Öğrenim Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

26.09.2018
A+
A-
Öğrenim Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Öğrenim belgesi almak istiyorsanız; öğrenim belgesi, E-Devlet Kapısı üzerinden ve öğrenim görülen okuldan alınabilmektedir. Birçok işlem için kurumlardan öğrenim belgesi istenebilmektedir. Burs başvurusu, askerlik, işe girme ve bankalarda hesap açma ya da kart talebinde bulunma sırasında öğrenci belgesi istenebilmektedir. Ayrıca birçok kurum daha öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız için bu belgeyi isteyecektir. Öğrenim belgesi e-Devletten alınabildiği gibi kurumun öğrenci işlerinden de alınabilmektedir. Öğrenci belgesi ile birçok işlemi yapabilir ve öğrenciler için olan kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Öğrenci Belgesi Nedir?

Öğrenci belgesi bir diğer adı ile öğrenim belgesi nedir; kişinin öğrenci olduğunu ve öğrenim hayatının devam ettiğini gösteren bir belgedir. Bu belgede kayıtlı olduğu öğrenim kurumunun bilgileri bulunmaktadır. Ayrıca öğrencinin kaçıncı sınıf ya da dönemde olduğu, hangi bölümde olduğu, aldığı eğitimin seviyesi (lise, yükseköğrenim gibi) yer almaktadır. Öğrenci belgesi, öğrenimi gösteren önemli belgelerden biridir ve birçok kurum tarafından istenmektedir. Öğrenci belgesi internetten ya da kurumdan direkt başvuru ile alınabilmektedir.

Öğrenci Belgesi Ne İşe Yarar?

Öğrenci belgesi kurumlar tarafından talep edildiği zaman verilen bir belgedir. Ayrıca kişinin öğrenci olduğunu ve hâlâ öğrenim gördüğünü gösterir. Bu sebeple özellikle kamu işlerinde öğrenci belgesi talep edilmektedir. Öğrenci belgesi, birçok yerde indirim uygulanmasına ve öğrenci olduğunuz için daha uygun fiyatlar ile karşılaşmanıza olanak sağlar. Öğrenci belgeniz ile sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde değil dünyanın her yerinde öğrenci sayılırsınız.

Öğrenim Belgesi Nereden Alınır?

Öğrenim belgesini almak için 3 platform belirlenmiştir. Bu 3 platform aracılığı ile öğrenim belgesi talebinde bulunabilir ya da direkt olarak internetten alabilirsiniz. Öğrenim belgesi birçok kurum tarafından verilse de yaygın olarak kullanılmaya başlayan e-Devlet Kapısı tek hizmet veren yer gibi görünmektedir. Öğrenim durum belgesi veren yerler şu şekilde sıralanabilir;

 • E-Devlet Kapısı
 • Milli Eğitim Müdürlüğünün ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için kullandığı e-Okul sistemi
 • Öğrenim görülen okulun öğrenci işlerinden öğrenim durum belgesi alınabilmektedir.

Öğrenim Belgesi E-Devlet Kapısından Nasıl Alınır?

Öğrenim belgesi e-Devlet hizmetinden kolay ve hızlı bir şekilde alınabilmektedir. Ayrıca e-Devlet hizmetinden birçok öğrenim işlemi daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Öğrenim belgesini e-devletten almak için izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • E-Devlet hizmetinin resmi sitesi olan turkiye.gov.tr adresini tarayıcınızdan açmanız gerekmektedir.
 • Açtığınız turkiye.gov.tr adresine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Dilerseniz diğer giriş seçeneklerini de kullanabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra Yükseköğretim Kurulu ya da Milli Eğitim Bakanlığının menüsüne girerek öğrenci belgenize ulaşabilirsiniz.
 • Bir diğer yöntem ise site içinde yer alan arama motorunu kullanarak öğrenci belgesine ulaşmaktır.
 • Öğrenim belgesi sayfası açıldığı zaman aktif kaydınız bulunan kurumu göreceksiniz. Burada kayıt tarihi, kurum adı, eğer üniversite öğrencisi iseniz kayıt olduğunuz programın adı ve öğrenim türünüz yer almaktadır.
 • Daha detaylı bir öğrenci belgesi almak istiyorsanız sağ tarafta yer alan detay butonuna basmanız gerekmektedir.
 • Detay butonuna bastığınız zaman yeni bir sayfa açılacak. Bu sayfada ise ya direkt olarak karşınıza öğrenci belgeniz çıkacak ya da PDF dosyasını indir seçeneğini göreceksiniz.
 • Öğrenci belgenizi yazdırabilmek için önce sağ üstte yer alan dosyayı indir butonuna basmanız gerekmektedir.
 • İndirdiğiniz belgede temel kimlik bilgileriniz ve öğrenim bilgileriniz yer alacak. E-Devlet Kapısı ile öğrenci belgesi sorgulama işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

Lise Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Lise öğrenci belgesi almak isteyen kişiler için iki seçenek bulunmaktadır. Ya e-okul hizmetini ya da e-Devlet Kapısını kullanmaları gerekmektedir. E-okul öğrenci belgesi alma 2018 yılında da aktif bir şekilde yapılmaktadır. E-okul sistemini kullanacak olan kişilerin aşağıdaki adımları izlemesi gerekmektedir;

 • E – Okul sisteminin öğrenci ve veli girişi olan e-okul.meb.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Burada 3 bilgi girişi yapılması istenmektedir. Güvenlik için kullanılan doğrulama kodu, öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve öğrencinin okul numarasının girişi yapılmalıdır.
 • Devam butonuna basıldığı zaman öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu ilçe ve öğrencinin doğum günü hangisidir soruları karşınıza çıkacak.
 • Sağ tarafta yer alan kutucuklardan doğru seçeneği seçmeniz gerekmektedir.
 • Hemen soruların altında yer alan fotoğraflardan da öğrenciye ait olanı seçmeniz gerekiyor.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra öğrenci hakkında birçok bilgiye sol köşede yer alan veli işlemleri menüsünden ulaşabilirsiniz.
 • Lise öğrenci belgesinin yanı sıra ders notları, devamsızlık bilgisi, sınav tarihleri gibi bilgileri de görebilirsiniz.

Öğrenim Görülen Kurumdan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenim görülen okul eğer bir yükseköğretim ise fakültede yer alan öğrenci işlerine gidilmesi gerekmektedir. Öğrenci belgesi için bir dilekçe yazarak başvuru yapmanız istenmektedir. Dilekçede hangi dönemden hangi bölümden ve hangi numaralı öğrenci olduğunuzu yazmanız ve öğrenci belgesini ne için istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Öğrenci işlerine vereceğiniz bu dilekçe danışmanınız tarafından onaylanarak mühürlü ve imzalı bir şekilde size teslim edilecektir. Eğer öğrenim gördüğünüz kurum Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ise müdür yardımcısı aracılığı ile öğrenci belgesi talebinde bulunabilirsiniz. Müdür yardımcısı hızlı bir şekilde size öğrenci belgenizi teslim edecektir.

Açıköğretim Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Açıköğretim öğrenci belgesi açıköğretim bürolarından ve e- Devlet sisteminden alınabilmektedir. AÖF öğrenci belgesi almak için e- devlet hizmetine giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak AÖF öğrenci belgesini sistemden temin edebilirsiniz. Sitede yer alan arama motoru aracılığı ile açıköğretim öğrenci belgenizi sorgulayabilir ve indirerek çıktısını alabilirsiniz. E- Devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikle e – Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. E- Devlet şifresi alınmadan sisteme giriş yapılmamaktadır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E- Devlet şifresi PTT üzerinden alınmaktadır. En yakın PTT şubesine giderek e-Devlet Kapısı şifresi talebinde bulunmanız gerekmektedir. Kapalı bir zarf aracılığı ile verilecek olan e-Devlet şifresini sisteme giriş yapmak için kullanabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız da istenmektedir. Her iki bilgiyi de doldurarak e-Devlet Kapısına giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifresini PTT’lerden 2,00 Türk Lirası karşılığında satın alabilirsiniz. Şifrenizi kaybetmeniz durumunda yine 2,00 Türk Lirası ödeyerek yeni bir şifre alabilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttursanız e-Devlet’in sitesi olan turkiye.gov.tr adresinde yer alan şifremi unuttum seçeneğine basmanız gerekmektedir.

E- Devlet’e Giriş Yapma Seçenekleri

E-Devlet’e giriş yapmak için 5 adet seçenek sunulmuştur. Bu seçeneklerden herhangi biri ile sisteme giriş yapabilirsiniz ancak öncelikle PTT üzerinden şifre talebinde bulunmanız gerekmektedir. PTT’den 2,00 Türk Lirası ödeyerek alacağınız şifreden sonra yeni giriş yöntemlerini deneyebilirsiniz. E-Devlet Kapısına giriş seçenekleri şu şekilde sıralanabilir;

 • E-Devlet şifresi ile giriş yapma
 • Mobil imza kullanarak giriş yapma
 • Elektronik imza ile giriş yapma
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı bilgileri ile giriş yapma

İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş yapma seçenekleri sistemde yer almaktadır.

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Heyet Raporu Nasıl Alınır, Rapor Ücreti Ne Kadardır?

Erzak Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.