Ana Sayfa / PMYO / Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olabilir?
onlisans-mezunlari-nasil-polis-olabilir

Önlisans Mezunları Nasıl Polis Olabilir?

Lise mezunları ve önlisans mezunlarının sıkça sordukları sorulardan birisi de önlisans mezunlarının nasıl polis olacağıdır. Lise mezunu bazı arkadaşlar kendilerinin önlisans okurken veya mezun oldukta sonra nasıl polis olabileceklerini sormaları üzerine yazımızda lise mezunları önlisans mezunu olursa nasıl polis olabilirler bu konuya da detaylı şekilde değinelim istedik.

Önlisans Mezunları Polis Meslek Yüksek Okulunda (PMYO) Okuyabilir mi?
İlk olarak şunu belirtelim arkadaşlar önlisans mezunları ile ilgili olarak. Önlisans mezunları yaşlarının tuttuğu ölçüde ygs ye girerek polis meslek yüksek okulu baraj puanını alarak polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilirler. YGS baraj puanı son 2 yıldır 270 taban puan olarak belirleniyor bu puan ve üzerini alan önlisans mezunları diğer şartları da tutarsa polis meslek yüksek okulu sınavlarına girebilirler. Önlisas adaylarının polis meslek yüksek okulu okuyabilmeleri için en önemli şart yaş şartıdır. Yani önlisans adayları 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak gerekmekte.

Önlisans Adayları PÖH Olabilir mi?
Önlisans adayları şartları taşıdıkları sürece polis özel harekat alımlarına başvuru yapabilirler. Normalde lisans mezunu olarak alının polis özel harekat alımlar bu yıl için çıkarılan kanunla en az lise mezunu olmaları yeterli.

Önlisans Mezunları POMEM Okuyabilir mi?

Yeni düzenleme(25 Ağustos 2017) : Önlisans mezunları POMEM alımlarına %20 oranında kadro ile girebileceklerdir. OKUYUNUZ.

Önlisans mezunları ne yazık ki 2 yıl okuyarak polis meslek eğitim merkezi sınavlarına katılamazlar. Ancak önlisans mezunları önlisansın üzerine lisans tamamlama yaparak aöf veya örgün olarak lisans mezunları olurlar ise polis meslek eğitim merkezi sınavlarına girerek pomem okuyabilirler. POMEM sınavlarına girebilmeleri için de adayların kpss den o yıl istenen baraj puanını almış olmaları gerekmektedir. Bu koşul aynı zamanda polis amirleri eğitim merkezi (PAEM) içinde geçerli.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi arkadaşlar önlisans mezunları sadece polis özel harekat ve pmyo sınavlarına katılabilirler mevcut koşulda yani pomem ve paem sınavlarına giremiyorlar.

Bu makalede tam 338 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

338 Soru Var

 1. Merhaba,

  1994 dogumluyum, önlisans aöf devam ediyorum.
  Polis olmak icin ne yapmam gerekiyor?
  Kpss sinavina girilmesi gerekiyor onu biliyorum ama TYT mecburimi?

  Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Bende 1994 doğumluyum aöf devam ediyorum bana önlisansı bitirmeden polislik sınavına giremezsin dediler öyle bisey varmı yoksa girebiliyormuyuz

 3. ben önlisans mezunuyum tyt ile PMYO başvurusu yapmak istiyorum fakat yaş sınırı var ben 1993 yılının 3.ayında doğdum beni etkiliyor mu

 4. 93 doğumluyum önlisans mezunuyum başvuru hakkım var mı

 5. iyi günler. 2 senelik üniversitenin son senesindeyim . pmyo ya başvuru yapıp , girip yunus polisi olabilme şansım var mıdır acaba ??

 6. Önlisans Mezunuyum 98 liyim Tyt Girmeden Başvurum Şansım var mı

 7. Yeni üniversite sınavına girdim 2 yıllık okuyup polis olablirmiyim acaba

 8. İki yıllık bitirdikten sonra tyt ile mi yoksa kpss ile geçiş yapabilirmiyiz

 9. Araştır dığımda iki yıllık bitirip Kpss p93 puan türünden 70 üzeri alırsak geçiş yapabilme hakkımız var diye okumuştum doğrumu acaba

 10. Merhabalar ben 2 yıllık ünversiteden mevzun oldum pöh olabilmek için ne yapmam gerekiyor 1992 doğumluyum

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir