Nüfus Müdürlüğü Randevu Alma İşlemleri

27.02.2018
A+
A-
Nüfus Müdürlüğü Randevu Alma İşlemleri

Devlet kurumları arasında bulunan Nüfus Müdürlükleri bu zamana kadar rutin işleri yapan ve dönemsel olarak yoğunluk olsa da genel olarak sakin yerlerdi. Devlet kurumları arasında bulunan müdürlükler son dönemde ise söz konusu durumda değil aksine son derece yoğundur. Bunun temel nedeni ise geçtiğin yıllarda çıkan ve yürürlüğe giren bir yasadır. Söz konusu maddeye göre bütün nüfus cüzdanları değişecek ve yerlerine yeni kimlik kartları verilecekti. Uygulamanın pilot iller denenmesinin ardından tüm ülkede yapılmaya başlaması insanların kimlik kartı alabilmek için Nüfus Müdürlüklerine akın etmesine neden olmuş ve bundan dolayı da randevu sistemi getirilmiştir. Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri sayesinde insanlar yeni kimlik kartları için çok fazla sıra beklemek zorunda kalmadan işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Yeni kimlik kartı uygulamasının her yerde yapıldığının duyulmasıyla birlikte insanlar hem meraktan hem de yeni kartın sağlamış olduğu kolaylıklar ve faydalardan dolayı bir an önce söz konusu kartı alabilmek için başvuru yapmak istemiştir. Bu başvuruların yapıldığı merkezler olan Nüfus Müdürlüklerinde de buna bağlı bir yoğunluk oluşmaya başlamış ve insanlar çok uzun saatler beklemek zorunda kalmıştır. Ayrıca müdürlüklerin aşırı dolu olması orada bulunan memurların da işlemleri düzgün yapamamasına neden olduğu için randevu sistemi getirilmiştir. Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri yapılmaya başlandığında bahsedilen sorunların çok büyük bölümü çözülmüş ve müdürlükler normal bir şekilde çalışmaya devam etmiştir.

Nüfus Müdürlüğü Randevu Alma İşlemleri ve İzlenmesi Gereken Aşamalar

Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri için izlenmesi gereken bazı adımlar yer almaktadır İlgili müdürlüklerden alınan randevular sadece yeni kimlik kartı için olduğundan izlenmesi gereken adımlar da buna göre belirlenmiştir. Söz konusu adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle kurum tarafından hazırlanan https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Sayfa giriş yapıldıktan sonra kimlik kartlarıyla ilgili farklı bilgiler de olduğu görülecektir. Burada yer alan “Randevu al” kısmına basılması ve randevu alma işlemine başlanması gerekmektedir.
  • Randevu al kısmına geçiş yaptıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almakta olup bunların dikkatli bir şekilde yapılması çok önemlidir.
  • Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri sadece kendiniz adına değil birinci dereceden yakınlarınız adına da yapılabilmektedir. Burada yer alan seçenekten kendi, annesi, babası, çocukları, eşi ve birden fazla kişi adına söz konusu işlemin yapıldığı görülmektedir. Randevu alma başvurusu yapılırken bunlar arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Bu seçimin hemen ardından T.C. kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınızı yazmanı gerekmektedir. Bunlar yazıldıktan sonra iki farklı güvenlik sorusu sorulmakta olup bunlardan ilki genellikle doğum tarihi ikincisi ise ailenizden birisinin anne ya da babasının isimlerindeki harftir.
  • Güvenlik adımlarını doğru bir şekilde geçtikten sonra bir sonraki aşamaya geçilmekte olup burada öncelikle gideceğiniz Nüfus Müdürlüğünün bulunduğu ili sonra da varsa eğer ilçeyi girmeniz istenmektedir.
  • Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri sırasında il ve ilçe seçiminden hemen sonra burada yer alan kurumun uygun olduğu tarihleri gösteren bir tane takvim belirmektedir. Bu takvim üzerinden istediğiniz tarihi seçebilirsiniz.
  • Tarih seçimi yapıldıktan sonra ise seçilen gün içerisindeki boş saatler ekrana yansımaktadır ve bunlar arasından da aynı şekilde seçim yapmanız gerekmektedir.
  • Bu aşamadan sonra ise teslimat bilgilerinin eksiksiz girilmesi gerekmekte olup bunun nedeni yeni kimlik kartlarının Ankara’da basılıyor olmasıdır. Eski kimlikler her ilde rahatlıkla basılmakta iken yeni kimlikler sadece Ankara’da basılmakta ve randevu başvurusu sırasında Ankara’dan hangi adrese kimlik kartınızın gönderilmesini istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.
  • Daha sonra ise randevuya ait bütün detaylar görülmekte ve onay verilmesi durumunda işlemler tamamlanmaktadır. Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri genel hatlarıyla bu şekilde yapılmaktadır.

İşlemler esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmakta ve bunlar son derece basit şeylerdir. Bunlardan ilki Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri sırasında girilen bilgilerin doğru olmasıdır. Yani girilen kimlik numarası, adres gibi bilgilerinizin doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi durumda işlemlerde gecikmeler yaşayabileceğiniz gibi yapılan işlemlerin tamamen iptal olma durumu da söz konusudur. Ayrıca işlem yapılan cihaz ve internet ağının da güvenli olduğundan emin olunması gerekmektedir. İşlem yapılan internet ağının ve kullanılan cep telefonu, bilgisayar gibi cihazların güvenli olmaması sizin kişisel bilgilerinizin bir başkasının eline geçmesine neden olabileceğinden söz konusu duruma büyük bir özen gösterilmesi gerekmektedir.

Nüfus Müdürlüğü Randevu Alma İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemleri tamamlandıktan sonra kimlik başvurusu için Nüfus müdürlüğüne gidilirken yanınızda götürmeniz gereken belgeler bulunmaktadır. Bunlardan ilki kimlik ya da kimlik yerine geçen pasaport, sürücü belgesi gibi bir belgedir. Diğeri ise kimlik üzerinde kullanılacak olan biyometrik fotoğraftır. Eski kimliklerde kullanılan fotoğraflar artık yeni kimlik kartlarında kullanılmamakta olup bundan dolayı da götürülen fotoğrafın belirlenen şartlara uygun olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Birçok kişi bundan dolayı mağdur olmakta ve daha sonra doğru fotoğraf ile tekrar başvuru yapmaktadır. Fotoğrafçılara yeni kimlik kartı üzerinde kullanmak için resim çektireceğinizi söylediğinizde buna uygun resmi çekmektedirler. Yeni kimlik kartı randevusu alma ve sonraki işlemler genel olarak böyledir. İnsanlar söz konusu durumlara dikkat etmesi durumunda sıra beklemeden randevularını alabilmekte ve kısa süre içerisinde gelen kimlik kartlarını kullanabilmektedirler.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.