Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olabilir?

20.11.2016
A+
A-
Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olabilir?

Lise mezunları ve önlisans mezunlarının sıkça sordukları sorulardan birisi de önlisans mezunlarının nasıl polis olacağıdır. Lise mezunu bazı arkadaşlar kendilerinin önlisans okurken veya mezun oldukta sonra nasıl polis olabileceklerini sormaları üzerine yazımızda lise mezunları önlisans mezunu olursa nasıl polis olabilirler bu konuya da detaylı şekilde değinelim istedik.

Önlisans Mezunları Polis Meslek Yüksek Okulunda (PMYO) Okuyabilir mi?
İlk olarak şunu belirtelim arkadaşlar önlisans mezunları ile ilgili olarak. Önlisans mezunları yaşlarının tuttuğu ölçüde ygs ye girerek polis meslek yüksek okulu baraj puanını alarak polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilirler. YGS baraj puanı son 2 yıldır 270 taban puan olarak belirleniyor bu puan ve üzerini alan önlisans mezunları diğer şartları da tutarsa polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilirler. Önlisas adaylarının polis meslek yüksek okulu okuyabilmeleri için en önemli şart yaş şartıdır. Yani önlisans adayları 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak gerekmekte.

Önlisans Adayları PÖH Olabilir mi?
Önlisans adayları şartları taşıdıkları sürece polis özel harekat alımlarına başvuru yapabilirler. Normalde lisans mezunu olarak alının polis özel harekat alımlar bu yıl için çıkarılan kanunla en az lise mezunu olmaları yeterli.

Önlisans Mezunları POMEM Okuyabilir mi?

Yeni düzenleme(25 Ağustos 2017) : Önlisans mezunları POMEM alımlarına %20 oranında kadro ile girebileceklerdir. OKUYUNUZ.

Önlisans mezunları ne yazık ki 2 yıl okuyarak polis meslek eğitim merkezi sınavlarına katılamazlar. Ancak önlisans mezunları önlisansın üzerine lisans tamamlama yaparak aöf veya örgün olarak lisans mezunları olurlar ise polis meslek eğitim merkezi sınavlarına girerek pomem okuyabilirler. POMEM sınavlarına girebilmeleri için de adayların kpss den o yıl istenen baraj puanını almış olmaları gerekmektedir. Bu koşul aynı zamanda polis amirleri eğitim merkezi (PAEM) içinde geçerli.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi arkadaşlar önlisans mezunları sadece polis özel harekat ve pmyo sınavlarına katılabilirler mevcut koşulda yani pomem ve paem sınavlarına giremiyorlar.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 395 YORUM
 1. Avatar Yusuf dedi ki:

  Merhaba ben önlisans okuyorum kpss den 70 aldım bu sene mezun olacam iki tane sorum olacak. Mezun olmadan veya mezun olmama yakın başvuru yapabilir miyim? bir de 70 alan herkes çağırılır mı yoksa en yüksek puanlı olanlar mı çağırılır, teşekkür ederim…

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mezun olmadan başvuru yapamazsınız mezuniyet belgesi istiyorlar .70 alan herkes çağrılır

 2. Avatar İlayda dedi ki:

  Önlisans mezunuyum, pmyo gitmek istiyorum ama sadece kpss puanıyla mı girebilirim yoksa tekrardan üniversite sınavına girip ordaki puanımla giriş yapabilir miyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   önlisans mezunları pmyo ya başvuru yapamaz pomem e başvuru yapabilirsiniz…

 3. Avatar Aysl dedi ki:

  Yeni önlisans mezunuyum önlisans kpss den 69 aldım nasıl polis olurum puanımla başvuru nasıl yapabilirim

  1. Admin Admin dedi ki:

   70 puan almanız gerekiyor…

 4. Avatar Emir dedi ki:

  Merhaba. Lise mezunuyum. 2020 de polis alımı olacak mı? Olacaksa eğer Haziran’Da yapılacak olan tyt sınavından kaç puan almak gerekiyor? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   tyt sınavından 260 ham puan almanız gerekiyor…

   1. Avatar Emir dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Puanı aldıktan sonra ne yapmam gerekiyor?

   2. Avatar Batuhan dedi ki:

    Merhabalar ben üniversite mezunuyum dgs ile polis olma imkanım varmıdır?

    1. Admin Admin dedi ki:

     tyt sınavına girmeniz gerekiyor…

  2. Avatar Krc dedi ki:

   Merhaba mesela polisligin puanini alamadim baska herhangi bir 2 yillik universiteyi bitirdikten sonra polislige gecebilirmiyim.tesekkur ederim

   1. Admin Admin dedi ki:

    evet…

 5. Avatar şerife armağan dedi ki:

  ben şuan ön lisans 2. sınıfın 3 hafta kaldı mezun olmama 24. dönem 3.000 bayan alımına başvuru yaptım sınav giriş belgem geldi ama şimdi mezun olmadan nasıl çağırılıyorum şimdi gtsem elerlermi mezun değilim diye

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet….

 6. Avatar Songül dedi ki:

  Merhaba bu sene iki yıllık universiteden mezun olucam polislige girebilirmiyim acaba ve kpss de kaç puan almam lazım.

  1. Admin Admin dedi ki:

   70 puan almanız gerekiyor…

 7. Avatar yalçın dedi ki:

  bu sene önlisansı kazandım 2020de 1. sınıf olacağım, yine 2020de tytden 270 alırsam polisliği kazanırsam, daha önce 1sene okudugum ünivesite sebebiyle polis myo 1.sınıftan mı baslarım 2. sınıftan mı

  1. Admin Admin dedi ki:

   1 den başlarsınız…