Yeni Haberler
Ana Sayfa / PÖH / Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Polis olmak isteyen bir çok adayın içerisinde özel harekat tutkusu kesinlikle vardır. Özel harekat tutkusunu gerçeğe dönüştürmek isteyen bir çok polis adayı da polis özel harekat alımlarının nasıl olduğunu alımların neye göre yapıldığını bizlere sormaktalar. Bizlerde bazı branşlar için alımların nasıl yapıldıklarını yazılarımızla sizleri bilgilendireceğiniz. Polis özel harekat bilindiği üzere emniyet teşkilatının göz bebeği olan bir operasyon birimidir. Polis özel harekat gerek şehir içi gerekse kırsal alanda bölücü ve yıkıcı tüm faaliyetlere karşı görev almaktadır. Peki özel harekat polis olmak için neler gerekli ve nasıl özel harekat polisi olabilirsiniz bunları aşağıda sizler için paylaşacağız.

Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?
Özel harekatçı olmanın tek yolu eskiden polis meslek yüksek okuluna polis özel harekat alımı için seçmeye gelen heyete polis adayları başvurularını yapıyorlardı ve belli testlere tutulan polis adayları okul bittiğinde polis özel harekat kursuna katılarak özel harekat polisi olabiliyorlardı. Ayrıca bu alım dışında meslek içerisinde de polis özel harekat branşına katılmak isteyen adaylar için fiziki yeterlilik testinin ardından bu fiziki yeterliliği geçen adaylara kurslar düzenleniyordu. Şuan ise günümüzde özel harekat alımı 3 şekilde olmaktadır. Bunlara kısaca aşağıda bahsedeceğiz.

PMYO Okurken Yapılan Seçme
Yukarıda bahsettiğimiz gibi arkadaşlar polis meslek yüksek okulunda okuyan polis adayları için 2. sınıfın son aylarından özel harekat daire başkanlığından bir heyet gelerek özel harekata gönüllü adayları fiziki yeterlilik ve mini bir mülakata tabi tutarak bu testi geçenleri polis meslek yüksek okulundan mezun olduktan sonra Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığında özel harekat kursuna çağırıyorlar ve bu kurs ortalama 3-4 ay sürüyor. Kursu başarı ile bitiren adaylar görevlerine polis özel harekat olarak devam ediyorlar.

Meslek İçinde Yapılan Seçmeler
Polis memuru olarak görevlerine başlayan polis memurları arasında yaşları 28 e kadar olan ve polis özel harekat olmaya gönüllü adaylardan meslek içerisinde başvurular alınıyor ve gönüllü adaylar Ankara’ya fiziki yeterlilik ve mülakata çağırılıyorlar. Seçme sonucu başarılı olan adaylar yine 3-4 ay polis özel harekat kursuna tabi olarak yeni görev yerlerinde özel harekatçı olarak başlıyorlar.

POMEM Özel Harekat Seçmeleri
İlk olarak 2015 yılın polis meslek eğitim merkezlerine sadece özel harekat branşında yetiştirilmek üzere alımı yapılmıştı. 2015 yılında yapılan alımlardan sonra ise 2016 yılında bu kez 10.000 polis özel harekat alımı yapılacağı duyuruldu. 2015 yılının aksine 2016 yılında alımı planlanan 10 bin özel harekat polisi şartlarında bazı değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler artık en az lise mezunu olarak alım yapılacağı ve adayların askerlik hizmetlerini yerini getirmiş olmaları ayrıca askerlik hizmetinin üzerinden 36 ay geçmemesi şartı getirildi. Önceki alımda ise sadece lisans mezunlarının kpss p3 den 50 ve üzeri puan alan adaylar başvuru yapabiliyorlardı. Pomem olarak özel harekatçı olmak isteyen adaylarda yapılan seçmelere başvurarak 6 ay kursun ardından polis özel harekat olarak görevlerine başlayabiliyorlar.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

2017 PÖH Mülakat Anıları!

2017 PÖH Mülakat Anıları!

Polis özel harekat mülakatlarına giren adayların yaşadıklarını gerek kendi sayfamızdan gerekse diğer sayfalardan toparlayarak bu …

78 Yorum

  1. Pmyo da iken pomem özel harekara gecilebilirmi ?

  2. Ben kapalıyım ve özel kuvvet olmak istiyorum kapalı bayan olduğumdan dolayı bi sıkıntı çekermiyim

  3. Onur selçuk köse

    Benim iki sorun var da
    Birincisi abim in sicili var
    İkincisi benim el bileğimde sıkıntı çıktı doktor ameliyat olup platin takılmasını önerdi bu sorunlar dan dolayı polis özel olabilirmiyim?

  4. Pöh olmak için askerlik hizmetini tamamlamış olmak zorunlumu

  5. merhaba ben 09.01.2000 doğumluyum seneye haziranda lise mezunuyum acaba seneye pöh adayı olabilirmiyim ve bay bayan boy şartlarını söylermisiniz?

  6. 26 yaşında kapalı bir bayanım özel harekat polisi olmak istiyorum lise mezunlarından alım olduğunu duymuştum girebilme şansım var mı. tabi bir de iki gözüm de miyop var 2.25. 2.50 sıkıntı olur mu ne yapmalıyım

  7. Merhabalar ben 19 yaşındayım lise mezunuyum pöh başvurmak istiyorum 1.85 boyunda sağlıklıyım herşeyim uyuyor fakat askerlik görevini tamamlamak şartıyla mı olunabiliyor

  8. yüzümde yaklaşık 1.50 santim dikiş izi var engel olur mu teşekkürler

  9. abdullah yıldız

    çenemde bir buçuk santim dikiş izi var engel olurmu pöh olmak için teşekkürlr

  10. ben 17 yaşındayım bütün şartlarımı uyuyor pöh olmak için boyum 1.81 gözlerimin derecesi çok düşük fakat düz taban problemim var. Kesinlikle koşmama ve yürümeme engel olmuyor saatlerce yürüyüp koşabilirim düz taban problem olurmu pöh olmama?

      • baya uzun bir yazı baya okdudum. Ayak ile ilgili olarak parmaklar, ayak büyüklükleri, ve kemiklerden bahsediyor ya düz taban yok yada ben göremedim kısa bir şekilde açıklarmısnız?

        • 25) Yürüyüşü bozan ve ayağın basarken çekilen ön-arka grafilerinde talus ve kalkaneus arasında ayrılma, yan grafilerde talus, naviküler ve birinci metatanstan geçen düz çizginin talonaviküler veya navikulokuneiform eklemde açılanması, tarsal kemiklerde dejenerasyon olması ve kalkaneal yükseklik açısının 10 dereceden daha az olması ile karakterize flask, spastik düz tabanlık. Düz taban diye arama yaparsanız çıkacaktır.

          • çok teşekkür ler internetten daha fazla araştırma yapıcam. Bu arada siteniz çok güzel ve çok yararlı içerikler var bu siteyi herkese yaymanız gerekiyor aklında soru işareti olan herkes sitenizden cevabını bulabilr.

          • Sizlerde arkadaşlarınıza önerebilirsiniz sitemizi.

  11. YANİ BU İZ SORUN OLURMU

  12. Bu sene mezun olacam allah izin verirse pöh olmak istiyorum 2017 mezunlarına alım olacakmı birde milli sporcuyum

  13. PÖH SINAVINA SADECE 1 KERE Mİ GİRİLİOR

  14. UZMAN ÇAVUŞLUKTAN PÖHE GEÇİLİYOR MU

  15. PÖH OLMAK İÇİN AYAĞIMIZ NASIL OLMALI BEN YAZILANLARI OKUDUM AMA PEK DETAYLI DEĞİL

  16. Tekrar kpss sarti gelme ihtimali var mi 20. Donem poh aliminda veya bu sartlar tahminen ne zaman belli olur?

  17. Abi ben daha 8 e gidiyom pöh olmak için nabaliyim

  18. ABİ PÖH SINAVINA SADECE BİR KEZ Mİ GİRİLEBİLİOR

  19. Admin bir sorum olucaktı arka dişlerden bir tanesinin eksik olması sıkıntı olurmu

  20. Meslek içinden bayan pöh alimi olacak mi?

  21. Gözümü çizdirdikten sonra özel harekat polis olmamda bi sakınca var mı ?

  22. DİKİŞ İZİ O KADAR ÖNEMLİMİ PÖH OLMAK İÇİN

  23. çene yanında 2 cm sorun olurmu

  24. Özel harekat polisinde sivil olunabiliyor mu?

  25. Özel harekat polisinde sivil görev yapabiliyor muyuz?

  26. üs çenemde 1 diş eksik sorun olurmu

  27. 5 kasim 2000 dogumluyum ne zaman ozel harekatci olabilirim

  28. 1998 dogunluyum lise bu sene bitiyor lise bittikten sonra nerden başvuru yapacagım alımlar kpss den mş ygs den mi oluyor teşekkür ederim 🙂

  29. lise mezunuyumpomeme basvuru yapsamolurmu

  30. lise mezunuyum pomem e basvuru yapabılırmıyım

  31. Bn meslek lisesi mezunuyum pmyo ya girmek istiyorum ama aynı zamanda kho da basvuru yapmak istiyorum ikisine birlikte basvuru yapmm mümkün mü

  32. 1998 dogumluyum lise son siniftaym ygs ye girdim puan 150 falan pmyo başvuru yapabilirmiyim anlamadm 20. Dönem başvuruları belli olursa nerden nasıl basvurcaz kısa bilgi verebilrmsnz

  33. Poh olduktan sonra çevik kuvvete nasil geçilir yada herahngibi başka birime

  34. Ben 13 yaşındayım diz kapağımda 14 cm dikiş izi var ilerde sıkıntı olurmu düşünmekten yoruldum artık

  35. 13 yaşindayım diz kapağımda 13 cm dikiş izi var ilerde sıkıntı olurmu

  36. Merhaba. Ben KPSS den 65 aldım askerliğimi yapmadım 20 yaşındayım üniversite 2.sınıf öğrencisiyim okulu dondurup özel harekat olmak istiyorum yani askerlik şartı olmadan ne şekilde alıyorlar nerelere müracat ediyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir