POLİSLİK

Ön Lisans Mezunları Nasıl Polis Olur ?

Ön lisans mezunu adaylardan birçoğu polis olma hayali kurmaktadır. Günümüzde ilkokul mezunları harici, lise, ön lisans ve lisans mezunu adayların tamamı polis olabilmek için çeşitli polis eğitim birimlerine başvuruda bulunup polislik mesleğini icra etmeye başlayabilirler. Polis olmak isteyen adayların birçoğu sosyal statü ve maaşlarının yanı sıra devlet memurluğu kapsamında bir meslek olmasından dolayı polis olmayı istemektedirler. Hem erkek adaylar hem de bayan adaylar polis olmak için başvuru yapabilirler. Emniyet çatısı altında bulunan çarşı ve mahalle bekçiliği için ise sadece erkek adaylarının başvurabileceğini bilmenizde fayda var.

Hem bayan hem de erkek adaylar için PAEM,PMYO ve POMEM gibi polis eğitim birimlerine başvuruda bulunarak polislik mesleğini icra etmek için eğitim almak mümkündür. Her yıl düzenli olarak bu polis eğitim birimlerinin tamamına aday öğrenci alımı yapılmaktadır. Ancak adayların bilmesi gereken önemli noktalardan biri erkek adayların bayan adaylara oranla daha yüksek kontenjana sahip olduğudur. Polis akademisi çatısı altında eğitim veren tüm emniyet gücü eğitim birimleri için bu şekilde bir kontenjan uygulaması vardır. Örneğin sadece 4 yıllık üniversite mezunlarını yanı lisans mezunlarını kabul eden PAEM için her yıl yaklaşık 2200 öğrenci alınırken bunun 2000 tanesi erkek yalnızca 200 tanesi kadındır.

Adayların da bu bilgiler doğrultusunda başvurmasında fayda olduğunu söyleyebiliriz. Ön lisans mezunu adayların da polis olma hedefi doğrultusunda araştırma yaptığını biliyoruz. Onlar için de polis olma hayalleri için başvuruda bulunabilecekleri 2 polis eğitim birimi olduğunu söyleyelim. POMEM ve PMYO çatısı altında eğitim gören ön lisans mezunu adaylar polislik görevini icra edebilirler. Elbette yalnızca ön lisans mezunu olmak polis akademisi çatısı altında eğitim veren POMEM ve PMYO ‘ya kabul edilmek için yeterli değildir. Adaylardan aranan şartlar ve yeterlilikler vardır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgileri sizlere aktaralım.

Ön Lisans Mezunlarının Polis Olmak İçin İzlemesi Gereken Adımlar

Ön lisans mezunu demek halk arasındaki adıyla 2 yıllık üniversite mezunu demektir. Günümüzde birçok şehirde üniversite yer almasıyla birlikte ve kontenjanların hayli yüksek tutulması sayesinde ön lisans bölümlerinden her yıl binlerce öğrenci mezun olmaktadır. 2 yıllık üniversite bölümünü bitiren adaylar kimi zaman iş bulamadıkları için kimi zaman da çocukluktan beri hayali olduğu için polislik mesleğini hedeflemektedir. Bu doğrultuda ön lisans mezunu polis adaylarının akıllarında bazı soru işaretleri bulunabilir. Şimdi sizlere ayrıntılarıyla birlikte ön lisans yani 2 yıllık üniversite mezunlarının nasıl polis olabileceğini aktarmaya çalışalım.

 • Ön lisans yani 2 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olan adaylar Polis Akademisi çatısı altında faaliyetlerini yürüten POMEM ve PMYO eğitim birimlerine kabul edildikleri taktirde polislik mesleğini icra etmeye başlayabilirler. Burada PMYO için başvuruda bulunacak adaylar için yaş şartı daha önemlidir çünkü PMYO 18 ile 26 yaşları arasındakileri eğitim için kabul eder. Yani ön lisans mezunu adaylar 26 yaşından küçük olmak zorundadır. Daha büyük yaştaki adaylar POMEM için başvurabilirler ancak POMEM için de 30 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Yani ön lisan mezunu polis adayları 18 ile 30 yaşından gün almamış oldukları taktirde Polis Akademisi bünyesindeki eğitim veren polis eğitim merkezlerinden birine başvuru yapabilirler. Elbette bunu ilk şart olarak belirmemizde fayda var. Çünkü her ön lisans mezunu aday polis olmak için başvuruda bulunamaz istenilen şartların tamamını yerine getirmesi gereklidir. Diğer bazı şartları aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

 

 • 2 yıllık üniversite mezunlarının başvurabilecekleri POMEM sadece ön lisans ve lisans mezunlarını kabul eder. Aslında POMEM daha önceleri sadece lisans yani 4 yıllık üniversite mezunu adayları kabul ediyordu. Anak değişen kurallar neticesinde 2 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olanlar da kabul edilmeye başladı. PMYO ise lise son sınıfta okuyanlar ve lise mezunlarıyla birlikte lisans ve ön lisans mezunlarını da kabul eden polis eğitim birimidir. PAEM için sadece lisans mezunları kabul edilir ön lisans mezunları başvuruda bulunamazlar.

 

 • POMEM için başvuracak ön lisans mezunları KPSS P3 puan türüne göre alınırken PMYO ile polis olmak isteyen adaylar TYT yani üniversite sınavına göre puanlanırlar. Adaylar için bekçilikte olduğu gibi ayrı bir sınav düzenlenmez. Bu yazılı sınavlar dışında tüm adaylar fiziki mülakat, sağlık mülakatı ve sözlü mülakatı başarıyla geçmek zorundadırlar. Sağlık mülakatı istenilen sağlık şartlarının boy ve kilo şartlarının kriterler çerçevesinde olmasıdır. Yani erkek adaylar minimum 167 cm bayan adaylar minimum 162 cm boyunda ve buna uyumlu vücut kitle endeksine sahip olmalıdır. Sözlü mülakat ise adayların yetkili kurul karşısında verecekleri soru cevap şeklinde yapılan mülakattır. Fiziki mülakata gelecek olursak birçok adayın parkur dediği ve fiziki yeterliliğin ölçüldüğü sınavdır. Yazılı sınav puanı %25 oranında etki ederken, fiziki mülakat puanı da %25 oranında etki eder. Bunun yanında sözlü mülakatın puanı %50 oranında etkilidir.

 

 • Yaş sınırı, boy sınırı gibi istenilen şartları yerine getiren adaylarda aranan diğer şartlar hemen hemen tüm polis eğitim birimleri başvurusunda aranan şartlardandır. PYMO ve POMEM için de geriye kalan şartların hepsi aynıdır diyebiliriz. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı, yapılacak olan güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması şartı, herhangi bir parti üyeliğinin bulunmaması şartı, terör ve terör propagandaları içinde herhangi bir şekilde yer almamış olmak şartı, kasti işlenen suçlardan ötürü 1 yıl veya daha uzun süreli hüküm giyip hapis yatmamış olmak şartı gibi şartlardır. Hepsiyle ilgili detaylı bilgi her yıl aday kitapçıklarında adaylara verilmektedir.

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Sınavsız Polis Alımı Yapılacak mı ?

Polislerin Doğu Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Pmyo basvurmak icin tyt ye girdim sorular baya zordu. Sizce puani dusururler mi? Bi de klavuz ne zaman yayimlanir bi bilginiz var mi yani sonuclardan once bi sonra mi?

 2. Hocam ön lisanslar seneye pymo’ya girebiliyor mu ? Tyt den yeterli puan alırsak olurmu? Birde hocam bu sene ön lisansya kalmayı planlıyorum tyt sınavına hazırlanıp pymo ya girebilmek için. Uygunmu sizce bunlar?

 3. pomem ön lisans için her yıl oluyor mu yoksa iki yılda bir mi. eğer her yıl oluyorsa kpss için geçen yılın puanı mı geçerli sayılıyor ?

 4. hocam ön lisansa gitsek ama 1 sene daha tyt sınavına hazırlansak pymoya girebiliyormuyuz? Bu sene ön lisansa gidip sene sonunda kalmak istiyorum. Tüm sene tyt sınavına hazırlanıcam tekrardan. Bu olay bir sıkıntı cıkarırmı ? tesekkürler.

 5. 24 yaşın dayım ortaokul mezunuyum dışarıdan liseye başladım polis olma şansım olurmu yaşım kurtarır mı en kötü ihtimalle 28 olurum sanırsam

 6. Merhaba ben 05.04.2001 doğumluyum.2019’da üniversite sınavına gireceğim.2019’da PMYO başvurabilir miyim ?
  Birr de polis okulundan mezun olduktan sonra birim atamasında atama yunus lara çıkarsa ve motor kullanmayı bilmiyorsak ne olur?

 7. Merhaba ben 05.04.2001 doğumluyum.2019’da üniversite sınavına gireceğim.2019’da PMYO başvurabilir miyim ?
  Bir de polis okulundan mezun olduktan sonra birim aatamasında atama yunus lara çıkarsa ve motor kullanmayı bilmiyorsak ne olur?

 8. ön lisans bölümü mezunuyum nasıl polis olabilirim tam olarak detaylı bilgi verebilirmisiniz

 9. ben şehit abisiyim ve ön lisans mezunuyum. 2020 de kpss girebiliyorum bir daha ama bu defa da 30 yaşımdan gün almış oluyorum. şehit yakınlarına acaba farklı kontenjan var mı yoksa şartlar eşitmi. ayrıca kardeşim askerde şehit oldu emniyet teşkilatında değil.

 10. Anlamadığım hem ön lisans mezunları pomem de eğitim görür demişsiniz hemde pmyoya ön lisans ve lise mezunları alınır demişsiniz yani simdi ön lisansdakiler pomeme mi girecek pmyoya mi??

 11. Ben şimdi tytden 183 puan aldım yerleştirme fala nderken 230 oldu iki yıllık turizm okuyup ondan sorna deneyeceğim şansımı kpss mi gireceğim tekrardan yoksa nasıl olcak

 12. Ben on lisans sınavında 71 aldım ama ağustosta 4 yıl maliye bitirdim lisans olarak mi baş vuracam yoksa on lisans mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu