PAEM

PAEM 2017 Başvuru Şartları Belli Oldu

Adayların merakla bekledikleri PAEM alım şartları Polis Akademisi tarafından yayınlandı. KPSS taban puanı 70 oldu. 2016 ve 2017 KPSS puanları kabul edilecek. Doğum tarihi olarak 1989 ve sonrası doğanlar başvurabilecek.

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

3) KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek puan türünden taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (2016 ve 2017 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (70,000) taban puan veya üzerinde puan almış olmak)

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için sınav için belirlenen taban puanın en az % 90’ını almış olmak, ( 2016 ve 2017 yılı KPSS lisans P3 puan türünden (63,000) taban puan veya üzerinde )

4) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak, (01/01/1989 ve sonrası doğanlar. Hesaplamak için tıklayın.)

5) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

6) Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. (Sağlık Şartlarını indirmek için Tıklayın)

( PAEM Lisans mezunu adayların boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır. Adayların; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle endeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir. Hesaplamak için Tıklayın.  )

7) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

8) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak, affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

9) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

10) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

11) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmış olmamak,

12) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,

13) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

14) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

15) Erkek adayların, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiği bulunmamak.

PAEM’e başvuran adayların birinci fıkrada belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.

Detaylı başvuru ilanı için TIKLAYINIZ.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

46 Yorum

  1. Askerliği yapmamış olmanız başvuruya engel değil. Askerlikle ilişiği olmamak: Tecili, muaf, ya da askerliği yapmış olmanız gerekiyor.

    1. Başvuracak aday sayısı ve puanlara bağlı. Hayırlısı olsun.

 1. Askerlikle ilişkisi bulunmamak yaziyo ,2018 eylül ayina kadar tecilliyim başvuruda sıkıntı olur mu?

  1. Tecili, muaf, ya da askerliği yapmış olmanız gerekiyor. Sizin durumda sıkıntı olmayacaktır. Polis Akademisi’ne danışınız.

 2. Askerlikle ilişiği bulunmaması gerek diye bi madde var. Askerdeyken başvuru yapamaz mıyım ?

  1. Çağrılırsınız. Mülakata ve spora hazırlanın. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

  1. Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için… denmekte. Eşinizin şehit veya vazife malulü olması gerekiyor. Dilerseniz Polis Akademisi’ne danışın.

  1. Şu an kesin bilgimiz maalesef yok. Geçen senelerdeki uygulamayı baz alıp yorum yapmak istemiyorum; değişebiliyor. Bu nedenle kesin bilgiyi Polis Akademisi’nden almanız daha iyi olur.

 3. Puanım 70.28 mülakata çağrılırmıyım? Mülakatlar için hazırlanmaya başlamalımıyım?

  1. Kadınlarda puan yüksek olabiliyor. Şansınızı deneyebilirsiniz. Başvuran aday sayısı ve puanları önemli sizin için.

 4. arkadaşlar geçen polis alımında yoğun istek üzerine söleyman soylunun isteği doğrultusunda ek olarak lise mezunu polis te alındı. eğer yine aynı yoğunlukta bir talep oluşturabilirsek belki kpss puan şartı 60 lara çekilebilir.

 5. Hocam benimde ağustos celbine askerlik gözüküyordu ancak mayıs ayında gidip tecilimi bozmadım. Şimdi mülakatlar ağustos ayında. Acaba askerlik şube 1 dönem daha celbimi öne atabilir mi 1 defalık ? Ya da kasımda gitmek için tecilimi bozup belge mi götürmeliyim ? Son çare yüksek lisans yapıp 1.5 dönem tecil daha mı yapmam gerekir ?

 6. Admin önbaşvuruda da yedek ayrılıyor mu?yani önbaşvuruyu geçen biri mülakatlara gelmezse diye herhangi bi yedek kontenjan da ayrılıyor mu?

  1. Hayır başvuru hakkı olan, kontenjana giren(erkek ilk 20 bin, kadın ilk 2 bin) herkes çağrılıyor.

  1. Gelme ihtimali var. Mülakata ve spora çalışmanızı öneririm.. Mülakat için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 7. Bu çağrılacak iki bin bayan içinde hangi sıra ile çağrıldığımizı görüyor muyuz yoksa olumlu olumsuz şeklinde bir açıklama mı olacak başvuru ekranlarımizda? Yani mülakatta karsilasacagimiz adayların puanlari hakkında fikir sahibi olmak adına soruyorum bunu. Teşekkür ederim.

  1. Ön başvuru yapacaksınız. 11 Ağustosta mülakata çağrılacaklar duyurulacak. O listede varsanız mülakata gideceksiniz.

 8. Tecilim temmuzun başında sona ereceğinden ağustosta askere gidebilmek için mayısta dilekçe verip tecilimi bozdum. Şuan için herhangi bir şey belli değil ama bu durumum başvuru yapmama engel teşkil eder mi?

  1. Mülakat sürecinde askersiniz anladığım kadarıyla. Muhtemelen sorun olur. Dilerseniz PA ile iletişime geçin.

 9. Merhaba ben şunu merak ediyorum evliyim bu sanırım engel değil peki çocuk sahibi olmak engel mi komiser yardımcılığı için? ? Cevabınızı bekliyorum …

 10. Merhaba komiser yardımcılığı için çocuk sahibi olmak engel mi bayanlar için merak ediyorum bunu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu