsak, kilo konusunda hassas olmanızı tavsiye ederim. 15-20 gün içerisinde, dikkatli bir beslenme ile 2-3 kilo rahatlıkla verebilirsiniz. Bu sayede daha dinç ve seri olma şansınız artacaktır. Oranlarınız ideal ise bu değerlerinizi korumanız önemli. Hesaplamar için BU makalemizi okuyabilirsiniz.

PAEM Fiziki Yeterlilik Parkuru

KPSS P3 puanınız düşükse üzülmeyin, yüksekse çok fazla sevinmeyin. Fiziki yeterlilik parkurunda iyi bir derece, rahatlıkla genel başarı puanınızı yukarıya taşır. Henüz 2017 PAEM fiziki yeterlilik parkuru açıklanmadı. Muhtemelen, geçen sene ile aynı ya da biraz daha zor olur. Geçen senenin parkuruna BURADAN bakabilirsiniz.

Parkur için mutlaka çalışma yapın. Ben sporcuyum, ben uçarım, aman ben çok hızlıyım vb. şekilde coşmayın. O anın heyecanı ile eli ayağına dolaşan, hata yapan, nefesi kesilen aday sayısı oldukça fazla. Mutlaka parkuru deneyin. İmkanınız varsa bir kursa yazılın ve deneyimli hocalardan ders alın. Günlük düzenli yürüyüş yapın. Ayak tipinize göre spor ayakkabı alın. Kauçuk taban bu konuda avantajlıdır. Bazı adaylar, çıplak ayakla daha başarılı dereceler yapıyor, deneyin kendi stilinizi belirleyin. Aşırı ve bilinçsiz koşu-spor yapmayın; sakatlanırsınız. Genel sağlığınıza dikkat edin.

Ham, kasları güçsüzleşmiş, hantal, nefesi sıkışan ve kilolu adayların parkurda başarılı olmaları ve iyi bir puan almaları oldukça zor.

PAEM Sözlü Mülakat

PAEM sınavlarının en önemlisi ve en belirleyici olanı sözlü mülakatlardır. Burada alınacak yüksek bir mülakat puanı, kazanmanızı hemen hemen kesinleştirir. Sözlü mülakat detaylarına PAEM Mülakatları yazımızda  değinmiştik.

Mülakat girecek adaylara ilk tavsiyem, önceki senelerde polislik mülakatlarında çıkmış sorulara çalışmalarıdır. Bu sayede, hangi tarz sorularla muhatap olacağınızı öngörebilirsiniz. Yine sınavlarda yaşananları içeren makaleleri okuyabilirsiniz. Adayların, o anlarda neler yaşadığını birinci ağızdan öğrenmiş olursunuz. Her iki konuda birçok makaleyi sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz.

Adaylara bir diğer tavsiyem, ayna karşısına geçip, “Neden polis olmak istiyorsun?” vb. sorulara sesli olarak yanıtlar vermeleridir.  İmkan varsa, bir arkadaşınıza bunları anlatmanız faydanıza olacaktır. Bu tarz egzersizlerle jest-mimik, ses tonu, diksiyon ve beden dilinizi geliştirici çalışmalar faydanıza olacaktır.

Polislik mülakatlarına yönelik hazırladığımız, 100’den fazla adayın hizmet aldığı uygulamamızı da satın alabilirsiniz. PAEM mülakatları sürecinde, adaylara sorulan sorular, bizlere sınava giren adaylar tarafından ulaştırıldıkça uygulamamıza eklenecektir.

PAEM ve Torpil

Adaylar tarafından bize iletilen bir diğer husus, torpil ya da adamı olma konusu. Bu konuyu öne süren bazı adaylar, torpili olmayan ya da referansı bulunmayanların kazanma şansı olmadığını söylemekteler.

Şunu hiçbir zaman unutmayalım; başarılı olmak bir tercih meselesidir. Başarısız insanlar neden bulur, başaranlar ise yol açarlar. Torpil, adam kayırma, referans  vb. bunları sebep varsayıp çalışmamak kişinin kendi karakteri ile alakalı durumlardır.

Siz, çok çalışın, hazırlık yapın, zamanınızı iyi değerlendirin, hedeflerinizi belirleyin ve kendinize güvenin. Dış etmenlerin sizin hayatınızda belirleyici olmasına izin vermeyin. Bahane ve neden aramayın, çalışın ve yine çalışın. Başarı elbet gelecektir.

PAEM konusunda aşağıdaki yazıları okuyarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Konu hakkında merak ettiğiniz veya aklınıza takılanları Polis Noktası yetkililerine yorum kısmından ya da soru-cevap bölümünden iletebilirsiniz.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 82 YORUM
 1. Beril dedi ki:

  Merhabalar,ben aile hekimime gittim şöyle bir rapor düzenledi sizce yeterli olur mu? :” ….şahsın ….tarihinde yapılan fiziksel muayene sonucunda engel bir durum olmadığını belirten kanaat raporudur.”

  1. admin dedi ki:

   Yeterli bir rapor.

 2. paemci dedi ki:

  admin öncelikle bu faydalı paylaşımların için çok teşekkür ederim benım sorum şu şekilde:mülakat tarihim 06,09,2017 askerlik tecil tarihim ise 04,09,2017 aynı zamanda yüksek lisans öğrencisiyim ve okulumun ders kaydı 10,09,2017 de yani tecilimin uzaması için ders kaydımı yapmam gerekiyor acaba mülakatta bir problem olur mu ?

  1. admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmam fakat yine de PA ile görüşün.

 3. Kadir dedi ki:

  Sağlık raporu için linkte verilen yazıyı çıkarıp doktora onu verip onu imzalasa olur mu yoksa kendi yazıp mı imzalıcak

  1. admin dedi ki:

   Çıkartıp götürün, doktor hangisini isterse onu yapar.

 4. Atakan dedi ki:

  Bayram tatili 10 gün oldu. 26-27-28-29’unda yapılacak olan mülakatlar ne olur, yapılır mı?

  1. admin dedi ki:

   Yakında açıklama yapılır.

 5. Mustafa dedi ki:

  Bir kac yerde degerlendirmelerin 26 Agustos-15 Ekim arasi olacagini konusmussunuz da gozum carpti 🙂 26 Agustos-15Eylül arasi degerlendirmeler.

  1. admin dedi ki:

   Hemen düzelttik, teşekkürler.

 6. Murad dedi ki:

  Arkadaşlar benim mulakatimda 8 eylülde, yukarıda bir arkads 26-27-28-29 agustost mulakatlar ne olqcak demiş, benim mulakatim neden bu kadar gec olmus sizce

 7. yuksel dedi ki:

  200 gram fazlan bile olsa eleniyor musun?

  1. admin dedi ki:

   Vücut kitle endeksiniz tutmalı.

 8. koca reis dedi ki:

  küçük üst üste jilet izleri sıkıntı çıkarır mı? omuz kısmında

  1. admin dedi ki:

   Uzaktan belli olursa, dikkat çekici ise olur. Değilse göz ardı edilebilir.

 9. Sirtlan dedi ki:

  Admin paylasirsan sevinirim.benim paem mulakati 8 eylulde ayni gun olan arkadaslar isterseniz iletisime gecelim

 10. Fehmi Erdoğan dedi ki:

  PA yi arıyorum fakat telefonu açan yok çalıyor çalıyor kapanıyor, benim mülakat tarihi 27 si dün resmi tatil ilan edildi acaba bizimki de ertelendi mi? Ertelenir mi sizce?

  1. admin dedi ki:

   Ertelenirse duyuru yapılır.

 11. Komiser Yardimcisi dedi ki:

  Bazı arkadaslarimiz 8 eylul olan mulakat tarihine neden bu kadar gec diye yazmis.(Orn.Murad) Arkadaslar degerlendirmeler 15 eylule kadar yani mulakata 26 Agustosta giren arkadaslarimiz ile mulakata 15 eylulde giren arkadaslarimiz arasinda bir fark yok bu sadece yogunlugu onlemek amaciyla tarihlere yayilmis bir siralamadir, dert etmeyin. Ayrica benim mulakatta 11 eylulde 🙂

 12. Kadir dedi ki:

  Başvuru dileckçesinin kendimize ayrılan kısmını kendimiz mi dolduracağız bide sağlık bilgi formunu da mı biz kendimiz dolduracağız

  1. admin dedi ki:

   Sizin doldurmanız gereken yerleri dolduracaksınız.

 13. Ali dedi ki:

  Merhaba.
  Paem ile birlikte aynı anda güvenlik bilimleri enstitüsünde yüksek lisans yapma şansımız var mıdır? Bir de sormak istediğim bir şey daha var. İngilizce puanım 80 üzeri. Güvenlik bilimleri enstitüsünde “İngilizce uluslararası güvenlik” anabilimdalında yapacağım bir yüksek lisans, meslek hayatımda bana nasıl bir fayda sağlayabilir?

  1. admin dedi ki:

   Sorularınız uzmanlık ve bilgi gerektiriyor. Polis Akademisi’ne danışmanız lazım.

 14. Murat dedi ki:

  Kekemeliği olan girebilirmi arkadaşlar

  1. admin dedi ki:

   Ruhsal yönden tam ve sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, kekemelik ve kişilik bozukluğu olmayacaktır

 15. Murat dedi ki:

  Ben açık lise okuyorum ve poh olmak istiyorum olabilirmiyim sizce

  Bide kekemesi olanlar da girebilir mi.?

  1. admin dedi ki:

   Kekemelik ileri düzeyse sorun yaşarsınız. Liseyi bitirip YGS ile PMYO okuyup ileride PÖH olabilirsiniz.

 16. emir dedi ki:

  Merhaba.
  Benim dişlerde 4 tane dolgu var sıkıntı olur mu

  1. admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 17. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerle biz adaylara yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Üniversite zamanında ikinci öğretim okuduğum için harç ücretlerim yüksekti bu nedenle inşaatlarda galan çalıştım ne iş bulsam yaptım diyebilirim. İnşaatın birinci katından düştüm düştüğüm yerde dikenli teller vardı ve 3-4 cm civarı sol kolumda pazularımın hizasında biri yatay biri çapraz iz ve bir kaçta ufak tefek çizikler oluştu. 7-8 yıl oldu ve kapanmadı izler duruyor. Bu izlerin sorun olacağını söyleyenler var. Sizce sorun olurmu?

  1. admin dedi ki:

   Üstünüze tişört felan giydiğinizde gözükmüyorsa sorun olacağını sanmam. Sorarlarsa anlatın, jilet izi olmadıkça, yüzde vs değilse, sıkıntı çıkmıyor pek. Şansınızı deneyin.

 18. Mehmet dedi ki:

  paemi bitirip atandıktan sonra zorunlu görev süresi kaç yıldır?
  bu süre dolmadan istifa edildiği takdirde ödenecek tazminat miktarı önceden belli midir?
  teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   55 bin civarı bir tutar ile taahhüt tazminat sözleşmesi imzalıyorsunuz. Ben atananlar altı yıl süre ile mecburi hizmet ile yükümlü olduklarını biliyorum.

 19. Ravenian dedi ki:

  Sol bacağımda varis var büyük ihtimalle ancak teşhis filan şuan koydurtmadım. Sağlık bilgi formunda varis,varis ameliyatı ve diğer damar patolojileri yazıyor. Ben oraya HAYIR’ı işaretledim. Tam teşekküllü rapor alınca bir sıkıntı çıkar mı ? Teşhis koydurtmadığım için bilmemin mümkün olmayacağı bir konu olacağı için :/

  1. admin dedi ki:

   Şansınızı deneyin.

 20. Sirtlan dedi ki:

  Kardes benim mulakat tarihi 8 eyllde sonucta resmi tatil degil,bayram oncesi mulakati olanlar ertelense beni etkileyen bisey olur mu bu durumda

  1. admin dedi ki:

   Sorun olacağını sanmam. Ertelerlerse, ertelenen grupları diğer Eylül günlerine sarkıtırlar.

 21. vtnsvr45 dedi ki:

  Bir kaç kişi renk körlüğünün yanında harf okutularak da genel bir göz muayenesi olacağından bahsetmiş doğruluk payı var mıdır ona göre gözlüğümle mi girmeliyim ön sağlığa yoksa bu benim için bir dezavantaj mı olur numaralarımda sıkıntı yok aslında. Teşekkür ederim.

  1. admin dedi ki:

   Numaralarda sorun yoksa sıkıntı olmaz.

 22. Kosmier dedi ki:

  Meraba admin e devletten sicil kaydı belgesi istendiğinde silah ruhsatı ve devlet memurluğu adında iki şık çıktı. İkisini de alıp gitsem mülakata bir sorun olmaz değil mi

  1. admin dedi ki:

   Fazla belgenin zararı olmaz, istenileni verirsiniz.

 23. Emr dedi ki:

  Merhaba
  Sınav günü yanımızda telefon alabiliyormuyuz içeri?Bir de paem eğitimi kaç ay sürüyor ve burs durumu nedir?

  1. admin dedi ki:

   Telefon alamazsınız. 11 ay sürer ve aylık 300 lira civarı burs alırsınız.

 24. Merhmet dedi ki:

  İstenilen biyometrik fotoğraf sakallı bıyıklı olsa sorun teşkil eder mi?

  1. admin dedi ki:

   Devlet dairesinde polis olmak hatta amir olmak için başvuruyorsunuz. Ona uygun fotoğraf götürün.

 25. Yasemin dedi ki:

  Merhaba admin. İntibak sürecinde sağlık kontrolü olarak ne gibi testler yapılacak? Özellikle kalp ile ilgili ne gibi durumlar intibakta elenme sebebi olur?? Bir de sağ kolda bileğe doğru minik yanık izi var cok dikkatli bakilinca belli oluyor ön sağlıkta elenme sebebi olur mu??

  1. admin dedi ki:

   Kalp sorunları elenme sebebidir. O tarz bir iz sorun olmaz.

 26. komiseradayı dedi ki:

  merhaba.acaba heyet raporu okula başladıktan sonra mı alınıyor ? teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Genel sağlık raporu intibak döneminde alınıyor.

 27. Ali şahan dedi ki:

  Hocam bu mülakat sonucları ne zaman açıklanır acaba tahminen bi bilginiz var mı ?

 28. Ahmet dedi ki:

  Belgelerimizi ne şekilde teslim etmeliyiz mavi kapaklı dosya yeterlimi belgeleri delip dosyaya taksek sıkıntı olurmu şimdiden teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Delmeden, kırıştırmadan temiz şekilde muhafaza edin.

 29. serkan dedi ki:

  hocam askerlik durum belgesini illaki askerlik şubeden mi almamız gerekiyor e devlette şu tarihte şurada yapmıştır diye bi belge alınabiliyor askerlik durumunu bildiren bu yeterli olmuyormu bu konuda net bilgi varsa paylaşırmısınız

  1. admin dedi ki:

   Net bilgi yok. Kılavuzda e-devletten alınabilir yazmıyor.

 30. Servet dedi ki:

  Paeme gelmeden komiser olabilir miyiz yani poemdende komiser filan olunuyormu

  1. admin dedi ki:

   Hayır.

   1. Servet dedi ki:

    Peki. Bir sorum daha var karnında ameliyat izi var ama tamamen sıkıntısı gitti hatta izi bile kapanmaya yakın organlarında sıkıntı yok lütfen cevaplayın

    1. admin dedi ki:

     Büyük değilse sorun olmayacaktır.

 31. Servet DĞN dedi ki:

  Benim 5 yaşındayken karaciğerden ameliyat olmuşluğum var iz var ama sıkıntı yok organla falan çok iyiyim ve 17 yaşındatım sıkıntı olurmu iz normal boyutta

  1. admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

   1. Servet DĞN dedi ki:

    Sağolun cevabınız için resmen bi ton yük kalktı üstümden bu iyi cevapla

 32. Huseyinbolt dedi ki:

  Bnm sorum bilegimden ameliyat oldum 5cm faln islevde bir sorun yok resim isterseniz atarim cvp bekliyorum

  1. admin dedi ki:

   İç tarafta görünmeyen yerdeyse şansın var, üstteyse elde, sorun olabilir.

   1. Huseyinbolt dedi ki:

    Ust tarafta pöh ten bi abi kapaticiyla kaptirsan gecersin dedi

    1. admin dedi ki:

     Öyle yap o zaman.

 33. Ali dedi ki:

  Paem 2018 e girmek istiyorum fakat askerlik celbbi Kasım ayinda. Ben sağlık raporu ile bu celbi hı sonraki yani Şubat celbine atabiliyormusum sanırım. Celp dönemi Şubat olursa sorun olmaz değil mi? Tecil bitim tarihi haziran 27 şuan. Celp tarihi mi yoksa tecil bitim tariihine mi bakıyorlar bilginiz var mi? Celp Şubat 2019 olursa girebilir miyim kısaca

  1. Admin dedi ki:

   Girersin.

 34. murat dedi ki:

  Kolumda trafik kazasından dolayı 3 adet jilet izi gibi iz var. sağ dirseğimde de aynı şekilde. Alnımda da var fakat alnım için sorun olmayacağını söylediler. Çekincem onları jilet izi sanıp elemeleri. Kaza raporunu götürsem bir yararı olur mu? Yoksa elenir miyim dersiniz?

  1. Admin dedi ki:

   Şansını dene.

 35. Mehmet dedi ki:

  Paem eğitiminde veya uygulamalı sınavlarda başarılı olamadığımız zamanda tazminat ödemek zorunda mı kalırız?

  1. Admin dedi ki:

   hayır

 36. Merve Ucar dedi ki:

  Skolyoz sebebiyle ilk sağlık elemesinden elendim diyelim. Ben itiraz ettikten sonra herhangi bir doktora mı tekrar gorunmemi isterler yoksa kendi belirledikleri doktora mi gorunmemi isterler ?

  1. Admin dedi ki:

   Elenince iş bitiyor.

 37. sengun dedi ki:

  uzun zamandır spor yapmıyorum 20 günlük çalışmayla bir şey yapılabilir mi? yoksa gerçekçi mi olmalıyım?

  1. Admin dedi ki:

   Parkur zor değil, hafif kondisyonunuz varsa geçersiniz.

 38. Cihat dedi ki:

  Üst köpek dişlerinden biri eksikse ön sağlıktan eleniyor muyuz admin?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 39. Fazlı dedi ki:

  Admin uygulamadan bahsetmişsin ama uygulamanın ismini vermemişsin market’te 2 tane ücretli uygulama var hangisini indireceğimi bilemedim.

 40. Ercan dedi ki:

  Merhabalar daha önce Pomem için basvurmustum boy 1.67 isteniyordu ama benim 1.66,80 çıkmisti elemişlerdi şimdi paem için şansımı denicem egzersizlerle yarım cm uzama şansım var mı acaba ?

  1. Admin dedi ki:

   Şansınızı deneyin