Asker Alımları

Özel Kuvvetler Komutanlığı Nasıl Subay, Astsubay Olunur ?

Askerlik çoğu kişinin hayali ve hatta yaşama tarzıdır. Ancak hayal edilen bu mesleğin içinde öyle bir birim vardır ki herkes hayal eder ama çok azı bu birime girmeyi  başarır. İşte bu birimin adı ÖKK tam açılımıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı , halk arasındaki tabiriyle BORDO BERELİLER’dir.

Bordo Bereliler Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde çok özel ve saygın bir yere sahiptir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin en seçkin birimi olan Bordo Bereliler halk arasında da büyük saygı ve merak uyandırır. Bizlerde bu yazımızda Bordo Bereliler hakkında merak edilen konulara ve  Özel Kuvvetler alım şartlarına değinmeye çalışacağız.

Özel Kuvvetler Komutanlığı Bordo Bereli Nedir ?

Görevi her türlü iç ve dış tehdidin püskürtülmesi olan Özel Kuvvetlerin kuruluş tarihi 1992’dir. Bordo Bereliler yani Özel Kuvvetler adından da anlaşılacağı üzere Özel bir birliktir. Bu yüzdendir ki Özel Kuvvetlere her asker veya isteyen her birey kabul edilmez. Çünkü Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine katacak olduğu personeli büyük bir titizlikle seçer. Özel Kuvvetler , değişik sınıf ve rütbedeki askerlerden oluşur. Bu askerlerin her biri kendi alanında birer uzmandırlar. Her türlü arazi ve iklim koşulunda görev yapmak için eğitilen Bordo Bereliler Türk Silahlı Kuvvetlerinin en seçkin birimidir.

Nasıl Bordo Bereli Olunur ?

Bordo Bereli olmak yani Özel Kuvvetler Komutanlığına katılmak esasında bir gönüllülük işidir. Bu doğrultuda Özel Kuvvetler Komutanlığına gönüllülük esasına göre sadece kıta kaynaklı alım yapılmaktaydı. Yani değişik sınıf ve rütbedeki askerlerin arasından alım yapılmaktaydı. Ancak geçtiğimiz yıllarda kıta kaynaklı alımın yanı sıra sivil kaynaklı alımda yapılmıştır. Hal böyleyken Bordo Bereli olmak isteyen sivil kaynaklı binlerce kişinin önü açılmıştır.

Özel Kuvvetler Komutanlığı Alım Şartları Nelerdir ?

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak,
  3. Sivil okullardan herhangi bir nedenle çıkarılmamış, askeri okullardan herhangi bir nedenle çıkmış veya çıkarılmamış olmak,
  4. Her ne sebeple olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmamış olmak,
  5. Yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak,
  6. Subaylık için en az 4 yıl süreli fakülte/yüksekokul bölümlerinden mezun olmuş olmak,
  7. Astsubaylık için en az 2 yıl süreli yüksekokul/fakülte bölümlerinden mezun olmuş olmak
  8. 2 yıl süreli yüksek öğretimi bitirenler için 25 yaşını bitirmemiş olmak, 4 yıl ve daha fazla süreli yüksek öğretimi bitirenler için 27 yaşını bitirmemiş olmak .
  9. Geçerli Kamu Personeli Seçme Sınavından “KPSSP93 Ön Lisans/ Geçerli KPSSP3 Lisans Puanı  asgari 60 olmak.

Özel Kuvvetler Komutanlığı SUBAY/ASTSUBAY alımı genel şartları yukarıdaki gibidir. Bu şartlar 2017 yılında yapılan alıma ilişkin şartlar olduğu için adayların yeni bir alımla beraber yayınlanan kılavuzdaki  şartları baz alması gerekmektedir.

MİT’e Nasıl Girilir ? MİT’e Girme Şartları Nelerdir ?

JÖH Olmak İçin Ne Yapılır ?

MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu