Ön Dişin Olmaması Polisliğe Engel Midir?

Ön Dişin Olmaması Polisliğe Engel Midir?

Ön dişin olmaması polisliğe engel midir sorusu için polis adayları kafalarındaki soruları gidermek için yanıt aramaktadır. Bildiğiniz üzere polis olabilmeniz için öncelikle PAEM, POMEM veya PMYO gibi okullarda öğrenci olmanız gerekmektedir. Her okulun kendine özgü alım şartları bulunur. Ancak birçok şart yani genel polis olabilme şartı hepsinde aynıdır. Dolayısıyla ön dişin olmaması polisliğe engel midir sorusu da genel şartlar arasında yer almaktadır. Eğer siz de polis olmak istiyorsunuz ancak ön dişleriniz olmadığı için başvurup başvuramayacağınızı anlayamıyorsanız konumuzun devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Polislik Başvuru Şartları Nelerdir?

İlk paragrafta PAEM, POMEM ve PMYO gibi farklı okullardan bahsetmiştik. Bu okullar eğitim seviyesi farklı kişileri bünyesine katmaktadır. Örnek olarak PMYO için lise mezunları başvurabilirken POMEM için ön lisans ve lisans mezunları başvuru yapabiliyor. PAEM ise sadece lisans mezunlarını bünyesine katabiliyor. Bu gibi farklılıkların yanında hepsinin ortak başvuru şartı maddeleri bulunmaktadır. Fikir oluşması açısından sizlere birkaç madde ile başvuru şartlarından bahsedeceğiz. Okula göre detaylı başvuru şartını polisnoktasi.com adresinden kategoriler kısmında bulabilirsiniz.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Kadın adaylar için en az 162 cm, erkek adaylar için en az 167 cm boy şartı.
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
  • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
  • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.
  • Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.
  • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

Ön Dişim Yok, Polis Olabilir Miyim?

Adaylardan en çok gelen sorular arasında ön dişim yok, polis olabilir miyim sorusu bulunmaktadır. Ön dişin olmaması polisliğe engel midir sorusuna yanıt vermek mümkündür. Emniyet Genel Müdürlüğü bu konu hakkında açıklama yapmıştır.

Bu kapsamda ön diş gruplarında eksiklik polisliğe engel olmaktadır. Ön dişler dışındaki gruplarda 5 veya 5’ten fazla eksik varsa yine polisliğe engel durum teşkil etmektedir. Sadece diş kökü kalmış çürükler de eksik diş olarak sayılmaktadır.

Ancak bu konuda bir çözüm mevcuttur. Tedavi edilmiş ve sağlam raporu alınmış dişler polisliğe engel değildir. Yani implant yapılan dişler eksik sayılmayacaktır. Bunun dışında dolgu yaptırmak, kanal tedavisi yaptırmak gibi durumlar da sorun yaratmayacaktır.

Yüz Kızartıcı Suçlar Polisliğe Engel Midir?
Lisede Disiplin Suçu Polisliğe Engel Mi?
Göz Çizdirilmesi Polisliğe Engel Mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.