Nasıl (İKM) Gardiyan Olunur?

17.07.2019
901
A+
A-
Nasıl (İKM) Gardiyan Olunur?

Nasıl gardiyan olunur sorusunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz. Sizlere gardiyanlık hakkında detaylı bilgiler sunacak, gardiyanlık başvuru şartlarını ve nasıl başvuru yapabileceğinizi anlatacağız. Gardiyan olmak isteyen kişilerin Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışacağını belirtelim. Mesleğe adımını atmak isteyenlerin öncelikle belli başlı şartları karşılıyor olabilmeleri gerekmektedir. Ardından KPSS adı verilen sınavdan belirli puanlara ulaşarak başvuru yapabiliyorlar. Yazımızda ek olarak gardiyanların ne iş yaptığını ve görevlerini de detaylı bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Gardiyan Nedir?

Gardiyan, Adalet Bakanlığına bağlı çalışan ve “İnfaz Koruma Memuru” olarak geçen bir meslek dalıdır. Cezaevlerinde görev yapacak olan bu gardiyanlar iş arkadaşları ile beraber bağlı olduğu cezaevinde vardiyalı iş yaparlar. Aynı kurum içerisinde farklı görevlere sahip gardiyanları da görmek mümkündür. KPSS puanınız ile başvuru yaptıktan sonra gardiyanlık bölümünde yükselebilecek, rütbe atlayabileceksiniz.

Gardiyanlar Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

Nasıl gardiyan olunur sorusundan önce gardiyanlık hakkında kısa kısa bilgiler verelim. Gardiyanlar cezaevlerinde iç güvenliği sağlarlar. Mahkumları avlu saatinde, tuvaletlerde ve diğer yelerde güvende tutarlar. Aynı zamanda kaçmalarını ve ceza infaz kurumları içerisinde iş çevirmelerini önlerler. Kısacası iç güvenlikten sorumlu memurlardır. Gardiyanların idare kısmında da güvenlik konusunda görev aldığı bilinmektedir. İnfaz ve koruma memurları günümüzde 3000 – 3500 TL civarı maaş almaktadırlar. Bu maaş eşlerinin olması, çocuk sayısına göre değişkenlik gösterebiliyor. Aynı zamanda eşlerinin çalışıp çalışmama durumu da maaşlara etken olmaktadır.

Gardiyan Olma Şartları Nelerdir?

Gardiyan olma şartları arasında polislik ve diğer meslek branşlarında odluğu gibi birçok madde bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı bünyesinde gardiyanlık yapacakların da belirli bir sağlık şartlarından geçmeleri gerekir. Aynı zamanda kendilerine ait geçmişlerinin temiz olması gerekmektedir. Sizler için alt kısımda fikir oluşması açısından birkaç maddeyi vereceğiz. Adalet Bakanlığı tarafından yeni başvuru kılavuzu yayınlandığı zaman da detayları polisnoktasi.com site adresimizde bulabileceksiniz.

 • KPSS puanı en az 70 olmak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • Kadınlar için en az 160 cm, erkekler için en az 170 cm boy şartı.
 • İlgili yılın kılavuzunda yer alan boy-kilo endeksine sahip olmak.
 • Güvenlik ve arşiv soruşturmasından temiz çıkmak.
 • 30 yaşını doldurmamış olmak.

Gardiyan Nasıl Olur? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nasıl gardiyan başvurusu yapılır sorusunun cevabı Adalet Bakanlığı sitesi olacaktır. Duyurular kısmında personel alımı için yazılar yayınlanmaktadır. Bu yazıları sık sık takip etmeli, gardiyan ihtiyacı olduğunda yayınlanan yazılardan başvuru yapmalısınız. Aynı zamanda polisnoktasi.com olarak sizlere gardiyan başvuruları açıklandığı zaman basit bir şekilde yayın yapmaktayız. Daha basit bir site ara yüzü sayesine nasıl gardiyan olunur sorusunun yanıtı olarak başvuruları görebilirsiniz.

İtfaiye Eri Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?
2019 – PTT Memur Alımı ve Başvuru Şartları
2019 IKM İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İbrahim dedi ki:

  İnfaz ve Koruma Memuru demeyi öğrenin artık. Gardiyan değiliz biz.

 2. Önder dedi ki:

  Gardiyan olmak icin hangi kpps ye giriyoruz. Cevap verirseniz sevinirim