Ana Sayfa / PÖH / Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?
ozel-harekat-polisi-nasil-olunur

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen bir çok adayın içerisinde özel harekat tutkusu kesinlikle vardır. Özel harekat tutkusunu gerçeğe dönüştürmek isteyen bir çok polis adayı da polis özel harekat alımlarının nasıl olduğunu alımların neye göre yapıldığını bizlere sormaktalar. Bizlerde bazı branşlar için alımların nasıl yapıldıklarını yazılarımızla sizleri bilgilendireceğiniz. Polis özel harekat bilindiği üzere emniyet teşkilatının göz bebeği olan bir operasyon birimidir. Polis özel harekat gerek şehir içi gerekse kırsal alanda bölücü ve yıkıcı tüm faaliyetlere karşı görev almaktadır. Peki özel harekat polis olmak için neler gerekli ve nasıl özel harekat polisi olabilirsiniz bunları aşağıda sizler için paylaşacağız.

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?
Özel harekatçı olmanın tek yolu eskiden polis meslek yüksek okuluna polis özel harekat alımı için seçmeye gelen heyete polis adayları başvurularını yapıyorlardı ve belli testlere tutulan polis adayları okul bittiğinde polis özel harekat kursuna katılarak özel harekat polisi olabiliyorlardı. Ayrıca bu alım dışında meslek içerisinde de polis özel harekat branşına katılmak isteyen adaylar için fiziki yeterlilik testinin ardından bu fiziki yeterliliği geçen adaylara kurslar düzenleniyordu. Şuan ise günümüzde özel harekat alımı 3 şekilde olmaktadır. Bunlara kısaca aşağıda bahsedeceğiz.

PMYO Okurken Yapılan Seçme
Yukarıda bahsettiğimiz gibi arkadaşlar polis meslek yüksek okulunda okuyan polis adayları için 2. sınıfın son aylarından özel harekat daire başkanlığından bir heyet gelerek özel harekata gönüllü adayları fiziki yeterlilik ve mini bir mülakata tabi tutarak bu testi geçenleri polis meslek yüksek okulundan mezun olduktan sonra Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığında özel harekat kursuna çağırıyorlar ve bu kurs ortalama 3-4 ay sürüyor. Kursu başarı ile bitiren adaylar görevlerine polis özel harekat olarak devam ediyorlar.

Meslek İçinde Yapılan Seçmeler
Polis memuru olarak görevlerine başlayan polis memurları arasında yaşları 28 e kadar olan ve polis özel harekat olmaya gönüllü adaylardan meslek içerisinde başvurular alınıyor ve gönüllü adaylar Ankara’ya fiziki yeterlilik ve mülakata çağırılıyorlar. Seçme sonucu başarılı olan adaylar yine 3-4 ay polis özel harekat kursuna tabi olarak yeni görev yerlerinde özel harekatçı olarak başlıyorlar.

POMEM Özel Harekat Seçmeleri
İlk olarak 2015 yılın polis meslek eğitim merkezlerine sadece özel harekat branşında yetiştirilmek üzere alımı yapılmıştı. 2015 yılında yapılan alımlardan sonra ise 2016 yılında bu kez 10.000 polis özel harekat alımı yapılacağı duyuruldu. 2015 yılının aksine 2016 yılında alımı planlanan 10 bin özel harekat polisi şartlarında bazı değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler artık en az lise mezunu olarak alım yapılacağı ve adayların askerlik hizmetlerini yerini getirmiş olmaları ayrıca askerlik hizmetinin üzerinden 36 ay geçmemesi şartı getirildi. Önceki alımda ise sadece lisans mezunlarının kpss p3 den 50 ve üzeri puan alan adaylar başvuru yapabiliyorlardı. Pomem olarak özel harekatçı olmak isteyen adaylarda yapılan seçmelere başvurarak 6 ay kursun ardından polis özel harekat olarak görevlerine başlayabiliyorlar.


Bu makalede tam 350 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

350 Soru Var

 1. Merhaba, 20.10.1993 doğumluyum ön lisans mezunuyum açıktan işletme bölümü lisans tamamlama devam ediyor. 2016 KPSS P93 türü puanım 59,787 Boyum: 1.88 Kilom: 85 PÖH olabilmek için ilan geldiğinde başvuru yaptığımda kabul görür mü? Yoksa KPSS’den dolayı başvuru yapmam mümkün değil mi? Bilgilerinizi rica ederim.

 2. Abi sence hangisi daha mantikli pomem mi pmyo mu

 3. Admin allhına kurban olayım kaç aydır araştıryorum kesin birşey yazmıyolar,bana kesin bir bilgi ver.pmyo ve pomem ikiside aynı diyosunuz kabulümdür.genel olarak pomemden pöh alımı yapıyolramış..pmyo dan pöh alımı yapıyorlar mı? ona göre sınavlara girecem.bişey daha,kpss ye girmemiz gerekiyomu?

 4. Admin 24 eylül 2001 doğumluyum 2019 da seçmelere katılabilir miyim yoksa benim yaşım 18 olana kadar 2019 daki seçmeler bitiyor mu?

 5. Admin bi sorum olacak ben pöh olmayı çok istiyorum ama merak ediyorum pomem her sene kesinlikle pöh alımı yapıyormu ?

 6. Admin KPSS girmeden PYMO DAN MEZUN OLSAK ÖZEL HAREKAT YUNUS POLİS PÖH olabiliyormuyuz lütfen tam cevap verirsen sevinirim

 7. Ben kız meslek lisesinde okuyorum meslek lisesinde okuyanlarda PÖH olabilirmi

 8. Sivil özel harekat polisi olur mu şimdiden teşekkürler

 9. Mücahit Bahçeci

  Admin merhaba bende açıktan liseyi okuyorum nasipse bu yaz bitecek. Eğer lise mezunu adaylar başvurabilirse bu dönem durumum halinde başvurabilirmiyim

 10. Yeni alimlarda yas sarti kac olur?ben kasimda 28imden gun alacagim.pomeme girsem bile egitimde 28imden gun aldiktan sonra pöhe gecebilirmiyim?

 11. Bu bazı sitelerde polis alımı olmuyor bazen diyorlar pmyo da her sene alınıyormu bidokulun %70 i özel harekatı seçerse neye göre alınır

 12. ben 29 ekim 2001 doğumluyum 2019 da pmyo için başvuru yapabirmiyim ?

 13. PÖH OLMAK ICIN KAC PUAN ALMAMIZ GEREK LISEYI BITIRDIKTEN SONRA

  DOĞRUSU NAPCAM HAKKINDA BIR FIKRIM YOK MESELA BEN LISYI BITIRDIM DIPLOMAMI ALDIM 1 SENE BEKLEDIM YASIM FELAN TUTUYOR SONRA NE YAPMAM LAZIM ILK NEREYE BAS VURCAM YADA BUNU YOLDAN GECEN BIR POLİSE SORSAM BANA ACIKLAR MI YADA SIZ ACIKLAR MISINIZ ? TEŞEKKÜRLER SIMDIDEN

 14. Polis akademisinden mezun olanlar pöh olabiliyorlarmı yani seçim yapma hakları varmı teşekkürler

 15. Peki polis köpek eğitmeni pomemden mi çıkıyor

 16. Şimdi diyelimki ki istanbulda sukru balci polis egitim merkezine girdim yani polis akademisine pmyo ya burda polis yetiştirilio ama okulum 2.senesinde fln pöh e gecis oluo mu onun ustüne egitim

 17. Admin benim kimlikte doğum tarihim 01.01.2002 asıl doğum tarihim ise 10.07.2001 sorum şu 1 yıl geç okula başladım ben 11. Sınıf öğrencisiyim liseden 2020 de mezun oluyorum 2019 daki seçmelere katılabilirmiyim? birde 2. Sorum şu ben osteokondrom ameliyatı oldum öenmli bir ameliyat değildi cerrah doktorlarıma sordum ileride hiçbir sıkıntısı olmayacağını hatta ameliyat olmamış gibi olduğunu söylediler bu özel harekat olmama engel olurmu?

 18. Sa 21.09.1991 doğumluyum internette poh yaş sınırı 31 Aralık 1991 ve sonrası için girebilir deniyor yani ben giremiyorum bu yaş sınırı sadece lise mezunu poh alımı için mi geçerlidir ben bu sene pomeme girip poh olabilir miyim asıl bunu öğrenmek istiyorum iyi çalışmalar teşekkür ederim

 19. ön lisans mezunları kpss ile önce pomem egitimi aldıktan sonramı poh olabiliyor yoksa direk başvuru yapa bilirlermi

 20. Ben 200 doğumlu 8 eylül doğumluyum poh bu sene başvuru ne zaman bide bu sene olabilirmiyim admin

 21. Ben 200 8 eylül doğumluyum bu sene ben poh olabilirmiyim şartları nedir basvurabilirmiyim bu sene

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir