Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

07.05.2018
A+
A-
Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Öğretim görevlisi özel uzmanlık gerektirmiş olan konularda herhangi bir yükseköğretim kurumunda ders vermek için görevlendirilen kimsedir. Öğretim görevlileri görevlendirilmiş olduğu kurumlarda daimi veya geçici olarak hizmet verebilir. Doktorasını tamamlamış olan kimseler uzmanlık alanlarına göre belirledikleri doçentlik sınavına başvuru yapabilirler.

Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Öğretim görevlileri başka bir resmi görevi olan ya da serbest meslek sahibi olan kişilerde olabilir. Öğretim görevlileri fakülte profesörler kurulu tarafından verilen teklif ve üniversite senatosu onayı ile yardımcı veya esas öğretim üyesi boş kadrolarından birisine tayin edilerek göreve başlarlar. Nakil yöntemi ile gelmiş olan öğretim görevlileri kendi derecelerine bağlı olarak maaş alırken serbest meslek sahibi öğretim görevlileri belirli bir aylık alırlar.

Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Öğretim görevlisi olabilmeniz için YÖK üzerinden verilecek olan akademik personel duyurularını takip etmeniz gerekir. Her Yüksek Öğrenim Kurumu’nun belirlemiş olduğu şartlar farklılık gösterebilir. Bu şartlardan birisi başvuru süresidir. Size verilmiş olan başvuru süresinde gerekli olan şartları sağlayamamışsanız başvurunuz gerçekleşmeyecektir.

Öğretim Görevlisi Olma Şartları

 • Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Öğretim görevlisi olmak için verilmiş olan ilana alınacak olan kişi sayısının 4 katı kadar kişi incelenmeye başlanır. İnceleme işlemleri sırasında sizin Yüksek Öğrenim Kurumu’na gitmenize gerek yoktur. Bu işlemler komisyon tarafından yapılacaktır. Ön değerlendirme aşamasında ALES puanı, lisans not ortalaması, yabancı dil puanı esas alınacaktır.
 • Ön değerlendirme sırasında almış olduğunuz ALES puanının yüzde 60’ı ve yabancı dil puanınızı yüzde 40’ı esas alınacaktır.
 • Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Meslek yüksekokullarına yapılan müracaatlar sırasında ALES puanının yüzde 70’i, lisans mezuniyet notunun ise %30 esas alınacaktır.
 • Ön değerlendirme işlemini başarıyla tamamlamış olan öğretim görevlisi adayları ön değerlendirme sonrasında yazılı sınava gireceklerdir.
 • Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Yazılı sınavının ardından ikinci değerlendirme aşamasında geçecek olan öğretim görevlisi adaylarının ALES puanlarını yüzde otuzu, lisans not ortalamasının yüzde otuzu, girmiş olduğu yazılı sınav notunu yüzde otuzu ve yabancı dil puanının yüzde onu esas alınarak sıralamaya tabi tutulacaklardır.
 • Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Boş kadro sayısına göre en başarılı öğretim görevlisi adaylarının işe alınma sürecinin başlaması için kararname çıkarılır. Çıkarılan kararname sonrasında öğretim görevlileri iş başı yaparlar.

Öğretim Üyesi ve Öğretim Görevlisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Öğretim üyesi ve öğretim görevlisi birbirine çok karıştırılan iki farklı unvandır. Bu iki farklı unvan öğretim elemanı olarak isimlendirilirler.

 • Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Öğretim üyeleri akademik kariyeri bulunan ve unvanı olan kişilerdir. Araştırma görevlisi kadrolarından başlayarak profesörlükte son unvanını alırlar. Emeklilikleri sırasında 1. dereceden memur olarak emekliye ayrılırlar. Öğretim üyelerinin öncelikleri bilimsel çalışma yapmaktır.
 • Öğretim görevlileri ise unvan olmayan ve kariyer yapamayan kişilerdir. Öğretim görevlileri doktora yapabilirler. Öğretim görevlisi olduktan sonra boş olan öğretim üyeliği kadrolarına gitmedikleri takdirde her zaman öğretim görevlisi olarak kalacaklardır. Öğretim görevlileri öğretim üyeleri üzerinde olan fazla ders sayısı yükünü azaltmak için işe alınmaktadırlar. Öğretim görevlileri Yükseköğretim kurumlarında 1. ve 2. Sınıflardaki temel dersleri vermek için görevlendirilmiş kişilerdir.

Öğretim Görevlisi Almak İçin Yapılan Giriş Sınavları Değiştirildi

 • Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Öğretim görevlileri giriş sınavlarının yapılma şekilleri ne ilişkin esaslar yeniden düzenlendi.
 • Öğretim görevlileri başarılı sayılabilmesi için gerekli olan puanlar sisteminin nasıl hesaplanacağı esası yeniden düzenlendi.
 • Öğretim görevlileri sınavlarına sonucunda ilan edilmiş olan boş kadro sayısı kadar yedek sayısı da açıklanacaktır.
 • Öğretim görevlilerinin yabancı dil şartından muaf olmaları için gerekli olan hususlar yeniden düzenlendi.
 • Öğretim elemanı boş kadrolarına yapılacak olan atamalarda yönetmelik hükümleri uygulanacaktır. Gireceğiniz kurumun kurallarına dikkat etmeniz zamanınızı boşuna harcamamanız açısından önemlidir.

Araştırma Görevlisi Kadrolarından Başlayabilmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

 • Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir? Araştırma görevlisi boş kadrolarına başvuru bulunmanız için en az lisans mezunu olmanız gerekir. İlana başvurmuş olduğunuz tarih itibari ile 35 yaşında tamamlamamış olmanız gerekir.

Boş Okutman Kadroları Başvuruları İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

 • Yabancı dil okutmanları haricinde olan lisans düzeyinde eğitim yapılan kurumlara ataması gerçekleştirilecek olan okutman adaylarının en az tezli yüksek lisans yapmış olmaları gerekir.
 • Yabancı dil okutmanları yapılmış olan yabancı dil sınavından 80 puan veya üzerinde bir puan almalıdır.

Boş Çevirici Kadroları Alımları İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

 • Çevirici kadroların atamalarınızın yapılabilmesi için en az tezli yüksek lisans yapmış olmalısınız bunun yanı sıra da lisans mezunu olmalısınız.
 • Alanında 2 yıl tecrübenin altında tecrübesi bulunan kişiler çevirici kadrolarını atanamazlar.
 • Çevirici kadrolarına atamalarının yapılabilmesi için yabancı dil sınavından 80 puan ve 80 puanın üzerinde not almış olmanız gerekir.

Öğretim Elemanı İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

 • ALES sınavından en az 60 puan yabancı dil sınavından en az 50 puan almak gerekir.
 • Ön değerlendirme ve değerlendirme sırasında mezun oldukları üniversitenin lisans mezuniyet notu hesaplaması yapılacaktır.
 • Hesaplama yapılırken 4’lük sistemde olan notlar 100’lük not sistemi ne dönüştürülecektir.
 • Ataması yapılacak olan bölümün sınavından 80 puan veya üzerinde bir puan almalıdır.
 • Kurumun belirlemiş olduğu bilimsel ve nesnel koşulları taşıyor olmak gerekir. Alanında tecrübe sahibi olması önemli olacaktır.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Avatar Zehra dedi ki:

  Öğretim elemanı için ales yds ve lisans eğitimini tamamlamış olması gerekiyor dogru mudur?