Muhtaç Asker Ailelerine Nakdi Para Yardımı

Muhtaç Asker Ailelerine Nakdi Para Yardımı

Sosyal devlet olmanın gereği olarak farklı alanlarda maddi yardımlar yapılmaktadır. Devletimizde bu yardımlar genellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden yapılmaktadır. 2014 yılında yapılan yeni bir düzenleme ile birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı askere giden kişilerin ailelerine de yardım yapmaya başlamıştır. Bu yardımın şartları nelerdir? Ailem bu yardımı almak için nereye başvuru yapmalı? Gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Yazımızın içerisinde bu ve benzer sorularınıza cevaplar bulacaksınız. Muhtaç asker ailelerine nakdi para yardımı ile ilgili hususlar çok önemlidir. Eğer maddi durumunuz kötü ise bu yardımdan aileniz yararlanabilir ve siz askerdeyken bu yardım sayesinde biraz rahatlayabilirler.

Muhtaç Asker Ailelerine Nakdi Para Yardımı ve Aranan Şartlar

Öncelikle şunun bilinmesi gerekmektedir ki söz konusu yardım askere giden herkesin ailesine verilmemektedir. Söz konusu yardım sadece muhtaç ailelere verilmektedir. Muhtaç asker ailelerine nakdi para yardımı için bakanlık tarafından bazı şartlar aranmakta ve bu şartları sağlanması durumunda bu yardımdan yararlanılabilmektedir. Aranan şartlar şunlardır:

 • Askere giden kişinin evli olması durumunda bu yardımdan yararlanabilmesi için Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı verilmesi gerekmektedir. Ayrıca evli olan askerin eşinin sosyal güvencesi olmaması da aranan şartlar arasında yer almaktadır. Bu şekilde yardım almaya hak kazanılması durumunda maddi yardım kişinin eşine yapılmaktadır.
 • Askere giden kişi bekar ise yine Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaç kabul edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin anne ve babasının sosyal güvencesinin olmaması da gerekmektedir. Bu şartların sağlanması durumunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen yardımdan yararlanılabilmektedir. Bu durumda yapılacak yardım kişinin annesine verilmektedir.

Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda kişilere bu yardım verilmektedir. Muhtaç asker ailelerine nakdi para yardımı için yapılacak başvuruda kişilerden herhangi bir belge talep edilmemektedir. Bu yardım için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren il müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin buralara nüfus cüzdanı ile gitmesi gerekmektedir. Günümüzde birçok bilgi internet üzerinde de yer aldığı için ekstra belge istenmemektedir. Kişilerin çocukları ya da eşlerinin askerde olduğu sistem üzerinden görülmektedir. Bunun dışında gerekli olan belgeler yine internet üzerinden alınmaktadır.

Muhtaç Asker Ailelerine Nakdi Para Yardımı ve Başvuru Noktaları

Muhtaç asker ailelerine nakdi para yardımı için yapılacak olan başvurunun genel hatları yukarıda anlatılmıştır. Fakat daha fazla ayrıntı isteyen kişiler yazımızın bu bölümün dikkatli okuyarak gerekli bilgileri alabilirler. Başvuru sürecinde bilinmesi gereken en önemli husus, söz konusu başvurunun nereye yapılacağı ile ilgilidir. Bu başvuru:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

Muhtaç Asker Ailelerine Nakdi Para Yardımı ve Başvuru Aşamaları

Yukarıda belirtilen kurumlardan bir tanesi gidilerek başvuru yapılmaktadır. Başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Bu yardıma başvuru yapacak olan kişilerin başvurularını mutlaka resmi ikametlerinin bulunduğu il ya da ilçede yapması gerekmektedir. Bu kapsamda il müdürlükleri ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilmelidir.
 • C. kimlik numarasının bulunduğu bir kimlik ile ilgili birime başvuru yapıldığında sistem üzerinden hızlı bir şekilde bazı bilgiler kontrol edilmektedir. Kontrol edilen bilgilerden bazıları şunlardır:
  • Sosyal güvence olup olmadığı
  • Aylık (Maaş) bilgileri
  • Tapu Kayıtları
  • Araç kayıtları
  • Diğer kurumlardan alınan yardımlar
 • Yukarıdaki bilgiler incelendikten sonra ise kurumdaki ilgili personel yardım başvurusu yapan kişinin evine gitmektedir. Muhtaç asker ailelerine nakdi para yardımı için bu çok önemli bir aşamadır. Ev ziyareti sayesinde kişilerin maddi yardıma ihtiyaç duyup duymadıkları net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu ziyaret esnasında detaylı bir rapor tutulmaktadır.
 • Oluşturulan rapor Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından incelenmekte ve değerlendirilmektedir. Eldeki bütün bilgilere göre hareket eden heyet kişilerin durumunu muhtaç olarak görürse yardımı onaylarlar.
 • Başvuru ile onay ortalama olarak 1 ay sürmektedir. Bu süre sonunda başvurusu kabul edilen kişiler bu yardımları PTT üzerinden almaktadır.

Muhtaç Asker Ailelerine Nakdi Para Yardımı ve Yardım Miktarı

Yukarıda belirlenen aşamaların geçilmesi durumunda kişiler yardımdan yararlanabilmektedir. Muhtaç asker ailelerine nakdi para yardımı kişi başı 270 TL olacak şekilde yapılmaktadır. Bu yardım askerlerin eşleri ya da annelerine 2 ayda bir 540 TL şeklinde yapılmaktadır. Kişilerin askerlikleri süresince bu yardım yapılmakta ve kişiler az da olsa bu yardım ile rahatlamaktadır. Askerliğini 12 ay yapan kişilerin ailelerine 12 ay boyunca yardım verilirken askerliğini 6 ay yapan kişilere ise 6 ay boyunca bu yardım verilmektedir. Dolayısıyla kişilerin aileleri açısından bu durum son derece avantajlıdır.

Muhtaç asker ailelerine nakdi para yardımı ile ilgili genel hususlar bu şekildedir. Eğer sizde benzer durumda iseniz, askere gittikten sonra ailenizin bu yardımı almasını istiyor iseniz yukarıda belirtilen adımların izlenmesinde fayda vardır. Böylece siz askerdeyken aileniz bir nebze olsun rahat edecektir. Verilen yardımın miktarı bir aileye yetemeyecek kadar düşük olsa dahi bu sadece yardımdır. Farklı kurum ve kuruluşlarda yardım vermektedir. Böylece askere giden kişilerin aileleri bir nebze daha rahatlamaktadır. İki ayda bir verilen 540 TL ile aileler çok sayıda ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Açık Lise Askerlik Tecil İşlemleri

Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Askerlik Kanunu 29 Yaş Sınırı Hesaplama


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.